A PS4 és az Xbox One bemutatkozása óta ismét fellángolt a PC-s társadalom hangos kisebbsége, akik szerint nem érdemes sok pénzért nextgen konzolt venni, mert ugyanannyiból kijön egy jó gamer-PC is. Persze a „jó”, mint fogalom, relatív, hisz egy 150 ezer forint körüli gép sosem fogja maximális pompájában kihajtani a gyönyörű Battlefield 4-et, de arra talán elég lehet, hogy egy ideig békében eljátszogassunk az íróasztal előtt, persze kompromisszumokkal. Úgy gondoltuk, hogy próbára tesszük az elméletet, és egy merész gondolatkísérlet során felépítünk egy gamer-PC-t egy nextgen konzol árából. És most nem csak egy szép házra gondolunk, hanem komplett konfigurációra, monitorral, egérrel és billentyűzettel -- hisz egy PC így teljes. A PS4 hozzávetőlegesen 120 ezer forintba kerül majd a megjelenésekor, ez viszont kevésnek bizonyult, így az Xbox One ajánlott felhasználói árának átszámítását, 150 ezer forintot lőttük be keretnek. Szempont volt a baráti fogyasztás, a hozzáférhetőség (azaz hogy ne kelljen túl sokat kutatni egy alkatrész után sem), és persze a játék -- lássuk, mire jutottunk!
Alaplap - ASROCK H61M-DG3/USB3
Minden gamer-PC egy alaplappal kezdődik, mi pedig az ASROCK H61M-DG3/USB3-ra tettük a voksunkat, mely már 13 ezer forint környékén megvásárolható. Természetesen szó sincs csúcsteljesítményről, de amit kell, azt tud a lap: Intel H61-es chipset, 2 db DDR3-as memóriafoglalat (összesen 16 GB-ot képes befogadni), 1-1 db PCI-E x16-os és x1-es slot, 4-4 db USB 2.0-s és 3.0-s port, 5.1-es integrált hangchip és Intel HD grafikus egység található rajta. Kiemelendő, hogy a ASROCK H61M-DG3/USB3 támogatja a K-szériás Intel processzorokat is. Megjegyzés: az alaplapon spórolni sosem jó megoldás, még akkor sem, ha ASROCK-ról van szó, így kicsit drágább alternatívaként egy Z77 Pro4-M-et javaslunk, mely 10 ezer forinttal kerül többe, de tartósabb választásnak bizonyulhat a jövőben.
Processzor - Intel Pentium G2030 vagy G860
Jó lenne valamilyen Core i-szériás erőművet ajánlani, de akkor nem maradna suska a többi komponensre, így a régi Pentium-sorozat G2030-as vagy G860-as modelljeit választottuk. Hogy ki melyikre teszi rá a mancsát, igazából édes mindegy, játékokban nyújtott teljesítményük nem igazán tér el egymástól. Mindkét processzor két maggal operál, órajelük 3.0 GHz, és mindkettő tartalmaz egy GPU-t, mely a G860 esetében több kakaót biztosít -- igaz, játékra úgysem fogja használni senki. Ezért is picit alán a G2030 felé billen a mérleg nyelve: 2013 nyári konstrukció, 22 nm-es és nem 32-es, és a fogyasztása is 10 wattal jobb (55 watt). Mindkét Intel Pentium főegység ára 17 ezer forint körül mozog, nyers erejük pedig az Intel Core-i3 2100 környékén mozog, szóval játékra is alkalmasnak bizonyulnak.
Memória - 8 GB Kingston HyperX DDR3-1600 CL9 Kit
Nincs jó gamer-PC megfelelő mennyiségű RAM nélkül. A 4 GB manapság legfeljebb belépőszinten elég, így ajánlott a jövőbe tekintve rögtön 8 GB RAM-mal indítani. A Kingston HyperX DDR3-1600-as megoldása az összes mai játéknak elegendő, a 2x4 GB-os kiszerelés pedig garantálja a dual channel működését. Megjegyzés: a gyártó annyira nem fontos, a Kingmax is ugyanolyan jó, ha épp olcsóbb, vagy az van kéznél. Ára 18 ezer forint.
VGA – ASUS AMD ATI Radeon HD7770 1GB GDDR5
Na, eljutottunk minden gamer-PC második lelkéhez, a videokártyához, mely nem elég, ha erős, hisz párban kell lennie a processzorral, különben a gép teljesítménye kiegyensúlyozatlan lesz. Bár eddig az Intel platform tűnt logikus választásnak, ezúttal az ár/teljesítmény bajnok AMD-hez fordultunk, és egy ASUS AMD ATI Radeon HD7770 1GB GDDR5-ös VGA-ra tettük a voksunkat. Röviden a kártyáról: 1 GHz-es mag-órajel, 1 GB 1125/4500 MHz-es GDDR5 RAM, 128 bites buszrendszer, D-sub, DVI, HDMI. A hozzáértők most nyilván bólogatnak, mondván, hogy „igen-igen, ez egy kellemes belépőszintű VGA”, és bizony igazuk van: a Battlefield 4 nem fog rajta hasítani, de a játékok többségével elboldogul a VGA, még a legnagyobb étvágyú programok, mint a Metro: Last Light is futtathatók rajta.
HDD - WD 500 GB Caviar Blue
SSD-ről ilyen szűk keresztmetszet esetén nem álmodhatunk, maradunk hát a mezei HDD-nél: a Western Digital 500 GB-os modelljét választottuk, mely egy teljesen sztenderd 7200 rpm-es merevlemez, 16 MB-os pufferrel, SATA3-as interfésszel. Ha jól beosztjuk a helyet, egy rakás játék elfér rajta. Ára 14 ezer forint.
Ház - Cooler Master Elite 342
Házak terén nem érdemes spórolni, főleg nem egy gamer-PC esetében, hisz ezek a gépek nonstop üzemelnek télen-nyáron, egy igazi játékos nem szívesen hagyja parlagon heverni a vasat. Így aztán a 9 ezer forintos Cooler Master Elite 342-t választottuk, ami egy meglehetősen egyszerű dizájnnal ellátott, feketeszínű microATX ház. 2 db 5,25”-es és 6 db 3,5”-es tárhely és könnyű szerelhetőség jellemzi, valamint remekül szellőzik, ami a Cooler Master egyik legnagyobb erőssége. A Cooler Master Elite 342-höz nem jár táp, így azt sajnos venni kell hozzá: a Chieftec iArena 400W GPA400S8 pont megfelelő egy ilyen teljesítményű géphez, szintén 9 ezer forintos áron.
Egér és billentyűzet
A PC alapvető kellékei: egy Logitech K120 magyar billentyűzet 3000 forint, míg egy játékra is remekül alkalmazható Gigabyte Force M7 egér 4000 forintot kóstál. FPS-huszároknak megfontolandó lehet egy Gigabyte M6900 v2, igaz, ez egy ezressel többe kerül.
Monitor - PHILIPS 227E4QSD/00
Na igen. A monitor. Minden játékos ezzel az eszközzel találkozik a legtöbbet, és mivel a szemünk a legérzékenyebb érzékszervünk, így nem mindegy, mit bámulunk több órán keresztül. Továbbá egy jó monitor nem olcsó mulatság: ha valaki olyan panelre vágyik, ami játékra, filmnézésre és munkára egyaránt alkalmas, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, vagy kénytelen kompromisszumokat kötni. Számunkra is csak utóbbi út állt rendelkezésünkre: a PHILIPS 227E4QSD/00 egy 21,5 hüvelykes, IPS-paneles monitor, 14 ms-es válaszidővel, ami talán egy Call of Duty-megszállottat zavarhat eleinte. Mindazonáltal a színek és az 1920x1080-as natív felbontáskor kapott képminőség, illetve a kiváló betekintési szögek kárpótolják a gamereket. Negatívum ugyanakkor, hogy a gyártó nem vállal háromnapos pixelgaranciát, ami egy ilyen szűk helyre bezsúfolt Full HD-s panel esetén aggodalomra adhat okot, na meg HDMI sincs, csak DVI és D-sub. De persze az ár a döntő: a PHILIPS 227E4QSD/00 36 ezer forintba kerül, ennyi pénzért pedig nagyon-nagyon jó vásárnak tekinthető.
Gamer-PC konzol áron - összegzés
A fenti árak természetesen tájékoztató jellegűek és bármikor változhatnak -- de a cikk írásakor 151 ezer forintnál járunk, és egy egész jó gamer-PC-nk van, legalábbis a középkategóriában (igen-igen, egy ezressel fölélőttünk, de ennyit még lenyelhetünk). S hogy ez igazolja-e azon állításokat, melyek szerint konzolt venni marhaság? Korántsem: ez a konfiguráció elég lehet úgy 1-2 évre, de később óhatatlanul legyengül, a VGA és a processzor már most is elég gyengének számít, főleg, hogy utóbbiban csak két mag található. Ezzel szemben egy konzol életideje minimum öt év, de a mostani ciklus 2005 óta tart és lehet, hogy a nextgenek is ellesznek tíz esztendeig. Szóval, ha tartósságról van szó, akkor még mindig a konzol a jobb befektetés.
Egyetértetek? Vagy úgy gondoljátok, hogy tévedünk? Ti milyen gépet állítanátok össze 150 ezer forintból? Várjuk véleményeteket, elképzeléseiteket, képzeletbeli konfigurációitokat a kommentek között!
Asus M5A78L LE alaplap 15,8k
Kingmax 8GB DDR3 1600MHz memória 17k
Western Digital 500GB 32MB SATA WD5000AVDS merevlemez 16k
Asus 7770 1GB DDR5 HD7770-DCT-1GD5 videokártya 32,9k
Asus TA-711 fekete számítógép ház 5600
FSP Raider 550W tápegység 14,5k
ez összesen 155k, monitor nélkül (hisz akinek már van pc-je és elfogadható minőségű monitorja az úgysem költ erre)
Eddig olvastam a cikknek álcázott tudatlanságot. Kérlek Chocho, adj már hozzá a konzol árához is egy faja kis tévét, mert anélkül nem fog menni. Ha pedig most előállnál azzal az okosnak látszó visszaböfögéssel hogy az van otthon mindenkinek, akkor én előre jelezném hogy a konzolokhoz "való" HDTV képes kezelni a PC képét is, ergo a PC-nek sem kellene monitor. Laza 36 ezerrel loptad meg az embert a cikkben.
Ha pedig ezt a 150 ezret egy olyan embernél nézzük meg aki rendelkezik PC-vel és szeretne esetleg venni egy konzolt, és így ajánlunk neki egy PC ápgrédet, akkor jóformán megint lenyeshetünk a kiadott összegből újabb 30 ezret. Azaz ÖSSZESEN 66 ezerrel többet lehet szánni egy fejlesztés esetén a rendszerre, hiszen feltételezhető hogy van HDD-je, egere, billentyűzete, háza. Táp+alaplap+VGA+RAM+CPU csere szükséges.
Simba, mi itt nem kötekszünk, csupán reálisan vesszük figyelembe a dolgot. Persze a cikk szerint is lehet intézni a mókát, de az egy tévémentes parasztházban lenne csak reális ahol épp most köti be Vér Pista bá' a zInternyetet a kölkének és megveszik életük első ámítógépét, mert ugye a teheneknek nem kellett eddig, a kis Vér Pistikének pedig "kell" a gép az oskolához... Hidd csak el hogy JÓVAL többen vannak azok akik nem nulláról fognak hozzákezdeni a dologhoz!
Mostanság ritka bulvárosan bicskanyitogató cikkek jelennek meg a "komolyabb" témákhoz. EZ vajon miért van? Kevés a látogató és kell a flamewar a kattintás miatt?
Asrock alaplap már nekem és ismerősömnek is halt meg idő előtt, de ezzel lehet csak nekünk nem volt szerencsém. Egyszer szavaztam bizalmat Gigabyte egérnek, és ott 1 év után elkezdett megőrülni a görgő, és alapból sem volt egy precíz eszköz, legalábbis az 5 év után leváltott Logitech MX510 után egyértelműen érezhető volt a minőségi különbség. Ha már Gamer PC, én az egérrel semmiképp sem spórolnék.
Monitor nélkül bizony hozható egy ütős kis játékgép, ez a véleményem.
Eddig olvastam a cikknek álcázott tudatlanságot. Kérlek Chocho, adj már hozzá a konzol árához is egy faja kis tévét, mert anélkül nem fog menni. Ha pedig most előállnál azzal az okosnak látszó visszaböfögéssel hogy az van otthon mindenkinek, akkor én előre jelezném hogy a konzolokhoz "való" HDTV képes kezelni a PC képét is, ergo a PC-nek sem kellene monitor. Laza 36 ezerrel loptad meg az embert a cikkben.
Ha pedig ezt a 150 ezret egy olyan embernél nézzük meg aki rendelkezik PC-vel és szeretne esetleg venni egy konzolt, és így ajánlunk neki egy PC ápgrédet, akkor jóformán megint lenyeshetünk a kiadott összegből újabb 30 ezret. Azaz ÖSSZESEN 66 ezerrel többet lehet szánni egy fejlesztés esetén a rendszerre, hiszen feltételezhető hogy van HDD-je, egere, billentyűzete, háza. Táp+alaplap+VGA+RAM+CPU csere szükséges.
Simba, mi itt nem kötekszünk, csupán reálisan vesszük figyelembe a dolgot. Persze a cikk szerint is lehet intézni a mókát, de az egy tévémentes parasztházban lenne csak reális ahol épp most köti be Vér Pista bá' a zInternyetet a kölkének és megveszik életük első ámítógépét, mert ugye a teheneknek nem kellett eddig, a kis Vér Pistikének pedig "kell" a gép az oskolához... Hidd csak el hogy JÓVAL többen vannak azok akik nem nulláról fognak hozzákezdeni a dologhoz!
Mostanság ritka bulvárosan bicskanyitogató cikkek jelennek meg a "komolyabb" témákhoz. EZ vajon miért van? Kevés a látogató és kell a flamewar a kattintás miatt?
Igazat adok itt sokaknak, 150-ért max monitor nélkül érdemes asztali játékos PC-ben gondolkodni, de az is igaz, hogy a konzol mellé sem jön ingyen a fullHD TV, úgyhogy a monitort érdemes is kihagyni a számításból.
Asus M5A78L LE alaplap 15,8k
Kingmax 8GB DDR3 1600MHz memória 17k
Western Digital 500GB 32MB SATA WD5000AVDS merevlemez 16k
Asus 7770 1GB DDR5 HD7770-DCT-1GD5 videokártya 32,9k
Asus TA-711 fekete számítógép ház 5600
FSP Raider 550W tápegység 14,5k
ez összesen 155k, monitor nélkül (hisz akinek már van pc-je és elfogadható minőségű monitorja az úgysem költ erre)
Például ilyen párosításban:
FX-6100
POWERCOLOR AX7850 2GBD5-DHV2
A RAM az meg 2x4GB kiszerelésben. Ez az egész persze csak monitor nélkül.:)
Asus M5A78L LE alaplap 15,8k
Kingmax 8GB DDR3 1600MHz memória 17k
Western Digital 500GB 32MB SATA WD5000AVDS merevlemez 16k
Asus 7770 1GB DDR5 HD7770-DCT-1GD5 videokártya 32,9k
Asus TA-711 fekete számítógép ház 5600
FSP Raider 550W tápegység 14,5k
ez összesen 155k, monitor nélkül (hisz akinek már van pc-je és elfogadható minőségű monitorja az úgysem költ erre)
Többiekhez! egyértelmű a cikkből, hogy komplett konfigurációt ajánl nem pedig félkonfig-ot. Nyilván, ha a monitor, egér ezeket nem nézzük, jobb gép összerakható ekkora összegből.
Persze én AMD alapokra helyezném a gépet és egészen más összeállítást ajánlanék, de sok minden múlik az áron ki hol nézi.:)
Nekem egy LG Flatron E2242-öm van, ami egy TN paneles 5ms-es monitor és TN panel hiszti ide vagy oda én teljesen meg vagyok vele elégedve, pedig én aztán mindent csinálok vele a film nézéstől a játékig, még munkára is használom. :)
Többiekhez! egyértelmű a cikkből, hogy komplett konfigurációt ajánl nem pedig félkonfig-ot. Nyilván, ha a monitor, egér ezeket nem nézzük, jobb gép összerakható ekkora összegből.
Persze én AMD alapokra helyezném a gépet és egészen más összeállítást ajánlanék, de sok minden múlik az áron ki hol nézi.:)
Nekem egy LG Flatron E2242-öm van, ami egy TN paneles 5ms-es monitor és TN panel hiszti ide vagy oda én teljesen meg vagyok vele elégedve, pedig én aztán mindent csinálok vele a film nézéstől a játékig, még munkára is használom. :)
MSI AM3+ alaplap -11 ezer
Ház 450-es táppal 1-1 ezer
Kingson 4GB DDR3 -8 ezer
AMD FX 4100 -22 ezer
500GB 7200 rpm toshiba vinyó 12 ezer
Asus Radeon 6570 - 17 ezerért.
persze mondtam neki hogy tápot valamikor cserélje jobbra, ha fejleszteni akarja, de most megy neki szuperül, elfutnak vele a gammák.