Ha a single-player játékok kerülnek előtérbe, akkor nálam mindig az az elsődleges szempont, hogy milyen élményt adtak személy szerint nekem. Milyen élmény volt elveszni ezekben a világokban, és teljesen egyedül, bármiféle kooperatív-mód vagy multiplayer nélkül átélni a kalandokat. Éppen ezért most három olyan játékot válogattam be erre a listára, amelyek 2024-ben meghatározóak voltak és többeknél láttam őket visszaköszönni, mint az idei év abszolút befutói. Kommentben nyugodtan megírhatjátok, hogy nektek melyik volt a kedvenc single-player játékotok idén!
Metaphor: ReFantazio
Az Atlus idén a megannyi Persona és Shin Megami Tensei mellé bedobott egy vadonatúj IP-t a Metaphor: ReFantazio képében, ami ugyan nem reformálta meg a JRPG műfajt, de éppen annyit adott hozzá, hogy itt legyen a helye a listán. A király meggyilkolása után a trón megüresedett. Mivel nincsenek örökösök, a néhai király végrendelete azt írja elő, hogy a következő uralkodót a nép válassza meg. A Metaphor: ReFantazio egy egyedi fantáziavilágot mutat be, ahol a főszereplő tündéri társával, Gallicával indul útra, hogy levehesse az átkot a király elveszett hercegéről. Felettébb érdekes történettel és karakterekkel megáldott JRPG lett a Metaphor, aminek fantáziavilágában egyszerűen jó érzés elveszni. Bár a legtöbb eleme ismerős lehet a Persona-játékokból, a mögé pakolt lore van annyira erős, hogy érdeklődve küzdjük végig magunkat a kaland legvégéig. Ez pedig nem lesz rövid, mivel a Metaphor legalább 80 órányi élményt kínál.
Silent Hill 2
Szinte hihetetlen, de ez a remake van olyan jó, sőt, igazság szerint még JOBB is, mint az eredeti Silent Hill 2 – és ezt bármiféle túlzás nélkül ki merem jelenteni. Át lett emelve a játékmenet a modern korba, abszolút a 2024-es igényekhez igazítva, ugyanakkor tisztán látszik, hogy a Bloober alázattal kezelte az alapanyagot és tényleg csak ott nyúltak bele, ahol feltétlenül szükséges volt. James Sunderlanddel együtt mi is hazatértünk, csak amíg ő múltjának egy felettébb fontos helyszínére, addig mi a túlélőhorror zsáner rég letűnt, ám valahol legfényesebb korszakához. Egyes portálok mesterműnek és a Konami nagy visszatérésének nevezték. A remake az eredeti játék által létrehozott alapokra épít, hasonlóan ahhoz, mint amilyen a Resident Evil 2 Remake volt 2019-ben – ez ugyebár több oldalnál is elvitte az Év játéka díjat annak idején. A Silent Hill 2 azonban kiegészül néhány további extra-tartalommal, így hosszabb és érdekesebb, mint az eredeti játék, ráadásul abszolút a mai kor igényeihez lett igazítva a látvány és az irányítás szempontjából.
Black Myth: Wukong
Az akció-RPG, amely fel tudott nőni a körülötte kialakult hype-hoz. A Hangcsou-i adóhivatal (Hangzhou Taxation Bureau) jelentéséből kiderült az is, hogy a Black Myth: Wukong fejlesztése körülbelül 300 millió jüanba került, ami átszámítva 42,3 millió dollárnak felel meg. Ez annak fényében meglepően kevésnek mondható, hogy a minden idők talán legnagyobb videójátékos bukását produkáló Concord állítólag 400 millió dollárba került, ami csaknem a tízszerese az imént említett összegnek. Innen szép nyerni, ahogy szokás mondani, és a Wukong nyert is.
A Wukong tehát viszonylag (legalábbis a mai játékiparban mérve) kevés pénzből készült, viszont a belepakolt szeretet, alázat és odaadó munka meghozta gyümölcsét: a majomparádé letarolta az eladási listákat. Multiplayer és kooperatív-mód nélkül szállított egy olyan minőségi és látványos (az Unreal Engine 5 azért megtette hatását!) utazást, amely egyrészt még több emberrel ismertette meg a kínai mitológiát, másrészt elképesztően jól működő harcrendszerével még a soulslike-játékoknak is feladta a leckét. A Black Myth: Wukong egyértelműen az idei év egyik legnagyszerűbb játéka és csak remélni tudjuk, hogy jövőre is kapunk valami hasonlót!
És számotokra melyik volt 2024 legjobb single-player játéka?
Teljesen egyedi és vadonatúj játékmechanikákkal megint elérte a Nintendo, hogy
mindenkinek teljesen egyedi játékélményt nyújtson, hihetetlen szabadságot és kreativitást enged meg a játék ezért csak a fantáziád szab határt annak, hogy a különböző
feladványokat, feladatokat, hogyan oldod meg.