Minden bizonnyal egyetlen játékosnak sem kerülte el a figyelmét, hogy az elmúlt években eléggé megszaporodtak a félkész állapotban a piacra dobott portékák (különös tekintettel a AAA színtérre), és bár érthető, hogy a folyton növekvő komplexitás miatt egyre nehezebb kiszűrni a hibákat, ez az érv nem igazán vigasztalja azokat, akik teljes árat fizetnek egy-egy alkotásért.

Ennek a tendenciának talán az időközben ugyan alaposan kikalapált, a megjelenésekor azonban ezer sebből vérző Cyberpunk 2077 a legismertebb képviselője, de a Star Wars Outlaws és a Starfield (persze a Bethesda esetében ez feature, nemde?) készítői sem kaptak vállveregetést a munkájuk miatt – a S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobylról már ugye nem is beszélve, amelyben game breaking bugok is szép számmal akadtak a debütálást követően. Tekintve, hogy a mesterséges intelligencia ma már az élet szinte minden területén jelen van, adja magát a kérdés, hogy képes lehet-e áttörést hozni a QA (minőségbiztosítás) színpadán – egy tanulmány szerint nagyon is, azonban nem minden fejlesztő áll készen az MI bevetésére és használatára.

A modl.ai nemrég közölt tanulmányban (amit aztán az Insider Gaming szemlézett) azt vizsgálták a szakértők, hogy mekkora várakozás előzi meg az AI minőségbiztosításba történő beépítését, ennek kiderítése során pedig több érdekes statisztika is született, melyek rávilágítanak a játékfejlesztés ezen területén uralkodó állapotokra. A megkérdezettek 77%-a például úgy érzi, nem tett eleget a megfelelő minőség elérése érdekében az adott stúdió legutóbbi játéka esetén, de szintén elég sokan vannak azok, akik szerint a QA nem tud lépést tartani az egyre bonyolultabb mechanikákkal és technológiákkal – ennek leginkább ugye pénzügyi okai vannak. És akkor a lényeg: a felméréstben részt vevő szakik 94%-a szerint a mesterséges intelligencia „fontos szerepet fog játszani a minőségbiztosítás jövőjében”, ám mindössze a 18%-a érzi úgy, hogy teljes mértékben felkészült annak alkalmazására. 

„Soha nem fogsz minden hibát elcsípni, az AI azonban közelebb hozhatja ezt a célt – fogalmazott Dajana Dimovska, az Indium Play vezérigazgatója a témával kapcsolatban. „A mesterséges intelligencia könnyedén átveheti a korai tesztelési feladatokat, elejét véve ezzel annak, hogy túl nagyra nőjön a QA csapat létszáma. Ahogy aztán az adott produkció eléri a csiszoltnak mondható fázist, jöhetnek a valódi tesztelők, akik az AI-jal az oldalukon dolgozhatnak a minőséget érintő problémák megtalálásán és eliminálásán. A tapasztalt szakemberek és a mesterséges intelligencia közötti együttműködéséből egy minden téren jobb végeredmény születhet” – tette hozzá. Szerintetek hozzájárulhat ez ahhoz, hogy a jövőben kevesebb legyen a botrányos állapotban megjelent videójáték?

A borítóképek forrása: Bandai Namco, Xbox Wire