Halloween beköszöntével mindig előszeretettel nyúlunk a horror témaköréhez, legyen az film, könyv, vagy akár videojáték. Utóbbiak különösen nagyot mennek ebben az időszakban, köszönhetően például a nagy digitális áruházak halloweeni leárazásainak, de több kiadó is gyakran direkt úgy időzíti a megjelenést, hogy az passzoljon a kísérteties időszakhoz. Idén kaptunk már olyan nagyobb címeket, mint a Resident Evil 4 Remake, az Amnesia: The Bunker vagy az elég friss Alan Wake 2, én most kifejezetten az indie-piacot vettem elő és néztem körbe, hogy mely horrorjátékokra érdemes rákattanni a borongós őszi napokon!

5. Homebody

A Homebody kifejezetten érdekes koncepcióval lett megáldva, hiszen ebben a játékosok a titokzatos főszereplőt, Emilyt irányítják, aki egy házban rekedt egy könyörtelen sorozatgyilkossal. Míg más horrorjátékokban gyakran félelmetes szörnyekkel küzdhetünk meg, addig itt nem a harcon van a hangsúly, hanem a lopakodáson. Rejtvényeket kell megoldani, és fontos párbeszéd-lehetőségeket kell megválasztani a játék komplex párbeszédrendszerének segítségével, amely a játékmenetet attól függően változtatja meg, hogy milyen döntéseket hozunk. Ez, valamint a Homebody kidolgozott mesterséges intelligencia rendszere minden egyes újrakezdéssel más és más élményt nyújt. A játék korábbi bemutatója során a készítője, Jory Griffis elárulta, hogy a Homebody komoly inspirációt merített a ’80-as évek klasszikus slasher-horrorjaiból és az olyan remek horrorjátékokból, mint a PlayStation 1 kult-klasszikusa, a Clock Tower.

4. Dredge

A Dredge számomra az idei év legnagyobb meglepetése volt. Ez egy halászós, felfedezős horrorjáték, amelyben a hajónkkal kell halakat, rákokat és értékes kincseket kifognunk a vízből, miközben szépen egy felettébb érdekes történet is kirajzolódik előttünk. A csavar viszont az egészben az, hogy amint leszáll az este, válogatott borzalmak szabadulnak ránk a tenger mélyéről. Igen, a Dredge szintén Lovecraft munkásságából merít, vagyis simán előfordulhat, hogy nyugisan hajózva egyszer csak átúszik valami kilométer hosszú rémség alattunk a mélyben. Ami miatt még egyértelműen fel akartam tenni erre a listára a játékot, az a fejlesztőcsapat (Black Salt Games) hozzáállásában is keresendő. Több ingyenes frissítést adtak ki a Dredge-hez, új sztoriszálakkal, karakterekkel, fotómóddal és kikapcsolható fenyegetésekkel. Látszik, hogy törődnek a játékukkal és az egyre növekvő rajongóbázis kéréseit, tapasztalatait is meghallgatják.

3. Demonologist

A Phasmophobia az egyik legjobb kooperatív horrorjáték, amit barátokkal együtt lehet játszani, de az évek során számos kihívója érkezett. A legújabb például a Demonologist, amely Unreal Engine 5-ben készült, és a leírása alapján azt állítja, hogy "a legjobb grafikával rendelkezik a kooperatív horror műfajban, amivel valaha játszottál". De mi is ez valójában és miben tud többet, mint a Phasmo? Nos, például ott a testreszabható menedékház. Ebbe szőnyegek, bútorok, kandalló és még sok más kerülhet. Alternatívaként a játékban szerzett valutát felhasználhatod egy teljesen új és biztonságos ház vásárlására, vagy még jobb, ha veszel egy háziállatot, akivel együtt lehetsz, amikor éppen nem dolgozol. A Demonologist lényege, hogy kísértetjárta helyszíneket kutatunk fel, és megpróbáljuk azonosítani, hogy milyen szellem kószál ott. Akár négy barátoddal is játszhatsz, de egyedül is mehetsz, természetesen. Több térkép és egy csomó különböző felszerelés áll rendelkezésre, a Clock Wizard Games pedig napi és heti feladatokkal, valamint bizonyos időpontokban különleges eseményekkel és küldetésekkel tartja frissen az élményt. A Demonologist jelenleg a Steam egyik legnépszerűbb újdonsága több kategóriában is, szóval fényes jövő állhat még előtte!

2. Crimson Snow

Ez a márciusban fullos kiadásban is megjelent indie-horror nincs 6 euro, de olyan félelmetes élményt kínál, amit a legnagyobbak is megirigyelhetnének! A Crimson Snow egy történetközpontú horrorjáték, amely egy karácsonyi éjszaka sötét és baljós eseményeiről szól. A terv az volt, hogy az ünnepet a barátnőddel, Joyce-szal ünnepled, de a kellemes estét megzavarja egy hívatlan vendég és hamarosan egyre rémisztőbb események történnek a házban. Jópofa, hogy bizonyos helyzetekben választási lehetőségünk is van, hogy karakterünk mit mondjon és ezekhez kihathatnak a cselekményre. A Crimson Snow a modern horrorjátékokhoz méltó módon tele van jumpscare-ijesztgetésekkel, de ezek nagyon jól lettek elhelyezve a játékban (nem úgy, mint a Stray Soulsban!) és valóban félelmetesek. Halloween mellett karácsonykor is nyugodtan neki lehet esni!

1. Killer Frequency

A Killer Frequency az 1980-as években játszódik az Egyesült Államok középnyugati részén, Gallows Creek városában, ahol egy sorozatgyilkos garázdálkodik. Te Forrest Nash-t, egy lecsúszott DJ-t és a KFAM késő esti The Scream műsorának műsorvezetőjét alakíthatod. Forrest éppen elkezdte a műszakját, amikor valaki egy szörnyű felfedezéssel telefonál be az adásba. A továbbiakban számos különc kisvárosi személyiséggel találkozhatsz, köztük potenciális áldozatokkal és gyanúsítottakkal, miközben megpróbálsz segíteni a betelefonálóknak, hogy túléljék az éjszakát. A remek szinkronnal megáldott Killer Frequency-ben azon van a hangsúly, hogy kinek mit mondunk. Amellett, hogy zenéket is le kell játszanunk és ellátni a műsorvezetői feladatokat, fontos tisztában lenni vele, hogy odakinn az utcákon egy gyilkos mászkál. A betelefonálók életét annak függvényében menthetjük meg, hogy mi mindent mondunk nekik (például bújjanak az asztal alá vagy fussanak inkább a szomszédhoz), ám egy idő után a KFAM épületében is hangokat kezdünk hallani, tehát ki kell jönnünk a stúdióból, hogy megnézzük, nem tört-e be valaki. A Killer Frequency nagyon okosan adagolja a feszültséget és éri el, hogy egyre kényelmetlenebbül érezzük magunkat Forresttel. Felettébb érdekes alkotás, amelyben a fő hangsúly a remekül kidolgozott történeten és a nagyszerű karaktereken van, szuper zenékkel és kellően ijesztő pillanatokkal megfűszerezve. Slasher-fanoknak kihagyhatatlan!

+1: Night Security

A Chilla's Art már számtalan remek horrorjátékot hozott el nekünk. Nagyon felkapott volt például a The Convenience Store vagy a The Closing Shift, újabban pedig a Night Security az, amivel a frászt hozta ránk a két japán testvért magába foglaló stúdió. Elődeihez hasonlóan ez a játék is nagyban merít a j-horror műfajból (Ringu, A szem 1-2, satöbbi), azaz a puritán megvalósítás ellenére rendkívül hatásos ijesztgetésekkel operál. Alig másfél óra alatt kipörgethető, viszont az élmény tényleg hidegrázós. Címéhez hűen éjjeli őrnek állhatunk benne, azonban a jókora épületben mászkálás tartogat néhány igazán vérfagyasztó meglepetést – magyar felirattal is végig lehet tolni, csak úgy, mint a Chilla's Art legtöbb korábbi alkotását.

Ennyi lett volna az idei halloweeni válogatásunk. Tavaly a Puppet Combo pixelgrafikás horrorjátékait vettem górcső alá, idén pedig ezekkel az indie-horrorokkal töltöttem el annyi időt, hogy úgy gondoltam, összedobok belőle nektek is egy ajánlót. Ezeknek a játékoknak a többsége nagyon nyomott áron érhető el, szóval nem a 20 000 Ft feletti kategóriában kell keresni őket, ami mindenképp pozitívum, pláne, ha figyelembe veszem, hogy sokkal félelmetesebb pillanatokat képesek szállítani, mint a legújabb – kissé túlárazott – AAA-címek. Halloween alkalmából mindegyik tökéletes alapanyag lehet egy kis esti borzongáshoz!