A Japánban 1983-ban debütált Nintendo Entertainment System (avagy NES) ugyan nem sokáig maradt konkurencia nélkül, hiszen néhány évvel később a Sega Master System és az Atari 7800 is gyökeret eresztett a piacon, ám a 8-bites konzol így is a kor legjobb és legkelendőbb masinájaként vonult be a történelembe. Sikerét leginkább az olyan videójátékoknak köszönheti, melyek egy része máig meghatározó szerepet tölt be az interaktív szórakoztatóiparban, és amik még mindig nyomtatják a pénzt a Nintendo számára. Legújabb rovatunk főszereplője tehát kitermelt néhány klasszikust a pályafutása során, lássuk is gyorsan az első hármas fogatot!
Duck Hunt
Az 1984-ben (Európában 1987-ben) megjelent virtuális vadkacsavadászatot talán még azok is jól ismerik, akik nem igazán mozognak otthonosan a videójátékok világában, hiszen a Duck Hunt egy valódi jelenségnek számított akkoriban – ha más nem, a kutyus talán mindenkinek rémlik. Mijamoto Sigeru alkotása ugyan nem a változatos játékmenetéről volt híres (néhány évtizeddel ezelőtt még nem is volt erre olyan nagy igény), mára pedig kis túlzással a játszhatatlan kategóriát súrolja, ám a Zapper nevű perifériával való lövöldözés rengeteg nappaliba varázsolt önfeledt nevetést, így a Duck Hunt annak ellenére is meghatározónak mondható, hogy nem született hozzá milliónyi folytatás és újrakiadás.
River City Ransom
Bár a River City Ransom (a PAL régiókban Street Gangs) 1989-es érkezését némiképp beárnyékolták az olyan beat ’em upok, mint a Double Dragon, a Ghosts 'n Goblins és a The Legend of Kage, a Technos Japan verekedős címe végül kivívta magának a klasszikus titulust, így értelemszerűen itt van a helye ezen a listán. A fejlesztők leginkább azzal igyekeztek feldobni a formulát, hogy kaland- és PRG-elemekkel fűszerezték meg az imént említett zsáner sokszor alkalmazott receptjét, a látványos csihi-puhik közben pedig szabadon bejárhattuk a várost, ami ugyancsak egyedinek számított ebben a műfajban. Ha mindehhez hozzávesszük a zseniális humort és a remekül implementált mechanikákat, talán a laikusok számára is egyértelművé válhat, hogy miért emelték piedesztálra a River City Ransomot, ami egyébként a mai napig játszhatónak mondható.
Mike Tyson's Punch-Out!!
Az 1987-es Mike Tyson’s Punch-Out!! (ma már csak Punch-Out!!) voltaképp egy játéktermi program (pontosabban programok) adaptációjának mondható, ami végül nagyobb népszerűségre tett szert, mint az eredeti alkotások. Mindez nem meglepő, hiszen a NES-re szánt verzióban a legendás nehézsúlyú ökölvívó, a címadó Mike Tyson volt a ranglétrán felkapaszkodni kívánó Little Mac utolsó ellenfele, ami értelemszerűen elég nagy visszhangot generált akkoriban. Persze a bokszoló szerepeltetése még nem feltétlenül lett volna elegendő az üdvösséghez, ám szerencsére maga a játékmenet is jelesre vizsgázott a „könnyű megtanulni, de nehéz a mesterévé válni” megközelítés miatt, ami hamar a sportjátékok nagyjai közé repítette a Nintendo remekművét.
Ezzel a kiütéses győzelemmel pedig pontot is tennénk a sorozat legelső felvonására, ám a NES ismerői jól tudják, hogy most jönnek csak a valódi nagyágyúk, szóval tartsatok velünk legközelebb is, ha akartok egy kis múltidézést a játéktörténelem legmeghatározóbb opuszainak főszereplésével.
A borítóképek forrása: Google Play, GameSpot