Az AHVA panelek térhódításának köszönhetően manapság már nem kell annyi kompromisszumot kötnünk, a gyors képfrissítési ráta és az alacsony válaszidő már nem csak a TN panelek sajátja. Persze nem lehet egyenlőségjelet tenni a kettő közé, mert azért vannak helyzetek, mikor utóbbi valakinek jobban megfelelhet, de az átlagfelhasználónak bőségesen megteszi egy jobb AHVA panel is. És az AOC 27G2U/BK éppen ilyen, ráadásul bőven a megfizethető kategóriába tartozik.
Tyúklábon forgó palota…
De ne szaladjunk ennyire előre, mert van mit mesélni ezen kívül is. A 27 colos képátlójú, teljesen sík képernyős monitor szinte kávamentes (persze perem még így is van az üveglap mögött), egyedül az alsó perem maradt meg, melyet középütt az AOC logója díszít. A dizájnerek szemmel láthatóan inkább a lábazat és a hátlap megtervezéséért kaphatták fizetésüket, a „gamer jegyek” főleg itt érhetők tetten: hátoldalán a két vörös díszítőelem, az ugyanilyen árnyalatban pompázó csíkkal díszített oszlop és az elöl-hátul kétujjas „tyúklábú” talp emeli ki úgy-ahogy a tömegből. A tartószerkezet stabil, a kijelző nem billeg és könnyedén állítható, billenthető és akár 90°-ban is elforgatható az ötletes kialakításának hála.
Az OSD négy süllyesztett gombot kapott, melyek helyett jobban örültünk volna egy igényes joysticknek, mert azzal mindig könnyebb a navigáció. Persze ez még nem vesz el a funkciókból, melyek között a kötelező elemek mellett az MPRT, MBR és Overdrive funkciókat emelhetjük ki, bár manapság már ezek sem számítanak ritkaságnak. Felszereltségét tekintve szintén hozza a kötelezőt: kettő HDMI (1.4), egy DisplayPort (1.2) és egy VGA csatlakozó is elfért rajta, a négy darab USB 3.0 port, illetve a 3,5 mm-es jack ki- és bemenetek társaságában.
…félpanziós ellátással
A Panda LC238LF1F IGZO, IPS-tech panelje itt egyedi háttérvilágítást kapott, 144 Hz képfrissítésre és MPRT segítségével 1 ms válaszidőre képes. Ez utóbbiért a technológiából adódóan a fényerő egy részével fizetünk, a kép pontosságának minimális javulásán túl egyéb látványos különbséget nem fedeztünk fel. Már csak azért is érdemes elgondolkozni a hanyagolásán, mert a FHD (1920×1080) felbontású kijelző 250 cd/m2 maximális fényerejétől amúgy sem ég majd ki a retinánk, és ennek nagyjából negyedét kapásból elveszítjük a mód aktiválásával. Hasonlóan vegyes érzéseink voltak az Overdrive hasznosságát illetően, a gyakorlatban sok javulást nem hozott, továbbra is inkább kompromisszumos megoldásnak tartjuk. Aktiválásával a csóvahúzás helyett inkább a szellemképezés lett jobban kivehető a gyorsan mozgó, kontrasztos elemeknél, a funkció választott erősségétől függően, az egyedüli használható beállításnak a „strong” volt nevezhető.
Az IPS technológiának megfelelő kontrasztarány és színtelítettség itt is a pozitívumok sorát erősíti, melyet minden beállításon meg is tart. Itt említenénk meg a dinamikus kontrasztarány opcióját (DCR), melyet egész egyszerűen nem tudunk hová tenni, hiszen az egész háttérvilágítás egy egységként van kezelve. Véleményünk szerint ezért fölösleges vele bíbelődni, ilyen szinten még bőven megfelel a kézi utánigazítás is. Szintén az IPS technológiából adódó gyermekbetegségek továbbá a fénybeszivárgás (bleeding) és a ragyogás (glow) – előbbit csak nagyon enyhén, a széleken tapasztaltuk; utóbbi enyhe ezüstös-vöröses ragyogása főleg meredekebb betekintési szögeknél érzékelhető. A kijelző fényerejének uniformitását illetően az alsó harmad egységesen sötétebb volt, de mint mindig, úgy most is meg kell jegyezzük, hogy nincs két egyforma panel, így itt adódhatnak eltérések.
És egy kis extrával
És van egy jó hírünk is. Az AOC 27G2U/BK a dobozon szereplő FreeSync felirat mellett is G-Sync-kompatibilis. Feltéve persze, hogy GTX 10-es, vagy RTX-szériás kártyával rendelkezünk, mely mellé a 417.71 driver vagy frissebb van telepítve, és a DisplayPorton csatlakozunk a videokártyához.
Összességében véve elégedettek voltunk az AOC 27G2U/BK monitorával, annak fényében különösképpen, hogy effektíve G-Sync-képes monitort kaphatunk cirka 50 ezer forint ellenében, bitang képfrissítéssel és egész jó képminőséggel. Bátran rá is nyomjuk az egyelőre még csak képzeletbeli melegen ajánlott pecsétünket is.