Hetek óta tartó rovatunk utolsó felvonásához érkeztünk, amelyben az Xbox két zászlóshajója, valamint egy legendás RPG trilógia első felvonása kerül terítékre – lássuk is gyorsan, hogy miből élünk.
Fable
Amikor a legelső Xboxra gondolunk, rögtön a Halo: Combat Evolved juthat az eszünkbe, a fantasyk és a szerepjátékok kedvelői azonban sokkalta több emléket köszönhetnek a 2004-ben megjelent Fable-nek, amit a Black & White-tal már bizonyított Lionhead Studios rakott le az asztalra. A legendás dizájner, Peter Molyneux és csapata egy színpompás külsővel megáldott hőstörténettel igyekezett csábítóvá tenni a Microsoft legelső konzolját, és bár a hardveres limitációk miatt nem minden ígéret tudott megvalósulni, a zsáner kedvelői pillanatok alatt elvesztek Albion csodákkal teli világában, melyben akár a „sötét oldalt” is választhattuk. A Fable ugyan elég szűk játéktéren terelgette az önjelölt kalandorokat, ám így is számos, remekül megírt küldetés és felfedeznivaló gondoskodott a szórakozásról, amihez az egyszerű, ugyanakkor nagyszerű harcrendszer és a jópofa karakterek is asszisztáltak – a szó szerint tündérmesébe illő körítésről és az egyedi humorról már nem is beszélve. Kíváncsian várjuk, hogy a stafétát átvevő Playground Games képes lesz-e új életet lehelni a régóta a fiók mélyén porosodó franchise-ba – az eddig látottak alapján bizakodók lehetünk, de azért csak várjuk ki a végét.
Forza Horizon
Ha pedig már szóba került a Playground Games, természetesen a Forza Motorsport mellékágának szánt, mostanra azonban az Xbox egyik tartóoszlopának tekinthető Forza Horizon-széria első felvonása mellett sem mehetünk el szó nélkül, a 2012-ben debütált opusz ugyanis pillanatok alatt elcsavarta azon játékosok fejét, akik kőkemény szimulátor helyett inkább arcade száguldozásra vágytak. Listánk második darabjának népszerűségéhez nagyban hozzájárult a franchise védjegyévé vált fesztiválhangulat megteremtése, valamint a tény, hogy a fent említett évben már a több évtizedes múltra visszatekintő Need for Speed-sorozat csillaga sem ragyogott olyan fényesen, mint 2004-2005 környékén, a brit csapatnak tehát sikerült kitöltenie egy piaci rést. Szintén fontos megjegyezni, hogy a Forza Horizonben még így is jobban oda kellett figyelnünk a kanyarokra és a sebességre, mint az Electronic Arts versenyjátékaiban, ám épp csak annyira számítottak ezek a tényezők, hogy a Motorsport kedvelői is széles mosollyal az arcukon róják a köröket a csodásan lemodellezett négykerekűekkel. A stúdió végül minden egyes folytatással képes volt emelni a lécet minőség és tartalom terén, így aztán nem meglepő, hogy hiába az EA évek óta tartó próbálkozásai, mostanra nem a Need for Speed, hanem a Forza Horizon az arcade autós címek koronázott királya.
The Witcher
Evezzünk egy picikét más vizekre, avagy más platformra, a legelső The Witcher ugyanis kizárólag PC-re látott napvilágot 2007 októberében, ott azonban elég hamar megtalálta a maga közönségét. Alapjáraton talán meg sem érdemelné, hogy bekerüljön ebbe a rovatba, hiszen játékmenet terén nem igazán tudta megreformálni az RPG-k világát, ám egyrészt korábban még talán egyetlen szerepjáték sem éreztette ennyire a történet során hozott döntések fontosságát, másrészt ennek a programnak köszönhetjük a zsáner egyik legjobban sikerült alkotását, az idén már a 10. (!) születésnapját ünneplő The Witcher 3: Wild Huntot. Hiába nem öregedett tehát jól a széria első fejezete (pláne, ami az egyedinek szánt, ám végül kissé sutára sikeredett harcrendszert illeti), nélküle ma kevesebb lenne a világ egy nagyszerű történettel és „néhány” emlékezetes karakterrel, ezért pedig nem mehetünk eléggé hálásak a CD Projekt RED csapatának. Nem mellesleg néhány éven belül azok is megtapasztalhatják a legendás szörnyvadász, Ríviai Geralt első (videójátékos) kalandját, akik ódzkodnak a kopottas külsőtől és az idejemúlt mechanikáktól, a CDPR és a Fool’s Theory gondozásában ugyanis már nagyban készül az Unreal Engine 5-öt használó remake, melynek hála az új közönség is megtudhatja, honnan indult a népszerű franchise. Ha mindez esetleg nem lenne elég, egy Cirit a főszerepbe állító trilógiával is kibővül a sorozat az elkövetkezendő időszakban, szóval nem kell egyhamar búcsút intenünk Andrzej Sapkowski lenyűgözően felépített univerzumának.
Ezzel a trióval pedig el is búcsúzunk a világ legfontosabb videójátékait taglaló sorozatunktól, ám 2025-re is van néhány retro ötletünk, szóval idén sem maradtok további múltidézők nélkül!
A rovat korábbi cikkeit INNEN tudjátok elérni!
A borítókép forrása: The Fable Wiki, SlapShot Reviews