Edgar Allan Poe válogatás
Érdekes, hogy idáig mennyire tiszteltem Lovecraft munkásságát, és most, hogy az ő elődjétől, fő ihletőjétől is olvastam pár novellát, ez a tisztelet kicsit csorbult... Mégpedig azért, mert ha nem tudnám, ki melyik novellát írta, jó eséllyel nem tudnám megkülönböztetni a kettőjük stílusát - és hát ugye Poe volt először. Jó, persze, Lovecraft megalkotta a maga "kis" univerzumát, annak minden borzalmával, amiért mindenképpen jár az elismerés, de akkoris... Az a kis csorba azért megmarad.
Poe mindenesetre kicsit racionálisabbnak tűnik, több novella is már-már detektívregénybe illő logikai feladványokra épült. A természetfeletti témájú novellái általában kevésbé "szörnyeteg-alapúak", inkább megfoghatatlan misztikumot ábrázolnak, az őrületnek pedig kevesebb szerep jut.
Az írásstílusuk azonban kifejezetten hasonló: archaikus, jelzőkkel zsúfolt, kézzel foghatóan régimódi. És pont emiatt fakul meg kissé Lovecraft tiszteletének aurája: számomra kissé elvesztette egyediségét.
Kalevala (rövidített)
Nem titkolom az északi rokonaink iránt érzett szimpátiámat. Számomra úgy tűnik, ők pont olyanok, akiktől rengeteget tanulhatnánk: életvidám, optimista természetük és mérhetetlen zeneszeretetük mindenképpen sokat segítene a tipikus magyar pesszimista mentalitáson. Hogy miért írtam ezt le? Mert pont emiatt a szimpátia miatt akartam egyszer mindenképp sort keríteni arra, hogy megismerjem nagy nemzeti éneküket, a Kalevalát.
Még mikor kötelező olvasmány volt az Odüsszeia, lepődtem meg, mennyire jól szórakoztam olvasáskor a rendkívül nehézkes írásstílus ellenére is. Valami hasonlót reméltem a Kalevalától is, azonban ez nem teljesen jött össze: bár az írásstílus hasonló (ugyebár eposzról van szó, annak kellékeivel), maga a történetvezetés sokkalta elvontabb, sokkal irreálisabb, mint a görög eposzban. Rengeteg természetfeletti, zárt ésszel meg nem magyarázható és nehezen felfogható történeti csavar nehezítette az olvasást, ami egyrészről kifejezetten érdekes, másrészről viszont nehezen emészthetővé tette a feldolgozást. Éppen emiatt az egyik leghosszabb ideig olvasott könyvemmé nőtt az Európa Diákkönyvtárban megjelent rövidített változat, ami azonban mindenképp megérte a "szenvedést": ismét meggyőződhettem róla, mennyire... "énekesek" a finnek, mennyire a vérükben van a zene szeretete, hiszen a történetben is rendkívül fontos szerepe van a zenének, mint mágiának. A főszereplő, az öregemberként világra jött Vejnemöjnen maga is afféle bárd, tehát már csak ezért is sokszor játszik hangszeren, amivel akár hajókat is vigasztal.
A finnek iránt érdeklődőknek (nincs is jobb az északi metálnál) érdemes lehet egy próbát tenni vele.
A Kalevala viszont felkeltette a figyelmemet, szeretem az eposz-stílust.
Szép bejegyzés volt.