Most, hogy a PS4 megjelent Amerikában, az Xbox One pedig már csak napokra van, ideje elgondolkodni, hogy milyen konzolt vegyen az embert -- mert akár tetszik, akár nem, a PC lassan kevésnek bizonyul, ha valaki állandóan új és látványos játékokat szeretne. Sőt, a PC-kel foglalkozó cégek is egyre többször kacsintgatnak a konzolok birodalma felé, jó példa erre a Total Warral híressé vált Creative Assembly vagy a Valve. Mi már többször foglalkoztunk a konzolvásárlás témakörével, de benneteket még nem kérdeztünk meg. Eddig. Most ugyanis tiétek a választás lehetősége. A cikk alatti szavazómezőben arra a kérdésre keressük a választ, hogy ti milyen konzolt vennétek. A feltételes mód persze adott; azért valljuk be, Magyarországon nem sokan engedhetik meg maguknak, hogy egyszerre több játékplatformot is fenntartsanak. Mielőtt azonban szavaznátok, tekintsétek át velünk a piacon lévő gépeket, csak hogy minden tiszta legyen a választás lehetőségeivel kapcsolatban. A szavazás eredményét egy hét múlva tárgyaljuk ki, érdemes a kommentek között kifejteni a választásotok okát, mert a legjobban megfogalmazott érvek és hozzászólások a cikkben is helyet fognak kapni.
Xbox 360
Kezdjük a jelenlegi (vagy már majdnem hogy előző) generáció legelterjedtebb hazai képviselőjével, az Xbox 360-nal! A konzol első modellje 2005 novemberben startolt el az Egyesült Államokban, uralma pedig nyolc esztendeje töretlen. Általánosságban igaz rá, hogy a multiplatform konzolos játékok (tehát amik nem jöttek ki PC-re) jobban néznek ki, vagy épp gyorsabban futnak rajta, mint a konkurens PS3-on. Online lehetőségei szintén kiemelkedőnek mondhatók generációja többi tagjához viszonyítva, nagy hátránya azonban, hogy a multiplayert is lehetővé tevő Xbox Live Arany tagság pénzbe kerül. A legfontosabb Xbox 360-exkluzív sorozatok a következők: Halo, Gears of War, Forza Motorsport, Call of Duty -- oké, utóbbi nem teljesen exkluzív, de a DLC-k mindig sokkal hamarabb megjönnek a Microsoft gépére.
Az Xbox 360 még idén is kapott egy új modellt.
A 250 gigás kiszerelés szívderítő.
PlayStation 3
A Sony egy évvel az Xbox 360 premierje után adta ki a PlayStation 3-at, tehát a masina egy évvel fiatalabb a Microsoft termékénél. Hogy ez meglátszik-e rajta, nehéz megmondani, de egy biztos: ma már a PS3-at tartja a játékvilág a legjobb jelengenerációs választásnak. Az exkluzív címek felhozatala köröket ver az Xbox 360-éra: Uncharted, The Last of Us, God of War, Gran Turismo, Resistance, Killzone, LittleBigPlanet, Heavy Rain… tuti, hogy kihagytunk még párat, olyan sok remek PS3-as franchise született az elmúlt hét évben. A konzol ráadásul hardveres szinten is stabil, nagyon ritka a tönkremenő PlayStation 3. Hátránya ellenben az online lehetőségek kissé fapados volta (a PSN nagyon lassú sokszor), illetve, hogy a multiplatform játékok a gép nehézkes programozhatósága miatt sokszor egyszerűen lassúak és csúnyák (a GTA 4 kiváló példája ennek).
A PS3-ból a második, Slimnek becézett
modell a legszebb és legjobb kiadás
Wii
A Wii kakukktojás a listán, mert már nem gyártják (legalábbis az alapverziót nem, a Wii Mini még készül), igaz, ez nem jelenti azt, hogy nem lehet fellelni itt-ott. A konzolról egy dolgot kell tudni: technikai értelemben bóvlinak tekinthető, egy átlagos okostelefon nagyobb teljesítményre képes, ráadásul SD felbontású, szóval a modern tévéken olyanok a rá írt játékok, mint a PS2-es korszak programjai. Ugyanakkor tény: a Wii-nél egy konzol sem ért jobban a mozgásérzékeléshez, az exkluzív játékok pedig gyakorlatilag mind fantasztikusak. Mario, Zelda, Kirby, Smash Bros… van itt minden, ami miatt az ember Nintendo konzolt vehet. A multiplatform felhozatal azonban a gép szerény teljesítménye miatt szegényes. Kárpótolhat persze az alacsony ár (egy használt Wii általában 12-20 ezer forint között kapható, kiszereléstől függően), na meg a tény, hogy keresve sem lehet jobb gépet találni egy házibuli levezetésére.
A Nintendo Wii egy érdekes konzol volt, de mára
a mozgásérzékelős álomnak vége
Wii U
A Nintendo masinája az első next-gen konzol volt, ami megjelent: tavaly november óta kapható, bár sokan vitatják, hogy tényleg felérne a következő generációhoz, lévén akárcsak elődje, a Wii U is egy korábbi hardveres korszak felépítését idézi. A konzol hárommagos processzora, 720p-re optimalizált videochipje és viszonylag kevés játéka nem valami vonzó, de tény: a Nintendo mindig is értett hozzá, hogyan adja el magát a rajongóknak, és már most egy sor epikus exkluzív cím készül a gépre, amik ha kijönnek, gamerszem nem marad szárazon a gyönyörűségtől. Egyelőre csak a Super Mario 3D World robbant be a köztudatba (a maga szerény 93 százalékos Metacritic átlagával), de már ennek az egy játéknak a láttán is izzad a tenyerünk. A Wii U különlegessége, hogy kontrollere tulajdonképpen egy táblagép, aminek méretes érintőkijelzőjén akár a játékok képét is megjeleníthetjük.
PlayStation 4
A PlayStation 4 a Sony negyedik konzolja, egyszersmind sorrendben a második next-gen, ami már elérhető -- legalábbis az Egyesült Államok területén, nekünk, magyaroknak december 13. lesz a piros betűs ünnep. A gép egyelőre lenyűgözi tulajdonosait, igaz, még meglehetősen kevés játék érhető el rá, és azokért sem rajonganak a kritikusok. Mindenesetre érdemes számba venni, hogy a PS4 generációja legerősebb konzoljának tűnik, ami 1080p-s natív felbontásban futtatja majd a legtöbb játékot, reményeink szerint 60 fps sebességgel. A gép nagy mutatványa az átalakított irányító, a DualShock 4, ami egy apró érintőpaddal is fel lett szerelve. A multiplayer lehetőségéért már a PS4-en is fizetnünk kell (igaz, a PS Plus tagság egy sor más dolgot is hoz magával), ugyanakkor az online lehetőségek nagyon sokat fejlődtek a PlayStation 3 döcögős megoldásaihoz képest. Jelenleg a legszimpatikusabb új gép, kezdőára Magyarországon 127.900 forint lesz.
A PlayStation 4 az USA-ban már megvásárolható,
hozzánk december 13-án ér el
Xbox One
Az Xbox One megjelenése az USA-ban és Nyugat-Európában november végén esedékes, hozzánk azonban csak a jó ég tudja, mikor ér el a gép -- annyit tudunk, hogy 2014-ben, ami azért még elég messze van. A konzol bemutatkozását botrányok övezték, a játékosok és a sajtó egy emberként hördült fel például, amikor kiderült, hogy az Xbox One-t sajátságos DRM-mel ruházzák fel, azaz csak internetkapcsolattal lehet majd használni a gépet. A közfelháborodásra csak olaj volt a tűzre a konzolrészleget akkor vezető Don Mattrick cinikus válasza, majd mikor a Microsoft visszatáncolt, törölve a DRM-et és eltávolítva Mattricket, a kedélyek lenyugodtak, és hirtelen mindenki a játékkínálattal kezdett foglalkozni. Ez sajnos nem volt olyan elragadó, mint vártuk, az E3-on például alig láttunk izgalmas címeket, egyedül a Dead Rising 3 és a Forza Motorsport 5 tűnt alkalmasnak arra, hogy eladják a konzolt. A gép az első értékelések szerint egyébként nem rossz, a csomagnak része az új Kinect periféria, ergo családi szórakozásra is alkalmas. Sajnos azonban 100 dollárral többe kerül majd, mint a PS4, ez pedig egyelőre nem látszik meg a termékfelhozatalán.
Az Xbox One nem tűnik rossz konzolnak,
de fel kell kötnie a gatyáját
PS Vita
Elérkeztünk a kézi konzolokhoz. A PSP-t már nem soroljuk ide, mert bár Japánban még most is adnak ki rá játékokat, azért mégiscsak egy 2004-es gépről van szó, ami abszolút nem időtálló választás. Helyette itt a PS Vita, a Sony második generációs handheldje, ami sajnos még mindig messze van attól, hogy anyagilag sikeres legyen. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a japán gyártó nagyon magas áron engedte üzletekbe a konzolt, méghozzá úgy, hogy sok játék még mindig nincs rá. Ugyanakkor a pénteken érkező Tearaway, az Uncharted: Golden Abyss és a LittleBigPlanet Vita egyaránt kiváló alkotások, és akkor még a grafikai erődemonstrációnak is felfogható Killzone: Mercenaryt nem is emlegettük. A PS Vita ráadásul együttműködik majd a PS4-gyel, a Sony ugyanis a next-gen asztali konzollal szeretné felvirágoztatni a Vitát.
A PS Vita egy szép és erős kézi konzol,
aminek jövője a PS4-től függ igazán
3DS
A Nintendo 3D-s kézi konzolját sokan támadták, elsősorban ára és viszonylag alacsony teljesítménye miatt. Az viszont vitathatatlan, hogy akárcsak a Wii és a Wii U, a 3DS is kiváló exkluzív címekkel szállhat ringbe az elsőbbségért. Most jelent meg például a The Legend of Zelda: A Link Between Worlds, ami a SNES-es klasszikus A Link to the Past közvetlen folytatása, de kiemelhetnénk a nyáron érkezett Luigi’s Mansion 2-t, vagy épp az egyszerűen csak zseniális Super Mario 3D Landet is. A 3DS legnagyobb dobása a szemüveg nélküli 3D-s kép megjelenítése, ami ez esetben tényleg működik. Az első modell elég apróka és törékeny volt, de a Nintendo tavaly kiadta a 3DS XL nevű verziót -- e sorok írója a megjelenés hetében zsákolt be egyet és nem bánta meg. A 3DS a különlegességekre vevő játékosok kézi konzolja, olyan gép, amit minden örök gyerek szívesen kézbe fog, akkor is, ha tudja, hogy hardveres szempontból nagyon túlárazott masináról van szó.
A 3DS XL egy kifejezetten jól ellátott
kézi konzol, igaz, nem túl erős
Steam Machine
A Steam Machine kakukktojás, mert egyrészt nem igazi konzol, másrészt még nem kapható. Akik lemaradtak a bejelentésről, azoknak röviden összefoglaljuk: a Steam Machine a Valve saját licencben gyártott PC-je, mely a cég házon belül fejlesztett (de egyébként minden más PC-re feltelepíthető) operációs rendszerét, a SteamOS-t futtatja, és egy igen forradalmi, Steam Controller nevű irányítóval együtt érkezik. A gép prototípusát már bemutatták, kipróbálni azonban csak a bétatesztelők fogják tudni, akiket természetesen szigorú titoktartás köt majd. A Steam Machine-t több gyártó és forgalmazó rakja össze és terjeszti a 2014-ben esedékes megjelenés után, de a gépek belseje megegyezik -- pontos specifikációkat erre találtok. Ár nincs, de biztos, hogy nem lesz olcsó, igaz, a Steam Machine-nal a nappaliban egy ideig feleslegessé válhat az íróasztal alatt dohogó gamer-PC.
A Valve PC-ből csinál konzolt. Most komolyan,
kell ennél többet mondanunk?
Az adminokat meg valóban kár belekeverni. Ilyen flamestarter hírek után a súlyos banhammerrel a kézben próbálnak rendet vágni a leginkább egyterű állatkerthez hasonlítható helyzetekben, számos alkalommal a kommentekhez hasonló stílusban.
Én PS3-at vennék, és veszek is. Mivel nem volt eddig, ezért van mit bepótolni bőven. Az új konzolgeneráció meg ráér még, amúgy sem szerencsés az első szériából venni semmit sem.
Amúgy még a Steam Machine érdekes számomra. Szinte felesleges de tetszik hogy egy számtiógépes atomerőmüvet beleraknak egy konzol méretü házba. Nyilván ez is pár év alatt "elavul" (már akinek engem igazán semmi sem hajt hogy Ultra-n játszak mindent. Ha elavul a high is tökéletes, aztán a medium majd a low ha csak az van. Ja és nem játszok Full HD képernyővel nincs is olyanom nem is tervezem hogy valaha lesz szóval nekem az a gép jó sokáig elég lenne. De persze egy konzolnak is örülnék mellé).
Az Xbox 360-al nincs bajom nekem eddig megfelelt, egyedül az hogy a PS-nek sokkal jobb cimei vannak, de ez az Xbox One is...... szo-szo. Majd az idő eldönti hogy vélekedek róla.
Ami meg egyáltalán nem tetszik az új XBOX-szal kapcsolatban, hogy tojnak nagy ívben a világra, az a konzol egyértelműen az amerikai piacra készül...
Egyértelműen PS4. Day1. PS3-tól már megváltam.
Rengeteg jó cím és ha az ember nem HALO vagy Gears of War fan nincs sok értelme venni X360-at.
Ráadásul elég jó árban lehet kapni PS3-at és PS3Slimet.
Aki meg befizetne a next-genre akkor beszélje meg haverokkal, hogy melyik legyen az új konzol, mert többen játszani jobb, mint egyedül :)
Ui.: Imádom az utolsó szavazási opciót, zseniális! Jót nevettem :D
(Kéne egy szerkeszt gomb, vagy elolvashatnám, hogy mit írtam)
Rengeteg jó cím és ha az ember nem HALO vagy Gears of War fan nincs sok értelme venni X360-at.
Ráadásul elég jó árban lehet kapni PS3-at és PS3Slimet.
Aki meg befizetne a next-genre akkor beszélje meg haverokkal, hogy melyik legyen az új konzol, mert többen játszani jobb, mint egyedül :)
Ui.: Imádom az utolsó szavazási opciót, zseniális! Jót nevettem :D
(szerintem a színe Xbox one -on jobb)
A 3DS két dolog miatt lenne jó:
1) a kanapén elnyúlva
2) és munkába menet/jövet is tudnék játszani
(szerintem a színe Xbox one -on jobb)