A következő sorok magánvéleményt tükröznek és nem a szerkesztőség, vagy a PC Guru munkatársainak egyöntetű véleményeként kezelendők. Nem fogom minden mondatba beszúrni, hogy „szerintem”, képzeljétek oda; ahogy azt sem mondom többet, hogy akinek nem inge... Most, hogy ezt letudtuk, jöhet a menet.
Évről évre előfordul, hogy egy-egy játék vagy annak szereplője, netán kontextusa kicsapja a biztosítékot valakinél, ezzel felháborodást, vagy értetlen szemöldökráncolást váltva ki a játékostársdalomból. Ennek kapcsán aztán elhangzanak általánosítások, de nem ritka az egyenesen gyűlölködő beszéd sem. De mielőtt jólmegaszondanám a véleményem, kezdjük egy kicsit távolabbról szemlélni a dolgokat, tágabb környezetbe helyezve magát a vallást és a nyugati világ hozzáállását.
De ez baromság!
A vallás és a tudomány mindig is ellentétbe lettek állítva egymással, mondván: hogy lehet olyan marhaságokban hinni, mint a teremtéstörténet, vagy a szakállas bácsi az égben? Csakhogy a vallás maga nem (csak) erről szól, inkább egyfajta erkölcsi útmutatás, mely egy működőképes társadalom alapját fekteti le normák és parancsolatok segítségével. Ilyenformán semmivel sem rosszabb, mint anyu vagy apu, amikor azt mondja „ne csináld, hülyegyerek”; vagy éppen az állam, mely alkotmánnyal, törvénykezéssel és független bírósággal teszi ugyanezt. A történelem során aztán ez nagyon helyesen le lett választva a vallásról (már ahol), és a hatalom három fő pillére – azaz a törvényhozói-, végrehajtói-, és bírói hatalom – külön, független szervezeteket kaptak, melyek egymást is korlátozhatják.
Gyakori megnyilvánulás, hogy a tudomány és a materializmus mindenek fölött való, a vallás csak akadályt görget a fejlődés útjába a dogmáival. Normális közegben, egy egészséges társadalomban ez sem igaz, csupán paranoid leszólása az érem másik oldalának. Hiszen valahol belül a vallás és a tudomány egy tőről fakad, ez pedig a megismerés és a tudás vágya, a módszerek különböznek csupán. Gondoljunk csak bele, mindkét megközelítés ugyanazokra a kérdésekre keresi a választ: honnan jöttünk, hová tartunk, kik vagyunk és hol a helyünk ebben az emberi értelemmel felfoghatatlanul összetett és időnként félelmetes világban? Hogy működik, van-e célja az egésznek? Arról nem is beszélve, hogy a történelem sötét korszakaiban nem egy pap vagy szerzetes végzett komoly tudományos munkát, még ha csak az ismertebb személyek, például Kopernikusz (csillagászat), Roger Bacon (optika), Gregor Mendel (genetika), Jedlik Ányos (dinamó) nevét említjük is; de az első kórházak és egyetemek is egyházi létesítmények voltak.
Nem azt mondom, hogy egyenlőségjelet lehet a tudomány és a vallás közé tenni, sem azt, hogy utóbbi előrébb való lenne a társadalom irányításában vagy a kutatásban. Nyilvánvaló továbbá az is, hogy egy évszázadokkal ezelőtt született írás akkor és ott, amikor és ahol létrejött talán még megállta a helyét, de manapság már nem. De mindezek tudatában tedd fel magadnak a kérdést: feljogosít bármi arra, hogy semmibe vegyük és kidobjuk az ablakon, vagy egyenesen sárba tiporjuk a vallást?
Szórakozás és tabuk
Talán úgy tűnhet, hogy elkalandoztam, de szükségesnek láttam egy kicsit más perspektívába helyezni a témát, a magam szemüvegén át. Az, hogy ezek után egyet értesz-e vele vagy sem, az a Te dolgod; ha csak egy cseppet is elgondolkoztál, akkor már most teljesítette célját a hablatyolásom. De mégiscsak játékos oldal vagyunk, térjünk is rá a téma ezen vonatkozására: egy-egy játékot tényleg be kell tiltani, mert egyesek sértőnek találják?
El kell fogadnunk, hogy nem mindenki gondolkozik egyformán. Az hogy Te itt, Magyarországon habzó szájjal püfölöd a billentyűzetet, nem fogja megváltoztatni a világ másik oldalán az életet. Lehet egyetérteni vagy ellenkezni, de az olyan radikális benyögések, mint a „betiltanám az összes vallást” csak a sorok írójáról állítja ki a bizonyítványt. Lehet nem egyetérteni a döntéssel, de mielőtt túlzásokba esnél, tedd fel magadnak a kérdést: milyen hatással van ez az életemre? Ha ezzel arányos vérmérséklettel fejezd ki tetszésedet/nemtetszésed, hidd el, az internet máris egy picit szebb hely lett.
Most, hogy néhány olvasót minden bizonnyal sikeresen magamra haragítottam, azt azért még hozzátenném, hogy a túlzásokba esés a „túloldalra” is érvényes. A Symmetra miatti nyafogást vagy a Pac-Man mizériát, de az éppen aktuális verekedősdi miatti lépéseket a facepalm-skálán a szimplától a tripláig osztályoznám, de hát ez van, ettől kerek a világ. Ettől még senkinek sem kell habzó szájjal a foteldiktátort játszania. Ahogy Béla bá' mondta egyszer (tőle szokatlan bölcsességgel, mely közvetlen a delirium tremens beállta előtt tört rá, talán éppen az azt kiváltó vegyület hatására): „A felvilágosult nyugat egyik legnagyobb vívmánya az internet, mely ironikus módon annak legsötétebb verme is egyben”.
TL;DR
Sok lesz már a hegyibeszéd, nagymise pedig csak holnap lesz és akkor is csak annak akit mozgat az ilyesmi, úgyhogy zárom is a soraim. Ha esetleg nem jött volna át a mondandóm, akkor itt az egyszerűsített verzió: nem, nem kéne betiltani, de mások máshol ezt máshogy gondolják – ha tetszik, ha nem.
Jézus tanításai mindezeknek éppen az ellentétjét alkotják, azokból kiindulva a vallás pont, hogy nem rossz. Rosszá az emberek tették, mégpedig a vallásosság álcája mögötti rossz tetteikkel. :)
Vigyázz, mert a világ tele van hazugságokkal, amik félrevezetnek. Esetleg félelmet keltenek. A félelem meg ugye gyűlöletet szül, ami pedig egyenes út a sötét oldalra, ahogy egy nálam bölcsebb mondta vala.
A probléma ott kezdődik, hogy a vallás viszont nem ennyiből áll. Ahogy te is írtad, a jó alapiratot már a kezdettől fogva rossz célra használják. A keresztények pénzt harácsolnak, az iszlamisták inkább katonákat. Ezt ugyan nem lehet ennyire leegyszerűsíteni, de nagyjából ez a lényegük. Csak aki esetlegesen bent van valamelyik "gépezetben", az ezt soha nem fogja belátni.
A legszomorúbb viszont az, hogy nem csak a saját "butaságait" nem veszi észre a "hívő", hanem ugyanolyan "butaságokért" a másik embert még el is ítéli. És ezért nem a hívő lesz a hibás, hanem maga a vallás, aki kezdettől fogva kihasználja, idomítja. Ezért írtam, hogy maga a vallás rossz. A hittel nincs semmi baj, csak aki valamilyen valláshoz tartozik, annak a hite már megalapozott, nem kútfőből fakad.
Arra ott vannak az erkölcsi normák, a polgári és büntető törvénykönyv, a bíróságok és a végrehajtó testületek. A kettőnek nagyon nem szabad összefonódnia.
Egy modern gondolkodású közösségben nyilván a vallásosság kérdése nem központi kérdés, mert Te magad döntöd el, hogy miben hiszel és ezért senki nem ítél el. Egy autoriter / diktatórikus rendszerben viszont meg akarják határozni az egyedek véleményét és sajnos a kevéssé tanult réteg ráadásul még meg is akar felelni valaminek amiről azt sem tudja mi az. Ez pedig konfliktusokat szül. Ezért van az, hogy rendre olyan helyekről jön a felháborodás és tiltási inger, ahol az egyént nem tartják semmire és mindent próbálnak a hatalom érdekei alá összpontosítani.
Ami azért is röhejes, mert a Görögök például odáig mentek, hogy a saját isteneik rendre püfölik egymást ... :)
Kezdeném azzal, hogy itt rögtön adódik egy apróbb félreértés. Nem hiszem, hogy manapság vannak olyan értelmesebben gondolkodó emberek, akik szerint a vallás a tudomány útjában állna. Ez egyszerűen nem igaz. Még a legnagyobb vallásellenesek (pl. Én) sem érvelnének ezzel, ugyanis a 21. században ennek nincs értelme. Az viszont tagadhatatlan, hogy a régmúltba tekintve, a különféle vallások igenis visszafogták a tudomány fejlődését, gondolva itt a különféle tudósok, orvosok leölésétől kezdve a könyvek elégetéséig.
Másodszor. Nálam a vallásellenesség nem közvetlenül a vallás ellen irányul. Nem a kereszténységgel, nem a muszlimokkal, nem a hindukkal van a baj, hanem kollektíve a vallással. A vallás úgy ahogy van, rossz dolog. Kihasználja az esetleneket, egymás ellen uszítja az embereket, és álszent módon "segít" a széthullott lelkeken. Persze, lehet nézni a pozitív oldalát is, mert a dolog tényleg segíthet az embereken, de tudnánk mindenféle hátsószándék nélkül is segíteni.
A játékokkal kapcsolatban pedig úgy vagyok, mint az élet minden más területével. Nincsenek tabuk! Mindent szabad, minden mehet, amíg valakinek igazából baja nem esik. Az, hogy most ki sértődik meg, le van tojva!
Na, de inkább nem merülök el jobban a témában, mert annak nem lenne jó vége!
Például.
A középkorban a katolikusok szerint is gömb alakú volt a Föld. Nem mondták ,hogy lapos, Kolombusz nem arról vitatkozott az egyházzal, hogy gömb vs lapos, hanem hogy nyugati irányba körbe lehet-e hajózni és eljutni Indiába. Szerinte igen, és Kolombusz a Föld átmérőjét sokkal kisebbnek gondolta a valósnál, míg vele szemben azt mondták azért nem lehet arra Indiába eljutni, mert úl nagy a távolság. Nem pedig azért mert leesünk a túloldalon. Nos, voltaképp Kolombusz tévedett, csak belebotlott az Amerikai kontinensbe.
Vagy, Galielo Galilei-t annyira megbüntette a katolikus egyház, hogy egy palotában lakott háziőrizetben és a pápa a barátja volt. Az egyház már akkor elfogadta Galielo elméletét hipotézisként! Ám Galielo azt mondta, az ő elmélete az egyetlen, és ez volt az amit az egyház nem fogadhatott el.
Vagy Giordano Bruno, nem a tudományos munkássága miatt került máglyára, hanem mert szerinte a pápa az antikrisztus....
A reformációt követően meg éppen hogy keresztény egyházak jelentették a tudomány fejlődését, ugyanis az egymással szembenálló protestáns és katolikus egyházak többek között azzal akartak több hívet toborozni és erősödni ,hogy melyik nyújt magasabb szintű oktatást.
Nem mintha nem lettek volna sötét és elfogadhatatlan ügyei mindegyik egyháznak, de a felvilágosodáskor, és pláne a XX. században ezeket igencsak igyekeztek a történetírók, politikai irányzatok felerősíteni eltúlozni. Pláne nálunk, a kommunista rendszerek nagyon egyházellenesek voltak, és ez a nézet, tanítás a mai napig fennmaradt, a maradni mindenkit elnyomó gonosz egyházakról és a sötét középkorról
-nem vagyok vallásos, ateista vagyok
(Amúgy szerény véleményem szerint mind a két oldalon a fanatikusokkal van a baj. Én személyesen ugyanúgy falra tudok mászni a mindent betiltani vágyó, teljes sötétségben ülő vallásosoktól, mint a szemellenzős, e témában nulla tudással rendelkező, de minden vallással kapcsolatos dolgot elítélő ateistáktól is. De felebaráti szeretet van, úgyhogy nem ítélek el senkit a véleménye miatt, még ha bosszant is ^^.)
Kezdeném azzal, hogy itt rögtön adódik egy apróbb félreértés. Nem hiszem, hogy manapság vannak olyan értelmesebben gondolkodó emberek, akik szerint a vallás a tudomány útjában állna. Ez egyszerűen nem igaz. Még a legnagyobb vallásellenesek (pl. Én) sem érvelnének ezzel, ugyanis a 21. században ennek nincs értelme. Az viszont tagadhatatlan, hogy a régmúltba tekintve, a különféle vallások igenis visszafogták a tudomány fejlődését, gondolva itt a különféle tudósok, orvosok leölésétől kezdve a könyvek elégetéséig.
Másodszor. Nálam a vallásellenesség nem közvetlenül a vallás ellen irányul. Nem a kereszténységgel, nem a muszlimokkal, nem a hindukkal van a baj, hanem kollektíve a vallással. A vallás úgy ahogy van, rossz dolog. Kihasználja az esetleneket, egymás ellen uszítja az embereket, és álszent módon "segít" a széthullott lelkeken. Persze, lehet nézni a pozitív oldalát is, mert a dolog tényleg segíthet az embereken, de tudnánk mindenféle hátsószándék nélkül is segíteni.
A játékokkal kapcsolatban pedig úgy vagyok, mint az élet minden más területével. Nincsenek tabuk! Mindent szabad, minden mehet, amíg valakinek igazából baja nem esik. Az, hogy most ki sértődik meg, le van tojva!
Na, de inkább nem merülök el jobban a témában, mert annak nem lenne jó vége!
Jézus tanításai mindezeknek éppen az ellentétjét alkotják, azokból kiindulva a vallás pont, hogy nem rossz. Rosszá az emberek tették, mégpedig a vallásosság álcája mögötti rossz tetteikkel. :)
Vigyázz, mert a világ tele van hazugságokkal, amik félrevezetnek. Esetleg félelmet keltenek. A félelem meg ugye gyűlöletet szül, ami pedig egyenes út a sötét oldalra, ahogy egy nálam bölcsebb mondta vala.
A tudományban, vallásban és bármely más területén az életnek vannak olyan emberek, akiket nem lehet semmiről sem meggyőzni "nem feltétlen cél" de még csak értelmes vitát sem tudsz nyitni róla, mert vagy keveset tud a másik, vagy te tudsz keveset hozzá, vagy olyan szélsőséges nézeteket látsz dolgokba, hogy azzal nem lehet mit kezdeni.
Igazából az emberek abból az alapesetből indulnak ki, hogy vagyunk. Minden embernek van egy alap értelmezett pont, hogy létezik, van tudata, érdekli a világ. A vallásos emberek meg próbálnak egy felsőbb erővel értelmet nyerni a létezésüknek és őket az zavarja, ha mások nem osztják a véleményüket. Próbálnak magyarázatot találni a létezésükre, csak ők egy felsőbb erőt éreznek a lét homályos foltjainak magyarázatára, illetve ők egy teremtés elméletben hisznek. A tudomány alapesetben a dolgok magyarázatát, miértjét kutatja és próbál magyarázatot találni, de ők nem a teremtő és teremtés elméletből indulnak ki, noha nem zárják ki, de ők magyarázatokat és tényeket akarnak.
A fanatikus emberekkel meg az a baj, függetlenül hogy milyen beállítottságú, hogy nem lehet velük értelmesen vitázni, mert csak két színt látnak és a saját igazukhoz ragaszkodnak, még akkor is, ha az már megdőlt, vagy nem kifejezetten arra ad magyarázatot, amire szánták.
A játékokban sok dolgot tabu témának vesznek, pl az alkoholt, dohányzást, szexista tartalmakat, erőszakot, vallást és a többi. Minden dologhoz az emberek társítanak valamit és minden ember maga ítéli meg, hogy számára mit jelent az adott dolog, de az életben próbálnak ködösíteni és megpróbálnak egy adott dolgot abszolút rossznak beállítani, míg mást abszolút jónak. Ez nem veszi figyelembe a dolgok árnyaltságát és hogy nincs abszolút jó vagy rossz, ahogy azt a legtöbb film, könyv, játék, vagy bármilyen történelmi iromány számtalanszor megteszi. A legtöbb dolgot általában elhallgatják az ember előtt, vagy nem beszélik át rendesen a dolgokat.
Ezért is van többnyire, hogy szimbólumokat pl nem engednek a játékba megjeleníteni, holott létező dolgok és van, aminek a jelentését félremagyarázták. Ezért is van pl, hogy német katonákkal nem lehetsz sosem, ha meg igen, akkor rossznak vagy beállítva, kivétel talán a Hearts of Iron, de ott is érezhető a hatalmak közti árnyaltság. A legtöbb játékban az USA-t hozzák ki jónak és a béke elhozójának, holott a történelmük során sok véres dolog történt és nem mellékesen kiirtották az őslakosok egy jelentős részét és a maradékot rezervátumokba rakták, mint ha állatokat tennének az állatkertbe.
Jó és rossz dolgokat és jóért rossz dolgokat is tettek már emberek, fognak is tenni, igazából a kérdés az, hogy mikor jutnak el arra a pontra az emberek, hogy átlássanak dolgokon és egy dolgot többféleképpen is tudjanak értelmezni és ne a megszokott bemesélt dolgokat tartsák etalonnak.
Ez csak egy vélemény, nem muszáj egyet érteni velem, de szerintem igazából semmit sem kellene tiltani, hanem elmagyarázni és megbeszélni a dolgokat és hagyni, hogy okuljanak az emberek.
Ha csak az a bajod, hogy minek írok véleményt a vélemény rovatba, azzal nem tudok mit kezdeni. Ha más problémád vagy ellenvéleményed van a cikkel kapcsolatban, azt szívesen meghallgatom.
Ennyi erővel a God of War játékokat is be lehetne tiltani, mert isteneket lehet benne ölni, meg vallási témákat feszeget.
Vagy ott van a Dante's Inferno is.
De sorolhatnám még napestig.
Ezek a játékok szerintem jobban kifacsarják, még inkább görbetükröt állítanak a vallások elé, mint az istenek és vallási vezetők verekszenek játék.
Kezdeném azzal, hogy itt rögtön adódik egy apróbb félreértés. Nem hiszem, hogy manapság vannak olyan értelmesebben gondolkodó emberek, akik szerint a vallás a tudomány útjában állna. Ez egyszerűen nem igaz. Még a legnagyobb vallásellenesek (pl. Én) sem érvelnének ezzel, ugyanis a 21. században ennek nincs értelme. Az viszont tagadhatatlan, hogy a régmúltba tekintve, a különféle vallások igenis visszafogták a tudomány fejlődését, gondolva itt a különféle tudósok, orvosok leölésétől kezdve a könyvek elégetéséig.
Másodszor. Nálam a vallásellenesség nem közvetlenül a vallás ellen irányul. Nem a kereszténységgel, nem a muszlimokkal, nem a hindukkal van a baj, hanem kollektíve a vallással. A vallás úgy ahogy van, rossz dolog. Kihasználja az esetleneket, egymás ellen uszítja az embereket, és álszent módon "segít" a széthullott lelkeken. Persze, lehet nézni a pozitív oldalát is, mert a dolog tényleg segíthet az embereken, de tudnánk mindenféle hátsószándék nélkül is segíteni.
A játékokkal kapcsolatban pedig úgy vagyok, mint az élet minden más területével. Nincsenek tabuk! Mindent szabad, minden mehet, amíg valakinek igazából baja nem esik. Az, hogy most ki sértődik meg, le van tojva!
Na, de inkább nem merülök el jobban a témában, mert annak nem lenne jó vége!