- Olyan gamer-PC-t akarunk, ami 2016-ig jó
- Példakomponensekkel nézzük meg, menniybe kerülne
- Az okos gépépítés nem pénz kérdése
- Nem csak a legerősebb hardverek érhetik meg, sőt
- Korábbi cikkünk: Gamer-PC konzol áron
- PC-alkatrész kisokos
Korunk játékai egyre jobban néznek ki és egyre több erőforrást követelnek – nem kell messzire menni, elég ránézni a Ryse: Son of Rome gépigényére, ami egy 8 magos AMD processzort és 4 GB-os videokártyát tüntet fel, mint ajánlott konfigurációt. Bár a Crytek alkotása kiugró példa, azért 2015-16-ban már számíthatunk olyan játékokra, amik nem elégszenek meg a mostani, sok esetben több éves vasunkkal.
Amennyiben olyan gamer-PC-re vágyunk, ami minden igényünket kielégíti 1,5-2 év múlva is, mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk – igaz, korántsem annyira, mint elsőre gondolnánk. Ha okosan építünk gépet, sokat spórolhatunk, a jelenlegi alkatrészárakat figyelembe véve pedig konkrét példákkal is alátámaszthatjuk ezt.
Alaplap
Egy jó gamer-PC-hez stabil alaplap, erős tápegység, időtálló processzor, kellően gyors RAM-ok és jó videokártya kell, illetve ezeknek a komponeneseknek az összhatása is fontos. Lehet akármilyen drága a CPU például, ha csak egy alsókategóriás VGA-ra futja mellette, az összesített teljesítményt lehúzza majd a gyenge alkatrész.
Kezdjük az alaplappal a vásárlást, hisz ez az a komponens, ami a leginkább meghatározza a gépünk időtállóságát. Érdemes mindig a legfrissebb processzorfoglalattal felszerelt AMD vagy Intel platformú alaplapokat választani, hisz azok még pár évig egészen biztosan támogatottak lesznek. Intel esetében ez az LGA 1150-es socketet, míg AMD-nél a Socket AM3+-t és az FM2+-t jelenti (bizony, az AMD egyszerre két vasat is a tűzben tart).
Fontos továbbá, hogy megfelelő mennyiségű csatlakozó legyen az alaplapon; ez végső soron szubjektív, de például 4 db memóriaslot és minimum 3 db SATA3-as hely alá nem érdemes adni. Amikre viszont egyáltalán nem kell figyelni, azok a mindenféle fantázianevű funkciók: a legtöbbről azt sem fogjuk kideríteni, hogy micsoda, szóval ne hagyjuk becsapni magunkat!
És hogy mennyi az annyi? Nos, a fentieknek megfelelő alaplapok átlagosan 25 ezer forint körül mozognak. AMD-s fronton az ASRock 970 Extreme4 (AM3+), míg Intelnél a szintén ASRock gyártotta H97 Pro4 számítanak kiváló példának: olcsók, jók, és hosszú távra lehet tervezni velük.
Processzor
Alaplaphoz processzor is kell, különben nincs gépünk. Mivel az alaplap foglalata a legújabb, a processzornak is illeszkednie kell bele, ez pedig kicsit borsosabb beruházást jelent. 35 ezer forinttal számoljunk, ebből kijön egy AMD FX-6300 3,50 GHz, illetve egy Intel Core i3-4160 3,60 GHz.
A magok száma ne tévesszen meg senkit; bár az említett AMD 6, az Intel meg 2 magos CPU, még jó ideig marad a mostani trend, vagyis hogy a játékok egy magot terhelnek meg igazán (tisztelet a kivételnek). Arról már nem is beszélve, hogy jelenleg az Intel jobb platform, ha gamer-PC építéséről van szó. (Akik kicsit többet tudnak költeni, 50-60 ezer forint között egy jobb i5-ös 4 magos CPU-val még jobban járhatnak.)
Videokártya és RAM
Következzék a videokártya, ami az legnagyobb befektetésünk lesz. Mivel a megfelelő processzorhoz azt tökéletesen kiegészítő VGA kell, ezért a felső-középkategórián belül úgy 65 ezer forintig megyünk el. Ezért az összegért egy 2016-ig használható kártyát kapunk, ám ha esetleg mellélövünk, vehetünk új VGA-t a jövőben anélkül, hogy a többi komponens cserére szorulna.
AMD-ben az R9 280-at javasoljuk, míg Nvidia terén a GTX 760-ra tesszük a voksunkat. Érdemes tudni, hogy ezek a VGA-k már jó eséllyel támogatják a DX12 bizonyos funkcióit, és ha az új látványeffektekkel nem is mind bírnak el, a teljesítménynövekedésből profitálni fognak. (Amúgy sem gyenge alkatrészek egyébként, manapság minden játékot elbírnak maximális beállítások és Full HD felbontás mellett is, leszámítva pár olyan extrém példát, mint a már emlegetett Ryse: Son of Rome, vagy a Crytek másik agymenése, a shadereket reggeliző Crysis 3.)
Most járunk cirka 125 ezer forintnál. Passzintsunk a gépbe még 2 x 4 GB 1600 MHz-es RAM-ot (mondjuk a HyperX pakkját, de márka itt igazából majdnem mindegy), és ezzel a 25 ezer forintos beruházással máris elértük a végső határt: 150 ezer forintért felfrissítettük a gépünk belsejét!
Táp és ház
Előfordulhat persze, hogy nem elég a gép belsejét kicserélnünk, és muszáj vennünk házat és tápegységet is. Előbbire inkább nem mondunk konkrét példát, mert nagyon-nagyon személyfüggő a „jó” választás; van aki a nagy, látványos, más a kisebb, szolid házakat szereti, így általánosságban csak annyit tanácsolunk, hogy szellős, könnyen szerelhető példányt válasszatok, ami persze méretben és szabványban (ATX) is megfelel a többi alkatrésznek.
A tápegység a házzal szemben már kényes téma, ugyanis sokan vesznek jó gépet gagyi táppal, aztán nem értik, miért fagy szét az új masina a Battlefield 4 alatt. Bizony, a táp okozhat ilyet – sőt, az egész gamer-PC-nket hazavághatja! Érdemes tehát picit többet költeni, és egy megbízható márka termékét választani, mint mondjuk a Corsair vagy a Chieftec. És ha már táp, ne feledkezzünk meg az áramellátásról: 600 Watt alá ne menjünk, később megbánhatjuk.
Egy jobb ház 20 ezer forintot kóstál, egy minőségi 600-as táp pedig 15-öt – ez 35 ezer forint extra, amivel a végösszeg 185 ezer forint lesz. Több, mint egy nyolcadik generációs játékkonzolé, de cserébe egy sokoldalú PC lesz a jussunk, ami még évekig hűségesen szolgálhatja a játékszenvedélyünket.
Elég alaposan utána jártam a dolgoknak. Itt a fórumon is konzultáltam eberekkel, más fórumokon is, teszteket olvasgattam és a többi.
Én raktam össze az utolsó csavarig, amiből kifolyólag jó pár fontot spóroltam így is.
Elég dárga gép, de azt mondom hogy pár évig kifogja bírni.
Alapból mindent úgy vettem hogy még simán lehet tuningolni.
Processzort pl. egy jó hűtéssel még bőven tudom húzni.
16 giga ramhoz azt hiszem nem kell hozzáfűzni semmit, már ez alapból elég egy jó ideig, de ha kell még 16-ot simán hozzá tudok passzítani.
VGA pedig ha gyengélkedik, akár még plusz kettő is mehet bele az alaplapba.