Az elmúlt években – ahogyan azt az NME is megjegyezte – egyre több retró-pixelgrafikás videójáték készül, köszönhetően a rajongók által létrehozott "demake"-eknek és a teljesen új, jobbára minimális büdzséből összehozott címeknek. A Puppet Combo – korábbi nevén Pig Farmer Games – egy mindössze egyszemélyes videójáték-fejlesztő stúdió, amelyet Benedetto "Ben" Cocuzza működtet. Ben szakácsként dolgozott, hogy elegendő pénzt tudjon összeszedni a saját alkotások készítéséhez és kiadásához. A stúdió horrorjátékokra specializálódott, amelyeket főként az 1980-as évek slasher és B kategóriás horrorfilmjei, valamint bizonyos PlayStation 1-es címek ihlettek. Ezek a játékok megidézik a rengeteg alacsony költségvetésű filmet, amelyek annak idején VHS-kazettákon keresztül jutottak el az otthonokba, vagy a pult alól osztogatták őket a videótékákban. A Puppet Combo számos játékában a torzított, effektezett VHS-látványvilág párosul a PlayStation-korszak túlélőhorror játékmenetével és rengeteg hatásos, rémisztő pillanattal.

puppet-combo-logo2000x1270.jpg

A stúdiót jobban jellemezi a honlapján található leírás, ahol az áll, hogy a Puppet Combo "a gore, az őrültek, a slasher-rajongók és az elmeroggyantak otthona". Ha mindez nem lenne elég csalogató egy kis halloweeni rettegéshez, azt is olvashatod az oldalon, hogy a Puppet Combo gyilkosai "rémálommá változtatják az álmaidat, még jóval azután is, hogy a VHS kazetta lejátszása befejeződött". Az egyszemélyes stúdió nagyon aktív manapság, 2013-as indulása óta több mint 20 játékot fejlesztett és adott ki. Kiadóként még ennél is több köthető hozzá, ugyanis Twitchen, YouTube-on és Patreonon való megjelenése lehetővé tette, hogy más alkotóktól származó projekteket is felkaroljon és megjelentessen. Az alábbiakban a legjobbakat mutatjuk be, és a horrorrajongóknak melegen ajánljuk, hogy próbálják ki mindet, feltéve, ha utána tudnak aludni éjszaka!

The Glass Staircase

A játék az olasz zombis horrorfilmek előtt tiszteleg. A The Glass Staircase-ben a cselédlányokat, Helent, Bettyt, Dorothyt és Margaretet irányíthatod, akik egy kastélyban végzik épp a házimunkát, miközben kétségbeesetten próbálnak kijutni. Ahogy telik az idő, egy szörny vadászni kezd rájuk. Amikor befejezed a játékot, már csak Margaret marad az egyetlen túlélő. Dr. Edward Sullivan a fő ellenfél, aki egy első világháborús veterán és a birtok tulajdonosa. Saját bizarr céljai érdekében feltámasztja a halottakat, és a kastély földalatti részébe zárja őket, ahol a frászt hozzák rád, ha arra tévedsz. A felettébb érdekes és nyomasztó történettel, emlékezetes jumpscare ijesztgetésekkel és a Resident Evil-stílusú ajtó-betöltőképernyőkkel a The Glass Staircase a Puppet Combo egyik legeredetibb játéka.

the-glass-staircase.jpg

The Riverside Incident

Ez egy rövidke játék a Scary Tales Vol 1 című gyűjteményből. Elég lassú, belső nézetes kaland az Ideglelés stílusában. Ez a found footage stílusú cím határozottan eltér a Puppet Combo legtöbb játékának '80-as évekbeli esztétikájától, és inkább a '90-es évek végén és a 2000-es évek elején nagy divatnak számító found footage trendhez igazodik. Akad benne egy kis felfedeznivaló, de a játék legérdekesebb részei a narratívában és a sötét befejezésben rejlenek. Nincs benne futás, így időnként elég lassúnak tűnhet, és nem is túl hosszú, ám mégis érdemes végigjátszani a fináléig, hogy magad dönthess a végkifejletről.

riverside.jpg

Power Drill Massacre

2015-ben debütált, és még mindig a stúdió egyik leghangulatosabb és legijesztőbb játékaként tartják számon. 1987-ben játszódik, amikor Megan és Jeff egy borzalmas balesetet szenvednek. Jeff képtelen mozogni, Megan pedig úgy dönt, hogy segítséget keres, és egy elhagyatott gyárba botlik, amelyről kiderül, hogy nem is annyira elhagyatott, hiszen egy őrült gyilkos is ott van, aki egy fúrógéppel akarja meglékelni a nő koponyáját. A játék egyszerű alapkoncepciója nagyon jól működik, ráadásul a régi gyár remek helyszín egy túlélőhorrorhoz: komor, klausztrofób, üres (?) és hideg. Az irányítás és a kameranézet a korai Silent Hill-részeket idézi, a koncepció pedig az épület felfedezéséről és három kulcs megtalálásáról szól, hogy kinyisd az utolsó ajtót, amit talán mégis jobb lenne zárva hagyni. Ijesztően feszült élményt nyújt a Power Drill Massacre (és a videójáték-történelem legjobb jumpscare-ijesztése is itt található), amit nem fogsz egyhamar elfelejteni!

powerdrill.jpg

Stay Out of the House

Ez a legfrissebb cím, október 6-án jelent meg. A Stay Out of The House a korabeli FPS-ek stílusát idézi (bár ez nem egy shooter), a képi világra helyezett torzított VHS-szerű szűrővel és zajos effektekkel. A rendkívül hangzatos nevű The Butcher kannibál sorozatgyilkos házába helyez, ahol egyetlen feladatod van: túlélni. Hogy hogyan kerültél a házba, vagy egyáltalán miért vagy bent, azt nem tudni. Azt viszont igen, hogy menekülnöd kell, mielőtt vacsoraként végzed. Itt is remekül érvényesülnek a zárt terek. Ez nemcsak a házra vonatkozik, hiszen azon belül a szűk folyosók, szellőzőjáratok és egyéb, meglehetősen klausztrofób helyek nagyszerűen teremtik meg a nyomasztó, feszült hangulatot, és elérik, hogy felálljon a hátadon a szőr, miközben próbálsz a dolgok végére járni.

stayout.jpg

Babysitter Bloodbath

Ez egy nagyon korai cím, sőt a stúdió egyik legkorábbi (2013-ban megjelent) játéka. Eredetileg John Carpenter 1978-as Halloween című horrorfilmjének adaptációja volt, de jogi okok miatt a címén túl több dolgot is megváltoztattak benne, így született meg a Babysitter Bloodbath. Ebben Laurie Strode helyett Sarah-t, egy tinédzser lányt irányíthatsz, aki Billy-re vigyáz. Balszerencséjükre a közeli elmegyógyintézetből megszökött Neokalus Burr nevű pszichopata úgy dönt, hogy betör a házba, és elkezdi terrorizálni az ott lakókat. A házban rekedve Sarah-nak túlélő képességeit kell bevetnie, hogy megölje az elmeroggyant hívatlan vendéget és elmeneküljön. A Babysitter Bloodbath 2020-ban regényváltozatot is kapott, bár a nehézkes irányítás és a nem túl eredeti történet miatt nem lett közönségkedvenc.

babysitter.jpg

Night Shift

Ebben a rövidke kalandban egy benzinkút eladóját alakítod, aki egyedül végzi – igen, kitaláltad! – az éjszakai műszakját. Szépen átrágod magad a főnöködtől kapott teendőid listáján, elvégzed a melókat és kiszolgálod a beeső vásárlókat. A játék egy kellemetlen érzést maga után hagyva halad előre, miközben az éjszakai (meglehetősen alantas) feladatokat végzed. Mindez persze csak előjáték egy félelmetes jumpscare-parádéhoz, de szándékos mechanika is egyben, amely a játékos elméjével és elvárásaival szórakozva szép lassan növeli a feszültséget. A Scary Tales Vol 1 játékgyűjtemény legjobbja.

nightshift.jpg

Christmas Massacre

A Christmas Massacre egy slasher-horror, csak videójátékként, melyet tavaly decemberben adtak ki. Ahogy a címből is sejthető, a játék a karácsony körül játszódik, de különböző években. Először 1959-ben, karácsonykor kezdődnek az események egy katolikus iskolában, ahol az egyik apáca megtiltja Larry-nek, hogy részt vegyen a karácsonyi ünnepségen. A nő tilalma ellenére Larry elmegy a partira, kést ragad, és elkezd mindenkit lemészárolni. A játék ezután 20 évet ugrik előre az időben, ahol a Mikulás jelmezes Larry-nek egy karácsonyfa (!) mondja azt, hogy mindenkit meg kell ölnie. A Christmas Massacre sokkal kevésbé szigorú a lopakodást illetően, és a pályák is sokkal nyitottabbak. Igazi ünnepi őrület, ami letölthető a Steamről is.

christmas.jpg

Buzz-Saw Blood House

Ez egy igazán felkavaró játék, amely a Puppet Combo gyűjteményéből semmihez sem hasonlítható, és a snuff-filmekből merít ihletet. Néhányaknak a Rockstar Games rég halott Manhunt franchise-ját juttathatja eszébe, de valójában ez a játék sokkal sötétebb azoknál. Különböző tinilányokat alakítasz, akiket elraboltak, és arra kényszerítenek, hogy részt vegyenek egy sor akadálypályán. Az 1990-es évek végén járunk, és ezeket az adásokat a dark-weben közvetítik a közönségnek. Ami igazán felkavaróvá teszi ezt az élményt, az az, hogy végig egy szimulált élő chatet látsz, amely a nézők legsötétebb, legmélyebb vágyait mutatja be, amikor a karaktereidet újra és újra brutálisan meggyilkolják. A játék rendkívül nehéz (sok esetben irreálisan nehéz), és ez eléggé elrettentő lehet. Felkavaró témája miatt kizárólag csak felnőtteknek ajánljuk!

buzzsaw.jpg

The Night Ripper

A Lucio Fulci A New York-i hasfelmetsző című filmje által erősen inspirált játékban Rachel a főszereplő, aki késő este sétál haza a moziból, amikor is egy Hasfelmetsző Jacket utánzó sorozatgyilkos célpontjába kerül. A többi Puppet Combo-játékkal ellentétben a The Night Ripper nem egy zárt térben, például egy házban, kúriában vagy gyárban játszódik, hanem egy város nyitottabb területeit mutatja be. Elbújhatsz, és gyakran menekülnöd is kell, miközben mikro-menedzselheted a pánikmérőt, amely egyre telik, ha a Hasfelmetsző közeledik. Amikor ez a csúcsra ér, Rachel számára (és persze te számodra is) vége a játéknak. Hiányzik a The Night Ripperből a komplex történet, amivel a többi Puppet Combo-játék többé-kevésbé rendelkezik, de a játékmenet és az emlékezetes központi karakter kárpótol ezért. Még az IMDb-n is 8,0-ás értékelést kapott, így érdemes lehet vele játszanod, ha nem zavar túlzottan a puritán grafikai stílus.

nightripper.jpg

Nun Massacre

Az eredetileg a Power Drill Massacre folytatásaként fejlesztett, de később, a 2018-as Az apáca című horrorfilm miatt jelentősen átdolgozott Nun Massacre egy bentlakásos iskolában játszódik, egy hegy tetején, méghozzá egy éppen tomboló vihar alatt. Egy anyát alakítasz benne, aki a lányát keresi ebben a katolikus bentlakásos iskolában. Egy rémisztő apáca üldöz, miközben rejtvényeket oldasz meg, és megtalálod a továbbvezető utat a rejtélyes épület zárt ajtajain keresztül. Ágyak alá bújva és lopakodva kell elkerülnöd benne a gyilkos apácát. Masszív, vallási témákkal átitatott sztori és többféle befejezés jellemzi. A játék Night of the Nun néven is ismert, arra az esetre, ha a YouTube algoritmusa úgy döntene, hogy letiltja a végigjátszásos videókat, amiért azok címében szerepel a "mészárlás" szó. 2021-ben regényváltozatot kapott, és ez az első Puppet Combo-játék, amely Androidra és iOS-re is elérhető.

nun.jpg

Deadly Night

Tipikus felállás: Carol, egy fiatal nő, aki stoppolva járja be az Egyesült Államok vidéki területeit, majd megszáll egy éjszakára egy lepukkant, elszigetelt motelben, ahol rájön, hogy a tulajdonos rendkívül sötét titkot rejteget. Ez egy lopakodós, grindhouse stílusú slasher-játék, alacsony poligonszámos, PS1-es stílusú látványvilággal. A Deadly Night elég komoly kihívás elé állít, amiben menekülnöd és elbújnod kell a gyilkos elől, valamint több különböző befejezést is feloldhatsz. A Deadly Night Steamen keresztül szintén megvásárolható, bár a Puppet Combo támogatóinak közvetlenül a Patreonon küldött Steam-kulcsok segítségével is elérhető. Itt gyorsan kitérnék rá, hogy a Patreonon háromféle módon tudod támogatni a projekteket: havi 400 forintért kulisszák mögötti dolgokat kapsz, 1800-ért early access változatokhoz és egyéb letölthető tartalmakhoz juthatsz hozzá, 3600-ért pedig előre megkapod a játékkulcsokat, demókat és egyéb finomságokat.

deadly.jpg

Night Watch

A Night Watchban – egy olyan játékban, amelynek első pár perce olyan, mint egy hátborzongató Firewatch – a karaktered talál egy Floppy-lemezt (igen, megint a ’90-es években járunk), amelyet be tud helyezni a gépbe az őrtoronyban. Ez indítja el a játék azon részét, amely egy szöveges kalandjátékba (!) von be, amelynek három különböző kimenetele lehet. A szöveges kalandjáték nyomasztó hangulata végül összemosódik a tényleges borzalmakkal, amelyek az őrtorony kényelmén kívül leselkednek rád. Az eredmény van olyan nyugtalanító, mint sok Puppet Combo-játék, és mégis eltér a rajongók által megszokottól, legalábbis ami a játékmenetet illeti. Emellett az egész gyűjtemény egyik legjobb befejezése is megtalálható benne, amely a maga nemében félelmetes, de egyben tágítja is az univerzumot, és összeköti a Night Watchot a stúdió többi művével.

nightwatch.jpg

Murder House

A Murder House egy slasher- és túlélőhorror elemeket tartalmazó alkotás lett. A játék 1985 húsvétján kezdődik, amikor is egy Justin nevű fiú felett veheted át az irányítást, aki egy bevásárlóközpontba bezárva marad a hírhedt gyilkossal, a "Húsvéti Hasfelmetszővel". A 20 perces prológus után a játék pár évet előre ugrik az időben, mikor is immár egy Emma nevű újságírót irányíthatsz, akit főnöke, Gary, egy távoli házba küld, ahol a híres sorozatgyilkos felnőtt. Természetesen a híresztelésekkel ellentétben a Hasfelmetsző nem halt meg. A Murder House rögzített kameraállásokat használ, valamint tankos irányítást, neked pedig rejtvények megoldásával, tárgyak gyűjtésével és szobák felfedezésével kell előre haladnod. A mai napig ez az egyik legismertebb Puppet Combo-játék, és a bővített vágás egy olyan szórakoztató, őrült csavart hoz magával, ami még jobban megdobja a finálét. Nem csoda, hogy néhány kritikus a Murder House-t a legijesztőbb Puppet Combo-játéknak nevezte.

muderhouse.jpg

Akadnak persze gyengébb eresztések is (mint például a Blood Maniac, vagy az Evil Clowns), de összességében kijelenthető, hogy ha egy ízig-vérig feszült, nyomasztó és rendkívül ijesztő élményre vágysz, akkor keresve sem találhatsz jobb alternatívát az egyre fejlődő és minél népszerűbbé váló stúdió játékainál. Ezek többnyire filléres tételek, azaz nem teljes áron kínálják őket, de a végeredmény mégis köröket ver akár a legnagyobb kiadók horrorjátékaira is – legalábbis ami a hangulatot illeti. Tény, hogy a grafikai stílussal barátkozni kell, de ha ezt le tudod nyelni, akkor olyan vérfagyasztó élményeket élhetsz át a Puppet Combo játékaival, amikre manapság nem igazán van példa a videójátékos piacon. Ha a fentiek közül akár csak egy is felkeltette az érdeklődésed, akkor ne habozz tenni vele egy próbát – a borzongás garantált!