Néhány nappal ezelőtt befutott a hónap második nagy RPG-je (az első ugyebár a Kingdom Come: Deliverance 2), az Avowed, melynek története a Pillars of Eternity-széria remekül kidolgozott világában játszódik, csak épp CRPG helyett ezúttal egy némileg mozgalmasabb élményt kaptunk. A sokszor bizonyított Obsidian Entertainmentre ezúttal valamivel több nyomás nehezedett, mint eddig, hiszen ez a csapat első olyan szerepjátéka (a Grounded és a Pentiment ugyebár más lapra tartozik), ami már az Xbox Game Studios logó alatt készült, és bár a tesztek alapján nem hírünk alanya jelenti a zsáner új lépcsőfokát, azért bőven a szórakoztató kategóriába esik. Na de mi a helyzet az apró részletekkel, amik elengedhetetlenek az immerzióhoz? Nos, ahogy arra az alant megtekinthető videó is rámutat, ezen a fronton sajnos nem érdemel olyan sok dicséretet a cég, mivel még a 2006-ban napvilágot látott The Elder Scrolls 4: Oblivion is kigáncsolja – lássuk gyorsan a részleteket!

A képsorok készítője egy elhanyagolhatónak mondható elemmel, a kilőtt nyilakkal kezdte az összehasonlítást, amik az Oblivionban szépen visszatérnek a földre (vagy épp egy békés járókelő buksijába, ugyebár), hírünk alanyában viszont örökre az enyészeté lesznek, miután szélnek eresztettük őket. A beleélés szempontjából valamivel fontosabb, hogy az Avowed fizika terén sem brillírozik, mivel még egy méretes buzogánnyal sem tudjuk arrébb tessékelni az asztalon heverő kancsókat és tálakat – nem úgy az Oblivionban, ahol ugye alaposan átrendezhetjük az asztalokat, ha épp úgy tartja úri kedvünk.

Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy hírünk alanyában az összes NPC egy biodíszlet csupán, különös tekintettel az őrökre, akik fittyet sem hánynak arra, hogy épp az orruk előtt kalapálják el derék hősünket (vagy épp fordítva), holott a munkájukból eredően a rend biztosítása lenne a legfontosabb feladatuk. Az Obsidian üdvöskéjében sajnos a lopásnak sincsenek különösebb következményeik, ahogy a járókelők dialógusait is szkriptek vezérlik, de ezen a két területen ugyebár a zsáner egyik legjobbjának kikiáltott (méghozzá teljes joggal!) The Witcher 3: Wild Hunt sem hozta le a csillagokat, szóval kár lenne hibaként felróni. Összességében nézve viszont elmondható, hogy fizika és mesterséges intelligencia (ami amúgy a TES 4-ben is rossz, csak a vicces értelemben) terén is jobban teljesít a 19 évvel ezelőtt született Oblivion, ami nem vet túl jó fényt a Microsoft belsős csapatára.

A borítóképek forrása: Xbox Game Studios, Steam