A digitális úton történő terjesztés térnyerésével egyre égetőbbé vált a kérdés, hogy mégis miként őrizhetjük meg a klasszikus, sok esetben műfajteremtő videójátékokat. A nagyobb cégek szerencsére hamar felismerték a téma fontosságát, az Embracer Group például már 2022-ben tett néhány lépést ebbe az irányába, ahogy a Video Game History Foundation és a Software Preservation Network is évekig küzdött egy online archívum létrehozásáért – sajnos nem sok sikerrel. November végén számoltunk be nektek arról, hogy a retro játékokra szakosodott GOG is elindította a maga megőrzési programját (GOG Preservation Program), a platform üzemeltetői azonban nem áltak meg itt, és – első lengyel intézményként – csatlakoztak a 2012-ben alapított European Federation of Game Archives, Museums and Preservation Projects-hez (rövidebb nevén EFGAMP), amely több mint húsz, a digitális játékok gyűjtésével és megőrzésével foglalkozó szervezetet képvisel.
Our Video Game Preservation efforts continue!
— GOG.COM (@GOGcom) January 14, 2025
We’re thrilled to announce that today we've joined the European Federation of Game Archives, Museums, and Preservation Projects (EFGAMP), making us the first Polish institution to do so. This marks another important step in… pic.twitter.com/JBbDxN0MGw
„A GOG a videójátékok megőrzésének szem előtt tartásával jött létre” – mondta a GOG ügyvezető igazgatója, Maciej Gołębiewski. „Mindig is a klasszikus játékok, valamint azok későbbi generációk számára történő megőrzése állt a munkánk középpontjában. Az elmúlt évtizedben sokat csiszoltuk a szakértelmünket ezen a területen, a GOG Preservation Program pedig, amely több mint 100 játék kompatibilitásáért felel, és több száz fejlesztést biztosít, csak egy példa erre az elkötelezettségre. [...] Európai vállalatként felelősségünknek érezzük, hogy élen járjunk a videójátékos örökség megőrzésében, az EFGAMP-hez való csatlakozás pedig tovább erősíti ezt a törekvést. A következő lépésünk az intézményi együttműködés kiterjesztése múzeumokkal, kormányzati és nem kormányzati szervezetekkel világszerte” – tette hozzá. A régebbi játékok kedvelőjeként rendkívül örülök, hogy egyre több cég és szervezet igyekszik megmenteni kedvenc hobbink lassan feledésbe merülő és/vagy elérhetetlenné váló darabjait – reméljük, hogy ennek köszönhetően számos „őskövület” fogja megúszni az idézőjeles temetést.
A borítóképek forrása: PCMag Australia, X
GoG fiókot valamikor csináltam régebben,de eddig még nem használtam.Viszont e-mailben mindig küldik az akciós játékokat!
A mai játékosok csak töltögetnek a netről,még a konzolosok is,nem is tudják sokan hogy milyen lemezről telepíteni,meg lemezzel indítani egy videójátékot...