Annak idején egy kis magyar csapat, a The Wild Gentlemen meglehetősen érdekes koncepcióval megáldott kalandjátékot alkotott. Ez volt a Chicken Police: Paint it RED!, avagy Csirkekopók, ami a film-noir stílust követte és komoly, felnőtt témákkal foglalkozott, persze a fekete humor legjavával felhígítva. A játék teljes egészében fotó-manipulációs technikával készült, és érdekesség, hogy olyan magyar alkotások ihlették a készítőket, mint a Kérem a következőt! vagy a Macskafogó. Sonny Featherland és Marty MacChicken az előző részben Natasha Catzenko ügyének jártak utána, a sztori végére pedig egy egész bűnbandát sikerült szétzúzniuk. Az Into the HIVE!-ban kiderül, hogy mindez azért nem tett túl jót Clawville városának. Kisebb és ádázabb bandák jöttek létre, a bűnözés ugyanúgy jelen van (sőt!), miközben az antropomorf civilizáció az összeomlás szélére sodródott. A címszereplő HIVE, azaz KAPTÁR például egy, a várostól elkülönített, szegregált terület, ahol a megmaradt rovarok tengetik cseppet sem vidám életüket. Lenn az utcán nincsen kegyelem, de a gettóban aztán végképp! Egyesek szervkereskedelem útján árulják a saját végtagjaikat, a játék elején pedig kiderül, hogy bizony a hullarablás sem túl szokatlan esemény arrafelé.
Egyenesen a gettóból
Az Into the HIVE! legelső perceiben már szemtanúi lehetünk, amint hidegvérrel lelőnek egy legyet. A nem Döglégy, hanem szimplán csak döglött légy ügyét Sonny Featherland próbálja felderíteni, az irodájába visszaérve azonban ismét egy rejtélyes alak közelíti meg. Az ízeltlábú "hölgy" elárulja, hogy a Kaptárban bizony gondok vannak, ugyanis bár a férje már egy hete meghalt (igen különös körülmények között), a holtteste három nappal ezelőtt előkerült. Valakik tehát a temetőben sem hagynak nyugtot a holtaknak, Sonny pedig rááll az ügyre – miután összeszedte meglehetősen ittas társát, Marty MacChicken nyomozót egy perpatvar kellős közepéről. Innentől fogva az ügy egyre rejtélyesebb irányokba megy el és folyamatosan újabb és újabb karaktereket von be a nyomozásba. A szálak a rovar-alvilág mélyére vezetnek, egyenesen a Kaptár közepére, ahol maga a Királynő uralkodik. Az első fejezet végén aztán kiderül, hogy hőseink ezúttal is sokkal nagyobb fába vágták a fejszéjüket, mint elsőre gondolták volna. A macska rúgja meg!
Az Into the HIVE! legnagyobb érdeme számomra a világépítésben rejlik. Annyira erős itt a lore és olyan szépen egészítik ki az egész Chicken Police világát, hogy azt öröm nézni! Nemcsak a városról, annak múltjáról vagy a karakterekről kapunk részletes leírásokat, hanem például az elterjedt vallásokról is. Elképesztő, hogy mennyire aprólékosan ki lett dolgozva a játék mögötti világ és ez nagyon szépen segít az elmélyülésben. Érdekesség, hogy a fekete-fehér látványvilág mellett immár bármikor válthatunk színesre is, ami nem rossz, de a játék direkt felhívja a figyelmet arra, hogy a film-noir alkotásokat idéző, minimális színekkel operáló megjelenítés az alkotók eredeti víziója erről a történetről. Természetesen a magyar felirat bekapcsolható és a fordítás ismét tartogat pár remek szóviccet, de az angol szinkronra sem lehet egy rossz szavam sem.
Közel 40 helyszínre látogathatunk el és ezek némelyike teljesen opcionális, hiszen a fő sztoriszál mellett mellékküldetéseket is vállalhatunk. Ezek szépen ki tudják tolni a játékidőt, viszont az Into the HIVE! érdemi része természetesen a nyomozás. Oda kell figyelnünk, hogy milyen kérdéseket teszünk fel valakinek, mert végül a beszélgetés sikerességén múlik, hogy mennyi új információt szerzünk. Szerencsére ezeket a kihallgatásnak is beillő részeket újra lehet kezdeni, ha nem vagyunk elégedettek a végeredménnyel, de érdemes tisztában lenni azzal is, hogy egy-egy feladatot másképp is megoldhatunk. A felvett tárgyakat érdemes átvizsgálni az inventoryban, a helyszíneken pedig nem árt, ha a legutolsó kő alá is benéztek, mert különféle érdekességekre lehet rálelni. Azt azért egy kissé sajnáltam, hogy viszonylag kevés dologgal lehet interaktálni.
Egy város a városban
A szinkron mellett a zene is nagyon jól sikerült: remekül adja át a noir hangulatot és simán lehet hallgatni önmagában is. A logikai feladványok talán egy fokkal nehezedtek az előző részhez képest, legalábbis az összetört üveg puzzle-nél indokolatlanul sok időt töltöttem el, pedig messze nem ez az első kalandjáték, ami elém kerül. Lehet, hogy a véleményemmel egyedül leszek, de számomra az Into the HIVE! sokkal sötétebb, noirosabb hangulatot adott át, mint elődje. Bár a szálak ugyanúgy összeérnek a legfelsőbb körökben is, a Kaptár behozásával egy egészen friss megközelítését láthatjuk Clawville alvilágának – ez pedig nagyon jót tesz a játéknak. Ráadásul – mint említettem – tökéletesen nyitják ki a (vad)világot és színesítik a kalandokat, bevonva régi és új szereplőket.
Ez a lore-építés elősegíti, hogy Sonny és Marty mellőzésével akár spinoff-játékokat is kaphassunk a jövőben – persze ez majd a The Wild Gentlemen csapatán múlik. Egy biztos: a Chicken Police: Into the HIVE! nagyon fog tetszeni azoknak, akik már az első részt is szerették. A minijátékok és a poénos párbeszédek feldobják az egyébként meglehetősen komor sztorit, a nyomozás pedig továbbra is viszi elő az embert (avagy a kakast). Minden fejezet végén van egy összegzés, ahol ki kell választanunk a megfelelő esetet és összekötni bizonyos karakterrel vagy karakterekkel, úgyhogy érdemes odafigyelni! Ez persze könnyű, hiszen a magyar felirat továbbra is adott, szóval a történet megértésével biztosan nem lesz problémátok! Nyomozásra fel, kakas-kollégák!
A Chicken Police: Into the HIVE! teljes magyar felirattal érhető el!