A PS4 és az Xbox One bemutatkozása óta ismét fellángolt a PC-s társadalom hangos kisebbsége, akik szerint nem érdemes sok pénzért nextgen konzolt venni, mert ugyanannyiból kijön egy jó gamer-PC is. Persze a „jó”, mint fogalom, relatív, hisz egy 150 ezer forint körüli gép sosem fogja maximális pompájában kihajtani a gyönyörű Battlefield 4-et, de arra talán elég lehet, hogy egy ideig békében eljátszogassunk az íróasztal előtt, persze kompromisszumokkal. Úgy gondoltuk, hogy próbára tesszük az elméletet, és egy merész gondolatkísérlet során felépítünk egy gamer-PC-t egy nextgen konzol árából. És most nem csak egy szép házra gondolunk, hanem komplett konfigurációra, monitorral, egérrel és billentyűzettel -- hisz egy PC így teljes. A PS4 hozzávetőlegesen 120 ezer forintba kerül majd a megjelenésekor, ez viszont kevésnek bizonyult, így az Xbox One ajánlott felhasználói árának átszámítását, 150 ezer forintot lőttük be keretnek. Szempont volt a baráti fogyasztás, a hozzáférhetőség (azaz hogy ne kelljen túl sokat kutatni egy alkatrész után sem), és persze a játék -- lássuk, mire jutottunk!
Alaplap - ASROCK H61M-DG3/USB3
Minden gamer-PC egy alaplappal kezdődik, mi pedig az ASROCK H61M-DG3/USB3-ra tettük a voksunkat, mely már 13 ezer forint környékén megvásárolható. Természetesen szó sincs csúcsteljesítményről, de amit kell, azt tud a lap: Intel H61-es chipset, 2 db DDR3-as memóriafoglalat (összesen 16 GB-ot képes befogadni), 1-1 db PCI-E x16-os és x1-es slot, 4-4 db USB 2.0-s és 3.0-s port, 5.1-es integrált hangchip és Intel HD grafikus egység található rajta. Kiemelendő, hogy a ASROCK H61M-DG3/USB3 támogatja a K-szériás Intel processzorokat is. Megjegyzés: az alaplapon spórolni sosem jó megoldás, még akkor sem, ha ASROCK-ról van szó, így kicsit drágább alternatívaként egy Z77 Pro4-M-et javaslunk, mely 10 ezer forinttal kerül többe, de tartósabb választásnak bizonyulhat a jövőben.
Processzor - Intel Pentium G2030 vagy G860
Jó lenne valamilyen Core i-szériás erőművet ajánlani, de akkor nem maradna suska a többi komponensre, így a régi Pentium-sorozat G2030-as vagy G860-as modelljeit választottuk. Hogy ki melyikre teszi rá a mancsát, igazából édes mindegy, játékokban nyújtott teljesítményük nem igazán tér el egymástól. Mindkét processzor két maggal operál, órajelük 3.0 GHz, és mindkettő tartalmaz egy GPU-t, mely a G860 esetében több kakaót biztosít -- igaz, játékra úgysem fogja használni senki. Ezért is picit alán a G2030 felé billen a mérleg nyelve: 2013 nyári konstrukció, 22 nm-es és nem 32-es, és a fogyasztása is 10 wattal jobb (55 watt). Mindkét Intel Pentium főegység ára 17 ezer forint körül mozog, nyers erejük pedig az Intel Core-i3 2100 környékén mozog, szóval játékra is alkalmasnak bizonyulnak.
Memória - 8 GB Kingston HyperX DDR3-1600 CL9 Kit
Nincs jó gamer-PC megfelelő mennyiségű RAM nélkül. A 4 GB manapság legfeljebb belépőszinten elég, így ajánlott a jövőbe tekintve rögtön 8 GB RAM-mal indítani. A Kingston HyperX DDR3-1600-as megoldása az összes mai játéknak elegendő, a 2x4 GB-os kiszerelés pedig garantálja a dual channel működését. Megjegyzés: a gyártó annyira nem fontos, a Kingmax is ugyanolyan jó, ha épp olcsóbb, vagy az van kéznél. Ára 18 ezer forint.
VGA – ASUS AMD ATI Radeon HD7770 1GB GDDR5
Na, eljutottunk minden gamer-PC második lelkéhez, a videokártyához, mely nem elég, ha erős, hisz párban kell lennie a processzorral, különben a gép teljesítménye kiegyensúlyozatlan lesz. Bár eddig az Intel platform tűnt logikus választásnak, ezúttal az ár/teljesítmény bajnok AMD-hez fordultunk, és egy ASUS AMD ATI Radeon HD7770 1GB GDDR5-ös VGA-ra tettük a voksunkat. Röviden a kártyáról: 1 GHz-es mag-órajel, 1 GB 1125/4500 MHz-es GDDR5 RAM, 128 bites buszrendszer, D-sub, DVI, HDMI. A hozzáértők most nyilván bólogatnak, mondván, hogy „igen-igen, ez egy kellemes belépőszintű VGA”, és bizony igazuk van: a Battlefield 4 nem fog rajta hasítani, de a játékok többségével elboldogul a VGA, még a legnagyobb étvágyú programok, mint a Metro: Last Light is futtathatók rajta.
HDD - WD 500 GB Caviar Blue
SSD-ről ilyen szűk keresztmetszet esetén nem álmodhatunk, maradunk hát a mezei HDD-nél: a Western Digital 500 GB-os modelljét választottuk, mely egy teljesen sztenderd 7200 rpm-es merevlemez, 16 MB-os pufferrel, SATA3-as interfésszel. Ha jól beosztjuk a helyet, egy rakás játék elfér rajta. Ára 14 ezer forint.
Ház - Cooler Master Elite 342
Házak terén nem érdemes spórolni, főleg nem egy gamer-PC esetében, hisz ezek a gépek nonstop üzemelnek télen-nyáron, egy igazi játékos nem szívesen hagyja parlagon heverni a vasat. Így aztán a 9 ezer forintos Cooler Master Elite 342-t választottuk, ami egy meglehetősen egyszerű dizájnnal ellátott, feketeszínű microATX ház. 2 db 5,25”-es és 6 db 3,5”-es tárhely és könnyű szerelhetőség jellemzi, valamint remekül szellőzik, ami a Cooler Master egyik legnagyobb erőssége. A Cooler Master Elite 342-höz nem jár táp, így azt sajnos venni kell hozzá: a Chieftec iArena 400W GPA400S8 pont megfelelő egy ilyen teljesítményű géphez, szintén 9 ezer forintos áron.
Egér és billentyűzet
A PC alapvető kellékei: egy Logitech K120 magyar billentyűzet 3000 forint, míg egy játékra is remekül alkalmazható Gigabyte Force M7 egér 4000 forintot kóstál. FPS-huszároknak megfontolandó lehet egy Gigabyte M6900 v2, igaz, ez egy ezressel többe kerül.
Monitor - PHILIPS 227E4QSD/00
Na igen. A monitor. Minden játékos ezzel az eszközzel találkozik a legtöbbet, és mivel a szemünk a legérzékenyebb érzékszervünk, így nem mindegy, mit bámulunk több órán keresztül. Továbbá egy jó monitor nem olcsó mulatság: ha valaki olyan panelre vágyik, ami játékra, filmnézésre és munkára egyaránt alkalmas, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, vagy kénytelen kompromisszumokat kötni. Számunkra is csak utóbbi út állt rendelkezésünkre: a PHILIPS 227E4QSD/00 egy 21,5 hüvelykes, IPS-paneles monitor, 14 ms-es válaszidővel, ami talán egy Call of Duty-megszállottat zavarhat eleinte. Mindazonáltal a színek és az 1920x1080-as natív felbontáskor kapott képminőség, illetve a kiváló betekintési szögek kárpótolják a gamereket. Negatívum ugyanakkor, hogy a gyártó nem vállal háromnapos pixelgaranciát, ami egy ilyen szűk helyre bezsúfolt Full HD-s panel esetén aggodalomra adhat okot, na meg HDMI sincs, csak DVI és D-sub. De persze az ár a döntő: a PHILIPS 227E4QSD/00 36 ezer forintba kerül, ennyi pénzért pedig nagyon-nagyon jó vásárnak tekinthető.
Gamer-PC konzol áron - összegzés
A fenti árak természetesen tájékoztató jellegűek és bármikor változhatnak -- de a cikk írásakor 151 ezer forintnál járunk, és egy egész jó gamer-PC-nk van, legalábbis a középkategóriában (igen-igen, egy ezressel fölélőttünk, de ennyit még lenyelhetünk). S hogy ez igazolja-e azon állításokat, melyek szerint konzolt venni marhaság? Korántsem: ez a konfiguráció elég lehet úgy 1-2 évre, de később óhatatlanul legyengül, a VGA és a processzor már most is elég gyengének számít, főleg, hogy utóbbiban csak két mag található. Ezzel szemben egy konzol életideje minimum öt év, de a mostani ciklus 2005 óta tart és lehet, hogy a nextgenek is ellesznek tíz esztendeig. Szóval, ha tartósságról van szó, akkor még mindig a konzol a jobb befektetés.
Egyetértetek? Vagy úgy gondoljátok, hogy tévedünk? Ti milyen gépet állítanátok össze 150 ezer forintból? Várjuk véleményeteket, elképzeléseiteket, képzeletbeli konfigurációitokat a kommentek között!
http://www.aqua.hu/termekek/processzor-189.html?f=[price=11778,28160__gy=15]
Ezzel az A8 6600K-val szemezek már 2 hete.
Én most nemsokára fogom megépíteni a gépem,és 170-ből nagyjából ki is fogok jönni,és még a bf4-est is vinni fogja esetleg még high beállításokon is.Most nem sorrendben lesznek az alkatrészek,bocs előre is:D
-AMD FX-6300 3.5 Ghz(akár 4.2-ig is lehet húzni,és hat magos proci,ami a jövőben jól jöhet)
-ASRock 970 Extreme 3(minden rajta van ami kell,és semmi ami nem)
-Gigabyte GTX 660 2GB(50 ezerért ez szinte lopás)
-Corsair Vengeance 8GB DDR3 RAM(nem a legolcsóbb ram,de minőségi)
-Western Digital Caviar Blue 1TB HDD 7200 RPM
-Corsair CX 500W PSU
-Corsair Carbide Series 200R(egyszerű és nagyszerű ház egyben)
Persze ez így 170,képernyő,egér,és billentyű nélkül,de valakinek az nem kell,mert már van neki.És ezt persze lehet bővíteni a jövőben mindenféle jóságokkal(ssd,fx 8350,és még esetleg az új amd steamrollerek is beleférnek,mert lehet,hogy azok is AM3+-osak lesznek.
Csak ennyi lenne,amúgy jó cikk.
Viszont sajnos ez a konfig nem igazán jó választás így szerintem!
Egy gamerPC-be intel pentium proci egyszerűen nem elég!!!Minimum egy jobb i3 de még inkább i5!
A csicsa coolermaster ház árát hozzádobva a procihoz már kicsit jobb lenne a helyzet!
Mivel az új generációs intel procik és a hd7770 nem kazánok a kb. 10ezer Ft.-os ház táp nélkül erősen luxus!!!Finoman fogalmazva is hülyeség ilyet ajánlani amikor minden pénz számít!
Én pont most raktam össze ennyi pénzből egy kb.dupla teljesítményű gépet!
Íme:
-Noname ház: 3000Ft
-Chieftec 450W táp: 8000Ft
- Alaplap: Ezzel egyetértek én is hasonlót vettem: Asrock H61M: 12 000Ft
-8Gb RAM: 16000Ft
-Core i5 2400 CPU(használt): 30 000 - Mivel a procik nem nagyon szoktak tönkremenni érdemes a használtpiacon is körbenézni
-Gigabyte GTX660 2GB VGA : 50 000Ft na ezen nem szabad spórolni ha játszani akarsz!!!(bár belépőszinten tökéletes választás a hd7770 vagy még inkább a hd7790 )
-Winyo 500GB sata WD: 13 000Ft
-Monitor: amit ajánlottatok: 36000Ft
-Egér: Valami olcsó logitech: 1500Ft - Nem rosszabb semmivel mint a giga(Ha körbenézel a netes fórumokon akkor a giga egereket sehol sem ajánlják játékra!!!)
Ez így összesen: 169 500Ft(igaz,hogy egy kicsit túlléptem a 150ezres keretet de a teljesítmény így legalább a duplája az általatok ajánlottnak ha a hd7770-et vesszük akkor meg már bőven benne van.
Ha valaki esetleg ódzkodik a használt procitól akkor érdemes a pentium,helyett egy új i3-at nézni
vagy egy kicsit spórolni egy új i5-re.Vagy körbenézni AMD fronton is....
Szóval az Én véleményem,hogy amit most ajánlottatok az egyszerűen nem GAMER konfig!!!!
Az én tapasztalatom az, hogy ha a felhasználó az aktuális konzolgeneráció életciklusának elején meg tud vásárolni egy körülbelül 150.000 forintos PC konfigurációt (természetesen perifériák nélkül), akkor nem lesz különösebb gondja addig, míg az adott konzolok futnak. Persze ez nem jelenti azt, hogy az akkori életciklus utolsó évében is maximális részletesség mellett játszhat minden friss játékkal, de a programok garantáltan elindulnak, és játszhatóak legalább közepes beállításokon, ami az épp kifutó konzolok esetében a maximális grafikai szintet jelentette.
Ettől függetlenül persze érdemes konzolt vásárolni, már csak a speciális exkluzív címek miatt is, de ez nem zárja ki, hogy ne lehetne valakinek játékra szánt PC-je is mellette, főleg ha az adott gamer szereti az FPS, TPS játékokat, melyek még mindig sokkal egyszerűbben irányíthatóak, ergo játszhatóbbak a jó öreg személyi számítógépen.
Soha nem volt konzolom, de nem is érzem szükségességét.
Még annyit, hogy lehet konzolon is netezni. De szerintem az sem olyan.
Soha nem volt konzolom, de nem is érzem szükségességét.
Még annyit, hogy lehet konzolon is netezni. De szerintem az sem olyan.
Chocho
A monitoros témához szólva:
Azért döntöttem a monitor besorolása mellett, mert a PC-huszárok gyakran hangoztatják, hogy "a konzolohoz tévé is kell", alant is sok példa van rá. Oké, de a PC-hez meg monitor is kell, és nem hiszem, hogy a papa nagyképernyősére fogja dugni a kis srác, csak azért, mert erősebb gépet szeretne összetákolni. A 14 ms-es sebesség pedig elég, hacsak nem online bajnokságra edz valaki. Onnan tudom, hogy évekig használtam olyan monitort, ami 24-es volt -- de egyébként a teszteredmények szerint is rendben van a készülék, ha valaki nem hisz nekem, Google a barátja.
Én csak azt mondom, hogy nem korrekt egy új konzol árából úgy összerakni pc-t, hogy a pc-hez monitor árát is beleszámoljuk egyszerűen azért, mert a konzolhoz sem adnak 150-ért tv-t, sem monitort. Az már nettó implikáció, hogy mer' úgyis van tv, aki konzolt vesz, mert lehet, hogy van, lehet hogy nincs, és lehet hogy egy szutyok Orion tv...
és 151,613 Ft ért ezt a gépet raktam össze, mivel ezt veszem meg, szerintem megéri az árát, szerintetek?
Asus M5A78L LE alaplap
Corsair 2x4GB DDR3 1333MHz CMX8GX3M2A1333C9 memória
Hitachi 500GB 16MB SATA2 merevlemez
Asus 7870 2GB DDR5 HD7870-DC2-2GD5 videokártya
Chieftec CTG-500-80P dobozos táp
Cooler Master Elite 310 RC-310-SKN1-GP fekete számítógép ház
ez összesen 151,613 Ft
és 151,613 Ft ért ezt a gépet raktam össze, mivel ezt veszem meg, szerintem megéri az árát, szerintetek?
Asus M5A78L LE alaplap
Corsair 2x4GB DDR3 1333MHz CMX8GX3M2A1333C9 memória
Hitachi 500GB 16MB SATA2 merevlemez
Asus 7870 2GB DDR5 HD7870-DC2-2GD5 videokártya
Chieftec CTG-500-80P dobozos táp
Cooler Master Elite 310 RC-310-SKN1-GP fekete számítógép ház
ez összesen 151,613 Ft
1. Monitor, vagy nem monitor? A cikk valóban "komplett konfigurációról" szól, amihez igen is hozzá dukál egy monitor. Ellenben jön a nagy kérdés: Akár konzolról, akár PC-ről beszélünk, mit jelent a "komplett"? Elméletileg azt hogy teljes. De úgy tűnik, megfakult e szó értelme manapság, mert akár "komplett" konzolt, akár (e cikk szerint) komplett konfigot vásárolunk, bizony egyik sem fog elindulni! Nem, nem a játékokról beszélek, ott még nem tartunk, csupán induljon be a masina! Miért nem fog beindulni? Egyszerű: a konzolhoz nem dukál képernyő, így bekapcsolásakor szépen bámulhatjuk a masina, illetve a kontrolleljének villógó LED-jeit, míg (eme cikk alapján) a komplett PC-n, monitorostul pedig egy gyönyörű "Operating system not found" felirat fog virítani megvásárolt monitorunkon.
Nyilván veteránokat meg fog mosolyogtani e két érvelés, én nem is a konfigról, konzolról szeretném az észt osztani, hanem a "komplett", pontosabban a "teljes" szó definíciójának félreértelmezését tárgyalom.
2. Nézzük magát a konfigot! (Kicsit magamról: Évente több tucat gépet rakok össze szakmai ártalomból, így számos alkatrésszel vannak hosszú és rövid távú tapasztalataim.) Chocho-val egyet értek az energiatakarékos Intel platformmal, azonban, hosszú távon felejteném a H61-es szériát! Az alaplap márkája Asrock. Anno ez az Asus leányvállalata volt, amíg teljesen nem függetlenedett, a célja kifejezetten az alsó kategóriás lapok készítése volt - ismétlem, annó! Mivel tapasztalatom nincs (inkább elkerülöm e márkát), így nem nyilatkoznék róla. Az tény, hogy mások szidják a megbízhatóságát, én ezt csak MSI és Gigabyte fronton tudom megerősíteni (nem azt mondom, hogy mind szar eme gyártók által összerakott cuccok közül, hanem tapasztalatom szerint nagyobb a meghibásodás aránya). Tehát, én alaplap terén Asus párti vagyok (ebből is találtam hibás cuccot, de nem mindegy, hogy 1 éves használati időn belül 50-ből 1-et, vagy 50-ből 6-ot). A procin nagyon elcsodálkoztam, egy (mai) Pentium proci mit keres egy Gamer PC-ben? RAM OK, VGA elfgadható, HDD OK, ház elfogadható. Táp: Chieftec ok, de iArena?! Amikor fél éven belül kb. 7 db-ból 4 elsült (még csak nem is játékra, hanem irodai célokra szánt gépekben, amiket nem mondanám, hogy túlhajtottak), magával víve 1-2 alkatrészt szigorú NEMet mondtam neki! Jó a Chieftec táp, de legyen már megtömve normálisan alkatrészekkel az a kis doboz! Billentyű: K120 ok, de számoljunk vele, hogy kb fél év múlva lekopnak a betűk a gombokról... Egér: Ha minőség, nem túl, akkor Logitech. Ha olcsón, akkor A4tech, de tapasztalataim szerint ennek is magasabb a meghibásodási aránya. Monitor: Páran már leírták véleményüket erről a kürtyüről. Én ettől függetlenül márka***** vagyok: Samsung, vagy LG. Ennek egyetlen oka van: 3 nap full pixelgari! Ha már más gyártó is bevezette itthon ezt, sry, lemaradtam róla, világosítsatok fel! :-)
3. De, hogy ne csak a számat jártassam, íme az én konfig javaslatom:
VGA:
ASUS HD7770-DC-1GD5-V2 HD7770 1GB GDDR5 PCIE + DiRT Showdown + Crysis 3
29.258 Ft
Alaplap:
ASUS P8B75-M LX PLUS
15.799 Ft
Táp:
CHIEFTEC GPS-450A8 450W Dobozos
10.808 Ft
Proci:
INTEL® Core i3-3220 3.30GHz 3MB 1155 BOX
29.862 Ft
RAM:
KINGSTON 4GB Value
9.627 Ft
DVD:
SAMSUNG SH-224DB/BEBE fekete OEM
4.437 Ft
Ház:
THERMALTAKE VN900K1W2N Commander GS-II
11.621 Ft
HDD:
WD 500GB Caviar Green 5400rpm 64MB SATA3 WD5000AZRX
13.627 Ft
Bill:
LOGITECH K120
3.505 Ft
Egér:
A4TECH D-810FX
2.375 Ft
A memória igaz, csak 4 GB, de elkondolkodtam, hogy KIT-et rakjak-e bele, vagy csak 1 db 4 GB-os modult, amit később lehet bővíteni. Végül az 1 db-os maradt, így könnyedén bővíthető, és nem lesz számot tevű lassulás a Single Channel miatt. Cserébe nem kell kidobni 2x2 GB RAM-ot bővítésnél.
Spórólni lehetett volna még a házon, de szerintem ez a kecó pont egy korrekt, jól összerakott, csendes, és rendelkezik USB3, Audio HD előlapi kimenetekkel - ráadásul fent, így földre rakott ház esetén nem kell hajolgatni a dugdosáshoz.
Ha összeszámoljátok, ez kb bruttó 130 000 Ft, ám ebből én nem "felejtettem" ki a DVD-t. A maradék pénzen döntse el a felhasználó, hogy monitort, vagy Windows-t vásárol :)
Ja, és máris 2 db full játékkal indul a felhasználó, ha nem marad le az akcióról!
Chocho
A monitoros témához szólva:
Azért döntöttem a monitor besorolása mellett, mert a PC-huszárok gyakran hangoztatják, hogy "a konzolohoz tévé is kell", alant is sok példa van rá. Oké, de a PC-hez meg monitor is kell, és nem hiszem, hogy a papa nagyképernyősére fogja dugni a kis srác, csak azért, mert erősebb gépet szeretne összetákolni. A 14 ms-es sebesség pedig elég, hacsak nem online bajnokságra edz valaki. Onnan tudom, hogy évekig használtam olyan monitort, ami 24-es volt -- de egyébként a teszteredmények szerint is rendben van a készülék, ha valaki nem hisz nekem, Google a barátja.
150ezer pénzmag, monitor nélkül, ez a fair összehasonlítás, és jé, így máris egy izmos processzor kerül a gépbe, meg talán egy picit jobb vga is belefog férni a keretb, de ha csak a cpu lesz jobb már az is bőven elég..
Azért az elég nagyívű feltételezés, hogy akinek nincs tv-je, az nem vesz konzolt, ennyi erővel nézzük úgy a dolgot, hogy akinek nincs tv-je, és vesz egy új konzolt, az biztosan fog venni még egy fullhd tv-t is, s máris van +70-200K-n a mi kis gamer konfigunkhoz. :)
Chocho
A monitoros témához szólva:
Azért döntöttem a monitor besorolása mellett, mert a PC-huszárok gyakran hangoztatják, hogy "a konzolohoz tévé is kell", alant is sok példa van rá. Oké, de a PC-hez meg monitor is kell, és nem hiszem, hogy a papa nagyképernyősére fogja dugni a kis srác, csak azért, mert erősebb gépet szeretne összetákolni. A 14 ms-es sebesség pedig elég, hacsak nem online bajnokságra edz valaki. Onnan tudom, hogy évekig használtam olyan monitort, ami 24-es volt -- de egyébként a teszteredmények szerint is rendben van a készülék, ha valaki nem hisz nekem, Google a barátja.