Nos, beszélgessünk kicsit Willem Dafoe-ról. Többnyire mindenki fejében úgy él ő, mint az a figura, aki „tucatcsúnyabácsit” (akár szó szerint is) játszik akciófilmekben vagy krimikben, holott sokszor alakított pozitív karaktert, sőt, volt már ő Jézus is.
Az Északi
Willem William J. Dafoe néven született a wisconsini Appletonban. Édesanyja Muriel Isabel ápolónőként dolgozott, míg apja, William Alfred sebész volt, apai nagyapja révén pedig kanadai felmenőkkel is bír. Iskolás korában változtatta nevét Willemre, az érettségit pedig a helyi gimiben szerezte meg. Ezt követően drámát tanult a Wisconsin-Milwaukee Egyetemen, majd New York Citybe költözött és a Performance Group tagja lett.
A kép forrása: IMDb
Az első filmszerepe az 1981-es A mennyország kapuja című alkotásban érte, ám még forgatás közben kirúgták, a jeleneteit pedig kivágták. Kisebb mellékszerepek (pl. Ha eljönnek a bomberek) után az 1986-os A szakasz hozta meg az áttörést (férfi mellékszereplői Golden Globe-jelölést is kapott érte), és később is szerepet kapott más, a vietnami háborúval foglalkozó filmekben, (például a Saigon – A tiltott zóna vagy a Született július 4-én). Ezen korszakból említésre méltó az Élni és meghalni Los Angelesben, valamint a Lángoló Mississippi, de filmművészeti szempontból talána Krisztus utolsó megkísértése a legjelentősebb, melynek ő kapta a címszerepét. Níkosz Kazandzákisz regényének adaptációját, hatalmas botrányfilmként tartják számon mind a mai napig, több országban jelenleg is tiltólistán van (pl. Chile, Dél-Afrika, Törökország) és amennyire tudom, idehaza is 1997-ben próbálták utoljára tévében leadni. Mélyebben ne menjünk bele, de akit érdekel, az olvasson utána, esetleg nézze meg, mert érdemes. Ekkoriban kristályosodott ki Willem két talán legfontosabb jellemvonása: a karakterszínészet, melyet jellegzetes arcvonásainak köszönhet, valamint a műfaji sokszínűség, hiszen meglepően sokféle moziban szerepelt azóta, a könnyed vígjátéktól kezdve (Cry-Baby), a fajsúlyos drámákon át (Az angol beteg) egészen az erotikus drámáig (A tanú teste Madonnával, mint játszótárssal). A ’89-es Batman forgatásakor az ő neve is felmerült, mint Joker megformálója, ám végül Jack Nicholsonra esett a választás.
A kép forrása: Deadline
Sikerült viszont egy másik fontos képregényes főgonosz szerepét megszereznie. Eltaláltátok, a Zöld Manóról van szó, akit négyszer is életre kelthetett (véleményem szerint röhejesen kinéző Manógúnyában). A rengeteg (jelen állás szerint 147 darab) filmje közül szakmai szempontból jelentős még a 2000-es A vámpír árnyéka, a 2017-es Floridai álom és az egy évvel később készült Van Gogh az örökkévalóság kapujában. Mindháromért Oscar-jelölést kapott, az utóbbi ráadásul férfi főszerepért járt, és mint ilyen, ez volt életében az első. Filmes szerepei mellett előszeretettel szinkronizál is, olyan karaktereknek adta a hangját, mint Búb a Némó nyomában című animációból (és annak folytatásából) vagy Ryuk a Halállista (Death Note) 2017-es változatából – de két rész erejéig a Simpson családban is vendégszerepelt. Emellett videójátékos vonatkozásokkal is büszkélkedhet: a 2000-es évek Pókember-játékai mellett, melyeket nem hiszem, hogy magyarázni kellene, ő alakította Nathan Dawkins-t a 2013-as Beyond: Two Souls-ban.
Érzelmek sűrűjében
Intim Pista rovatunk jön, nyugalom, nem lesz hosszú. Még 1977-ben Willem megismerkedett Elizabeth LeCompete rendezőnővel, akivel 2004-ig voltak együtt és ’82-ben fiúk is született, Jack. A kapcsolatnak végül az vetett véget, hogy Elizabeth nem akart házasságot (még ennyi idő után sem). Egy évre rá feleségül vette Gaida Colagrande színéznőt/rendezőt, akivel egy évvel korábban találkozott Rómában az egyik filmjének premierjén. Ekkoriban két közös filmet is forgattak (Érzelmek sűrűjében, A Woman). Hősünk azóta a Róma, New York, Los Angeles háromszögben ingázva éli életét és olasz állampolgárságot is szerzett. Willem peszkatáriánus, vagyis olyan vegetáriánus, aki halat még fogyaszt, de más húst nem, valamint napi szinten gyakorolja a Rádzsa-jógát (ez úgymond a különféle jóga-módszerek összegzése, de mélyebben inkább ne menjünk bele, mert egy egész kisregény jönne ki belőle). Nem vagyok biztos benne, hogy tudtátok-e, de egy időben egyébként modellként is tevékenykedett.
A kép forrása: The Today Show
Véleményem szerint Willem az a fajta színész, aki eddig még nem tudott prófétává válni a saját hazájában, mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy egyetlen komolyabb elismerést sem kapott az Egyesült Államokban. Európában azért kapott már Arany Medvét és Donostiát (a San Sebastián-i Nemzetközi Filmfesztivál díja), igaz, mindkettő életműdíj volt. Olyan, mintha még nem vették volna észre Hollywoodban, mekkora tehetség is lakozik benne, hiszen, mint láttuk nincs olyan zsáner, nincs olyan szerep, amivel ne boldogulna. Ha nem lenne kissé rasszista beütése a gondolatnak mondhatnánk azt is, hogy ő a fehér Samuel L. Jackson, hiszen ő is mindenütt ott van. Így belegondolva olyan filmeket nem említettem még eddig, mint a két Testvérbosszú-mozi (erősen ajánlott mindkettő), a Mr. Bean nyaral vagy A Grand Budapest Hotel, de igazából hosszasan folytathatnám a sort. Lehet, hogy többnyire csak mellékszerepekben láthattuk, de amikor ott van a vásznon, olyan karizma árad belőle, ami csak kevesekből. (Egy általa szabadon választott) Isten éltesse!