Azonban megint 2007-tel kell kezdenem, vagyis az előző évvel, mert eszembe jutottak azóta események, melyek igen is fontosak voltak. Amit kihagytam, az a 2007 nyár. Ugyan a festést említettem, de az lófax. Ugyanis ekkor mentem vissza Erdélybe harmadik alkalommal. Fontos számomra ez, minthogy imádom azt a területet, vagy országrészt, vagy országot - nevezze ki, minek akarja (számomra mondjuk mindig is magyar terület marad, hiszen történelmünk emlékhelyeivel van tele - az emebreket kiirthatják, emancipálhatják, de a tájak már magukba szívták a magyar múltat). Ez az út sem sikerült rosszul az előzőekhez hasonlóan, azonban most már tényleg csak és kizárólag természetet jártunk. Visszatértünk ahhoz a patakparthoz, ahol 2004-ben voltunk, megmásztuk ugyanazt a hegyoldalt. Ám sajnos az idő elég fos volt ezúttal. Mondjuk a Békás-szorosban és környékén az eső állítólag állandó jelenség. Idén is beszoptuk, ahogy eddig is mindig zuhogott az eső, ha a „Pokol kapujában” jártunk. Így inkább egy helyszínen próbáltunk kirándulgatni, már, ha az idő engedte. Ezért Gyergyószentmiklóson kerestünk szállást. Nagyon fasza hotelt sikerült kerítenünk, magyar személyzettel, az ottani magyarok kedvességével. (Tényleg összehasonlíthatatlanul rendsebben ott az emberek. Mintha az itthoniak valami korcsok leszármazottai lennének hozzájuk képest.) Esténként fürdő, jakuzzi, napközben meg vándorlás erre-arra. Igaz, sajnos legtöbbször a hülye eső miatt csak kocsiból csodáltuk a tájat, de azért el-elkaptunk 1 hét alatt napos időszakokat is. Úgyhogy, aki Erdélybe megy, az figyeljen előrejelzéseket, vagy értekezzen valami ottanival, mert sajnos esőben az a táj jelentősen élvezhetetlenebb. Legalábbis én abban lelem örömöm, ha járhatom az erdőket, érezhetem magam körül a mezőt. Nem tudok azzal megelégedni, hogy távolról vetek rá egy futó pillantást.
Az étel is kiváló volt amúgy. Itt ismertem meg a rókagombát és a puliszkát. Mindkettő kiváló eledel. A rókagombának van egy különleges íze, amit nem igen lehet leírni. Kicsit vaníliás, kicsit pedig a hagyományos étkezésre alkalmas gomba ízét idézi. Mégis egyedi. A puliszka meg jó régi parasztétel - ezek a legjobbak. Manapság is szoktam enni ilyet reggelire, persze zsír nélkül, tejföllel és fonnyasztott hagymával. Mennyei. Persze mások arra esküsznek, hogy szalonnával és kolbásszal az igazi ;D.

Békás-szoros



Na, de térjünk vissza 2008-ra! Elég kaotikusnak tűnt az első komolyabb vizsgaidőszak itt, a BTK-n. Ott lebegett fejem felett a jogos kudarc, s féltem tőle, hogy itt is elvérzek majd. Ám csodák csodájára sikerült minden. Illetve nem csoda volt az, hanem egyszerűen csak odafigyeltem a dolgokra, és tanultam normálisan. Persze hozzá kell tenni, azt jóval könnyebb tanulni, ami kevésbé száraz, és főként, ha érdekel is. De egyértelműen a 4. félév lett a keményebb menet. Ekkor kellett felvenni a kötelező tárgyak nagy részét. Csomó filmtörténet, filmelméleti tárgy, melyek annyira nem könnyűek, mint amilyennek hangzanak. Főleg a sok szöveg nehezíti meg ezeket. Persze én nem vettem annyira halálosan komolyan, minthogy bevághatónak éreztem. Az is, csak éppen nem 10 nap alatt ;D.
Illetve már az elején rengeteg filmet kellett meglesni egyik kurzusra, BTK-n addig szokatlan módon megszaporodtak a félév folyamán írt ZH-k. Jobb is volt így, mert legalább megtanultam, hogy nemcsak játszani kell évközben, hanem foglalkozni is a tanulmányokkal. Igaz, filmeket lestem dögivel, de filmszakon olvasni is kell, nemcsak nézni. Ez a nehezebbik oldala, hiszen filmet elemezni szerintem mindenki tud, ha elmagyarázzák neki, milyen szempontok szerint kellene. Na, meg, ha elemzett más műveket is már életében, márpedig magyarból kellett, nem olyan nagy ördöngősség.
Nagyobb a szövegek befogadása, és azok értelmezése, valamint az összefüggések felfejtése. Hogy az az adott filmelméletíró milyen környezetben, miért fogalmazott meg olyan gondolatokat, illetve az utódok hogyan, kire hivatkoznak. Ez jelenti a nehézségét mind a filmtörténetnek, mind a filmelmélettörténetnek.

Ezekhez ráadásul hozzájöttek az esztétikai tárgyak, melyeknél, mint korábban említettem, olvasni kell „nem-tananyagot”. ;D Igen ám, de ez a „nem-tananyag” (tudjátok, olyan, mint Chuck Norris és Nemcsák Károly viszonya) sem egy könnyen befogadható. Mikor görög betűkkel van tele fél oldal, és keresgélni kell, hogy mi, mit jelent, nem annyira mókás. Jó, mondjuk szerencsére csak Heidegger durvul be ilyen szinten, a többi még emészthetőbb. De a lényeg, hogy nem könnyű művészetelméleti szövegeket olvasni. Ne higyjetek a külső „cikizőknek”, akik azt mondják, hogy a bölcsészkar egy vicc. Lehet, hogy nehéz elhelyezkedni az itt kapott diplomával, de azért meg kell szenvedni érte rendesen. Persze egy jogász vagy orvosi szakhoz természetesen nem mérhető, azokhoz képest itt tényleg „Hawaii” van.

Böff... ;D



Mindenesetre voltak rendkívül érdekes kurzusok, melyek szerencsére feldobták a viszonylagos szárazságot. Na, meg ilyen „Némafilmtörténet” c. kurzusokat nagyon élveztem, már csak azért is, mert imádom a némafilmeket. Rendkívüli érzés egy több, mint száz éves alkotás elé leülni, és befogadni mai aggyal. S tényleg érdekes látni, hogy már akkor is léteztek bizonyos megoldások, melyeket később „forradalminak” tartottak, pedig csupán pénz kérdése volt az egész elterjedése. Például ilyen a szín. Nagy tévedés azt hinni, hogy ezek fekete-fehér filmek voltak. Igen, a fennmaradt kópiák nagy része valóban nem színes. De a mozira szánt darabokat többnyire színezték, legtöbbször a fényviszonyoknak megfelelően, vagy például az éjszakai jelenetek kompenzálására (ugyebár akkoriban nem lehetett éjszakai felvételt készíteni, mivel a fényérzékeny nyersanyag egyszerűen nem reagált a félhomályra úgy, hogy az nézhető minőségű legyen). De ott van a 3D gondolata is: már a legkorábbi vetítéseken próbákoztak térhatású filmmel, vásznak variálásával, sőt, még szagot is próbáltak szimulálni (mondjuk ettől remélem azért megkímélnek minket a jövőben - nem szeretném érezni az alvadt vér szagát mondjuk egy zombifilmnél, vagy esetleg egy ókori Rómában játszódónál az utcák bűzét magamba szívni sem lenne kellemes ;D). Tehát a mai filmesek nem találták fel a spanyol viaszt a 3D-vel, mindez a némakorszakban kezdődött el.

De nagyon érdekes volt az az órám is, ahol filmlegendákat vizsgáltunk, hogy mennyiben tükrözik vissza azt, hogy nem valóságok, hanem csupán annak leképzései. Ez is nagyon jó volt, de tényleg olyan klasszikusokat tekinthettünk meg itt, mint az 1931-es Drakula, Lugosi Bélával, vagy szintén Lugosi Bélával A vámpír jele című nagyon LOL álvámpírfilmet. Boris Karloff a Frankensteinről és a Múmiáról vált híressé, de van egy közös filmje Lugosival, a Láthatatlan sugár című. Na, ez nagyon nagy! Egy Rukh János (LOL! látszik, hogy magyar emigránsokból álltak akkoriban a hollywoodi stúdiók) nevű tudós megszállottan kutatja az égboltot, az Unvierzum keletkezésének rejtélyét. Míg egy nap rá nem akad egy különleges kőzetre Afrikában, mely a nagy talányt felfedheti. Ám ez egy veszélyesen sugárzó anyag, afféle „X-Ray”, mely a szuperhősöket hozza majd létre a Marvel univerzumban. Itt viszont pont, hogy az ősgonoszt teremti meg. Hiszen ezzel Rukh János egy sugárzó, fénylő figura lesz, aki a sötétben látszik, a fényben viszont láthatatlan (ugyebár a film is ilyen volt akkoriban, nem hiába folyt a vetítés sötét teremben, különben semmit nem láttak volna a nézők). Akit megérint, meghal. Igaz, ő egy áldozat tulajdonképpen, akit Lugosi, az ármánykodó tudóstárs kosaraz ki. Így Rukh bosszút esküszik ellene és tudós társasága ellen. A film priceless! ;D Igazi, kultikus darab 1936-tól. Nem egy nagy ördöngősség a sztorija, de a klasszikus elbeszélés szempontjából, és a mozimítosz miatt emlékezetes. Na, meg nekem nagyon tetszett Rukh János, már csak a neve miatt is. Így abban az időben Boris Karloff volt az avatarom fórumokon ;D. (YouTube-on mai napig megmaradt a profilomban.)

Bélánk, Ed Wood nagy "szerelme"



De előkerült az órán a Terminator 2, az All that Jazz, az Interjú a vámpírral, A vámpír árnyéka, a Rocky Horror Picture show, meg még sok más kultfilm is. A tanár meg zseniálisan, szórakoztatóan tartotta az órát, így élvezet volt bejárni rá. (Mai napig fanja vagyok a kurzusainak ;D.)

Amúgy a filmszakra úgy általában jellemző, hogy olyan, mintha egy álomban lennél. Legalábbis a filmrajongók számára ez ilyen. Régebben gondolni sem mertem volna arra, hogy filmről tanuljak, hogy a film tananyag legyen. Már az ünnep volt, ha egy rozzant videókazettán megnéztünk valamit mondjuk karácsony alkalmából, utolsó napon az iskolában. Aztán itt meg erről tanulhatok. Tényleg egy álom volt ez a 4 év, mely remélem, folytatódik majd, ha felvesznek a MA szakra.

Ám sajnos júniusban mindenki leszáll a földre: számonkérések jönnek ;D. Legkritikusabb pontja ezeknek a filmes beugrók. Ez annyit jelent, hogy a kötelezően megtekintendő filmekből kérdéseket tesznek fel, s ha 70%-nál rosszabrra sikerül, akkor nem kapsz jegyet. (S általában 2X lehet próbálkozni.) Mondjuk ez nem olyan vészes, mint amilyennek hangzik. Szerencsére a tanárok nagy része nem szivatni akar, és tényleg csak a lényegesebb dolgokra kérdez rá. Igaz, azért 1-2 megkérdezett olyat, hogy milyen színű a függöny Wong Kar-Wai Szerelemre hangolva című filmjének egyik jelenetében, vagy, hogy hívták a Hyppolit, a lakáj (1931) című filmben a főhős lányát ;D. De azért aki nézi a filmet, és nem alszik rajta, azoknak ilyenek is eszébe jutnak. Nekem mindenesetre eddig soha nem kellett ismételnem, egy-két szar filmtől eltekintve mindet élveztem, amit leadtak. Azok már szarabbul jártak, akik annyira szenvedtek a filmek alatt, hogy jegyzetelniük kellett. Tényleg szánalom, az ilyen nem is tudom, hogy kerül filmszakra… (Mármint nem a jegyzetelés miatt, hanem mert fujjog a legtöbb leadott filmre, és így jegyzetelnie kell, hogy megjegyezze. Az ilyen nem értem, mire gerjed. Álom.net vagy Amerikai pite-szintű faszságokra?)

Dr. Rukh János - vagyis Boris Karloff


A legkeményebb vizsgám ekkor a Filmelmélettörténet volt. Vagy 600 oldal szöveget kellett elolvasni. Mondjuk, ha ez egy könyv lett volna, az még könnyebb, de e mennyiség több, különálló szövegből tevődött össze. A tanár meg részletesen kérte számom, 100 pontos, rövid kérdésekkel operáló dolgozat képében. Sokan buktak rajta. Én ezen annyira beparáztam, hogy itt kikészültem, férfiasan bevallom. Igaz, 5-ösre megírtam, de nagyon sok ideget megettem. Ráadásul meleg volt. Június vége felé ugyebár vagy 30 fok a szobában is, ha nem több. Ilyen körülmények között tanulj! ;D Tény, hogy ekkor a legnehezebb, de mit tehet mást az ember? A jogon 2006-ban próbáltam készülni szigorlatra, akkor is hasonlóan szarul ment, a meleg felforralta az agyam. Szerencsére itt azért meg is maradt bennem valami. De az biztos, hogy ha arra az időszakra visszagondolok, hányingerem lesz.

Mindenesetre tény, hogy ez elindított egy folyamatot. Ugyanis a sok olvasástól kikészült a szemem is, melyre az ideg is rátett egy lapáttal. Így úgy feszített a szemgolyó körül, mintha felpeckelték volna. Ha a monitort néztem, akkor volt igazán szar. Így azt hittem, lőttek annak, hogy szórakozással töltsem a nyarat. Részben ez igaz is volt.
Minthogy én egy hypochonder alkat vagyok, így mindenfélét beképzeltem már magamnak. Hályog, vakság, retinabetegség - szóval minden finomság. Ráadásul utánuk is olvastam, így totálisan beparáztam, hogy a sok közelről olvasás, meg az ideg tönkrevágta a szemem. Szembetegség = látásromlás = filmes és játékos rajongásnak is búcsút lehet inteni. Mert ugye ilyenkor beindul az ember idióta fantáziája. ;D
Persze mindezt egy orvos gyorsan eloszlatta volna. Ám én utálom az orvosokat olyan szempontból, hogy nem szeretek hozzájuk járni még annyira sem, mint más ember (aki szintén utál orvoshoz járni). Végül anyám unszolására elmentem. Természetesen lófasz bajom sem volt, csak kissé megerőltettem, és emiatt a szemizmok megfeszültek. Szemtorna, távolba nézés, meg, ha folyamatosan fennáll, esetleg egy -0.75 dipotriás szemüveg olvasáshoz. Viszont az orvos rám nézett és azt mondta: vigyázzak, fogyjak le, mert a cukorbetegség, magas vérnyomás ilyen testsúllyal kockázatos lehet, a szemre is.

Mindent a szem irányít, irányított nálam ;D. Tehát gondoltam, ha már elindult egy folyamat, akkor járjunk is a végére. Tudni kell, hogy én vizsgaidőszak előtt megfogadtam, hogy életmódot fogok váltani. Ugyanis akkor már engem is zavart, hogy a fotókról egy deformált, hájfejű fasz néz vissza rám. S ez bizon nem játék, ahol csak úgy újra lehet kezdeni mindent. Ezzel elbaszhatom az életemet. Így elmentem vérvizsgálatra, hogy kiderüljön, van-e alapja annak, amit az orvos mondott. Volt. A cukor szerencsére ideális volt, a többi viszont nem. Koleszterin, vérzsír, májenzimek - mind elég magasak voltak, 1-2 kereszttel. Nos, igen, ez aztán löketet adott ;D. Ezektől aztán tényleg annyira befostam, hogy azonnal leálltam édességről, zsíros ételekről, cukros üdítőkről.

A "csúcs", itt még 111 kilósan. Fujj ;D.


Második lépcső: elkezdtem sportolni. Ugyanis mióta nincs testnevelés óra, azóta szinte semmit nem mozogtam a gyalogláson kívül. Jó-jó, a Gellért-hegyre fel-felmásztam, de az picsa. Mondjuk rossz kondiban soha nem voltam, de a futást, a kardioedzést nem bírtam túl jól. Így elkezdtem biciklizni. Itthon, a szobabiciklin is, egy 1 órás edzéssel együtt (hasizom, lábizom, karizom), illetve mentem 10 kilométert eleinte. Majd ez szépen nőtt. Persze lelkileg kurvára mélyponton voltam, én hülye azt hittem, hogy ez valami halálos kór előjele már, hogy ilyen szarok voltak az adataim. (Az orvos megnyugtatott pedig, hogy a mai fiataloknak mindnek ilyen a vérképe, csak nem tudnak róla. Megnyugtató, tényleg ;D.) Ezért elvonultam, a legtávolabb mindentől. Természetbe menekültem.
Tudni kell, hogy 2005 szeptemberében kezdtem el ezt. Vagyis a természetbe menekülést. Mint írtam korábban, erre felénk sok a mező, illetve a fás terület. Ezért van bőven hová menni akár biciklivel, akár gyalog. A jogi lelki terror elől is a természetbe menekültem, elfelejteni a problémákat, eggyé válni az állatokkal és a fákkal. Ugyanezt tettem 2008 nyarán is. A letargiából egyre inkább a szépség újrafelismerése kezdett előtűnni. Felfedeztem az igazi értékeket, mintegy lelkileg kezdtem megtisztulni a szépség hatására. Napokat gyalogoltam le, késő esténként értem haza, mikor már nyáron is sötétedett. Mellette diétáztam persze, de biztos, hogy ez a sok mozgás segített.

111 kiló voltam amúgy a kezdetkor, s augusztus végére elértem a 98-99-et. Mikor tükörbe néztem egyszer, meglepődtem, hogy az a mocsok toka, amit annyira utáltam, elkezdett eltűnni. Szinte magamat sem ismertem föl. De kit érdekelt? Csodás érzés és látvány volt.

Az igénytelenség magas foka... Ráadásul a filmünk apropóján már megint szar junkfoodot eszek. Ejj-ejj.


Ezután belelkesültem. Az evésre való odafigyelés mellett még intenzívebb sportra váltottam. Minden nap lenyomtam egy egyórás edzést, s amíg tehettem, bicikliztem is 20-30-40 kilométereket. Isteni volt. Ez a szabadság, kérem szépen! Mikor megszabadulsz a mocsok konzumista korlátoktól, beleértve igazából az internetet, a számítógéphez láncoltságot is ugyanúgy, mint az ócska mirelitkajáktól és a nassolástól való függést. Csak te vagy, az országút és a bicikli. Egyre jobban bírtam.
Emlékszem, itt a fórumon olvastam valakitől, hogy nem bírja a futást, meg zilál tőle 5-10 perc után, s valaki javasolta neki, hogy biciklizzen. Na, én ezt megfordítottam, és elgondolkodtam, milyen lenne futni. Futni, mert régen, testnevelés órákon nagyon nem bírtam. De belekezdtem. 95 kilósan nem szerencsés. Legalábbis akkor 20 kiló felesleg volt még rajtam, az pedig nagyon megterheli az izületeket. Éppen ezért az első alkalom után alig bírtam lábra állni ;D. De nem adtam fel. Az akaraterő hajtott végig. Hogy igazából akkor még a vérkép réme ösztönzött-e vagy már valami más, nem tudom. De tény, hogy Isten segítségével, nagy akaraterővel sikerült megcsinálnom. Egyre jobban ment a futás. December környékén már két utcát körbefutottam, utána meg a közeli vasútig jártam ki, hóban, fagyban is. Rendkívül hatásos volt. Gyakorlatilag ekkorra 85 kilóra lementem. Isteni érzés volt.

Mondjuk így, visszatekintve őrült is voltam kissé, mert a 7 nap + a megvont táplálkozás egy ideig még elmegy, de hosszú távon nem tartható. Aki hasonló problémákka küzd, mint én akkor, és szeretne fogyni, annak a következő a tanácsom: maximum 1 hónapig minden nap edzen keményen, és legyen visszafogott evésben, mondhatnánk, diétázzon, utána viszont inkább arra törekedjen, hogy minden nap mozogjon valamit, de ne megerőltetőt (max. 5 nap legyen a keményebb, 1,5 órás edzés), illetve próbáljon átállni az egészséges életmódra a fogyókúráról. Nekem csak így ment.

2008 karácsonyán. Azért itt már jóval emberibb fejem van. S nemcsak azért, mert megborotválkoztam ;D.


Hogy mi az egészséges életmód? Sok zöldség, gyümölcs, de emellett mindent, csak mértékkel. Ja, és a mesterséges fosokról le kell mondani. Illetve rendszeresen, legalább naponta 3X táplálkozni. Régen leszartam a reggelit, az ebédet, éheztem az iskolában. Aztán hazamentem és onnantól estig csak ettem. Legrosszabb, mert utána nem is mozogtam, így szinte minde felrakódott. Elosztva kell: reggel bőségesen, ebédre normálisan, vacsorára szolídan. Persze ezt nehéz megtartani, de nekem sikerült mai napig, és ez a kulcsa annak, hogy nem hízok vissza. Hosszú távra, élethosszra kell gondolkodni, nem időszakokra. Nem fogyókúrázni kell! Téveszme. ÉLETMÓDOT KELL VÁLTANI! Csak így lehet fogyni. Az egészséges életmód pedig nemcsak a helyes táplálkozásból, hanem a rendszeres sportból is áll.
Tévedés, hogy nem lehet kolbászt vagy szalonnát enni: a vitaminok miatt szükség van zsírokra, telítettekre is, illetve (bár ezért a vegetáriánusok megerőszakolnak) a húsokban levő tápanyag miatt húsra is szükség van. Csak mértékkel. Karácsonykor nem kell lezabálni az asztalt, vagy nem kell húsvétkor minden helyen teletömni magunkat. Ennyi. Semmi update1, meg fitnessbaromság - ez csak felborítják a szervezet működését, megzavarják, és így, ha „visszaállunk”, akkor akár a kétszeresét is visszahízhatjuk.

Apropó Update: nem hülyeség! Anyám megvette a könyvét a Norbinak. Én legyintettem rá, mert lenéztem. De nem ír hülyeségeket! Sok dolgot abból néztem el, és orvosi tanácsok, illetve némi valódi szakmai anyag befogadása mellett az Update is nagy segítségemre volt. Ír benne értelmes dolgokat, hiába önreklámszagú az egész.

Tehát 2008-ban tényleg újjáéledtem, szó szerint is. Régi ismerősök nem ismertek meg, sokan elámultak tőlem, és ez is számít amellett, hogy saját egészségemért tettem, illetve rendbe tettem azt.
Mellesleg itt a válasz is, hogy miért tűntem el akkoriban a PGO-ról és más fórumokról is: ezért. A nyafogást én utálom. Maximum szűk családi körnek öntöm ki bánatomat, de azt sem szeretem. Fórumra viszont végképp nem, utálom, ha valaki „emozik”, főleg, ha én teszem azt. Igaz, most ezt itt elmondom, de ez nem nyavalygás. Az nyavalygás, ha elkezdek sopánkodni, hogy „jaj, mi lesz velem”. Nem. Cselekedni kell, cselekedni kellett. Ezt megtanultam egy életre. (S éppen ezért is rémálmom a tél, hiszen ilyenkor a szar idő miatt eléggé beszorulok a szobába, habár minden nap járok futni manapság is.)



 

Filmjeink egyike, ismét. Áldokumentumfilm az öv nevű lényekről. Amúgy a téma igen fárasztó, de a megvalósítás szerintem fasza lett.



Fontos megjegyezni mindemellett, hogy ebben az évben készítettünk rengeteg (jó, vagy 6-7, de az azért sok ;D) rövidfilmet is. Ezek már tényleg komolyabbak, mint az előzőekben bemutatott vizsgafilm. Mivel korábban már linkeltem ezekből, így nem térek ki rájuk. Mindenesetre a nyári változás megfigyelhető ezeken keresztül is: sokkal kreatívabbak, frissebbek az újonnan készítettek, mely mondjuk annak is köszönhető, hogy tapasztaltabbak lettünk ;D. Sajnos a legutolsót nem sikerült megcsinálni, egy novellaadaptáció lett volna. Emlékszem, összeültünk kocsmában, az egyik ismerős lakásán, aztán nem haladtunk előre. Csak ittunk… Én mondjuk próbáltam ösztönözni a többieket, de csoportunkban volt 1-2 vérbeli bölcsész is, akik nem igazán tekintették szívügyüknek a film elkészítését. Mindegy. Legalább jókat Rizikóztunk, mert azzal játszottunk a totális kudarcba fulladás után, sör kíséretében ;D.

Ebben az évben futottunk össze először egy-két fórumozóval. Jó volt. Kicsit sokat ittunk, egy abszolút hangzavaros helyen (bölcsész kocsma, mi más), de nem volt rossz. Itt szembesültem vele, hogy valahogy 30 kilóval könnyebben nem annyira bírom már az italt. Jobb is ;D.

Apropó, berúgás. Elfelejtettem említeni, hogy jogos haverommal egyszer, még 2007 májusában mennyire sikerült taccsra vágni magunkat. Ez azért fontos, mert tanulságos, hiszen nagy felelőtlenség fényes nappal a Gellért-hegyen fetrengeni. Hozott ugyanis házipálinkát, disznótoros kaját, meg bort (ő is vidéki, így egymásra találtunk ezekben a jó szokásokban ;D). Pálinkát csak megkóstoltuk. Aztán haver meg öntögette nekem, azon címen, hogy „ezt nekem hozta”. Én meg mondtam neki, hogy nehogy már csak én basszak be, szépen igyon csak velem. Utána gondoltunk egyet, és kimentünk a Gellért-hegyre budai lakásából, hogy akkor már valami szép, napos részen igyuk le magunkat, ne votl osztálytársa szobájában, mert elég morcos lesz. Itt bögrével vedeltük az erős házi bort. A végére annyira ütött, hogy énekeltünk, már amennyire emlékszem. Aztán csak egy zavaros kép: ugrok egy nagyot. Majd vízszintben látom haveromat, meg egy embert, aki les rám. Röhögök. Aztán a villamaoson vagyunk. Majd haver szobájában. Ő alszik, én felbaszom a saras lábam az asztalra. Majd a fürdőkádban fetrengek ruhában, valami csaj nevét ordítozva. Aztán a Keletinél (!) ülök egy padon. Majd hirtelen felébredek reggel az ágyamban, a lábam kurvára fáj. Nem bírtam járni rá vagy 2 napig ;D. Soha többet ilyet…



 

Ez nem a mi filmünk, de az évfolyamon készült. Egyik személyes kedvencem. Egyébként a Grindhouse fake trailerei ihlették ;D.



Tehát a 2008-as nyárnak meg volt a májpusztító előzménye ekkor. S ez intő jel is volt arra, hogy ilyen marhaságot többet ne. Inkább keressünk valami kocsmát, ahol lehet inni, de közterületen nem szerencsés fényes nappal részegen támolyogni. Főleg, hogy nem is nagyon emlékszem rá…

No, de ennyit az ivásról.

Mert annak ellenére, hogy 2008 a sport jegyében telt már inkább, azért kockultam rendesen.

Ami kimaradt…


Persze most is kihagytam fontos momentumokat! Ugyan a World of Warcraftott idén is játszottam nyáron, trialban, ám nem az első alkalom volt. 2007 februárjában próbáltam ki először. Hatalmas volt! Áradoztam róla eleget már, de azért itt is leírom, mi tetszett: testközelből látni a Warcraft világát, rendkívül egyszerű, mégis mély szerepjátékos rendszer, illetve hatalmas, kidolgozott játéktér, dinamizmussal, folyamatos fejlődéssel. Nem hiába kattantak rá annyian. Emlékszem, mostani függő haver akkor fújolt rá, hogy micsoda szar, meg szánalom az egész. „Nincs életük, akik ezzel játszanak” - mondta ;D. Aztán, mikor vége lett a trialnak, törtön is kipróbáltam. Persze szar volt, de így kattintottam rá több ismerőst is. Pl. peti112-nek küldtem el a lemezt, vagy OhMyGod nevű havert is rámozdítottam, illetve az említett, most függő haverom is miattam kezdett el játszani, mert odaadtam neki a patcheket és a lemezt. De persze sokan megveszik a tört után, mert a trialt kipróbálva érződik a különbség a két „verzió” között. Én mondjuk leálltam vele, mert meguntam akkor, de haver nem volt ilyen szerencsés. Megvette a játékot, és azóta is rá van cuppanva. Mikor összefutunk, WoW-os sztorikkal „szórakoztat”. Szóval durva egy játék. Ha 2000-ben jelenik meg, simán én ezt tenném meg az évtized játékának, mert egyszerűen mindent lesöpör a színről, ami eddig MMO. „Kár”, hogy ott a Diablo 2, mely régebb óta legalább ekkora kult.




 


 

Ezt mindig megcsinálom, ha tiralozok. Tavaly is szépen leugrottam ;D. Az elsőn a 2007-es "munkásságom" látható. Idén is csináltam egy hasonló zenés videót, de a YouTube jó gyorsan törölte is :/.



2007 szeptemberében játszottam végig először magamtól a Warcraft 3-at és a Frozen Throne-t. Katartikus volt. Főleg a WoW után, ahol jobban megértettem egyes népek motivációit. Ugyanis én nyálelfet indítottam, akiket nagyon nem bírtam addig, míg nem WoW-oztam. Egy ismerős is ilyen karaktert indított trialban, s nem akartam egyedül jászani, ezért én is csatlakoztam hozzá, együtt questeltünk. Aztán szépen megtetszett a kultúrájuk, megértettem lényegüket, s azt, hogy ők nem ilyen „fénylények”, hanem igen is van köztük is „emberibb”, vagyis nem olyan, mint Malfurion, aki „mindent a jó érdekében” cselekszik. Na, meg Illidanre jobban koncentráltam a szeptemberi végigjátszáskor, s ekkor lettem fanja. Ezerszer jobb, mint Arthas :P.



Régről hozom vissza, de akkor elfelejtettem megemlíteni: 2001-ben az egyik tavaszi PC Guru a Desperados nevű játékot tesztelte. Western környezet, stratégia, kidolgozott sztori - egyértelműen nyerő volt akkor már nálam. Az introja megfogott azonnal, amit a CD-n láthattunk, s a demora is örömmel vetettem rá magam. A játék maga 2002-ben lett meg, az őszt ennek végigjátszásával töltöttem a Jedi Knight 2 mellett. Aztán 2008 augusztusában vettem megint elő. Isteni hangulata van, jók a karakterek és a stratégiai rész is elég nagy kihívást jeletn. El Diablohoz közeledve már brutálisan nehéz pályákat kapunk, melyeken nagyon át kell gondolni, mit csinálunk. Talán pont ez is a játék hibája: néhol már idegesítően nehéz. De azért „erre vertük” akkoriban osztálytársakkal.



Szintén egyik osztálybéli ismerős révén kerültem kapcsolatban a Commandos és Desperados vonalát követő Robin Hood: Legend of Sherwooddal. Mint címe is mutatja, a játék az ismert hős kalandját dolgozza fel, stratégiai környezetben. Ami miatt nálam favorit lett, az egyfelől a tökéletes középkori környezet szimulációja, illetve a kardvívás. Ugyanis itt az egérrel kellet rajzolgatni, és így vihettünk be vágásokat az ellennek. Így egy kicsit akciósabb lett a harcrendszer, de azért ez inkább amolyan „végső megoldás”-nak számított, a cél mindig a lopakodás, a rajtaütés volt. Jó kis cím tehát, el lehetett játszani vele, sőt, még manapság is elővenném, ha a többi játéktól lenne rá idő. Egy hibája van: nagyon könnyű könnyebb fokozaton, normalon pedig szinte játszhatatlanul nehéz lesz. Így sajnos csak Commandoson nevelkedett „sajtreszelő-veteránok” élvezhették magasabb nehéségi fokozaton.



Bár igazából 2008-ban nyüstöltm orrvérzésig a Rome: Total Wart, de még 2004-ben, frissiben hozta el nekem haver. Lenyűgözött! Mindig is arról álmodtam, hogy valóban nagy csatákat vívhassak RTS-ekben, ne csak pár pixeldarab feszüljön egymásnak. Itt aztán tényleg megkaptuk a totális háborút, ráadásul egy kis Civilizations-ízzel megbolondítva (hiszen TBS-módban menedzselhettük a városainkat a kampányban). Nagyon sokat játszottam vele már akkor is, habár folyton szarban voltam, nem értettem a gazdaság mechanizmusát. De a gépemen mindig fenn volt, és csak-csak visszatértem, főként rómaiakkal. Kezdetben ugyanis a Scipiók voltak a kedvenceim, velük többször is leromboltam Karthágót. Aztán 2008-ban a 300 hatására rácuppantam a görögökre. Természetesen a spártai hopliták kifejlesztése volt a cél ;D. Utána azokkal aláztam meg a római szenátori hadsereget, s meglepő módon a végős harcokat a spanyolokkal kellet vívnom. Ezért is szép ez a játék, mert ilyen lehetetlen, történelemben nem létezett csatákba kalauzol minket
A másik kedvenc népem a szeleukidák. Ezek ugyebár elbuktak a történelemben, én viszont jelenleg is velük igázom le a világot. Eleinte nagy szívás velük játszani, mert minden nép ellenünk fordul a térségben, és kapunk a nyakuknba 2000 fős seregeket már az első években, de ha ezt sikerül túlélni és kifejleszteni a Katafraktokat és a falanxos egységeket, utána már legyőzhetetlenek vagyunk.
De germánokkal is próbáltam, azok is nagyon jók. Meg az egyiptomiak is. Meg minden nép ;D. Felejthetetlen játék.




A Medieval 2: Total War is hasonló eset. 2006-ban mondjuk ez nem is ment annyira jól a gépemen, szóval emiatt nem játszottam vele akkoriban sokat. Kb. 2008 szeptemberében raktam fel, párhuzamosan toltam a Rome-mal. Nagyon jó rész ez is, viszont valahogy kevésbé fogott meg. Középkor ide vagy oda, de a TBS-rendszerét ezúttal kissé túlbonyolították. Vagy csak én bénáztam el valamit állandóan, de egy biztos: egyszerűen képtelen voltam stabilizálni benne a gazdaságot, pedig végigolvastam egy 40 oldalas guide-ot is. Na, mindegy, azért próbálkozom majd, mert itt van a Kingdoms is, melyet még tavaly decemberben, karácsonyra szereztem be. (Ekkor vettem meg eredetiben a Rome Anthology-t is, szerencsére még eredeti dobozban, fos gyémánt felirat nélkül.)
Folytatásként pedig itt van az Empire: Total War, végre hajókkal és fasza XVIII. századdal. Hogy a jövő mit hoz, azt nem tudom, de remélem, azért II. Vh-s tankos stratégiát nem akarnak csinálni, mert az kissé már unalmas lenne. Habár egy „World War II: Total War” lehet, hogy megfelelően gigantikus lenne. Meglátjuk, előtte még ott vannak a nagy forradalmak és a XIX. század egyéb eseményei, hogy a XX. század eleji, egyelőre elég gyéren feldolgozott I. Világháborúról ne is beszéljünk.



2007 nagy durranása volt a Call of Duty 4: Modern Warfare. A 3 után állítólag felüdülés. Lehet, de nekem az tetszett a legjobban, hogy végre nem a II. Vh „poklát” tárta elénk, hanem mai környezetbe helyezte a hadmozdulatokat. Mondjuk az sem volt éppen erdeti ötlet, hogy egy jövőbeli fiktív háborúban ténykedhettünk, de gondolom, nem mertek konkrét vonatkozású eseményhez nyúlni, nem akarrták szítani a tüzet (amit végülis ma sikerült a MW2-vel). Én a CoD2-vel játszottam legutolsóként, mielőtt ezt kipróbáltam, de ég ás föld volt a különbség! A 2 tényleg elég könnyű volt, s csak a hangulat az, ami miatt nagyon megszerettem. Amúgy elég casualra sikerdett. Ez viszont még normalon is megizzasztott, hát még veteranon. A Pripjatyos páját nem is bírtam teljesíteni, mert annyira irtózatosan nehéz volt állni a sarat. Apropó, Pripjaty: a S.T.A.L.K.E.R. után nagyon jó érzés volt ismét Chernobyl közelében akciózni, tök jó, hogy itt is feldolgozták. A tankok között kúszni pedig felemelő volt!
De talán a legjobb az egész CoD4-ben a filmszerűsége, illetve a drámai, játéktörténelmi jelenetei voltak. Mikor az atomot ledobták ránk, vagy mikor Zakhaevet ki kellett nyírni a játék végén, amolyan westernes módon. Felejthetetlen. Kár, hogy annyira veszettül drága még ma is, pedig szívesen feltenném végre a polcomra a gyűjteményembe, illetve a multiját is kipróbálnám.



2008

Na, de térjünk rá a 2008-as játékokra. Ugyan erről tavaly már írtam, de azért most is összegzem, mik voltak azok, amiket kipróbáltam. (Fontos, hogy ezek nem feltétlenül esnek egybe a „tetszett” fogalmával.)

Az Assassin’s Creed számomra egy nagyon kellemes csalódás volt. A Prince of Persiák után nem hittem volna, hogy tudnak újat mutatni, illetve úgy éreztem, az AC-vel csak ezek sikerét akarják meglovagolni. De nem így lett! Ugyan a harc tényleg elég primitív lett, illetve maga a játék is valóban sokszor ismétli önmagát, de az illúzió, a világ hatalmassága, a kiváló akrobatika, és a menekülés adrenalinpumpáló pillanatai számomra nagyon emlékezetessé tették. Nekem egyedül az nem tetszett, hogy ezzel az „Animus” vagy mi a fene nevű találmánnyal szépen idézőjelbe tették a középkort, s tulajdonképpen így ez csak egy leképzése lett a játéknak. Mondjuk művészi szempontból nem egy utolsó ötlet, hiszen Altair jelenbeli leszármazottja tulajdonképpen olyan pozícióba került, mint mi, játékosok, hiszen génjei révén egy másik személyt kellett irányítania, vele kellett azonosulnia. De szerintem tök jó lett volna, ha csak pőrén a középkori mókát tálalják és nem törik meg ezzel a sci-fi-szállal a történetet.
A 2. rész pedig nagyon úgy tűnik, az eddigi kételkedőket is megnyerte, s kijavította az 1. rész hibáit, melyek miatt sokan hagyták ott idő előtt a játékot. Velence egy jó helyszín, habár kevésbé vonzódok a reneszánszhoz, inkább a román és a gótikus stílust kedvelem. Mindenesetre játékmenetben tökéletesnek ígérkezik. Meglátjuk…

Assassin's Creed screenshot. Alkotóját már nem ismerem, de egyszer még, mikor aktívabb voltam adminként, ebbe botlottam bele a képfeltöltői felületen. A Galériába nem soroltam be, minthogy Darths az ilyenektől ideglelést kapott volna, de magamnak megtartottam, mint gyöngyszemet ;D. Hogy miért nem került be  Galériába? Lehet tippelni...



Nyáron jött a beteges, Alice nyomdokaiba lépő Amercian McGeee’s Grimm. Gondolom, mindenki emkékszik rá, hogy ebből bizonyos fejezeteket ingyen végigjátszhattunk egy adott időintervallumon belül, így könnyedén kipróbálhattuk. Bár akkoriban eléggé leáltam a játszással a fent vázolt okok miatt, de erre én is rálestem. Szerintem nem volt rossz próbálkozás, sőt, egészen eredeti ötleteket is láthattunk benne, illetve a hangulat nagyon beteg volt, de elég monoton és casual lett, ami miatt az újrajátszhatósági értéke a zéróval egyenlő. Kár, pedig az ilyen beteg játékok bejönnek.



Augusztusban próbáltam ki a Flatout 2-t. Azonnal rácuppantam. Korábban nem értettem, mit ajnározzák annyira, hiszen „csak” vezetni kell ebben is ;D. Igen ám, de a fasza zenék, a jól összerakott pályák, s mindenekelőtt a törésmodell megléte olyan zúzós, kemény autóversenyekbe kalauzolt minket, melyek mellett az NFS-ek nyugodtan elbújhatnak. Ráadásul itt azt is pontozta a játék, hogy ha törtél-zúztál, nemcsak a megadott körök letudása volt a cél. Mindezek tetejébe budget áron jött ki, tehát az autós mókák szerelmesei azonnal lecsaphattak rá. Illetve nekem nem kellett, mert nem olyan sokára egyik újság mellékleteként meg is jelent (hogy a Gurué vagy a GS-é volt, nem emlékszem már).
Emlékszem, ekkor nyáron jött ki a Flatout: Ultimate Carnage. Sokan ezt a 3. résznek vélték, de nagyot is tévedtek. Ez nem volt más, mint a 2 felturbózott változata (kb. jobb grafika), melyet konzolokra szántak, de PC-re is kidobták újból. Lehúzás? Az. Hogy lesz-e igazi 3. rész, az a jövő zenéje. (Vagy lehet, van is - autós játékokban nem vagyok otthon.)



Mondjuk annak ellenére, hogy a Flatout 2 nálam kenterbe verte az NFS-eket, azért 2008-ban csak rászántam magam a Most Wanted bővebb kipróbálására. 2005-ben már tettem vele egy próbát, de akkor nem jött be ez a „bullet time”-ozás. Aztán ’08-ban csak megszereztem a teljest és zúztam vele egy keveset. Hosszú életű ezúttal sem volt, ám rájöttem, hogy nem olyan szar ez, mint amilyen a Carbon vagy a Prostreet, ezzel még simán jókat lehet játszani, illetve a rendőrös üldözések feldobták a kissé monoton autóversenyzős részeket. Azért FAN-ja nem lettem ;D.

Spore. Istenként tiszteltük egy ideig. Én nagyon sokat vártam tőle. Ígértek fűt-fát vele kapcsolatban: az evolúciót hozza el nekünk, meg majd egyesíti a nagyobb játékstílusokat, és az egysejttől végül eljutunk az Univerzum meghódításáig. Bla-bla-bla. Mondjuk a Maxis annyira nem is ígért ezzel nagyokat, lévén, hogy mindez teljesült (ellentétben Molyneux úr kijelentéseivel), csak éppen nem úgy, ahogy azt szerettük volna. Titkon reméltük, hogy mindezen részek komolyan ki lesznek dolgozva, de a realitás azért mégis sejthető volt, vagyis, hogy ezekre nem jut majd kapacitás. Sajnos így lett. Minden szép, minden jó, csak éppen olyan 8 óra alatt le is lehet tudni a játékot lényegében. Van itt minden: Pac Man, akciójáték, RTS, űrstratégia, World of Warcraft, csak éppen mindez lebutítva, kazualosítva. Az egysejtűség és az űrkorszak közti részek pedig nem is izgalmasak, sőt, ásítoztam rajtuk. A világűrben mondjuk jól lehet szórakozni, sok mindent lehet csinálni, és tényleg rengeteg a bolygó, meg ez a közös adatbázis is jó ötlet, csak éppen a játékos felteszi a kérdést, hogy „ennyi? ezért kell ennyit bíbelődni a fejlesztéssel?”. Apropó, fejlesztés: na, még ez a legjobb, legeredetibb része a Spore-nak: bármilyen lényt megalkothatunk, gyakorolatilag szabad kezet kapunk, hogy kikkel játszunk. Sőt, még a technológiát is csak és kizárólag mi fejlesztjük ki, csupán a géntérkép ad valami útmutatást. Nagy kár, hogy mindez hiába. Pedig még egy Creature Creatort is kiadtak nyáron, mellyel önmagában jól el lehetett szórakozni, s azt reméltük, majd ez mekkora jó lesz a játék egészében is. Sajnos nem lett az. Will Wright irtó eredeti ötlete volt Spore, csak éppen a megvalósítás nem lett az igazi. Mondjuk talán egyszer még adok neki egy esélyt, de ez nem feledteti, hogy legutóbbi találkozásunkkor mennyire ráuntam.

Első "spóralkotásom" a Creature Creatorral. Ekkor még jót szórakoztam. (Vannak obszcénebb alkotások is, de azt inkább nem teszem közzé ;D.)



Kb. az év vége felé jött ki a „Messiás”, a Fallout 3. Az 1-2-vel 2007-ben játszottam, akkor még annyira nem hatottak meg, főleg a körökre osztottság riasztott el. Legalábbis én jobbat vártam, olyan Jagged Alliance 2-szerűt. Hiba volt persze feladni, de mentségemre szóljon, hogy idén megvettem a Fallout Collectiont, és játszottam/játszok is vele szép lassan ;D.
A 3 biztató volt számomra, minthogy az Oblivion fejlesztői kedvenceim. Igaz, azért azt én sem akartam, hogy Obiviont csináljanak egy ilyen klasszikus címből. Sajnos ez részben mégis így lett, habár én ezen kevésbé keseregtem, a rajongók sokkal inkább megsínylették az „akciósítást”. Amibe viszont semmiképp nem lehet belekötni, az a hangulat! Irtó jól lett megrendezve az egész. Mikor megszületünk. Mikor kisgyerekként járni tanulunk. Mikor az 1. szülinapunkat ünnepeljük. S mindezt úgy, hogy apánkr hasonlítunk (azok alapján, amilyen karaktert készítünk), illetve végig látszanak arcvonásaink, melyeket a megalkotott karakternél alkalmaztunk. Aztán a Vaultban vizsgázunk, majd pedig kidobnak minket az „életbe”, a Pusztaságba, a könyörtelen, atomkatasztrófa-súlytotta világba. Döbbenetes látvány, döbbenetesen jó ebben az atmoszférában létezni. ’50-es évek hangulata, de mégsem. Kicsit Majmok bolygója-, kicsit Mad Max-érzésünk van. Én szinte lecövekeltem a látványtól, illetve izgatottan mentem mindenfelé, felfedezve a legapróbb hülyeségeket, átkuatva minden házat, romot, rejtekhelyt. Le is csaptam a Collector’s Editionre, az uzsonnásdobozra, s ma is itt figyel rám a Vault boy-figura. Sajnos a játékban még nem mélyedtem el igazán, mert akkor éppen Total War-buzi voltam, után meg a Clear Sky izgatott fel, de, ha végeztem a Witcherrel és a Mass Effecttel, akkor mindenképp a Falloutokra fogok rákattanni.

Első Fallout 3 karakterem, még gyerekként. Igazi amerikai mintagyerek.


Apropó, Mass Effect. Már ekkori kipróbáltam. Bejött. Letöröltem. ;D Valahogy nem kapott el a hangulata, de láttam, hogy ez jó játék lesz. Na, majd most!

De elég is ennyi már 2008-ból, főleg, hogy tavaly ilyenkor kiértékeltem azt az évet is játékos szempontból. A jelentősége számomra mindenképp az életmódváltásban és az egészségem megmentésében rejlik. Persze minden év újabb kihívás, így idén is jöttek fordulópontok, mikor át kellett gondolni dolgokat, de ezt meghagyom holnapra, az évtized utolsó napjára.