Egy-egy számozott folytatáshoz ugyan nem, az azok megjelenése után érkező bővítményekhez viszont egész biztos, hogy könnyedén órát lehet időzíteni a Paradox esetében, amely nem csupán a digitális játékterjesztés, de a megjelenést követő támogatás terén is valódi pionírnak számít. Ezt mi sem bizonyítja jobban annál, hogy a Crusader Kings és az Europa Universalis-széria aktuális epizódja mindig legalább fél évtizeden át számíthat arra, hogy kisebb-nagyobb toldalékokkal bővül. Ez egészen 2019-ig minden hasonszőrű, a Paradox által jegyzett grand strategyről elmondható volt, ám a sort végül megtörte a félresikerült, korán a sírba küldött Imperator: Rome. A Victoria 3-at szerencsére nem fenyegeti az idő előtti nyugdíjazás veszélye, hiszen a sok éves várakozást követően valóságos repülőrajtot vett (a Paradox történetének legjobb startját produkálta a játék), így csak idő kérdése volt, hogy mikor indul meg a DLC-offenzíva. A választ: most.
Hangot a népnek
Bár a Victoria 3: Voice of the People tekinthető az első nagyobbacska extrának, a félreértések elkerülése végett azért muszáj leszögezni: ez nem egy hagyományos értelemben vett kiegészítő, az ugyanis meglepően későn, csak 2024 márciusában esedékes. Hivatalosan így inkább flavour packnak lehet nevezni, azaz egy olyan csomagnak, amely elsősorban nem a tartalom, hanem a hangulat elmélyítését célozza meg – előbbit inkább az ingyenes, mindenki számára elérhető tartalmi frissítésre hárítva. Ez utóbbi terén pedig akad érdekesség bőven: a földreform, az államilag támogatott ateizmus, az ipar betiltásának lehetősége, a lojális és a radikális csoportosulások tevékenységének átláthatóbb követése, vagy épp az elmélyített karakter interakció, amellyel már a száműzetés megvalósítása sem jelent problémát. Ezen javítások, fejlesztések szinte mindegyike hasznos és jól sikerült, így bizonyíthatóan finomít a Victoria 3 játékélményen.
Ez viszont a Voice of the People-ről magáról már messze nem mondható el. Az irreálisan túlárazott, 15 eurós (~ 5500 forint) árcímkével érkező csomag ugyanis elsősorban csak egyetlen nemzetre, Franciaországra fókuszál, elmélyítve annak történetét. Ehhez elsődlegesen egy új eszközt, az agitátorokat használja. Ezek olyan, a történelemkönyvekből ismerős személyek, akik drámaian fel tudják borítani a hatalmi egyensúlyt, erős, néha szélsőséges ideológiákért küzdve. Agitátorból természetesen nem csak Franciaországnak jutott, a több mint félszáz idealista több nemzetet is gazdagít, és ettől, na meg a személytől függ, hogy érdemes bánni velük: hatalmad adni nekik, esetleg kitaszítani, vagy egyenesen száműzni.
Balsors
A tartalom zöme viszont mégiscsak Franciaországot illeti, hiszen a Voice of the People ehhez a nemzethez csap hozzá számos fontosabb eseményt és történelmi fordulatot, mint például a harmadik köztársaság kikiáltása, vagy az észak-afrikai terjeszkedés. És bár ezek valóban hangulatosra sikerültek – az új épületekkel és a kezelőfelület francia témájával egyetemben – a csomag tartalma sajnos rettenetesen sovány, ára pedig indokolatlanul és bődületesen magas – főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az érdemi, funkcionális újítások mindegyike ingyenes frissítés formájában érkezett. Így aztán még az elkötelezett Victoria 3 rajongóknak is csak nehezen tudnám ajánlani, ennél ugyanis sokkal többet és jobbat érdemelnek – nem csak ők, de a grand strategyk újdonsült királya is.