Egy héttel ezelőtt végre a világ talán legnépszerűbb konzoljához is megérkezett a nosztalgiavonatunk, ami ezúttal egyáltalán nem siet sehova, hiszen rengeteg klasszikus várja, hogy megemlékezzünk róla. A rovat első felvonásában a műfaji sokszínűség kapta a főszerepet, ez pedig ezúttal sem lesz másként, mivel autós játék, RPG és mókás lövölde is akad a felsorolásban.
Gran Turismo 4
Kétség sem férhet hozzá, hogy az az 1997-ben útjára bocsátott Gran Turismo-széria a Sony konzoljainak egyik legnagyobb húzóneve, ami egyáltalán nem meglepő, tekintve, hogy a Polyphony Digital szinte minden egyes új érkezővel feljebb pakolja azt a bizonyos lécet. A 2004-ben megjelent Gran Turismo 4-gyel sem volt ez másként, a csapat ugyanis a kerék újbóli feltalálása helyett inkább az élmény fokozására koncentrált, javítva és módosítva azokon az elemeken, amelyek naggyá tették a franchise-t. A lépés végül felettébb kifizetődőnek bizonyult, hiszen a több mint 700 autó és 51 versenypálya azon nyomban elcsavarta a rajongók fejét – a szemkápráztató grafikáról és a kiváló irányításról már nem is beszélve.
Tony Hawk’s Underground
A Tony Hawk's-sorozat ötödik részével elég nagy kockázatot vállalt a fejlesztést végző Neversoft, hiszen nem elég, hogy a professzionális deszkások helyett a saját karakter létrehozására került a hangsúly, még egy történet is helyet kapott a programban, ráadásul gyalog is felfedezhettük a környezetet az állandó gurulás helyett. Végül azonban bejöttek a csapat számításai, az Underground alcímmel ellátott fejezet ugyanis a PlayStation 2-es éra egyik legjobb sportjátéka lett a maga 90 pontos Metactitic átlagával, ráadásul a fanok is odáig voltak az új idők új dalaiért – nagy kár, hogy mostanra alaposan megkopott a széria hírneve, bár a Tony Hawk's Pro Skater 1+2 azért megmutatta, mi fán terem az adrenalin.
Kingdom Hearts
Bár két ismert univerzum egyesítése nem feltétlenül jelent garanciát a sikerre és a minőségre, a Square Enix esetében finoman szólva is bejött az ötlet, a Disney rajzfilmek és a Final Fantasy keresztezéséből született Kingdom Hearts ugyanis óriási népszerűségre tett szert a 2002-es megjelenését követően. Az említett kiadó és a The Walt Disney Company kollaborációjából született akció-RPG lényegében mindkét tábor képes volt megszólítani, mivel Donald kacsa és Gofi kutya mellett Tidus, Selphie és Could is helyet kapott az opuszban, ráadásul olyan ismert helyszíneket járhattak be az önjelölt kalandorok, mint Agrabah és Halloween Town. Hát kell ennél több a boldogsághoz?
Ratchet & Clank: Up Your Arsenal
Ha egy játék 91 ponton áll Metacriticen, a felhasználói értékelés pedig 90 pontot mutat, az elég jól jelzi, hogy egy instant klasszikussal állunk szemben. Márpedig a 2004 novemberében született Ratchet & Clank: Up Your Arsenal pontosan ilyen impozáns mutatókkal rendelkezik, tehát nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy az azóta is szorgosan tevékenykedő Insomniac Games egy kiváló akció-platformert rakott le az asztalra két évtizeddel ezelőtt. Bár a széria harmadik etapjában érezhetően a lövöldözésre került a fókusz az ugrabugra helyett, a zseniális fegyverarzenál és a mutatós külső miatt senki sem bánkódott az arányok eltolódása miatt – olyannyira nem, hogy az Up Your Arsenalt máig a franchise (egyik) legjobb darabjaként tartják számon.
Katamari Damacy
Az elpusztított csillagok helyreállítása már papíron sem egy egyszerű feladat, úgy meg pláne, ha a Földön található elemekkel kell végrehajtani ezt az embert próbáló kihívást. Márpedig a Namco gondozásában készült Katamari Damacyben pontosan ez volt a játékosok feladata, akiknek az egész galibát okozó Kozmosz királyának a fiaként kellett felgöngyölíteniük szeretett sárgolyónk minden mozdítható darabját. Méghozzá szó szerint, a puzzle-ben ugyanis a pályán található elemek gombócba „gyúrása” volt a cél, melyek az űrbe lőve csillagként funkcionálhattak tovább – érdekes hasznosítása ez az embereknek, a közlekedési lámpáknak, a lakóépületeknek és a hegyeknek, nemde? A készítők ráadásul megkapó látvánnyal és kiváló humorral koronázták meg ezt a meglehetősen unortodox koncepciót, ami végül annyira betalált az embereknél, hogy időközben egy remaster is készült hozzá Katamari Damacy Reroll néven.
Ezzel a kis gyöngyszemmel zárnánk tehát az e heti PlayStation 2 rovatunkat, de aki ismeri a konzolt, az tudja, hogy most jön még csak a java, szóval tartsatok velünk legközelebb is!
A borítóképek forrása: IGDB, Game Rant