Jóllehet legtöbbünkben megvan a mozgás iránti igény, de a sportolás hallatán inkább húzni szoktuk a szánkat. Az ellenállás nem véletlen, hiszen a rendszeres sport időbe és sokszor pénzbe is kerül, könnyen találunk kifogást, hogy miért nem járunk úszni, focizni, kerékpározni vagy éppen fallabdázni. A valódi ok azonban nem az időben, a pénzben vagy akár a lustaságban keresendő, hanem abban, hogy hiányzik a valódi motiváció, ami arra serkentene, hogy belevágjunk valamilyen rendszeres testedzésbe (mert lássuk be, az, hogy egészséges a dolog, még nem vesz rá a sportolásra). Gondoljunk csak bele, hogy a nők mit képesek fogyókúra címszó alatt megtenni azért, hogy nyáron jól mutassanak a bikiniben. Nekik motivációként ott a szép test és tetszeni akarás, s bár rengeteg férfi izzad hasonló módon a konditeremben, azért ez mégsem az igazi. Kell valami más, ami megmozgatja a fantáziánkat, amiben lehetőséget látunk, ami rávesz arra, hogy rendszeresen megmozgassuk a testünket, sokunk esetében pedig ezek néha furcsa, meglepő dolgok – mint például a kütyük. Manapság, mikor a számítástechnikai eszközök beszivárognak az élet szinte minden területére, a sport sem maradhat ki ebből a körből, elérve ezzel az apró digitális eszközökért rajongó embereket. A Nike és az Apple időben eszmélt és egy olyan rendszerrel állt elő, amellyel könnyedén szólította meg a korábban hanyagolt technokrata réteget. A sportszergyártó megalkotta a Nike + termékcsaládot, amely összeköthető az alma logós cég szinte összes iPod termékével – a kombináció pedig olyan jól működik, hogy még azokat is ráveheti a futásra, akiknek korábban meg sem fordult a fejükben, hogy nyúlcipőt húzzanak. Az egész rendszer lényege, hogy a speciális Nike futócipőkbe behelyezhetünk egy szenzort, ami kommunikál az általunk választott "vevőegységgel", méri és tárolja a futásunk adatait, amit aztán feltölthetünk a számítógépünkre és az internetre. A sport összeköthető az imádott technikával? Kell ennél nagyobb motiváció a XXI. század gyermekeinek?
Kistestvér
Kistestvér
Kis túlzással a világ kütyümániásainak csoportja két részre osztható: akik szeretik az Apple termékeit és akik nem. Persze azok sem maradnak ki a jóból, akik nem szimpatizálnak az almás eszközökkel, hiszen nem feltétlenül van szükség Apple termékre ahhoz, hogy kihasználhassuk a Nike + szolgáltatásait. A Nike-t nem ejtették a fejére, a plusos termékcsaládjuk ugyanis nem csak az almás termékekkel működik együtt: a sportcég-óriás 2008-ban kifejlesztett egy saját kütyüt is, ami SportBand névre hallgat és gyakorlatilag nem más, mint egy digitális kijelzővel ellátott karpánt, amely a Nike futócipőkbe helyezhető szenzor által közölt adatokat mutatja és tárolja, úgymint megtett táv, a futás időtartama, az átlagsebesség és az elégetett kalóriák száma. Az edzés végeztével a kis kütyüt csak be kell helyeznünk a gépünk egy USB portjába és a futásunk információi már száguldanak is fel a nikeplus.com oldalon található profilunkba.
Nagytestvér
Nagytestvér
Bár lehet gyűlölni az Apple-t az ára és a sajátos működése miatt, tény hogy a SportBandnél két fokkal technikásabb és nagyobb élmény az iPod család (iPod Nano bármely generáció, iPod Touch és a hírek szerint az iPhone 3GS is kompatibilis lesz a Nike plusszal) használata. Egyrészt azért, mert a futás közben zenét is hallgathatunk a segítségével, másrészt azért, mert az Apple mp3 lejátszóján több beállítási lehetőségünk van és a kütyü még kommunikál is velünk az edzéseink alatt. Az iPod segítségével a futás előtt beállíthatjuk, hogy pontosan hány kilométert szeretnénk futni, hány kalóriát szeretnénk elégetni vagy akár azt, hogy hány percig tartson az aktuális edzésünk. A készülékünk ezeket az adatokat folyamatosan figyeli és tájékoztat arról, hogy hol tartunk éppen a kitűzött cél elérésben. Ha például beállítunk egy 5 km-es távot, akkor az apró szerkezet futás közben a fülesen keresztül egy általunk választott férfi vagy női hang formájában tájékoztat minket minden egyes megtett kilométerről, sőt, ha túljutunk a választott táv felén (amit szintén külön jelez a kütyü), akkor onnantól visszafelé számol a szerkezet, azaz azt hallhatjuk, hogy hány kilométerünk van még hátra – az információkat persze bármikor lekérhetjük futás közben, ehhez nem kell mást tennünk, mint megnyomnunk a center gombot a lejátszónkon. Az extrákhoz tartozik még az is, hogyha megdöntjük a saját rekordjainkat, akkor a már említett hang gratulál nekünk, sőt, beállíthatunk magunknak egy Power Song-ot is, amelyet egy érintéssel elindíthatunk, ezzel adva plusz energiát a saját testünknek (az utolsó pár száz méteren egy lendületes szám nagyon sokat segíthet...). Az iPod család érdekessége, hogy a Touch rendelkezik beépített vevővel, így csak cipő kell hozzá és szenzor, azonban a Nano modellek igényelnek egy külön kis adóvevőt is, amelyet az iPodunk töltőjének helyére kell illeszteni a futás előtt. Akárcsak a SportBand esetében, az edzést követően a futásunk adatait feltölthetjük az internetes profilunkba, csak rádugjuk az iPodot a gépünkre és az iTunes automatikusan elküldi az információkat a szervernek. Igen ám, de mit lehet kezdeni ezekkel az adatokkal? Ezen a ponton jön az egész Nike + rendszer legérdekesebb része...
Oszd meg és uralkodj!
Oszd meg és uralkodj!
Ha esetleg nem hoz lázba, hogy a kedvenc kütyüdet használhatod a futáshoz, akkor talán az internetes lehetőségek meghozzák a kellő lelkesedést. A nikeplus.com rendszerben történő regisztrációt követően minden egyes edzésedet kielemezheted, ugyanis a kapott adatok alapján a rendszer grafikus felületen mutatja be, hogy milyen a teljesítményed és ezeket az elemeket megoszthatod a barátaiddal, elhelyezheted a blogodban, hogy mindenki lássa, hogy éppen hány kilométer van a hátad mögött. Ezen felül saját edzésterveket alakíthatsz ki, amelyeket nyomon követ a rendszer (tájékoztat és figyelmeztet, hogy éppen hol tartasz, mennyi van még hátra a kitűzött célból), részt vehetsz kihívásokban vagy újakat indíthatsz, összemérheted a teljesítményedet más Nike + felhasználókkal, kommentelheted a versenyeket és mások edzéseit, a beépített térképen bejelölheted merre futsz (Magyarországon is) és sok más egyéb apróság várja, hogy felfedezd és használd – ezzel adva újabb és újabb lökéseket a rendszeres sportoláshoz.
Mozgásba hoz
Mozgásba hoz
A Nike + közösségnek már legalább 2 millió felhasználója van, profik és amatőrök egyaránt, akik már jóval több, mint 200 millió kilométernyi futás adatát rögzítették a nikeplus.com rendszerébe. Az egész szisztéma legnagyobb előnye, hogy közösségi élménnyé formálta a futást, a teljesítményünk bárki számára nyomon követhető és mi magunk is figyelhetjük, hogy a barátaink, ismerőseink vagy akár a legnagyobb sztárok miképp teljesítenek hozzánk képest. Mindezek mellett csak hab a tortán, hogy a futáshoz hozzákapcsolhatjuk a kedvenc kütyüinket és az általuk biztosított lehetőségek (zene, kimutatások, azonnali visszajelzések) segítségével nem kínlódás a sport, hanem egészséges és érdekes időtöltés, amivel bátran büszkélkedhetünk mindenki előtt. Tény, hogy a Nike és az Apple kínálata nem tartozik az olcsó megoldások közé, de a két cég összefogása és a Nike + szolgáltatások igazi élménnyé változtatják a futást, még azok számára is, akik korábban idegenkedtek a sportolás ezen válfajától.
Mellesleg örülök, hogy kipróbáltad a cuccot és nálad is bevált. Már ezért érdemes volt megírni ezt a cikket.
15-16 ezer Ft? Hááát, végülis nem olyan vészes. Talán majd egyszer...
Ezt elvileg minden vidéki Hervis boltban is lehet kapni.
Bate tudsz olyat esetleg, ahol neten lehet rendelni? A boltban nem láttam ilyet, és sajna nem fővárosban lakok (illetve annyira nem sajna, csak most az ).
Nekem is tetszik ez a kütyü és tényleg plusszt adhat, de nem emiatt fogok elkezdeni futni az is biztos
A helyzet egyébként az, hogy a tegnapi futás kicsit betett a jobb lábamnak, kicsit fáj, így most várok a következő alkalommal. De ha elmúlik és nem jön újra elő, akkor szeptemberben elindulok a félmaratonon.
Várom a következő kör eredményeit! Meg lessz vajon a 20 ??
Hát valószínű nálam is ez lessz a helyzet. Igyekszem valahonnan be szerezni ezt a kis műszert aztán majd elválik, hogy hova s miként kerül.
El olvastam a linkelt blogodat is, és egészen valószínűvé vált, hogy nemfog bele menni ebbe a kacsóba. Másféle megoldást kell majd találnom!
Köszi Minden segítséget!
Azt azért had kérdezzem már meg, hogy azt a 16 Km-rt hol futottad le? Körbe-körbe valahol? Mert ha én itt elkezdenék egyenesen 16 Km-rt futni 2 várossal arrébb álnék meg Te hol futod? Aki pesti annak talán könnyű mert a Margitszigeten bizony szépeket lehet kocogni, de nem tudom te hova valósi vagy...
http://www.sarok.org/users/bateman/m_306481/#body2
És igen, "speciális" cipő kell, amibe bele lehet tenni a Chip-et. Lehet neked is olyan van, csak nem tudsz róla... A bal cipőben a védőbetét alatt van neki hely.
De állítólag nem muszáj ilyen csuka, láttam már olyat, hogy valaki ráerősítette a szenzort a cipőjére és úgy is működött a dolog.
Mert nekem ugyan most van egy sport Nike futócipőm, de, hogy hova tenném a kütyüt arról lövésem sincs.
Viszont írtál az első bekezdésben egy olyat, hogy "...a speciális Nike futócipőkbe behelyezhetünk..."
Ez bizony elgondolkodtat azzal kapcsolatban, hogy jó-e a "sima" Nike futócipő. Bár én kételkednék abban, hogy a mérőhöz még külön csukát is gyártanak.
Visont egy kicsivel lejjebb kacsurka kérdezte, hogy mennyibe kerül egy ilyen cipő, te pedig pontosan válaszoltál, amiről arra következtetek, hogy bizony külön cipő is kell hozzá.
Akkor viszont gondolom, hogy azon a cipőn vagy egy "hely" ahova be lehet tenni a mérőnket. És így már érthető.... viszont akkor fenn áll még a kérdésed, hogy sepciális cipőbe tenném, vagy "buherálnék". Mihelyst meg tudom tőled, hogy hova kell tenni a szenzort, válaszolok, mert, hogy őszinte legyek még egy Nike cipőt semmi kedvem venni, így hát annak örülnék a legjobban, ha a mostaniba is bele tudnám tuszkolni valahogy.
Egyébként lehet, hogy csak én vagyok vak, de akárhogy keresem arról tényleg nem írtál pontosabban, hogy milyen cipő kell hozzá
UI.: Közel 17 Km-t még biciklivel sem könnyű meg tenni, nemhogy futva... ez már tényleg teljesítmény, gratulálok hozzá! Te vagy az élő példa az egyensúly fontosságára a játékvilágban! Aki szeret játszani és ért is a gépekhez, arról kevesen mondanák meg, hogy 17 Kilómétereket fut! Ezért jár a RESPECT!