Tovább robog a nosztalgiavonatunk, méghozzá egy olyan állomás felé, ahol a NES klasszikusai mellett a világ egyik legmeghatározóbb FPS-e és az életszimulátorok kiindulópontja is rostokol – méghozzá egy óriási hullámot gerjesztő MMO-val egyetemben.

Super Mario Bros.

Az 1985 szeptemberében (legalábbis Japánban) megjelent Super Mario Bros. nem csupán a platformerek terén nyitott új dimenziót, de a játékvilág egésze szempontjából is óriási jelentőséggel bír. A legtöbb NES-hez eleve mellékelt oldalnézetes kaland ugyanis nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az ipar kilábaljon az 1983-as összeomlásból, így visszagondolva pedig nehéz elképzelni, hogy mi lett volna a kedvenc hobbinkkal a sapkás úriember érkezése nélkül, szóval nem lehetünk eléggé hálásak a Nintendónak, hogy elhozta nekünk ezt a csodát. Mario tehát jött, látott és győzött, méghozzá olyannyira, hogy a figura már hosszú évek (bár inkább évtizedek) óta az említett cég legismertebb arcának számít, aki önmagában is képes eladni egy konzolt. Ezt pedig nem sok karakter mondhatja el magáról, szóval kétség sem fért hozzá, hogy ezen a listán is helyet kap az 1983-as Mario Bros. legendás utódja.  

The Legend of Zelda

És ha már NES, annak másik instant klasszikusáról sem szabad megfeledkeznünk, az 1986-ban napvilágot látott The Legend of Zelda ugyanis nem csupán a konzol, de a játéktörténelem egyik legfontosabb alkotásának is számít, amely a teljes ipar számára képes volt irányt mutatni. Hyrule madártávlatból szemlélt világa tele volt érdekességekkel és felfedeznivalóval, a program sikere pedig más stúdiókat is arra sarkallt, hogy komplexebb élmények létrehozásába vágja a fejszéjét, alaposan felkavarva ezzel az interaktív szórakoztatás állóvizét. Jól mutatja a franchise népszerűségét és jelentőségét, hogy a korábbi etapok (például az Ocarina of Time) mellett a két legutóbbi érkező, a Breath of the Wild és a Tears of the Kingdom is ott van a legtöbb pontot bezsebelt játékok között.

DOOM

Oka van annak, hogy néhány évtizeddel ezelőtt a belső nézetű lövöldéket inkább hívták DOOM-klónnak, mintsem FPS-nek, az id Software 1993-as csodája ugyanis olyan betonbiztos alapokkal szolgált, hogy azt még a zsáner egyik kiindulópontja, a szintén a texasi csapattól származó Wolfenstein 3D is csak irigykedve figyelte. A Marson játszódó vérgőzős démonirtással egyszerűen nem tudtak betelni a kor játékosai, ami nem is csoda, hiszen a DOOM nem csupán piszkosul látványos, de kellően brutális is volt egyben – talán mondanunk sem kell, hogy volt némi kiakadás a konzervatív lelkületű emberek részéről. A hentparádé shareware verziója lényegében egyetlen nap alatt valódi jelenséggé nőtte ki magát, az id Software helyet kapott a a videójátékok térképének egyik előkelő szegletében, maga a játék pedig akkora jelentőséggel bír, hogy mostanra minden fontosabb platformon elérhető, és máig rendre előkerül a rajongók körében – jómagam például épp két hónapja újráztam Xboxon.

EverQuest

Volt idő, amikor kis túlzással egymásnak adták a kilincset a különböző MMORPG-k, és bár mostanra egy picikét megritkult az új érkezők száma (a rendszeresen támogatott World of Warcrafttel azért elég nehéz versenyezni), azért így is akadnak friss indulók, elég csak az október 1-én megjelent Throne and Libertyre gondolni. Mint minden műfajnak, természetesen az online szerepjátékoknak is voltak kiindulópontjai, köztük azzal az 1999-ben útjára bocsátott EverQuesttel, ami 3D-be ültette a közös kalandozást. A Verant Interactive and 989 Studios merész lépése végül olyannyira kifizetődőnek bizonyult, hogy nem csupán pénzügyileg lett sikeres az opusz, de a díjátadókon sem feledkeztek meg róla – többek között a GameSpot év játéka díját is zsebre tehették a készítők 1999-ben. Az EverQuest nélkül talán egészen más irányt vett volna az MMO-k világa, így aztán mindenképp úgy éreztük, hogy meg kell említenünk ebben a felsorolásban, hiszen egy olyan zsánerről beszélünk, ami emberek (tíz)millióinak az életét határozza meg hosszú évtizedek óta.

The Sims

A The Sims már csak azért is megkerülhetetlen videójátéknak számít, mert az egyedi koncepciójának köszönhetően rengeteg olyan embert terelt a kedvenc hobbink irányába, akik korábban elképzelhetetlennek tartották, hogy szórakozásra használják az egeret és a billentyűzetet. A világ legismertebb (és egyben legnépszerűbb) életszimulátorának 2000-ben megszületett első felvonása valóságos hurrikánként söpört végig az iparon, mivel elképesztően sokan szerették volna megépíteni a virtuális otthonukat és egyengetni a simek életét – a monitor előtt mégiscsak egyszerűbb egy komplett háztartás menedzselése, nemde? Will Wright agyszüleményének sikerét jól mutatja, hogy 2000-ben és 2001-ben is a legkelendőbb PC-s cím lett a tengerentúlon, 2005 februárjára pedig 16 millió kópia kelt el belőle világszerte. Mostanra szinte nem is létezik olyan egyén, aki legalább hallomásból ne ismerné a The Simset, szóval nem is volt kérdés, hogy szerepeljen-e a listán.

Ennyi fért bele a rovat 9. fejezetébe, de még mindig nem fogytunk ki a meghatározó címekből, szóval tartsatok velünk a jövő héten is!

A rovat korábbi cikkeit INNEN tudjátok elérni!

A borítókép forrása: Reddit