Legújabb tech kötődésű eszmefuttatásunkban vegyünk elő egy méltatlanul elhanyagolt kifejezést, a bottleneck fogalmát. A magyarul "szűk keresztmetszetként" lefordított jelenség nemcsak az informatikában, hanem a gazdaságban, közlekedésben, sőt a projektmenedzsmentben is megfigyelhető, de mi most maradjunk a számítógépeknél, azokon belül is a hardvereknél (vannak ám szoftveres bottleneckek is).

A bottleneck nem más, mint az az alkatrész, ami visszafogja a gép teljesítményét, ami miatt nem tudja minden komponensét maximálisan kihasználni a rendszer. Szívem szerint szűk keresztmetszet helyett leggyengébb láncszemnek nevezném, hiszen hiába modern a PC-nk legtöbb eleme, ha van egy több mint 10 éves videókártyánk, nem fogjuk maxon futtatni az új játékokat. Ez a bottleneck lényege: hiába jó a procink, ha vacak a kártyánk, és igaz ez fordítva is, hiába jó a GPU-nk, ha gyenge a CPU-nk.

Éppen ezért érdemes gép építés/frissítés előtt/közben ellátogatni a PC Builds oldalára, ahol találhatunk egy Bottleneck Calculator-t. Itt nyugodtan adjátok meg mostani procitokat és videókártyátokat, majd jelöljétek be, hogy általános, procit, vagy inkább videókártyát terhelő feladatokat szoktatok végezni, és adjátok meg a felbontásotokat is.

bottleneck-calculator-01.jpg

A kép forrása: PC Builds/Bottleneck Calculator

Nekem jelenleg egy 12400F procim van, egy RTX 3070-es társaságában, amit ultra-wide QHD, azaz 3440x1440-es felbontáson használok. Általános felhasználásra 2,5%-os CPU bottlenecket jelez, tehát a procim nem annyira vad mint a 3070, de 5% alatt ez még nem jelent problémát.

A procit megterhelő üzemmódra átkattintva viszont már 7,3%-os a bottleneck, és az oldal ki is írja, hogy túl gyenge a procim ehhez a videókártyához. A videókártyát terhelő feladatoknál viszont 0% a bottleneck, a 12400F és a 3070 tökéletesen tud együtt dolgozni.

Egészen más a helyzet a másik gépemnél, amiben egy i7-6700 dolgozik egy RX 6400-zal. Ott full HD felbontáson már 7,3% az általános, 11,9% a procit terhelő, és 2,4% a kártyát terhelő feladatoknál a bottleneck, mindhárom esetben a proci miatt. Tehát a kártya teljesítményét visszafogja a processzor.

Használat közben viszont egyáltalán nem érzem ezt, hogy lehetséges ez? Úgy, hogy nem full HD-n, hanem 2160p, azaz 4K UHD, magyarán 3840x2160 felbontáson használom a gépet. Így általános felhasználásra 0,1%-os bottleneck jön ki, ráadásul a videókártya miatt, a procit terhelő feladatoknál 0%-os, míg a videókártyát terhelő feladatoknál 5,1%-os a bottleneck a kártya miatt.

bottleneck-calculator-02.jpg

A kép forrása: PC Builds/Bottleneck Calculator

Full HD-ban a procinak jut nagyobb szerep, és nem feltétlenül tud már helytállni az RX 6400 mellett, míg 4K-ban a kártyára helyeződik a hangsúly, és kevesebb a dolga a procinak. A bottleneck mértéke tehát attól is függ, hogy a rendszer melyik része kerül nagyobb terhelés alá az adott felbontáson. Általánosan, de nem minden esetben elmondható, hogy a felbontás növekedésével egyre inkább a GPU terhelődik, míg alacsonyabb felbontáson a CPU teljesítménye kerül előtérbe.

Egy biztos: érdemes olyan processzor-videókártya párosítást választani, ami nem produkál túl magas százalékú bottlenecket az általunk használni kívánt felbontáson, hogy minél jobban kihasználhassuk mindkét komponensünket. Nektek milyen értékeket dobott az oldal?

A borítókép forrása: Chiradech (Chiradech Chotchuang)