Vannak olyan alkotások Will Smith és Martin Lawrence filmográfiájában, amiket bármikor újra tudok nézni. Ilyen a Függetlenség napja, az Állj, vagy lövök és természetesen a Bad Boys első két része, ami a 27 éves Will Smith-t a világ- és akciósztárok közé repítette egy pillanat alatt. „Együtt hajtunk, együtt halunk. Rosszfiúk egy életen át.” Az elmúlt évtizedek egyik legikonikusabb mozis mottója ez: Marcus Burnett és Mike Lawrey kétszer tette hidegre Miami legveszélyesebb drogbáróit.
A Michael Bay által rendezett mozik nem lettek kirobbanóan sikeresek a kritikusok között, sőt inkább gyenge értékeléseket kaptak, de a közönség imádta a két nagyszájú zsaru látványos, akciódús, robbanékony kalandját, amit csak tetézett a közöttük lévő állandó adok-kapok. A két film között nyolc év telt el, a rajongók pedig 2003 óta vártak a rosszfiúk visszatérésére. A Bad Boys 3-at már évekkel ezelőtt bejelentette Lawrence, de a mozi csak mostanra készült el. A nagy kérdés az, hogy ami működött 25 és 17 éve, az működik-e most is?
Igen és nem. Ugyanis az elmúlt évek alatt a főszereplők látványosan megöregedtek – különösen Lawrence –, ráadásul a Frankfurtban született színész az utóbbi években alig szerepelt a közönség előtt, de Smith sem kapott helyet igazi szuperprodukcióban: a Gemini Man hatalmasat bukott, a Suicide Squadban pedig Deadshotként közel sem tudott kiteljesedni. Martin 55 éves, Smith 3 évvel fiatalabb és a filmben szereplő poénok legnagyobb része is ehhez a tényhez kapcsolódik. Mike még mindig azt hiszi, hogy szuperzsaru, míg Marcus inkább nyugalomra vágyik, egészen addig, míg egy döbbenetes esemény nem történik. Innentől kezdve felgyorsulnak a dolgok, de egyébként az egész filmre jellemző egy hullámzó tempó. A rosszfiúk a film nagy részében nem együtt rosszalkodnak, míg a frissen behozott új szereplők csak díszletként szolgálnak Mike mellett: alig lehet róluk megtudni valamit. Pedig a fiatalok-nagy öregek témára fel lehetett volna építeni valami érdemlegeset, de ez nem történt meg, ahogy a nagy ellenlábasok is érdektelenebbek, mint eddig bármikor. Ez nem számít spoilernek, de egy fekete mágiával és vuduval foglalkozó mexikói boszorkánynál és fiánál jobbat nem lehetett volna kitalálni?
Érthetetlen, ahogy az is, hogyan lehetett ezt a filmet egy olyan tapasztalatlan rendezőpárosra bízni, mint Adil Er Arbi és Bilall Fallah. Igazi gyakorlat nincs mögöttük, a portfoliójuk lényegélben kimerül pár sorozatepizódban, néhány rövidfilmben, és egy játékfilmben. A tapasztalat kreativitással pótolható (lenne), viszont a Bad Boys 3-ban a kreativitás szikrája csak az akciójelenetekben érhető tetten valamelyest, de ebben is több a hiba, mint a logika. Persze a próbálkozás látszik, hogy megidézzék Bay stílusát: gyors vágások, látványos szűrők és verekedések, golyózáporok. A Bad Boys 3 erőszakos, de nem öncélúan brutális film. Igen, a Bad Boys 3-ban több a vér, mint az előző részekben együtt, viszont sok minden hiányzik belőle, ami az 1995-ös és a 2003-as filmben megvolt: ilyen a politikai inkorrektség, a kémia a két főszereplő között, a nosztalgia és maga Bay. Hiába állítják sokan, hogy Michael Bay a világ legrosszabb rendezője, én kedvelem a stílusát, az egyéni látásmódját: történelmi hibái ellenére is tetszett a Pearl Harbor, és valamennyire az Armageddon is működött. Ez a látásmód hiányzik az új moziból, melynek folytatását már be is jelentették.
Hogy erre szükség van-e, erősen kérdéses. Látszik, hogy Smith és Lawrence is elfáradt, de ami a legnagyobb baj a Bad Boys 3-mal, hogy egyáltalán nem emlékezetes. Az első és második részből a mai napig tudok idézni („Na látod, így kell vezetni! Ezentúl mindig így vezess!„ / „Hány éves vagy Cula?”), ebből azonban nem lehet. A Bad Boys 3 sajnálatos módon egy kissé lélektelen alkotás lett, ami erőlködve próbálja megidézni az a világot, amelyben a rosszfiúk még valóban menők és valóban rosszfiúk voltak, egy életen át.
Bad Boys - Mindörökké rosszfiúk (Bad Boys for Life)
Rendező: Bilall Fallah és Adil El Arbi
Játékidő: 113 perc
Hazai bemutató dátuma: 2020. január 16.
Forgalmazó: InterCom