Akárcsak annak idején a zenei CD-knek, úgy a lemezes játékoknak is meg vannak számlálva napjaik -- nem azt mondom, hogy a következő héten már nem is lehet a két kezünkkel megfogható, korongra nyomatott programokat venni, erről szó sincs, de azt még a vak is látja, hogy minden nagyobb játékokkal foglalkozó cég valamilyen formában azon dolgozik, hogy végre elszakadjon a fizikai adathordozóktól. A játékosok egy része persze nem nézi jó szemmel ezt a folyamatot, hiszen nehéz is megválni egy olyan dologtól, ami már a kezdetek óta a hobbi része, az érme másik oldalán viszont ott vannak azok, akik nem félnek a keblükre ölelni a digitális terjesztést, s dobni az ósdi lemezeket. A Kontra új részében arra vagyunk kíváncsiak, hogy TE melyik oldalon állsz.
Kétségtelen, hogy megvan a maga bája annak, ha lemezes játékot vesz az ember, legyen az konzolra vagy PC-re. A zsugorfóliába csomagolt tokot megszabadítani a rabságától egy kis szertartás, az első kinyitáskor az orrunkat megcsapó, utánozhatatlan illat pedig egy friss könyvhöz hasonlíthatóan jó érzéssel tölt el. Aztán kivesszük a lemezt, jól szemügyre vesszük, nincs-e megkarcolva vagy egyéb módon megsérülve, majd pedig telepítés/töltés közben átpörgetjük a manapság sajnos egyre kevesebbszer mellékelt kézikönyvet, ami ugyan sokunknak új információt nem nagyon ad, mégis fontos része a folyamatnak.
Ezen felül ott van még az a fontos fegyvertény a lemezes játékok mellett, hogy egyszerűen jó ránézni a polcon sorakozó, színes gerincek sorozatára; bizonyos szempontból egy oltár ez, ami a szenvedélyünk mértékét mutatja be mindenkinek, aki csak látogatóba jön, egy pillantás, és máris tudja mindenki, mennyire elkötelezett gamerrel hozta össze a sors. Mindezt nem tudja visszaadni egy digitálisan vásárolt program, de más téren viszont igenis előnyben vannak azok, akik nem ragaszkodnak a kézzel fogható tartalmakhoz.
Az egyik ilyen előny az, hogy ha a házból való kimozdulás nélkül akar játékot vásárolni az ember, számtalan lehetőség közül tud választani, s megfelelő internetkapcsolat birtokában esetenként még gyorsabban is a birtokában lehet a programnak, mintha becammogna a legközelebbi játékboltba, vagy a postán rendelné. A másik nagyon fontos előny pedig az ár: az online áruházak, mint a Steam heti rendszerességgel tartanak árleszállításokat, a szezonális, durva akciókról már nem is beszélve, így ha egy kicsit is figyelmesen szörfölünk a neten és van némi türelmünk, olyan áron vehetünk friss játékokat, amik árcédulájával nem tudja felvenni a versenyt a lemezes változat.
A digitális játékok továbbá nem vesznek el, örökké a profilunkhoz kapcsolódnak, így bármerre is járjunk, egy szimpla bejelentkezéssel máris tölthetjük a kedvencünket. Attól sem kell tartani, hogy a lemez megkarcolódik, kölcsönadva sosem tér vissza, vagy telepítőkódokkal kell vesződni; digitálisan egyszerű az élet, bár meg kell jegyezni, hogy nagyobb a veszélye annak, hogy a kollekciónkat egy az egyben ellopják, mint a polcon csücsülő játékokat, illetve egy monitoron elénk táruló csokornyi játék nem adja vissza azt az érzést, mint egy évek gyűjtögetését mutató polc.
Könnyű belátni, hogy az internet egyre nagyobb gyorsulásával és a digitális piac által jelentett kényelem, illetve árak miatt egyre többen döntenek inkább a letöltések mellett, de sokan minden előny ellenére továbbra sem hívei annak, hogy nem foghatják meg a terméket. Adódik tehát a kérdés: te melyik oldalon állsz a lemezes kontra digitális kérdésben? Itt szabadon elmondhatod a véleményed arról, miért gondolod jobbnak az egyik vagy másik megközelítést, és szívesen látjuk azt is, ha észérvekkel akarsz másokat meggyőzni az igazadról. Ez itt a ti fórumotok!
Mégis, szerintem a legelemibb különbség a fizetési mód. Az üzletben fizethetsz amivel csak akarsz, de digitális termékért csak bankkártyával perkálhatsz, és én szívesebben készpénzezek.
A dobozos termék másik előnye (ami a fejlesztőknek is jó, mert az emberek minden hülye különkiadást megvesznek), hogy fizikális formában is megvan, nem csak a lemez, de maga a doboz is, amit felrakhatsz a polcodra a többi megvett játékod mellé.
Viszont a fallout problémára kicsit visszakanyarodva: szerintem teljesen lényegtelen. Igen, van akiknek ez kisebb problémát fog okozni, de ugyanezt mindig elmondhatnánk a gépigénynél is, van akinél fut, van akinél nem. A mai világ (nem csak a játékok területén) egyre inkább arra halad, hogy mindent az interneten keresztül, online intézzünk. Sokszor olcsóbb, gyorsabb, kényelmesebb.
Hogy a fallout ezzel mennyire tiporta a dobozos verziót.... Szerintem egyáltalán nem annyira, ami indokolttá tenne egy ilyen vitát. Nyilván ez egy szubjektív vélemény, de a lemez önmagában már régóta nem ér sokat. Hogy ténylegesen rajta van-e a játék, vagy le kell hozzá tölteni valamit... akkor gondoljunk rá úgy, mint egy nagy patch-re.
Ugyanúgy miénk a játék, ugyanúgy vesszük meg, ugyanazt kapjuk. Kicsit olyan érzésem van ebben a vitában mint a hagyományos könyv és e-book esetén, annyi különbséggel, hogy itt a bethesda eljárásában a hagyományos dobozos verziótól való eltérés minimális.
A digitálisnál sok probléma felmerülhet pl.: a net-szolgáltatónál karbantartási munkák véget akadozik esetleg kisebb-nagyobb időre nincs net. Meg ott van a cyber-támadások is(sok hír jut minden napra v. hétre hasonló adatlopások/ról), stb.
Bevallom sok esetben azért nem veszek már hónapok óta magazin(oka)t mert mind digitálisan adja a game-t.... ..persze megértem hogy költség hatékonyabb ....
A valódi kérdés, amit én minden digitális játék vásárlása előtt felteszek magamnak az, hogy vajon meddig fog létezni a szolgáltató, akinél vásárolom és ezután elérhetem a megvásárolt játékokat. Az említett Steam-nél is online, de minimum ofline kapcsolat kell ahhoz, hogy játszani tudjak a játékokkal, kérdem én, ha megszűnik a szolgáltató és nem elérhető a játék többé, se letölteni se futtatni nem tudom, na akkor mi lesz a kifizetett pénzzel és ami a legfontosabb, mi lesz a játékokkal!?
A játékokkal is ez a helyzet, tehát a dobozost preferálom.
Persze, sok esélye nincs az ilyennek (legalábbis jelenlegi helyzetünkben); de bármi bármikor megtörténhet. (Mint ahogy pl. útközben játszani akarsz, de nincs net. Hiába vetted meg a játékot, ha nem tudod használni netkapcsolat hiányában.)
Persze, sok esélye nincs az ilyennek (legalábbis jelenlegi helyzetünkben); de bármi bármikor megtörténhet. (Mint ahogy pl. útközben játszani akarsz, de nincs net. Hiába vetted meg a játékot, ha nem tudod használni netkapcsolat hiányában.)
Konzolos játékoknál egészen más a helyzet az újra eladhatóság miatt.
A magam részéről nem igazán állok egyik oldalon sem, minden esetben megvizsgálom, hogy melyik verzióval járok jobban anyagilag. Premierjátékokat csak akkor veszek meg digitálisan, ha kifejezetten hosszú időre tervezek velük (pl. WoW kiegészítő, BF4), viszont a sárga földig leárazott címeket nagy előszeretettel veszem meg letölthető formátumban.
A játékokkal is ez a helyzet, tehát a dobozost preferálom.
A mély kapcsolati forma pedig már tényleg túlzás.