Mostanában, hogy vulgárisan fejezzem ki magam, a "Rome-ra verem". Xfire profilm szerint 40 órán felüli időmennyiséget öltem már bele, de igazából sokkal többet, hiszen 2004 óta megszakításokkal játszok vele. Eddig rómaiakka nyomultam főleg, mert ők a kedvenc "népem". Miért? Ez most annyira nem is ide tartozik, de röviden azért leírom. Elsősorban azért, mert szeretem az antik kultúrát. Elbűvöl, miket tudtak véghezvinni akkoriban, mikor még elektromos áramot sem termeltek, vagy nem voltak bonyolult gépek, nem volt számítógép (de abacus volt). Emellett lenyűgöz a kultúrájuk is. Közhely, de a görög filozófia máig meghatározója mindennek, és szerintem a legtöbb Arisztotelész után alkotó filozófus a mai napig nem tudott lerakni olyat az asztalra, mint ő - ráadásul olyan egyszerűen és közérthetően leírva. De ott a költészet: Vergilius, Homérosz, Szapphó, Ovidius, Szophoklész és még sokan mások. Építészeti remekművek: Alexandirai világítótorony, Colosseum, egy sor diadalív, maga Konstantinápoly/Isztambul/Byzantion. S nem utolsó sorban: a hadászat! Tudom, most a római-hellenisztikus kultúráról írtam inkább. De pont ezért tetszik leginkább Róma: a hellenizmust, mint olyant, tovább tudta fejleszteni és örökíteni. Illetve ott van még az is Róma mellett, hogy igencsak tivornyázó életet éltek. Persze sok volt ennek a hátulütője (vérfertőzés, vérbaj, további nemi betegségek), de valahogy jobban vonz a kor szabados erkölcse, mint a mai álszent gyöpös sznob légkör, ami az egész Világot rabságban tartja.
A Rome-ban viszont egy probléma van: nem veszíthetünk. Miért? Mert akkor vége a játéknak! Tehát a nem-római játéknál erősen belegázolunk a történelembe. Igaz, kőkemény a küzdelem, legalábbis mediumon már valóban az (easy-n könnyebb volt), de kijelenthetem: mára meghamisítottam a történelmet, jelentős mértékben. Na, ezek után tegyék tananyaggá a Rome-ot 8D. Nem tudom, mi lett volna, ha még 2002-ben jelenik meg, s én akkor 9-esként töriórán úgy felelek, hogy "igaz, Róma nagyon nagy kiterjedésű lehetett volna, de a görög seregekkel szétvertük a szenátusi légiót és bevonultunk Rómába Kr. e. 100-ban ).
Innentől nyílt terepen is bátran bevállaltam a harcokat, mert tudtam, hogy ilyen idióták nem érnek ellenem semmit, ha kivárok. Támadáskor valószínűleg hátamba kerülnek, és kinyírnak, de így egy áttörhetetlen, halálos kört kaptak. Mindig. Jó, ha 2-3 csatát vesztettem így a közel 300-ból, amit a játék folyamán vívtam. Szóval nem volt egy nagy hülyeség, amit a 300-ban láttunk, hogy a temérdek perzsa megtört 300 hoplitán. A terv működött ott is és valószínűleg a valóságban is - na meg itt a játékban is.
Így nemsokára leigáztam Pontust, Parthia-t és a Seleucidákat. Egyiptom sem fogja sokáig húzni már, mert annyi pénzem van a 45 városomból, hogy a támadóseregeket lefizetem, de, ha be is érnek egy városhoz, a hoplitákkal visszaverem őket. Jól felszerelt, kiképzett vagy veterán harcosok ellen még a nagy Fáraó seregei sem érnek semmit. Úgy törtek meg tényleg a falakon, mint ahogy Leonidász mondta: akár a hullám a sziklákon!
A bajok Kr. e. 200 körül kezdődtek, mikor a rómaiak elkezdték bevetni a nehézgyalogságot és a nehézlovasságot. Egy praetoriánus had ellen nyílt terepen esélyünk sincs többé! Kivéve, ha dombról íjászaink leszedik őket. Illetve a Juliusokkal bevállaltam egy ilyet, és zöldfülű hoplitákkal képes voltam győzni. De ezt főleg a szerencsének köszönhettem, mert előzőleg egy városomból vertem ki őket, és le voltak gyengülve már.
Viszont szerencsére, bár sokszor neccesen, a városaimat nem tudták bevenni. A kifejlesztett falak, és a sok íjászom gondoskodott róla, hogy már az ostrom elején beijedjenek. Illetve legutóbb egy hatalmas baklövést követtek el: a gép beküldte az összeset a kémük által kinyitott szűk kapun. Ott kaptak forró szurkot, s a hoplitáim lándzsáin megtörtek. Akik be is jutottak végül, a spártaiak elintézték őket. Szóval akármilyen nehézgyalogság jöhet, de várost addig nem vesznek be, míg én megfelelően felszerelve tartom a határvárosokat.
Így eljött az idő lassan, hogy véget vessek két római frakciónak is. El sem hittem, hogy ez tényleg megtörtént, de majd 100 évvel az eredeti után elkezdődött a tarentumi háború. Elfoglaltam Crotont és Tarentumot is, ezzel pedig a Brutusok megsemmisültek! Isteni élmény volt látni, hogy hajóik kalózhajókká alakulnak, akiket könnyű szerrel intézek el tengeren (amúgy a tengert uraltam már évszázadok óta), földi egységük meg nem maradt, mert a Crotonvisszavételekor rám küldött 1500 fős fősereg mind odaveszett az ostromkor. Croton után még maradtak páran, de Tarentumnál megszívták. Utána meg a vezérüket a saját oldalamra állítottam. A Scipioknak meg Capua maradt, de jelenleg is azon dolgozom, hogy végre őket is elpusztítsam.
Úgyhogy két lábbal tiportam a történelmet. Dicsőséges Görög Birodalom lesz itt, kérem 8D. Ilyen szintű marhaságokat talán még inkább a Civ IV-ben lehet csak csinálni. Ugye ott simán lehet buddhista-keresztény japánokkal szétgyalázni a világot 8D.
Mindenesetre egy a lényeg: Vae victis!
Ja, és egy kis ízelítő Croton ostromából (én csináltam a videot - így is gyakoroltam legalább a vágást, illetve a beállítások megrendezését) :