Gaming laptop, tovább fejlesztve – szól a hivatalos közlemény, ezzel is mutatva, hogy a Lenovo kiket célzott meg legújabb masinájával. Hogy a célközönség mennyire lehet elégedett, arra inkább a cikk végén térjünk vissza, addig viszont nézzük, mit kapunk a pénzünkért, merthogy azért a gamer-piac elég túltelített az utóbbi időben, a perifériáktól kezdve egészen a fő hardverekig, avagy minden gyártónak alaposan ki kell tennie magáért ahhoz, hogy egy komolyabb szelethez jusson a részesedési tortából.
Dizájnból jeles
Nem tagadom, engem le lehet venni a lábamról a dögös, agresszív formatervezésű kialakítással, bordákkal, fényekkel, de első sorban nem ezt tartom a legfontosabb tulajdonságnak – hiszen, ahogy az élet sok más területén, ez csak a külső, a lényeg pedig az, hogy alatta mi lapul. Különösen igaz ez a hardvereknél, emiatt, bár nagy kíváncsisággal bontottam ki a vaskos, méretes dobozt, nem kifejezetten tartottam lényegesnek, milyen külcsínnel megáldott készülékre lelek alatta. Ami azonban meglepett: a Legion Y540 minden téren visszafogott, csicsától és sallangtól abszolút mentes, ezzel együtt viszont rendkívül elegáns dizájnnal rendelkezik.
A hóllófeketének mondott gép anyagminősége kiváló, felülete inkább recés egy kicsit, emiatt nagyon jól fogható, vékony (24 mm), súlya alig van (kicsivel több csak, mint két kiló), tetejét pedig kizárólag a Legion felirat díszíti, melyen az O-ba rejtett Y világít, semmi más. A második meglepetés a csatlakozók megfigyelésekor ért, a test két oldalán szinte semmit nem találunk, az aljzatok nagy része a háton lett elhelyezve, ami rendkívül praktikus megoldás az asztali komfort terén. Van amúgy minden, HDMI-től az USB-C-ig, így pillanatok alatt beüzemelhetjük a masinát, hogy kicsit jobban is megnézzük, mit tud a kicsike.
Világít, szóval gamer!
Felhajtva a kijelzőt, a magyar kiosztású billentyűzet fehér háttérvilágítással könnyíti meg a dolgunkat, ha esetleg kevés lenne a fény, viszont ez is szabályozható, így akit zavar, annak sem kell vele vesződnie. Első körben szeretném kiemelni, mennyire jól sikerült a 15 hüvelykes kijelző miatti viszonylag szűk hely kihasználása, hiszen mind a touchpad, mind a klaviatúra rész tökéletesen fekszik, előbbinél a gombok recés kialakítást kaptak, ami miatt jobban elkülönülnek az érintőfelülettől, ezzel pedig a használatuk is sokkal egyszerűbb és hatékonyabb. De összességében úgy éreztem a teszt alatt, hogy gépelésre és munkára a laptop ezen része majdhogynem tökéletes, nem kifejezetten tudok belekötni, így amíg nálam volt a Legion, azon írtam, javítottam, töltöttem fel a honlapra minden cikket, pedig a munkaeszközként szolgáló céges gépem sem egy alsóbb kategóriás kis kínai gyártmány. Ami egyedül fura az elrendezés terén, az a kijelző alá tett kamera, ami így eléggé lent van, ölben nem tanácsolt a használata, de alacsonyabb asztalon is be kell lőni az ideális szöget, ha nem akarunk előnytelenül mutatkozni.
Munkára tehát kiváló, remek a visszajelzés, elütést ebben a cikkben eddig például csak egyet sikerült ejteni. Na, de a legfontosabb kérdés: milyen játékra, hogy futnak rajta a kedvenceink? Nos, ez már pénztárcánktól és hajlandóságunktól is függ, elvégre az Y540 több verzióban is elérhető, melyek közül az átlagos i5-9300H CPU-s és GTX 1650-es (nem a Ti) változat járt nálunk, ami nagyjából 300 ezer forint környékén már beszerezhető (ezalatt csak az 1050-es van), szemben az i7-es, 2060-as példányokkal, amik azonban a félmilliós kategóriában találhatók. Utóbbiakat biztosan nem érheti panasz, de ezért a zsebünkbe is mélyebben bele kell nyúlnunk, az olcsóbbnak mondható összeállítás érdekében viszont kompromisszumokat kell hoznunk.
No, nem minden téren, persze. Merthogy alapesetben a normál verzió is nagyon szépen muzsikál, így aksija néhány órán át bírja a strapát, 15 hüvelykes kijelzője ugyan csak Full HD, de az 144Hz-en fut, miközben a színek és mélységek szépen átjönnek. Az Atmos hangzással hang terén sem gyengélkedik az Y540, de azért, ahogy mindig, továbbra is külső rendszert ajánlok a teljesebb élményért. Játékból kipróbáltam mindenfélét, gyorsasága miatt a Shadow Warrior 2, látványáért a Wolcenfutott néhány egyéb cím mellett, de a Lenovo üdvöskéje mindennel megbirkózott, komolyabb melegedést nem észleltem, egyedül a hang volt néha kicsit sok, de a fülem elég érzékeny, így nem lepődtem meg a zúgás nyújtotta személyes élményen sem. Természetesen a már jelzett árkülönbségek és specifikációk miatt nem minden futhat maximum beállítások mellett, de valamit valamiért, avagy mindennek megvan az ára, a teljesítményt pedig kiválóan maximalizálhatjuk a Lenovo Vantage segítségével.
Merthogy a Lenovo Legion Y540 már az alap kiszereltség mellett is nagyszerűen teljesít, árkategóriájában tökéletesen megfelelő felszereltséget és technikai szintet nyújt, ha pedig tényleg felsőbb kategóriás gamer hardvert akarunk, azt azért ne a 300 ezres sávban keressük. Kialakításával, anyaghasználatával (rendkívül tömör, strapabíró váz, igényes kialakítás, pofás és nem hivalkodó külső, súly és paraméterek), valamint munkavégzés szempontjából is ragyogó jellemzőivel a laptop már a standard verzióval is belopta magát a szívembe, öröm volt használni, ennek hála nem is kérdéses, hogy ajánlott termékről van szó.