Tudom, a nálam okosabbak katasztrófaturistáskodni jöttek, de mindig nyitott vagyok az építő jellegű kritikára, úgyhogy ne kíméljetek, mindenki másnak pedig kellemes szórakozást!

Ugyan gépet összerakni elsőre bonyolultnak tűnhet, de egyáltalán nem az, úgy aposztrofálnám, mint egyfajta felnőtt LEGO-t. Ha az alkatrészek nem hibásak, nagyon bénának kell lenni ahhoz, hogy elrontsunk valamit, de erre szerencsére kevés a lehetőségünk is: a proci pasztázásánál és a proci hűtő felhelyezésénél kell jobban koncentrálni, a többi adja magát. No de! Addig el kell jutni, a gép összerakásának első állomása pedig a megfelelő alkatrészek kiválasztása. Na de mi alapján?

Kezdjük a legfontosabbal, gépünk agyával, a processzorral. Ha ez megvan, utána a processzorhűtő, az alaplap és a memória is adja magát, onnan pedig már tényleg nem olyan nehéz. A szakértők azt mondanák, hogy felhasználási terület szerint érdemes procit választani, de én közel sem nevezném magam szakértőnek, mindössze lelkes amatőrként űzöm az ipart, és mindig tanulok valami újat. Éppen ezért csak annyira választanám külön a felhasználási területeket, hogy irodai felhasználás, gamer felhasználás, 3D modellezés, AI kutatás. Míg irodai felhasználásra egy i3 is bőven elég, gamerkedni már érdemesebb min. i5-ön, a 3D modellezéshez speciális videókártyára is szükségünk lehet, míg az AI kutatáshoz érdemesebb egy szuperszámítógépbe beneveznünk (pl. ilyenbe). 

Szóval lássuk a fontosabb szempontokat, az áron kívül!

  • DDR4, vagy DDR5 támogatás
  • PCIe 4, vagy PCIe 5.0 támogatás
  • Foglalat
  • Van-e benne integrált grafikai processzor

Ezeken felül pedig a teljesítményt érintő kérdések:

  • Magok/szálak száma
  • Órajel/Turbó órajel
  • Cache méret
  • Lehet-e overclockolni

gepito-2024-cpu-benchmark-01.jpg

Forrás: Tom's Hardware

Lássuk mi micsoda!

DDR4/DDR5

A DDR egy memória technológia, ami a RAM-ok teljesítményét javítja. A DDR4 és DDR5 tehát a memória típusa. A DDR5 gyorsabb, mint a DDR4, úgyhogy aki most épít gépet, annak érdemesebb elköteleződnie a DDR5 mellett, még ha drágább is – az biztos, hogy jövőállóbb, mint a DDR4.

PCIe 4.0/PCIe 5.0

Ez nem más, mint a különböző komponensek (pl. processzor, videókártya, ssd, stb.) csatlakozási pontja az alaplaphoz. Éppen ezért fontos a sebesség: a PCIe 5.0 kétszer olyan gyors kommunikációt tesz lehetővé az alkatrészek között, mint a PCIe 4.0. A processzor fontos szerepet játszik a dologban, mert hiába támogatja az alaplapunk a PCIe 5.0-t, ha a procink csak PCI-e 4.0-t, ebben az esetben a csatlakoztatott eszközök is PCIe 4.0 sebességen fognak dolgozni.

Foglalat

Arról a foglalatról van szó, ami az alaplapon található, és a processzort csatlakoztatjuk hozzá. Az Intelnél most volt váltás, a legújabb processzoraik már LGA 1851-esek, az AMD-nél 2022 óta AM5 foglalatot használnak. Az Intelnél korábban az LGA 1700-as foglalatba lehetett 12-13-14. generációs procikat tenni, most tartunk a 15. generációnál. A legolcsóbb LGA 1700-as alaplap jelen sorok írásakor 28 ezer Ft, a legolcsóbb 1851-es 79 ezer. Aki nem a legújabb processzort szeretné megvenni, annak még évekig bőven elég egy LGA 1700-as foglalatú processzor.

Van-e benne integrált grafikai processzor

Magyarán külön videókártya nélkül tud-e képet adni a gép. Ha irodai felhasználásról beszélünk, akkor bőven elég a processzorba integrált grafikai processzor, minden minden másra ott a dedikált videókártya.

gepito-2024-cpu-benchmark-02.jpg

Forrás: Tom's Hardware

Teljesítményt érintő kérdések

Magok és szálak száma

magok a processzor fizikai számítási egységei, amelyek egy-egy feladat végrehajtására képesek. Alapesetben egy mag egy feladatot tud futtatni. DE! A szálak a magokon belüli logikai egységek, melyek lehetővé teszik, hogy egy mag több feladatot is kezeljen. Ha egy processzor támogatja a szálak osztását, akkor egy mag képes két szálat párhuzamosan futtatni, így egy mag nemcsak egy feladatot, hanem akár több szálat is képes kezelni egyszerre. Minél több mag és szál áll rendelkezésre, annál jobb a több szálat igénylő alkalmazások (pl. videóvágás, 3D renderelés, párhuzamos számítások) futtatása, mivel ezek az alkalmazások képesek párhuzamosan kihasználni a processzor több magját és szálát, ami gyorsabb végrehajtást eredményez.

Órajel

Minél magasabb az órajel, annál gyorsabban képes a processzor végrehajtani az utasításokat, így általában jobb teljesítményt nyújt, különösen az egymagos alkalmazások és játékok esetében. DE! Újabb generációk esetében nem feltétlenül szükséges a magasabb órajel a jobb teljesítményhez, mert azonos órajelen is hatékonyabbak lehetnek.

Cache méret

A cache a processzoron belüli gyorsítótár memóriája. A proci képes közvetlenül onnan olvasni átmeneti adatokat, így nem kell mindig a RAM-ot, vagy az SSD-t elérnie. Minél nagyobb a mérete, annál több adatot tud ideiglenesen tárolni a processzor. Háromféle található egy prociban: L1, ami a leggyorsabb és legkisebb méretű, L2, és L3.

Overclock, tuning

Az overclocking azt jelenti, hogy a processzor sebességét túlhúzzuk, hogy jobban teljesítsen. Ezzel csak óvatosan, kezdőknek egyáltalán nem ajánlott. Ha valamiért ilyesmire adnátok a fejeteket, érdemes Intelből „K”-s procit választani, AMD-nél nincs külön betűjel. Nem csak K-s proci húzható túl, ehhez viszont olyan alaplap kell, ami támogatja a BCLK OC-t.

gepito-2024-cpu-benchmark-03.jpg

Forrás: Tom's Hardware

ÉS AMI A LEGFONTOSABB! Ha a fentieket mind magunkba szippantottuk, és sikerül eljutnunk egy processzorhoz, nézzünk róla teszteredményeket! A teszteredmények sosem hazudnak, mindig érdemes megnézni, hogy kiválasztottunk hogyan teljesít játékok közben, többszálas feladat végrehajtásakor, egy szálon futó feladat teljesítésekor, és milyen pontokat produkál különböző benchmark programokban.

Tehát milyen processzort érdemes venni?

Attól függ mihez. De ha engem kérdeztek, és az olcsóság számít, akkor egy i5-12400F-et ajánlanék, ami jelen sorok írásakor 47 ezer forintért beszerezhető. 6 mag, 12 szál, 2,5 GHz alap órajel, 4,4 GHz turbó órajel, LGA 1700-as foglalat, támogatja a DDR5-öt és a PCIe 5.0-t, a teljesítménye pedig a legtöbb mai játékhoz bőven elég. Ha viszont jövőállóbb konfigban gondolkodtok, és a pénz nem feltétlenül akadály, akkor ott az AMD Ryzen 7 7800X3D, ami ugyan 250 ezer forinttól kezdődik, viszont hosszú évekre megvagytok fejlesztés nélkül. 8 mag, 16 szál, 4200 MHz-es órajel (5000 MHz turbo), 8 MB-os L2, 96 MB-os L3, DDR5 és PCIe 5.0 támogatás. Csudálatos!

Ti milyen szempontokat szoktatok figyelembe venni proci választáskor?