Az E.L. James könyvéből készült, 2015-ben bemutatott Szürke ötven árnyalata című filmet bár egyöntetűen lehúzták a kritikusok (mindemellett öt Arany Málnát nyert), ez nem rettentette el a nézőket. A 40 milliós költségvetésből forgatott mozi világszinten 570 millió dollárt hozott a gyártó stúdiónak és Jamesnek, aki azonban nem volt megelégedve a filmben bemutatott szex mennyiségével és minőségével. A kikerült pletykák szerint az író sokkal pornósabbra akarta venni a figurát, ezért összerúgta a port a rendezővel, aki otthagyta az egész projektet, a forgatókönyvíróval együtt. A második rész előkészítését pedig bonyolította, hogy a Christian Greyt alakító Jamie Dornan állítólag a távozását fontolgatta. Gondok tehát voltak, de végül elkészült és a mozikba került a Sötét ötven árnyalata.
A Sötét ott folytatódik, ahol a Szürke abbamaradt. Anastasia Seattle-ben kap munkát egy független könyvkiadónál, és persze szenved. Hiányzik neki Christian Grey, de az nem, ahogy a férfi vele bánt. Az alávetettség, a büntetés gondolata taszítja, de amikor ismét feltűnik a zárkózott milliárdos, és új ajánlatot tesz a lánynak, Anastasia a kapcsolat folytatása mellett dönt, nem is sejtve, hogy nemcsak egy kollégája, de a múlt kísértete miatt is veszélybe kerül…
A második rész megnézése után azt kell, hogy mondjam, a film nem lett sem jobb, sem rosszabb az előző résznél. A Szürke ötven árnyalata kritikámat ott fejeztem be, hogy a folytatás feladata lesz az, hogy felfedje, mitől elcseszett Christian Grey mind az ötven árnyalatában. Nos, végre-valahára ez a folyamat elkezdődött. A film bemutatja, hogy miért vágyik Grey arra, hogy nőket büntessen meg. Még akkor is, ha ez a kitárulkozási folyamat nem fejeződik be, sem Anastasia, sem a nézők számára. Egy nehéz gyermekkor, egy rossz család alapvetően befolyásolhatja a felnőttkorra kialakuló viselkedésmintákat, és azt, hogy a kapcsolataiban hogyan fog viselkedni valaki. Ennek megváltoztatása, az erőszakos hajlam csökkentésének kérdése kapcsán a pszichológusok sem képviselnek egységes álláspontot, de a Sötét ötven árnyalata ennek a bemutatására tesz kísérletet. Bár Christianben még mindig megvan a birtoklási vágy, az ismét feléje forduló, őt megérteni vágyó Anastasia miatt megpróbálja magában ezt elfojtani, vagy legalábbis csökkenteni. Mindez azonban mit sem ér, amikor korábbi alávetettje (Bella Heathcoce) feltűnik a színen. Ő azt kérdezi Anastasiatól: „Mi van benned, ami bennem nincs meg? Egy ágyban alszol a Gazdával…”
És ha már az alvásról van szó. E.L. James anno a szex mennyiségét kifogásolta, így kíváncsian vártam, hogy mi lesz a Sötétben. Nemhogy nem nőtt, de inkább csökkent az erotikus jelenetek száma, ráadásul ezek még az első résznél is szemérmesebbek. Persze a kamera nem mulasztja el, hogy a legszexibb fehérneműben parádézó Dakota Johnsonon időzzön el, és a gésagolyós jelenet is bekerült a filmbe, igaz, a hölgy nézők emiatt valószínűleg csalódni fognak. A Fájdalom Vörös Szobája ebben a filmben is szerepet kap, de ezúttal közös megegyezés részeként. Ráadásul ez a jelenet tökéletes zenei aláfestést kapott, ami Anastasia érzelmeit fejezi ki (a már nem félek/bízom benned gondolatra van felfűzve a dal szövege).
Mi mást mondhatnék még? A fényképezés ezúttal is nagyszerű, a zenék jók, a nevetséges párbeszédek száma csökkent (de nem tűnt el teljesen). Dakota Johnson és Jamie Dornan játéka nem nagyon változott, a többi szereplő meg egyszerűen nem kapott elég időt, hogy produkáljon valamit. Ez pedig nagy kár, mert Mrs. Robinson/Elena Lincoln (Kim Basinger), Christian korábbi dominája is csak pár jelenetben szerepel, pedig vele sokkal érdekesebbé lehetett volna tenni a filmet. 2018-ban jön a Szabadság ötven árnyalata, ami lezárja Anastasia és Christian Grey történetét, ráadásul a konfliktus garantált, mert a Sötét negatív karaktere nem felejt és bosszúra vágyik...
Értékelés: 6/10 - Nézhető
Akármilyen rossz is.
Azt nem veszik észre az emberek, hogy ezek a filmek csak a nők számára fogyaszthatók és érdekesek? Elgondolkodtak már, hogy miért?
Szerintem azért, mert a férfiaknak van annyi eszük, hogy ne nézzenek meg egy rózsaszín ködben úszó, csöpögős marhaságot.
Egyszerű logika: senki nem változik meg teljesen/alapvetően! Ezt tessék már tudomásul venni!
És nem ábrándozni kell, mert aztán szembe jön valaki ilyen erőszakos állat és majd te is megpróbálod megváltoztatni, mi? Nahát marhanagyot fogsz csalódni. Ezt majd az orvosi látleletek is bizonyítják.