Ugyebár Stephen King műveit már az író pályájának kezdetétől fogva szereti feldolgozni Hollywood, sőt volt néhány olyan története, amit már többször is mozgóképre ültettek, mint például a Carrie-t, a Borzalmak városát vagy az Azt. Viszont rengeteg olyan is létezik, ami mindmáig csak és kizárólag írásos formában létezik: ilyen például A fekete öltönyös férfi, ami amúgy tökéletes alapanyag lenne egy horrorfilmhez, mert egy remek horrorsztoriról van szó, azonban ezt a tényt eddig figyelmen kívül hagyták az alkotók. Erről a műről a CBR hozott le nemrég egy cikket: a novellát 1994. október 31-én publikálta a The New Yorker magazin, később a Minden haláli című kötet részeként adták ki, ami minő meglepő, Magyarországon is beszerezhető, igaz, már csak antikváriumokból.
A fekete öltönyös férfit a megjelenését követően számos díjjal megjutalmazták, többek közt a World Fantasy Award és az O. Henry Award keretein belül a legjobb elbeszélésnek kiáltották ki. A sztori egyrészt tisztelet Nathaniel Hawthorne 19. századi novellája, a Young Goodman Brown előtt, másrészt a mű azután született meg, hogy King egy barátja mesélt az írónak egy hátborzongató történetről, és a szerző ezt fejlesztette tovább. Ez a barát nagyapja ugyanis azt állította, hogy gyerekkorában magával a Sátánnal nézett farkasszemet, aki egy furcsa ember alakját öltötte magára. A cselekmény Maine államban játszódik, mint sok más King-történet, főszereplője a kilenc éves fiú, Gary, akinek testvére egy méhcsípős miatt allergiás rohamot kapott majd meghalt. Egy nap Gary elmegy pecázni, és közben elalszik, majd arra ébred, hogy az orrán ott ül egy méh, testvére elvesztésének traumájától pedig nagyon megijed. Erre valaki tapsol a háta mögött, mire a rovar azon nyomban elpusztul.
Gary megfordulva egy lángoló szemű fickót pillant meg: a rémisztő alak fekete öltönyt visel, a bőre holtsápadt, ujjai karmokra emlékeztetnek, fogai pedig rendkívül élesek, valamint égett gyufaszagot áraszt magából. Elmond egy sor borzalmas dolgot a fiúnak a családjából, továbbá azt állítja, hogy a fiút is fel fogja zabálni, és ettől kezdve a cselekmény arról szól, hogy Gary hogyan próbál alkudozni és megmenteni családját és önmagát a rémtől. A történet több szempontból is emlékeztet King egy másik szerzeményére, A mumusra (amiből egyébként nemrég érkezett egy adaptáció), ahhoz hasonlóan a főszereplő egyben a narrátor is, a sztori pedig az ártatlanság elvesztésének, a gyásznak, a bűntudatnak, a haláltól való félelemnek, a családi traumáknak és a bizonytalantól való rettegésnek a témakörét vizsgálja.
Szóval mint arra a CBR is rámutatott, értő kezekben ebből remek paranoid horror lehetne, ráadásul egy tehetséges író és rendező simán kitudná bővíteni egy komplex mozifilmmé. Öröm az ürömben, hogy egyébként A fekete öltönyös férfiból valójában már készült adaptáció egy rövidfilm formájában, a The Man in the Black Suit, John Viener színésszel és humoristával a címszerepben.
A borítókép forrása: King Universe