Ha össze kellene írni egy-egy adott téma már-már kötelezően szerepeltetendő sablonelemeit, akkor a mezoamerikai játékok kukorica-kakaó-istensáv szentháromsága mentén gondolkodva, a középkor kapcsán, bőven fel lehetne vésni a papokat, a kolostorsávot és talán az alkoholt is. De nem feledkezhetünk meg az árgus szemekkel figyelő egyház magasabb szintjeiről sem, amely hol az inkvizícióval tart rettegésben, hol pedig rögtön a kiátkozás veszélyét lebegteti be. A Lorenzo Il Magnifico esetében utóbbit akár háromszorosan is, feltéve, hogy egy játékos úgy dönt, behódolás helyett inkább beint az egyháznak. Ez persze nem feltétlen a legbölcsebb döntés, ahogy ezt korábbról már tudhatjuk is.

LORENZO IL MAGNIFICO: BŐVÍTETT KIADÁS

  • Hazai partner/kiadó: Delta Vision
  • Tarsasjatekok.com adatlap
  • Típus: kompetitív
  • Játékosok száma: 2-5 fő
  • Játékidő: átlagosan 60-9120 perc
  • Korcsoport: 12+
  • Nehézség: 3,50/5
  • Ajánlott fogyasztói ár: 33 990 Ft

A Lorenzo il Magnifico: Bővített kiadás ugyanis nem új játék, hanem az eredetileg 2016-os, általunk is bemutatott eredeti bővített, és végre magyar nyelven elérhető változata, amely az alapjáték mellett annak összes fontosabb kiegészítőjét is tartalmazza, egyetlen, meglepően visszafogott méretű csomagban. A méret azonban csalóka, a Lorenzo ugyanis már önmagában sem éppen egy könnyű, egynyári kaland, a bővítményekkel felruházva pedig még annál is hatalmasabb.

Műfaját tekintve ugyanis egy olyan munkáslehelyezős stratégiáról van szó, amiben a reneszánsz Itália elevenedik meg. Minden játékos a kor egy befolyásos nemesét alakítja, azzal a céllal, hogy presztízs és hírnév útján kivívja magának az abszolút dicsőséget, azaz a legtöbb győzelmi pontot. Ehhez mindössze csak hat forduló áll rendelkezésre, ennek során pedig egy valóságos hadjáratot kell lefolytatni területszerzéssel, az épületek felhúzásával, fontos figurák megnyerésével, vállalkozások létesítésével.

Ráadásul mindez kártyák útján elevenedik meg, egyrészt egy nagy, központi játéktáblán, másrészt mindenki saját játékostábláján, ahová a megszerzett kártyalapok kerülnek, feltéve, ha sikerül ügyesen kihasználni a munkásokként funkcionáló családtagokat, valamint összeszedni a szükséges nyersanyagokat. A Lorenzo Il Magnificóban ez azért nem annyira egyszerű, mert a családtagok értéke fordulóról fordulóra változik. Minden játékos egy fehér, egy narancssárga, egy fekete, valamint egy neutrális, nullás értékkel rendelkező családtaggal gazdálkodik, ezek értékét pedig a fordulók elején, az azonos színű, közös kockák dobása határozza meg, így bizonyos szempontból mindenki ugyanazon alapfeltételekkel kezd.

Maguk a kártyalapok négy darab, négy sorra osztott toronyból vásárolhatók meg, csakhogy az egyes szintek értéke eltér: az oda rakott családtag meg kell, hogy feleljen a sor értékének, bizonyos típusú kártyák esetében pedig ezen felül még nyersanyagot is kell fizetni. Az igazi nehezítést az adja, hogy oszloponként minden játékosnak csak egy családtagja lehet, és ha már másvalaki tevékenykedett az adott oszlopban, kötelezően pénzt is be kell fizetni a bankba. A pénz, ahogy az összes többi erőforrás, kezdetben nagyon limitált, a lapok kifizetéséhez használt fa-kő-arany trió megszerzése pedig alapvetően kétféleképpen lehetséges. A költségesebb megoldás olyan, azonnali hatással rendelkező lapok megszerzése, melyek ezt biztosítják. A hatékonyabb választás a betakarítást/termelést biztosító akciómező használata. Ennek során a saját játékostáblán található területek, épületek aktiválódnak. Azonban ezeknek is van egy értéke, így az akciómező használatánál ezt, és a használt családtag értékét is figyelembe kell venni. A munkáslehelyezés mellett ugyanis a legnagyobb hangsúly ezen az engine builderes tablóépítésen van.

Mindezek okán a Lorenzo il Magnifico rendkívül szűk teret biztosít, ahol az akcióhelyek elfoglalásával, a kiszemelt lapok elhappolásával bőven van lehetőség az indirekt konfrontációra, ráadásul a játék során három alkalommal még az egyház előtt is bizonyítani kell. Folyamatosan gyűjteni kell a hitpontokat, mert ha ezekből nem sikerül adott mennyiséget összegyűjteni, az egyház kiátkoz, és ez súlyos, negatív következményekkel járhat.

A RENESZÁNSZ HÁZAK

Alapvetően ezen a szűkösségen igyekszik segíteni a legnagyobb kiegészítő, a Reneszánz Házak, amely számos ponton belenyúl az alapokba. Kezdésnek hozzácsap a kínálathoz egy ötödik tornyot, ezzel további lapokat és akcióhelyeket biztosítva, ami kifejezetten tompítja a játék élét és a katasztrofálisnak hitt helyzetek megmentésében is asszisztálhat. Hasonlóan hangsúlyos a családlapkák bevezetése, melyekből annyi érhető el, ahány játékos van, és a kezdés előtt licit dönti el, kinek melyik jut. A családlapka egyrészt egy folyamatos bónuszt ad (az alapszabályok ignorálása vagy egyéb segítség útján), másrészt a licit során még a kezdővagyon is egyedi elosztásra vált, igazi aszimmetriát biztosítva ezáltal a játéknak.

Igaz, a sok könnyítésen túl bevezet egy módosító lapkát is, amely fordulóról fordulóra változtatja egy-egy oszlop értékét, így azért messze nem lesz egyszerűbb a helyzet, és a kiegészítő egyéb újításai sem éppen az élet egyszerűsítésének zászlaja alatt készültek, mint például a nyersanyagokat biztosító speciális, gyűjthető jelzők. Ugyanakkor a Reneszánsz Házak érezhetően sokat változtat a Lorenzón, méghozzá maximálisan pozitív irányba. Igaz ugyan, hogy használatával elég sok mindenre kell figyelni, de annyira sok új lehetőséget biztosít, hogy a legtöbb hátrányosabb szituáció már közel sem érződik kilátástalannak, mert mindig van lehetőség teljesen új stratégiára váltani.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

A PAZZI-ÖSSZEESKÜVÉS

Ehhez remekül asszisztálnak a doboz egyéb bővítményei: az új fejlesztés- és vezetőkártyákat biztosító Pazzi-összeesküvés, valamint a doboz további vezetői és családlapkái, egyetlen csomagban kínálva a teljes Lorenzo il Magnifico-élményt. Az élményt, ahol a téma sajnos túlságosan is a háttérbe szorul, ugyanis a tetszetős illusztrációk ellenére egy pillanatig sem tudjuk magunkat a reneszánsz Itáliában érezni, és a játékostábla feltöltése során sem épületeket, vállalkozásokat hajkurászunk, hanem ikonokat. De ez már igazából a műfaj és a szerzők sajátossága, az élményből nem von le, a kifejezetten barátságos, nagyon átlátható, egyáltalán nem komplex szabályrendszer okán pedig a Lorenzo il Magnifico nemcsak a műfaj rajongóit, de az azzal csak most ismerkedőket is számos játékalkalomra le tudja kötni. Ennek viszont sokszorosan megkéri az árát, na de ez még mindig olcsóbb, mint az az ár, amit az inkvizíció kérne!

(A játékot partnerünk, a Delta Vision biztosította  köszönjük!)

Társasjátékos hírekért kövesd a rovat Facebook-oldalát