Először is: azért nem írok, azért nem vagyok jelen, mert a kurva szakdolgozatommal szívok. Sajnos hiába szedtem össze magam itt a BTK-n, beleestem abba a hibába, hogy nem fordítottam elég figyelmet a szakdolgozatra. Így most az utóbbi 1 hónapban villámgyors olvasásba kezdtem. Mára behoztam szerencsére magam valamennyire, így meg tudom majd írni a dolgozatot márciusban. Ráadásul a kissé irreális április 15-ei leadási időpontot 1 hónappal kitolták, így fellélegezhettem kissé. Mindemellett Mesterszakra is felvételiztem, tehát arra is kell készülni - habár szerencsére ez az e-felvételi nagyban megkönnyítette a dolgokat (s nem, nem az utolsó pillanatban jelentkeztem, úgyhogy tök jó vagyok :P).

Mindenesetre mindezen szarságok miatt most valóban megfogadtam, hogy megkomolyodok, és soha, de esküszöm, soha többet nem fogok semmit sem az utolsó pillanatra hagyni. Emellett pedig meg kellett hozni a döntést, ami régóta a levegőben lógott, de eddig még nem realizáltam magamban. Ez arról szólt, hogy videójáték vagy film? Nos, döntöttem, nekem a film fontosabb jelenleg, úgyhogy azt hiszem, legalábbis egy időre, felfüggesztem a „gamer identitásom”. Nem állok be továbbra sem azok sorába, akik szapulják a videójátékokat, mert észszerű keretek közt lehet művelni, de sajnos én akármennyire türtőztettem is magam, nem sikerült a legjobban összhangba hozni tanulmányaimat és a játszást. Persze kiválóan teljesítettem a BA szakot (4-5-ösnél rosszabb jegyem nincs), de a filmszak, a filmszakma ennél többről szól, ugyebár azt mondani sem kell. Elszalasztottam egy csomó lehetőséget azért, mert csupán „tanultam”, és nem vettem részt egyéb filmes tevékenységekben. Így kialakult az a helyzet, hogy a leleményesebbek már mind publikálhatnak, én pedig basztam rá, így most majd találgathatok, mit kezdek magammal az egyetem után. S tudom, hogy ez nem azért van, mert nincs tehetségem hozzá (hiszen 1-2 dolgozatom annyira tetszett a tanároknak, hogy kikerülhetett online - ez is valami), hanem azért, mert hagytam elkallódni a tehetségem, és inkább a virutális avatarom fejlesztésére vesztegettem az energiámat. Ez márpedig nem jó, mert az élet ezerszer fontosabb, mint egy gagyi színfoltokból álló, nemlétező világ. Ez nem azt jelenti persze, hogy nem csodálom a játékokat továbbra is, sőt, kívánok velük foglalkozni komolyabban is, mert továbbra is azon állásponton vagyok, hogy van művészi potenciál a videójátékokban, csak ki kell aknázni (mely mind a szakma, mind a sajtó részéről teljesítendő feladat), ám jelenleg sokkal fontosabb számomra a film. Tehát nagyon leredukálom a játszást, s esetleg csak passzívan követem a fejleményeket a játékvilágban.

Na, de mivel paranoiás és babonás vagyok, így nem is írok többet szakdolgozatról, végzésről. Utálok tervezgetni, meg elemezgetni ilyen dolgokat (érettségit is csak úgy bírtam elviselni ép ésszel, hogy cselekedtem, nem elmélkedtem), úgyhogy hagyjuk is a francba ;D. Na, meg főként nem akarom magam sajnáltatni, mert egyrészt nincs miért (legalábbis úgy érzem, hogy sikerülni fog lediplomázni már végre idén), másrészt pedig utálom az önsajnálatot, ha sokszor bele is esek ebbe a hibába. Menni kell és csinálni, nem elmélkedni, fuckmeg.

Mindebben az agyborzasztó időszakban az embernek még nem elég a saját nyűgje, a nagy rohanásban (könyvtárba járok - ez azt jelenti, hogy mindennap rohanok a vonatra - szóval ezért van a „gyorsaság” ;D) hirtelen megcsapja a fülét az embernek egy elborzasztó hír szele. Éppen akkortájt olvastam a „posztmodern művészetről”, mely többek között arról szól, hogy a valóság és a művészet között elmosódnak a határok: a valóság nem lesz kevésbé szenzációs, mint a művészet, mint árucikk. Nos, ezt tapasztalhatjuk is: a média nap mint nap olyan hírekkel kápráztat el minket, melyek a legvadabb horror- vagy akciófilmet is túlszárnyalják. Ma már nem olyan egyértelmű, hogy ha izgalmakra vágyik az ember, akkor egy véres X-kategóriás ’80-as évekbeli filmmel nosztalgiázzon, vagy csak szimplán leüljön megnézni a félhetes híradót, vagy nonstopban a Hír TV-t, CNN-t, tökömtudja. Ma már nem számít, hogy esetleg megmutatkozik a képernyőn főműsor-időben egy-egy leszakadt végtag, vérző fejű ember, vagy deformálódott entitás (a haitii földrengésekről szóló hírek friss emlékként élhetnek mindenki fejében). Igaz, nekünk, „mai fiataloknak” ez már nem meglepetés. Az erőszak mértéke már elérte azt a szintet, hogy nagyon nehezen fokozható. Pl. néztem a Vad banda című Sam Peckinpah westernt (1969-es), és utána pedig olvastam a film korabeli fogadtatásáról. Egyesek oltották a ma kultrendezőnek tartott alkotót, minthogy szerintük a film ultraerőszakos és ünnepli a vér látványát. Nos, a Vad banda pedig a mai viszonylatokhoz képest egy igen visszafogott alkotás. Egy mai átlagos tévériportot meg sem közelít. (Pl. az a legdurvább jelenet, mikor a film végén látjuk, ahogy a vad banda tagjai mészárolják a mexikói hadsereget, s ott az emberek testén vérfoltok jelennek meg - de semmi agyvelőkiömlés, vagy csonkolás, tehát egy mai nézőnek abszolút „soft-kategória”.)
Lényeg a lényeg: ma nem kell filmet néznünk, ha vágtató erőszakra vágyunk: csak be kell kapcsolni a tévét. Sőt, még azt sem kell, csak ki kell menni az utcára.

Azt hittük tavaly novemberig, hogy az egyetem/főiskola egyfajta „izolált tér”, ahová az erőszak nem törhet be, mert viszonylag válogatott társaság gyűlik ezen intézményekben össze (tisztelet a kivételnek persze, mert vannak idióta bafaszok ám dögivel az egyetemeken/főiskolákon is - hál’ Istennek első évben ki is hullanak az ilyenek). Igaz, én magam már olvastam pszichológiai könyvekben, hogy a statisztikák szerint az egyetemisták közül kerül ki a legtöbb mentális betegségekkel küzdő egyén. Sőt, az amerikai és német rémhírek arról regéltek, hogy egy-egy diák valamiért bekattant, és random lelőtt pár évfolyamtársat, majd magával is végzett. De úgy gondoltuk, hogy „ez nem Amerika”, itt nem történhet ilyen eset. Hittünk benne, hogy, ha belépünk az egyetemre, akkor védettek vagyunk, legyen az akár a nyócker közepén is. Nos, novemberben mindez a kép összetört. Igaz, a pécsi lövöldöző baromarcú seggfej csak egy volt, tehát kivételként is lehetett kezelni. Persze elég tragikus kivétel ő, hiszen mindez 1 ember életébe került, s kis híján többébe is. Kiderült a hírek kapcsán, hogy a tag nem volt egészen százas, melynek okait persze nem hozták nyilvánosságra. Tény, hogy lappangó skizofréniát és depressziót állapítottak meg nála, melyek együtt aztán tényleg elképzelhetetlenül veszélyesek. Főleg, ha a depresszió bipoláris. Ez azt jelenti, hogy mániákus és depressziós szakaszok váltogatják egymást. Mit jelent a mániákus szakasz? Az illető mindenbe belevág, extrém módon feldobott, és szinte vágtat. Nos, egy ilyet kombinálva a skizofréniával, ami a legsúlyosabb elmebetegség, igencsak veszélyes, embertelen embert kaphatunk az arcunkba. Én bevallom őszintén, azóta félve járok egyetemre is, habár tényleg kivételnek volt tekinthető ezidáig. Igaz, laikusok is beláthatják, hogy bölcsészkaron talán kisebb a valószínűsége, hogy az illető bekattan. Legalábbis, ha abból indulunk ki, hogy a „bekattanást” a hatalmas egyetemi nyomás okozza. BTK-kon márpedig korántsem akkora ez a nyomás, legalábbis nem jellemző (azért történelem és filozófia szakokon óvatosan bánjunk e kifejezéssel - a „büfészakos” sztereotípiák e két területre nem igazán vonatkoznak, higgyétek el). Mindenesetre én óvatosan járok-kelek, mindig nagyon felmérem azt a teret, ahol éppen vagyok. Igaz, ebben a félévben már nem járok órákra, mert a szakommal tulajdonképpen végeztem, de azért be-betévedek, és óvatos vagyok. Persze ez meg paranoia, tudom ;D.

Mindenesetre idén februártól bebizonyosodott, hogy Amerika itt van a kapuban. Az amerikai kultúrát megkaptuk már a rendszerváltás után a pofánkba: hollywoodi filmek, amerikai gyorséttermi formulák, fogyasztási szokások, egyéb árucikkek, „american lifestyle” stb. özönlött be az országba. Az USA kultúrájával való találkozás a ’90-es években a kissé borús jövőkép (univerzalizálás, globalizáció, amerikanizálódás) mellett számos vicces eredményt produkált. Emlékezzünk csak Geszti Péter ultragáz Rapülők bandájára, vagy az Európa expressz című James Bond-paródiára. Engem mindenképp megnevettetnek még ma is, ha eszembe jut.
Viszont mára világossá vált, hogy az amerikai kultúra beáramlása nem ilyen játékos és mesés. Bizony a sok „pozitívum” (azért az idézőjel, mert a mekdonálc vagy a coca cola nevű borzadályokat egyáltalán nem tartom annak) mellett megkaptuk az „american dream” árnyoldalait is. A politikai oldalát most ne elemezzük a dolognak (kialakuló kétpártrendszer, korrupció stb.), a társadalmi vonzatai sokkal súlyosabbak kultúráink találkozásának. A fegyvertartásról ugyebár nem kell beszélni: mindenki tudja, hogy az amcsik a bankszámlanyitáshoz fegyvert kapnak ajándékba. A régi vadnyugati értékrend még ma is él ott, az „American Old West”-en: aki belép az otthonomba a meghívásom nélkül, azt lelövöm, mint Clint Eastwood a rosszarcokat filmjeiben. Ezzel én magam egyet is értek amúgy: aki veszélyezteti embertársait, vagy el akar tulajdonítani tőle valamit, annak bűnhődnie kell. S nincs olyan kifogás, hogy „megélhetési bűnözés”, vagy egyéb sajnálkozások. A kapitalizmus igazságtalan dolog, ez tény, de attól még nekem ne kelljen szenvednem, hogy egyes emberek egzisztenciáját lerombolta vagy a kormány, vagy saját maga. Aki lop, az egy ősi bűnt követ el, melyet már a kőbunkóval járkáló ősemberek is elítéltek. Aki meg akar károsítani, az igen is bűnhődjön. Tehát én magam a gumilövedékes seggbedurrantást egyáltalán nem ítélem el - alapvetően. Viszont tudjuk, hogy a fegyvertartás nemcsak erről szól. Fegyvert tartani nem csak annyit jelent, hogy van egy pisztolyom, amit elrakok a szekrényemben. Azt megtalálhatja egy gyerek, aki játékszernek nézi, és véletlenül lelövi vele öccsét, vagy szüleit. Volt már erre példa. Másik dolog, hogy az apa fegyverét lenyúlhatják suhancok, akik bemennek egy egyetemre/középiskolába, és csak úgy vérengzést csinálnak. Volt már erre is példa. Tehát a fegyvertartás igen is egy kétes intézmény, hiszen nemcsak önvédelemre használják sajnos, hanem vissza is élnek vele. Így talán arra a következtetésre juthatunk, hogy nem jó dolog a fegyvertartás. Persze a másik oldalon meg ott van, hogy a rendőrbácsi nem aludhat ott velünk az ágyban, márpedig sajnos magam is tapasztaltam, hogy bizony a betörők pont akkor jönnek, mikor zsaru egy szál sincs a környéken. Ilyenkor pedig vagy meghúzódsz a házadban és „vigyétek amit akartok”, vagy megpróbálod magad megvédeni rendőrök híján. Ördögi kör, 22-es csapdája…

Magyarországon azért sokkal szigorúbbak a fegyvertartás feltételei. Legalábbis azt hittük. Most kiderült e két esetből, hogy vannak nagyon nagy hiányosságok, melyek ismét bizonyítják, hogy a jog bizony nem egyenlő az igazsággal, még inkább a valósággal. Én tényleg elképedtem, hogy csak orvosi vizsgálat kell a sportlövészeknek. Pedig a magánszemélyek fegyvertartását komoly pszichológiai vizsgálathoz kötik. De aki belép ezekben az egyletekbe, azoknak csak orvosi alkalmassági vizsgálat kell és már meg is kapják az engedélyeket. Bővebben nem vájtam bele magam a témába, csak azt tudom, amit a hírekből hallottam. Bizonyára ez bonyolultabb kérdés, de a lényeg azért érezhető: itthon is egészen könnyen fegyverhez lehet jutni, melynek eredménye már itt is van. Két őrült. Szerencsére a második nem tudta végrehajtani régóta tervezett merényletét.

Ez a második viszont mégis megdöbbentőbb. Az elsőről alig tudtunk valamit, neki igazából csak a cselekedete volt elborzasztó. Ez viszont sokkal szörnyűbb véleményem szerint, annak ellenére, hogy neki szerencsére nem voltak áldozatai. 22 embert akart megölni, mert 22 éves és 22 évet vettek el életéből. Kik? Hogyan? Ráadásul mindezek tetejében beszámoltak róla, hogy ő is skizofrén, s egyik pillanatban még viszonylag normális embernek néz ki, máskor pedig arról beszél, hogy ő próféta, félisten, és küldetése van, valamint csodálja azokat a mocskokat, akik mészárlásokat végeztek. Miféle szörnyeteg vált ebből az emberből? S hová jutottunk? Hannibal Lectert a ’90-es években csak filmen láthattuk, ahogy a Hetediken is igen jól szórakoztunk. Most meg itt van mindkét szörny a valóságban is. Tehát a valóság és a fikció között már tényleg nincs határ. Sőt, a valóság „fiktívebb”, mint a fikció. Hannibal Lecter csak az „ennivalóan rosszakat” ette meg, s tulajdonképpen a Hannibal című filmre kifejezetten szuperhőssé változtatták, aki igazságot tesz, és az olyan korrupt, arrogáns zsarukkal leszámol, mint akit Ray Liotta játszott. Ez a „Hannibal” viszont nem válogatott volna: random megölt volna ártatlan embereket, akiknek semmi köze ahhoz, hogy az ő élete szar, vagy, hogy cukorbeteg (bizonyára e betegség elviselése is traumatikus lehet egy fiatal számára, mely növelheti a betegség intenzitását). A filmes Hannibal még válogatott, még volt benne kegyelem, még volt benne ember. Ez viszont már nem ember, hanem tényleg egy szörnyeteg, egy monstrum, egy lenni nem tudó, két világ közti lény.

Mindezt tetézi, hogy blogja az interneten elérhető (elvileg ezek alapján tartóztatták le - amit kicsit nonszensznek tartok, habár tudvalevő, hogy csoporttársa/haverja jelentette fel, de a hírekben a blogjára hivatkoztak - mely azért valljuk be, lehet bizonyíték, ha már az eset megtörtént, de főleg ilyen betegségeknél ez nem tekinthető olyan erejűnek véleményem szerint, főleg egy vers esetében…). Versei elég érdekesek, bár, mint írtam, szerintem nem bizonyítják azt, hogy elkövette volna, amit tervezett (haverja szava talán nyomósabb érv - illetve a vizsgálatok kiderítették, hogy tényleg komolyan gondolta). Ezek után felmerül az emberben a kérdés, hogy „miért?”. Igen, ez tényleg érdekes kérdés. Nem hiába vizsgálják a pécsi köcsögöt is, hiszen mindenkit érdekel, mi vezethetett odáig, hogy egy ilyen sokkoló bűntényt elkövessen. Én tanultam pszichológiát, így hipotéziseim vannak. Nyilván az orvosok majd kutakodni fognak a múltjában, gyerekkorában, családi körülményeiben. Hiszen a mentális betegségek kialakulásának fő okai a gyerekkori tanulási folyamatokra, illetve traumatikus élményekre vezethetők vissza. Miért? Mert ekkor fejlődik ki az ember személyisége, egyénisége. Az élmények, melyek ilyenkor érnek minket, egy életre belénk ivódnak. Tehát ezért kell a gyermeket „álomvilágban” ringatni, óvni mindentől (pl. eltakarni a szemét erőszakos filmes jelenetekkor, vagy tiltani neki a pornót, és az erőszakos videójátékokat), mert bármilyen kis negatív hatás is a személyiség torzulását okozhatja. Nem én találtam ki, pszichológiai tanulmányok bizonyítják, hogy a szar családi körülmények közt felnőtt fiatalok sokkal nagyobb eséllyel lesznek depressziósok és végül öngyilkosok, mint azok, akik rendezett körülmények között éltek (azért nem „biztosan”, mert a mentális problémák kialakulásának biológiai okai is lehetnek, például az agy kémiai összetételének megváltozása valamilyen fejlődési rendellenesség következtében).
De nemcsak a gyerekkor meghatározó. Ha az embert sokáig bombázzák traumatikus élmények, vagy el kell fojtania érzelmeit, akkor bizonyos energiakomplexumok jönnek létre, melyek felhalmozódnak, s egyszer csak kirobbannak. Elég egy labilisabb személyiség, s ez szélsőséges esetben fog megtörténni. A mai társadalomban pedig a fokozódó elidegenedés, elembertelenedés, munkahelyek bizonytalansága, a fennálló rendben való csalódás, csalódottság, a túlterheltség stb. nagyban növelik a személyiség torzulásának esélyét.


Jómagam is tapasztaltam, hogy a jogász tanulók milyen iszonyatos nyomás alatt vannak. Aki jogász szakra megy, annak hatalmas mennyiségű anyagot kell megtanulnia. Ez már önmagában is sokkoló lehet egyesek számára, hiszen sokunk jutott be színötös bizonyítvánnyal, emelt szintű érettségivel, majd tapasztalta, hogy vasakarattal sem tud 2-esnél jobbat összehozni. Miért? Mert annyira sok az információ, annyira sokat kell megjegyezni, hogy ahhoz tényleg csak kiváló magolási képességekkel rendelkező egyéneknek van kapacitása. Mindemellett a tanárok szinte minden órán tudatosítják, hogy bizony a felvett 800 tanulóból csak 50 fog végezni, meg a jogászokból túlképzés van, rengetegen vannak a „piacon”, így reménytelen az elhelyezkedési lehetőség. Erre pedig még rájön az is, hogy vizsgán presztízst kell szerezni, ismeretlenül a szarnál is alacsonyabb rangúnak tartanak majd, s ha nem tudsz teljesíteni, az is maradsz. Tehát az identitás, az egyéniség rendkívül nagy kiképzésnek van kitéve a jogász szakokon - úgy, ahogy például az orvosin is, bár erre csak minimális rálátásom van ismerősöm révén.
S ugyebár a mostani „őrültünk” is az ELTE ÁJK jogász szakára járt (bassza meg, oda, ahová én is). Tehát könnyen lehet, hogy az ottani nyomás volt olyan hatással rá, ami miatt ilyenné vált. Elképesztő amúgy, hogy egy ilyen ember egyáltalán járhatott oda. Emlékszem, minket annak idején már azért is baszogattak, hogy milyen ruhát veszünk fel. Ez pedig fegyverrel járkált ki-be…

Most kifakadok szubjektíve kicsit, mert egyszerűen elképedtem, mikor megtudtam, hova járt. Egyszerűen ájulásos érzés kerülget, mikor belegondolok, hogy én is oda jártam. Ezzel az őrülttel lehet, hogy egy folyosókon jártunk. Lehet, hogy még szembe is jött velem. Vagy a haverommal, mert ő még mindig oda is jár… Elképzelem, hogy egy ilyen majom éppen azt tervezgeti a nagy siető hallgatásban, hogy most engem lelő, mert neki szar az élete. Hát rohadj meg, te szemét gennyláda! Persze sajnálni is kellene, mert végülis ez betegség, és az ilyeneket senki sem akarja elkapni. De mégis a gyűlölet beszél belőlem, az tud csak megszólalni ezzel kapcsolatban. Mert miért kell nekem, vagy a haveromnak, vagy egy jól kinéző lánynak, vagy egy bár lehet, arrogáns, de nagy tudású és tanult tanárnak meghalnia azért, mert egy ilyen faszarcú éppen bekattan? S ez nemcsak az ő felelőssége, hanem azon szemeteké, akik nem voltak hajlandók pszichológiai vizsgálathoz kötni kezdettől fogva a sportlövészkedést is. Bizony a pécsi lövöldöző esete sem egyedül csak a gyerek hibája. Az a tragédia ugyanúgy a lövészklub felelőssége is. Nem ők csinálták, persze. De azzal, hogy valakit bevesznek oda, tulajdonképpen közösséget vállalnak vele, valamilyen szinten azonosulnak az illetővel. Tehát, ha egy ilyen kezébe fegyvert adnak, akkor azt ennek fényében úgy teszik, mintha mondjuk egy bankrablónak otthagynák a széf kulcsát a pulton…

Szóval rémisztő, felháborító, elgondolkodtató, de mindenképp összetett probléma ez. Mert, ha a pécsi eset után azt mondtuk, hogy most át kell gondolni a dolgokat, akkor ezután azt kell kijelentenünk, hogy végre cselekedni kell. Igen is legyen minden egyetem/főiskola, de még középiskola előtt is fémdetektor. Rendőrállam? Személyiségi jogok sérülése? Kit érdekel a személyiségi jog, kérdem én, ha egyszer emberek halnak, halhatnak meg? Úgy gondolom, semmiféle jog sem lehet előrébb való, mint egy ember élete. Bevallom, én sem szeretek minden embert, sőt. Sokszor vagyok bosszús Pesten járva, hogy mennyire hidegek, mennyire önzők, kicsinyesek, elidegenedettek az emberek. Számtalanszor tapasztalom, hogy szarnak a másik emberre: fellöknek, türelmetlenkednek, toporzékolnak stb. (Például egyik nap a könyvtárban a ruhaszekrénybe rakom be a kabátot, majd a telefonomat kapcsolom ki, erre egy hülye fasz megszólal, hogy „mit csinálsz, zenélsz, vagy telefonálsz, vagy mit, mert raknám be a cuccomat én is?”. Erre én: „kikapcsolom, mert az olvasóteremben nem lehet bekapcsolva”. „Jaaaa.”. Ja, bazmeg…) Sokszor gondolom én is úgy, hogy ezt a faszfejt most de fellökném legszívesebben. Ilyen sajnos eszünkbe jut, mert sokan kiábrándultak vagyunk már e posztmodern társadalom mocskával kapcsolatban. De a megoldás nem az, hogy fellökjük, megütjük, szétverjük, lelőjjük. Egy ember élete értékes, még akkor is, ha ez ma nem igazán látszik így. Egy ember életét nem lehet csak úgy félvállról venni. Miért? Ha istenhitünk nincs is, hát legyen az az indok, hogy alapvetően ugyanolyanok vagyunk mind, ugyanúgy megszülettünk, ugyanúgy járunk-kelünk. Vagyis: ugyanolyan értékes csak más ember élete, mint a miénk. Ha valakit megölnénk, azzal azt jelentjük ki, hogy nem tiszteljük az életet egyáltalán. Következésképp nekünk sincs jogunk hozzá. Legalábbis én ezt vallom. Tehát a lényeg, hogy mindent meg kell tenni azért, hogy ilyen esetek ne történhessenek meg, mint a pécsi lövöldözés. Most ezt Istennek hála sikerült megakadályozni, a köcsögje szerencsére nem nyírt ki senkit. Viszont számolni kell azzal, hogy nem ő volt az utolsó ilyen. A fokozódó nyomás, a kilátástalanság, a bizonytalanság, az identitás válsága stb. egyre inkább kitermeli az ilyen mentálisan sérült egyedeket. Éppen ezért tenni kell érte, hogy legalább az intézményekbe úgy lépjen be az ilyen, hogy puszta kezén kívül nincs nála semmi olyan, amivel kárt tehet társaiban. (Habár köztudott, hogy, ha az ember elméje megbomlik, ereje akár 10X-esére is nőhet, minthogy a fájdalom-kontroll is megszűnik, így maximális energiával csap le, nem számolva azzal, hogy csontja törik.) Ha kell, fémdetektoros ellenőrzéssel. (Egyébként nem tudom, mit ellenzik ezt ennyire, a könyvtárba, ahová én járok, csakis ellenőrzés után lehet belépni. Tehát kabátot, a táskát le kell adni a ruhatárban és csakis olvasójeggyel léphetek be.) Persze az utcán nem lehet az ilyet megakadályozni, hiszen az utcára lépést hogy ellenőrizzük fémdetektorral? De legalább az iskolába/munkahelyekre had lehessen már legalább minimális nyugalomban elmenni.