Ahogy arról a reggeli összeállításunkban már értekeztünk, 27 éves lett az 1998. január 21-én megjelent Resident Evil 2, avagy minden idők egyik legnagyobb hatású túlélőhorrorja, amely óriási szerepet játszott abban, hogy a Capcom szériája a mai napig kiváló egészségnek örvend. Ez utóbbihoz egyébként nemcsak a számozott folytatások járultak hozzá, hanem azok a remake-ek is, amik előtt a 2019-es Resident Evil 2 kövezte ki az utat, méghozzá példaértékű módon, hiszen a stúdió mesteremberei az alapoktól építették újjá Leon S. Kennedy és Claire Redfield kálváriáját.
A kép forrása: Steam
Noha nem cikkünk alanya volt az első, ami igyekezett beröffenteni a remake-láz motorját (elég csak az egy évvel korábban született, szintén fantasztikus Shadow of the Colossusra gondolni), ám az alapjátékéhoz hasonlóan a felújítás neve is szövegkiemelővel van jelölve a videójátékok történelemkönyvében, mivel nem valószínű, hogy a modern perspektívába ültetett borzongás nélkül napvilágot látott volna mondjuk az újrahangszerelt Dead Space vagy a kellemes meglepetésnek bizonyult Silent Hill 2 – a későbbi Resident Evilökről már ugye nem is beszélve. Eme hatás kifejtéséhez persze az is kellett, hogy mind értékelések, mind pedig pénzügyi teljesítmény terén nagyot villantson az opusz, ez pedig ugyebár meg is történt, hiszen a Resident Evil 2 PS4-es változata 91 ponton áll Metacriticen (8,9 pontos felhasználói értékelés mellett), 2024 márciusára pedig nem kevesebb mint 13,9 millió kópia talált belőle gazdára – még gombócból is sok, nemde?
A kép forrása: Steam
Nekem sajnos kimaradt az életemből az eredeti verzió, a remake-hez viszont volt szerencsém Xbox Series X-en, és azt kell mondjam, perceken belül megértettem, miért emelte piedesztálra a szakma és a közönség. Nem elég, hogy a RE Engine-nel életre keltett RCPD (majd később a rémálmainkból előlépett Raccoon City) a mai napig káprázatosan fest, az atmoszféra (amihez rengeteget hozzátesz a bevilágítási rendszer) is pillanatok alatt beszippantott, és akkor még csak szóba se hoztam a zseniális pályadizájnt, az ügyesen elhelyezett ellenfeleket és az apránként adagolt, bőr alá kúszó feszültséget. A Resident Evil 2-ben talán még a Dead Space-nél is jobban maga alá temetett az egyedüllét és a kiszolgáltatottság érzése (ez utóbbi leginkább a krónikus lőszerhiánynak köszönhető, ami a Visceral Games sci-fijében nem igazán volt jelen), a páratlan rendezésnek köszönhetően pedig egy pillanatig sem vált unalmassá a baljós folyosókon történő bóklászás – pláne azt követően, hogy mindenki legjobb barátja, Mr. X is bekerült a képbe.
A kép forrása: Steam
Egy ilyen, tökéleteshez közelítő produkció után nem túl meglepő, hogy a rajongók többsége kisebb (vagy épp nagyobb) csalódásként élte meg rá egy évre érkezett, alaposan megvagdosott Resident Evil 3-at, ám én személy szerint azt is nagyon szerettem – persze tény hogy szavatosság terén a közelébe sem ért aktuális ünnepeltünk vérfrissített változatának. A csillagászati pontszámokban fürdő Resident Evil 4 még sajnos nem fordult meg a konzolomon (azon vagyok, hogy ez megváltozzon), ám annak sikeréből kiindulva nagyjából borítékolható, hogy kapunk még remake-eket a jövőben, a kérdés csak az, hogy milyen sorrendben.
Tavaly májusban például felröppent egy pletyka, miszerint a Capcom a korszakalkotó első részt porolja le újra (abból ugyebár még csak remaster született), ám a franchise kapcsán elég jól értesült Dusk Golem már napokkal később cáfolta ezt a pletykát, hogy belengesse az előzményként funkcionáló Resident Evil Zero, valamint a Claire Redfieldet és a testvérét, Chris Redfieldet a fókuszba helyező Resident Evil: Code Veronica X teljes felújítását. Ennek a két fejezetnek a modern köntösbe bújtatása aztán később is előkerült, az említett bennfentes ugyanakkor kiemelte, hogy ezek a programok kevésbé lesznek ambiciózusak, mint a Resident Evil 4, így aztán nem árt egy picikét lejjebb csavarni az elvárásokat.
És akkor ott van ugyebár a sokak által imádott Resident Evil 5, ami ugyan nem öregedett rosszul, ám minden bizonnyal senki sem venné zokon, ha a Capcom ráncba szedné egy picit – egyébként olvastam olyan cikket, melynek szerzője szerint a megváltozott kulturális viszonyok (értsd: ma már mindenki megsértődik mindenen) miatt nem biztos, hogy illő lenne felújítani egy Afrikában játszódó alkotást. Én a magam részéről az összes lehetséges opciónak örülnék, szóval bízom benne, hogy a cég idén végre megtöri a rádiócsendet, és a minden eddiginél látványosabbnak ígérkező Resident Evil 9 hivatalos leleplezése mellett beavat minket a további remake-ekkel kapcsolatos terveibe. Addig is újfent boldog születésnapot kívánunk az eredeti Resident Evil 2-nek, ami nélkül talán soha nem jut ilyen magasra a műfaj.
A borítóképek forrása: Wccftech, IGN Nordic