Bár többen is úgy vélték, hogy az ezredforduló hozza el a már oly sokszor beharangozott világvégét, szeretett sárgolyónk szerencsére nem lett az enyészeté 2000-ben, ám ez nem jelenti azt, hogy ne történt volna világrengető esemény ebben az esztendőben. Ekkor látott ugyanis napvilágot az a PlayStation 2, amely pillanatok alatt új szintre emelte a konzol fogalmát, mostanra pedig nem kevesebb mint 158,7 millió példány talált belőle gazdára, amivel a valaha volt legnépszerűbb otthoni masinának számít. A PS2 sikeréhez természetesen nagyban hozzájárultak az arra megjelent videójátékok, melyek egy része már a debütálásakor is instant klasszikusnak számított, időközben pedig valódi legendává érett. Ebből adódóan egyáltalán nem könnyű kiválasztani a masinára megjelent legjobb címeket, legújabb rovatunkban mindenesetre megpróbálkozunk a feladattal, bemutatva néhány kihagyhatatlan darabot.

SOCOM 2: US Navy Seals

Kezdjük is a felsorolást egy kis külső nézetből szemlélt taktikázással, a Zipper Interactive gondozásában készült SOCOM 2: US Navy Seals ugyanis minden téren lekörözte az elődjét, amit elég jól mutat a 87 pontos Metacritic átlag. A 2003. november 4-én napvilágot látott TPS 12 küldetése továbbfejlesztett MI-t, változatosabb feladatokat és kibővült fegyverarzenált kínált az első rész kedvelőinek, összességében nézve azonban nem a kampány, hanem az online móka tette igazán kiemelkedővé az opuszt, ami a stabil szervereknek köszönhetően megannyi felejthetetlen pillanattal szolgált a kontrollert szorongató katonáknak.

OutRun 2006: Coast 2 Coast

A széria utolsó fizikai kiadást is megélt epizódja egy valódi szerelmeslevél volt azoknak, akiknek mindenük az arcade autóversenyzés, a Sumo Digital műhelyében összerakott OutRun 2006: Coast 2 Coast ugyanis olyan sebességmámort kínált, amit csak kevés program tudott nyújtani akkoriban. Persze tény és való, hogy az irányítás már-már túlzottan egyszerűnek számított, egy idő után pedig felüthette a fejét az unalom, ám a csodás tájak és az annál is szebb verdák garantáltan beszippantották azokat, akik fogékonyak a műfajra.

Gradius 5

Listánk leginkább retrónak számító darabja egyenesen a Konamitól érkezett, bár a japán cég csupán kiadói feladatokat vállalt, a minőségért a Treasure felelt. A 2004-es Gradius 5 képében egy sci-fi közegbe ágyazott shoot ’em upot köszönthettek a PS2 tulajok, ami amellett, hogy szórakoztató játékmenettel bírt, még jól is nézett ki, így aztán nem meglepő, hogy a zsáner egyik gyöngyszemeként tartják számon az emberek. Nem valószínű, hogy a Konami ma már bevállalna egy ennyire old-school húrokat pengető produkciót, ám akkoriban még más szelek fújnak, éppen ezért nem lehetünk elég hálásak a Gradius 5 megszületéséért.

Virtua Fighter 4: Evolution

Ahogy azt a címben is kihangsúlyoztuk, aktuális felsorolásunk egy valódi műfaji kavalkádnak tekinthető, éppen ezért a máig remek egészségnek örvendő verekedős játékok sem maradhattak ki a szórásból. Pláne nem a Virtua Fighter 4: Evolution nevezetű csoda, ami nem kevesebb mint 93 pontot tudhat magáénak Metacriticen – méghozzá teljes joggal, hiszen egy minden szempontból kiváló alkotással állunk szemben, ami a mai napig megállja a helyét. Igazság szerint már az eredeti Virtua Fighter 4 is remek volt a maga kategóriájában, ám mivel a Sega nemcsak a grafikán finomított, de emellett egyjátékos tartalmakkal és extra harcosokkal is kibővítette az opuszt, teljesen nyilvánvaló, miért a felturbózott változat maradt meg a köztudatban.

Dragon Quest 8: Journey Of The Cursed King

A Dragon Quest-széria ugyan nem adta magát könnyen a nyugati közönség számára, a nyolcadik, Journey Of The Cursed King alcímmel ellátott felvonás azonban mindent megtett azért, hogy megkedveltesse magát az emberekkel, hála a korábbiakhoz képest egyszerűbb történetvezetésnek és a 3D-ben pompázó környezetnek. Persze a sorozat alappillérei (körökre osztott harcrendszer, szintlépés menete) maradtak, így a veterán rajongóknak sem kellett csalódniuk a végeredményben, a cel shadingben pompázó karaktermodellek és tájak pedig a mai napig remekül festenek, így a csokor utolsó produkciója nem csupán jónak, de időtállónak is mondható.

Ezzel pedig a végére is értünk a rovat legelső fejezetének, ám a PS2 tulajok jól tudják, hogy az imént górcső alá vett öt játékkal csupán a felszínt kapargattuk, az igazi nagyágyúk csak a következő felvonásokban érkeznek.

A borítóképek forrása: Reddit, Cheat Happens