Kicsit átértékelem az elmúlt heteket, sőt hónapokat, amikor a saját toplistákon felül a szerkesztőség legtöbb tagjáét is feltöltöttem, átolvastam, illetve láttam, hogy a 2019-es összegzővel még jól boldogultak, de az évtized értékelése sokak szemében bizonyult nehéz feladatnak. Bár személyesen nem éreztem nyűgnek ezt a küldetést, akkor még nem is gondoltam, mi vár rám, mikor a magazin legjobb és legmagasabb értékeléseit akarom csokorba gyűjteni. Mert az elmúlt években ugye nyomtatott és online formában egyaránt az volt a koncepció, hogy az egyéni vélemények mellett legyen egy olyan, ami a magazin „véleményét”, avagy a szerkesztőségi ítéletet tükrözi, ezzel pedig semmilyen problémába nem futottunk, elvégre nagyjából egy csapat, egységes brigád dolgozott a teszteken, amik aztán azonos személyek kezén mentek át. Nos, ezt a biztonsági kötelet a tíz esztendős időintervallumnak köszönhetően el lehet felejteni.
Mondhatnám, hogy „régen minden jobb volt”, és erre minden hivatkozási alapot meg is kapnék, mert az a helyzet, hogy a belsős listánkat alaposan átnézve arra jutottam, hogy az évtized első felében olyan szinten magas értékelések születtek, hogy az valami elképesztő. Bár eredetileg 95 százalékos és annál fentebb teljesítő címekre akartam koncentrálni, a közel 40 korai jelentkező miatt ezt az elképzelést gyorsan el is hessegettem, maradtak a felső kategória résztvevői, ami azért így is majdnem kitöltötte a toplistát, és már csak az egy kategórián belül maradt többtucatnyi versenyző közül kellett néhány olyat választani, ami nagyjából ma is érthető okokból kapta meg anno a „kiváló” plecsnit. Így született meg hát ez az összegző, amivel lehet, hogy nem mindenki fog egyetérteni, de a PC Guru magazin életének nagyjából négy fejezetét és azok legénységének ízlését hozzávetőlegesen hűen tükrözi. Persze mi sem vagyunk tévedhetetlenek, de sss, erről senkinek sem szabad tudnia.
20. Pillars of Eternity
- Kiadó: Paradox Interactive
- Fejlesztő: Obsidian Entertainment
- Megjelenés: 2015. 03. 26.
- Platform: PC, PS4, XOne, NS
A Kickstarter és a közösségi kalapozás intézményének egyik nagy nyertese, amely elképesztő sikerrel indult, majd elkészülését követően ugyanilyen módon haladt tovább, egészen a folytatásig. Az Obsidian legénységének nem kell a szomszédba mennie, ha a klasszikus szerepjátékos formuláról van szó, a Pillars of Eternity ráadásul a legnagyobb ősöket idézi meg. Az elképesztő kalandok azóta konzolra is megjelentek, de az eredeti PC-s verzió a 2015/04-es számban kapta meg Olderntől a maga 95%-os értékelését.
19. Rocket League
- Kiadó: Psyonix
- Fejlesztő: Psyonix
- Megjelenés: 2015. 07. 07.
- Platform: PC, PS4, XOne, NS
Kit fog érdekelni egy indie fejlesztésű kisautós labdázás, amikor ott a FIFA és a PES, kérdezhették anno sokan, de már a béta alatt éreztem, hogy ez a játék valami új, valami más, amire érdemes odafigyelni. Aztán eljött a teszt ideje, aminél eleve odáig voltam a programért, majd a fejlesztők meghallgatva minden panaszt és igényt, addig bővítették és foltozták alkotásukat, hogy a 2017/01-es számban megtalálható Második körnél muszáj volt 95 százalékkal értékelni a stúdió igyekezeteit. Azóta sem bánom.
18. God of War 3
- Kiadó: SIEE
- Fejlesztő: SIE Santa Monica Studio
- Megjelenés: 2010. 03. 19.
- Platform: PS4, PS3
Talán meglepő lehet, hogy egy olyan játék felkerül a listára, mint a God of War harmadik része, azonban egyértelmű, hogy a hack and slash sorozat eredeti koncepciójának csúcsa lett a 2010-es program, ami később felújított verziójával is hozta az elvárt minőséget. Monumentális, változatos, rendkívül ötletes, amihez kiváló zenei témák is passzoltak, és bár a dühtől a teljes őrület határán álló főhős nem kimondottan szimpatikus, ez semmit nem vesz el az élményből. Mindezt a 2010/5-ös számunkban Miguel 96 százalékkal értékelte.
17. Halo: Reach
- Kiadó: Microsoft Studios
- Fejlesztő: Bungie
- Megjelenés: 2010. 09. 14.
- Platform: PC, XOne, X360
Nem létezhet hivatalos lista Halo nélkül, tartja az ősi dakota közmondás, ebben az évtizedben pedig az a bizonyos Halo a Reach lett, amely pont nemrég került át felújított formában Steamre is, hogy itt-ott némi magyar vonatkozással, de minden esetben minőségi lövöldözéssel és ellenfelekkel rabolja el a játékostársadalom szívét. Kíváncsian várjuk a következő epizódot, mert már illene valami igazán nagyot virítani a szériában, mondjuk, olyasmit, mint amire a Reach képes. 2010/10-es számunkban írt róla Bate, akkor 96 százalékkal zárva az értekezést.
16. The Elder Scrolls 5: Skyrim
- Kiadó: Bethesda Softworks
- Fejlesztő: Bethesda Game Studios
- Megjelenés: 2011. 11. 11.
- Platform: PC, PS4, XOne, NS, PS3, X360
Aki még nem hallott a Skyrimról, az jó eséllyel egy olyan barlangban töltötte az elmúlt évtizedet, amely távol található a The Elder Scrolls univerzumától, merthogy a külső és belső nézetben is játszható akció-szerepjáték bizony számtalan gamer szabadidejélt rabolta már el, platformtól függetlenül, elvégre lassan már csak kenyérpirítón nem játszhatunk vele. Fura bugok és megoldások, néhol megkérdőjelezhető MI, de markáns hangulat és egy hatalmas, bejárható terület, tele titkokkal és felfedezésre váról részletekkel. Miguel 95 százalékos értékelése mindent elmond a 2012/1-es PC Guruból.
15. Resident Evil 2
- Kiadó: Capcom
- Fejlesztő: Capcom
- Megjelenés: 2019. 01. 25.
- Platform: PC, PS4, XOne
Sok-sok éve már, hogy az eredeti Resident Evil 2 nagy kedvenccé vált, alig tudtam letenni, többszöri végigjátszás közepette pedig újra és újra igyekeztem megdönteni a saját rekordjaimat. Jóval később, mikor a Capcom bénázásai és buta döntései miatt már-már elképzelhetetlennek tűnt egy rendes RE-játék, akkor jött a kiváló hetedik epizód, majd pedig a felújított RE2, ami lényegében új alapkője lett a túlélőhorror műfajnak, miközben az alapoktól írta újra a klasszikus második részt. A 2019/2-es számban ezt 96 százalékkal jutalmaztam.
14. Forza Motorsport 7
- Kiadó: Microsoft Studios
- Fejlesztő: Turn 10 Studios
- Megjelenés: 2017. 10. 03.
- Platform: PC, XOne
Az Xbox-konzolok autós zászlóshajója mindig a Forza Motorsport volt, de azt talán senki nem gondolta volna, hogy a Turn 10 csapata még a hetedik epizóddal is tud újdonságot nyújtani, sőt olyan minőséget tesz le az asztalra, ami nemcsak a Xbox One tulajdonosainak, hanem még a PC-s játékosoknak is igazán az ínyére válik. Ehhez persze nem ártott az X-széria megjelenése, ami kellően erős hardvert biztosított az elképesztő látványvilághoz és realizmushoz. Chocho 97 százalékkal jutalmazta a 2017/10-es PC Guruban.
13. Super Smash Bros. Ultimate
- Kiadó: Nintendo
- Fejlesztő: Bandai Namco Studios
- Megjelenés: 2018. 12. 07.
- Platform: NS
A Nintendo egyik fontos sorozata új erőre kapott a Switchre érve, ahol már a megjelenés pillanatában is elképesztő mennyiségű karaktert (80) tudott felmutatni, miközben exkluzív és third-party szereplőket egyaránt behajított az arénába. Persze, nem ez a legszebb verekedős játék az elmúlt 10 évből, de a Nintendo saját fejlesztései mindig a tartalomról és innovációról híresek, ezekből pedig a Smash Bros. Ultimate esetében sincs hiány. mcmacko ezt értékelte 97 százalékkal a 2019/1-es számban.
12. LittleBigPlanet 2
- Kiadó: SIEE
- Fejlesztő: Media Molecule
- Megjelenés: 2011. 01. 19.
- Platform: PS3
A KisNagyBolygó mindig a PS-rajongók szíve csücske volt, ami mindenképpen érthető kedves főhősére és a kreativitásra összpontosító játékmenetre tekintve. Ebből a szempontból a Media Molecule alkotása inkább volt úttörő, mint a Minecraft, hiszen az első epizóddal indult el valami, amit a folytatás tökéletesített, hogy kicsivel később aztán PC-n is útjára induljon a még összetettebb és változatosabb őrület. Kryss 2011/03-as számunkban ezt az igyekezetet honorálta 98 százalékkal.
11. The Room
- Kiadó: Fireproof Games
- Fejlesztő: Fireproof Games
- Megjelenés: 2012. 09. 15.
- Platform: PC, NS, iOS, Android
A puzzle játékokat mindig is szerettük és szeretni fogjuk, legalábbis a jobban sikerült, formabontó darabokat, az eredetileg iOS-re megjelent, 2012-es The Room pedig ilyen cím, ami aztán kibővítve és teljesebb verzióban más platformokra is ellátogatott. A Criterion Gamestől elszakadt britek kis csapata a 3D-s fejtörőkkel alaposan feladta a leckét még a legvásottabb játékosoknak is, Mo pedig ezt értékelte nagyon, egészen pontosan 98 százalékkal a 2013/5-ös PC Guruban.
10. The Witcher 3: Wild Hunt
- Kiadó: CD Projekt Red
- Fejlesztő: CD Projekt Red
- Megjelenés: 2015. 05. 19.
- Platform: PC, PS4, XOne, NS
Elérkeztünk az egyik olyan címhez, amit semmiféleképpen nem hagynék le egy évtizedes listáról sem, elvégre a lengyelek olyan akció-szerepjátékot tettek le az asztalra, ami bár nem tökéletes, de nagyon közel áll hozzá. Világa, karakterei, küldetései, hangulata és stílusa miatt azóta sem született méltó kihívója, ez pedig már önmagában bizonyítja rátermettségét, nem beszélve a tényről, hogy pont nemrég ért el oda a Ríviai Geralt-mánia, hogy tévésorozat, sőt animációs sorozat is születhetett a franchise-ból. Megkerülhetetlen klasszikus, amit wilson a 2015/6-os számban 98 százalékkal értékelt.
9. Grand Theft Auto 5
- Kiadó: Rockstar Games
- Fejlesztő: Rockstar North
- Megjelenés: 2013. 09. 17.
- Platform: PC, PS4, XOne, PS3, X360
Hasonló résztvevő a Rockstar North alkotása, ami a nyitott világú akciót egy egészen sajátos szinten műveli, ez a szint pedig messze magasabban áll az átlag stúdiókénál. A GTA5 így kerülhetett be három évben is a legjobbak közé, különböző verziókkal, de mindig tartva azt az élményt, amire lényegében csak és kizárólag ez a franchise képes. Élő, valódi karakterekkel teli világ, nagybetűs hangulat, őrületes jelenetek és egy nagyon komolyan összerakott multiplayer mód. wilson a 2015/5-ös PC Guruban erre, egészen pontosan a legmarkánsabb PC-s változatra adott 98 százalékot. De amúgy az első verzióra Bate is 96-ot adott a 2013/3-as számban.
8. God of War
- Kiadó: SIEE
- Fejlesztő: SIE Santa Monica Studio
- Megjelenés: 2018. 04. 20.
- Platform: PS4
Még egy God of War? De még milyen! Merthogy ez volt az a franchise, amely az elmúlt évtizedben nemcsak lerakott egy elvárási szintet jelentő minőségi alapot, de jóval később maga reformálta meg ezt a zsánert, méghozzá úgy, hogy az egész koncepciót áthelyezte egy egészen más érába és közegbe, méghozzá az ókori görög mondák helyett a skandináv mitológia területére. Ezzel és apa-fia drámájával, monumentális világával, kidolgozott harcrendszerével, csúcsminőségű audióélményével a legtöbb helyen az adott év legjobbja címet is elvitte. Nálunk Chocho tesztelte a 2018/5-ös számban, ahol 98 százalékkal zárta a cikket.
7. Super Mario Galaxy 2
- Kiadó: Nintendo
- Fejlesztő: Nintendo
- Megjelenés: 2010. 06. 11.
- Platform: Wii
Na, amire nem gondoltam, az az, hogy a Wii felhozatalának egyik címe is megtalálható lesz évtizedes összegzőnkön, pedig lényegében adja magát, ha belegondolunk, hogy az eredetileg Super Mario Galaxy More címen tervezett, kiegészítésnek szánt mellékvágányhoz annyi új ötlet született, hogy évekkel később végül önálló, sőt kiemelkedő folytatásként láthatott napvilágot. Ha esetleg van otthon egy elfekvő Wii, netán pont a platformon esedékes pótlás a cél, ez az a játék, amit semmiképpen sem szabad kihagyni. Miguel a 2010/8-as számban 99 százalékot adott rá.
6. Thomas Was Alone
- Kiadó: Mike Bithell
- Fejlesztő: Mike Bithell
- Megjelenés: 2012. 06. 30.
- Platform: PC, PS4, XOne, PS3, WiiU, PSV, iOS, Android
Mint mondottam volt, a puzzle játékokat szeretjük és értékeljük, ez alól pedig nem jelentenek kivételt a puzzle platformerek sem, amikért szintén odáig vagyunk, pláne, ha hasonló értéket és minőséget képviselnek, mint az indie Thomas Was Alone. A minimalista stílusú program őrszem MI-ket állít a középpontjába, miközben minden reflexünket és egyben agyunkat is próbára teszi. Természetesen türelmünket is, de ez a műfaj velejárója. Mo 99 százalékot adott rá a 2014/9-es PC Guruban.
5. The Last of Us
- Kiadó: SIEE
- Fejlesztő: Naughty Dog
- Megjelenés: 2013. 06. 14.
- Platform: PS4, PS3
Sokak személyes listáján is megjelent a Naughty Dog alkotása, ami nem véletlen, mert bár a látszat szerint ez is csak egy „zombis”, fertőzöttes túlélőhorror, igazából sokkal több van a mélyben, mint bárki elsőre gondolná. A főszereplők között kialakuló kapcsolat, a rengeteg emberi momentum miatt ez inkább egy nagyon erős dráma, interaktív filmes és akciójátékos, horroros elemekkel, amiket nálam mondjuk, erősen lerontott a buta MI és a rengeteg erőltetett harc. De ugye nem vagyunk egyformák, így minden téren elfogadom a helyezést, amit Bate 99 százalékos értékelése biztosít a 2014/8-as számból, bár 2013-ban az eredeti verzió (ez már a Remastered volt) is 98-at kapott.
4. Monument Valley
- Kiadó: Ustwo Games
- Fejlesztő: Ustwo Games
- Megjelenés: 2014. 04. 03.
- Platform: iOS, Android
Kifejezetten örülök neki, hogy több indie cím is felkerült a listára, ráadásul az Ustwo alkotása a mobilos piac egy igényesebb szegmensét képviseli, mint szintén a fejtörőkre összpontosító puzzle játék. A forgatható platformokkal és építményekkel teli, nagyon különleges látványvilágú produkció sikereivel és értékeléseivel is bizonyította, hogy az okoseszközök világában is van helye a komolyabb stílusnak, illetve a hasonló hozzáállásnak, amit Mo a 2014/6-os Guruban 99 százalékkal jutalmazott.
3. That Dragon, Cancer
- Kiadó: Numinous Games
- Fejlesztő: Numinous Games
- Megjelenés: 2016. 01. 12.
- Platform: PC, iOS
Ez az a játék, amit még pont én teszteltem, és aminél elismerem, hogy éppen úgy kaphatna 10 százalékot, mint maximális eredményt. Míg korábban bizonyos alkotások azt bizonyították, hogy a videojáték lehet művészet, addig a That Dragon, Cancer még ennél is messzebb megy, mert azt mutatja be, hogy a videojátékokon keresztül személyes élményeket is be lehet mutatni, át lehet adni, méghozzá művészi formában. Nem egyszerű utazás, melynél egy család életébe nyerhetünk bepillantást, miközben egyre betegebb gyermekük egészségéért küzdenek. Tragikus, nagyon szomorú élmény, amit leginkább a kisgyerekes szülők tudnak átérezni.
2. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
- Kiadó: Nintendo
- Fejlesztő: Nintendo
- Megjelenés: 2017. 03. 03.
- Platform: NS, WiiU
Ismét a Nintendo következik, annak is egyik legfontosabb sorozata, elvégre a Zelda-franchise mindig is az igazán egyedi és minőségi részeiről volt ismert, a Breath of the Wild pedig ennek talán a legjobb példája. A Switch egyik kihagyhatatlan ajánlata 3D-ben, nyitott világgal hozza a megszokott, igazán varázslatos élményt, de úgy, hogy a játékos lényegében bármit megtehet, amit csak szeretne, miközben egy remek sztorival lesz gazdagabb. Nem véletlen, hogy wilson a 2017/4-es PC Guruban 99 százalékkal jutalmazta – akinek van otthon Switch konzolja, annak ez egy kötelező vétel.
1. Death Stranding
- Kiadó: SIEE/505 Games
- Fejlesztő: Kojima Productions
- Megjelenés: 2019. 11. 08.
- Platform: PC, PS4
Sokan kérdezték már az elmúlt hónapokban, hogy Kodzsima mitől olyan különleges alkotó, amire talán azok tudják leginkább a választ, akik betéve ismerik a teljes MGS-szériát, illetve elejétől a végéig kiélvezték a később PC-re is megjelenő Death Stranding sajátos és rendkívül mély sztoriját. De a történet teljes ismerete nélkül is megerősíthetem, hogy a serpaszimulátornak csúfolt produkció életem egyik legkülönlegesebb videojátékos élménye, ami ugyan nem nekem készült, de erényeit abszolút elismerem. 2019/11-es számunkban wilson 99 százalékra értékelte, ami mindent elmond a minőségéről.
Ezek voltak tehát a legmagasabb értékelésű játékok a PC Guru elmúlt 10 évéből. A lista a nyitányban írtak szerint nem teljes, elvégre a Mass Effect 2, a Red Dead Redemption, a Crysis 2 és a Bastion mellett sok minden szerepelhetett volna, helyünk azonban csak ennyi volt. De nem kell aggódni, holnap már a közönségszavazás eredményei következnek, avagy kiderül, hogy a PC Guru olvasóiként ti miket gondoltatok az évtized legjobbjainak.
Az évtizedet összefoglaló listáink még folytatódnak. Tarts velünk holnap is, mikor a ti kedvenceitek jönnek!