A merítéses, vagy inkább merülő hűtés nem újkeletű dolog: az alapelveit már a 2000-es évek elején is ismerték, sőt kutatólaboratóriumokban használták is, a 2010-es évektől pedig elterjedtnek nevezhetjük - legalábbis ami a szervereket illeti. Ezen kíván változtatni a Thermaltake, ami "sima" gépekbe is elhozná ezt a különleges hűtési módot.
A koncepció egyszerű: ventilátorok és vízhűtés helyett az alkatrészek közvetlenül egy folyadékban vannak, ami elvezeti a hőt. Na de folyadék+elektromosság? Azt hogy? Úgy, hogy ez a folyadék nem vezeti az elektromosságot, és nem okoz korróziót sem.
A kép forrása: Thermaltake
És hová tűnik a hő? Kétféle opció lehetséges: vagy cirkulál a folyadék, vagy elpárolog, és lecsapódik. A Thermaltake az előbbit választotta, az IX600 (ATX) és IX300 (ITX) házakkal. A speciális számítógépházak két "kamrára" oszthatók: egy elülsőre, amiben ott vannak az alkatrészek és a folyadék, és egy hátsóra, ahol radiátorok kaptak helyet. A felmelegedett folyadék csöveken keresztül jut a hátsó kamrába, a radiátorok lehűtik, majd visszajut az elülső kamrába. Egyszerű és nagyszerű, nem igaz?
A kép forrása: Thermaltake
Az ATX méretű házba 2 videókártya is fér, míg az ITX-be egy. A Thermaltake tesztelte is a házakat, 350 és 400W-os TDP mellett. Az IX600-at egy AX700-as léghűtéses házzal, Intel Xeon w9-3495X procival, és két RTX 4090-cel engedték össze. A processzor jó 20 fokkal volt hűsebb a folyadékkal, mint nélküle, az egyes számú videókártya viszont jobban felmelegedett, mint léghűtés esetén. Cserébe a második számú kártya hűsebb volt. Ugyanezt a tesztet egy AMD Ryzen Threadripper 7980X procival is megnézték, az eredmények hasonlóak lettek.
A képek forrása: Thermaltake
Nagyon kíváncsiak vagyunk, mikor kerül bolti forgalomba az IX600 és IX300, arra meg pláne, hogy mennyibe fognak kerülni. Arra meg végképp, hogy lesz-e, aki megveszi. Ti mit gondoltok erről a fajta hűtésről? További infókat a Thermaltake oldalán találtok.
A borítókép forrása: Mark Stetson