A Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés (CNIL, az informatika és a szabadságjogok kérdésével foglalkozó francia nemzeti bizottság) hét vizsgálatot folytatott le 2016 áprilisától 2016 júniusáig, és számos problémát talált a Windows 10 adatgyűjtési gyakorlatát illetően. Kifogásolják, hogy a Windows Store például begyűjti a telepített alkalmazások listáját, azok használatáról (gyakoriság, időtartam) adatokat továbbít.
Szintén problémás, hogy egy négyszámjegyű PIN kódot is választhatnak a felhasználók, amivel minden szolgáltatlást igénybe vehetnek, de nincs limit, hogy hányszor lehet próbálkozni. Még nagyobb gond, hogy a személyes adatokat az Unión kívülre továbbítják és tárolják, holott ezt 2015 októbere óta tiltja az EU erre vonatkozó szabályozása. Továbbá az engedély nélkül települő sütikkel, és a célzott reklámokkal is baja van a független szervezetnek, ami három hónapot adott a Microsoftnak a gondok orvoslására, ellenkező esetben szankciók bevezetését helyezte kilátásba.
A Microsoft részéről David Heiner alelnök reagált a nyílt levélre, melyben azt ígéri, hogy a bizottsággal együttműködve továbbfejlesztik a Windows 10-et, hogy az mindenben megfeleljen a helyi és Uniós szabályozásoknak is.
Ja, és nem lehet (még) kiváltani a Win-t. Rengeteg játék nincs Linuxon, és nem is fog megjelenni - illetve a MS Office kiváltására készített mindenféle megoldások egyike sem tökéletesen kompatibilis a 'picipuha' verziójával (és nem csak a megjelenítési gondokra gondolok, hanem bizonyos funkciók hiányára is).
Mindenki adatokból él meg, ez bármilyen cégre igaz. Eleve születésed pillanatában anyakönyveztetnek, vért vesznek, beadják a kötelező oltásokat "vagyis egy rendszerbe kerülsz bele", amiből nem tudsz kitörni, kivétel ha eleve nem kórházban születtél és semmilyen téren nem illeszkedsz a társadalomba. Olyan adatokat meg nem fognak elkérni tőled ezek a cégek, ami személyes és rád tartozik, nekik csak azok az adatok kellenek, amiket el tudnak adni neked.
Mit gondolnak azok akik telefont vesznek, hogy nem hallgathatóak le? Már megoldott dolog, csak nem foglalkoznak jelentéktelen dolgokkal.
Az mennyivel jobb hogy a Google is gyűjti a böngészés előzményeket, igaz név nélkül de a szokásaidhoz igazítva téged érdeklő reklámokkal bombáz. Vagy hogy a keresési eredményeket a te kattintási szokásaidnak megfelelően rendezi sorba?
De... hol van célzott reklám ebben az oprendszerben ? Max a store dobál előre olyan tipusú alkalmazásokat, amiket többnyire használsz. De ezt megteszi a goggle a saját sztore-jával, de tovább megyek, AZ APPLE IS!! Nekik jó esélyel bevételi forrás, neked kényelmi funkció!
A hírdetésekkel mind addig nincsen baj, amég nem rontják ez esztétikát ( a guru oldala pl. egy katasztrófa...), és nem akadályozzák a munkát/szórakozást (felugró ablakok stb...)
Vagy akkor a guru is szemétláda ? Mert itt még az oldal háttere is egy "célzott hírdetés" a gémereknek.... Nem vaygtok tisztában a dolgok működésével...
Adatlopás... Ha van külső mérő eszközötök (pl. egy router), ami képes márni a windows-tól független a net forgalmat, nézzetek bele abba. Vagy külső programtól kérjetek log fájlt. Nem tapasztaltam, hogy akármilyen háttérben futó program, az engedélyem nélkül feltöltötte volna bármely személyes fájlomat akárhova!
Szóval... túl van ez megin játszva... és megint az MS van a farkas szerepében... A többi cég sem sokkal másabb, aki meg nagyon hipterkedni akar AZ HASZNÁLJON LINUXOT! Ha utálod az MS-t akkor miért használod a termékét ? A legtöbb dologra már van elternatív megoldás, szóval azt se lehet mondani hogy 100%- osan monopol helyzetben vannak. Egyre több játék és program van jelen más platformokon is...
Ez meg csak mű botrány... azt ne hidje bárki, hogy ennek a francia úri embernek nem lehet majd pénzel befogni a száját... (pont ezért nyitotta ki...)
(Az más kérdés, hogy aki ezt szeretné, az miért Windows10-et használ, de mindegy...)
De legyen igaz. Ez viszont semmit nem változtat azon, hogy az efféle adatgyűjtést valamiért csak a MS-nál veszik észre az emberek, miközben kérdés nélkül felhőzik Chrome-al (vagy bármelyik másikkal) a netbank fiókuk jelszavát... Egyáltalán, hogy mernek E-mailt írni, vagy messengeren beszélgetni az ilyen emberek?
Telepített alkalmazások listájáról nem csak az indítás gyakoriságát meg időtartamát küldik, hanem az összeomlások számát, a kivételek adatait, és kb minden ilyesmit. Ez egy fejlesztőnek pedig igen csak hasznos információ.
Négy számjegyű PIN kód WTF? Eddig volt olyan opció, hogy mindenféle authentikáció nélkül beléphetsz a gépbe (Win7-en én nem használtam semmi jelszót és az IE-el ugyanúgy megjegyeztettem minden jelszavam meg a Steam, GoG, Origin stb is belépett automatikusan). Erre most bevezette a MS, hogy aki használja a MS profilt annak minimum egy PIN kódot meg kell adnia és ez így mennyire rohadtul nem biztonságos. Akkor ne adj meg PIN kódot, hanem használd a jelszót...
A célzott reklámos részt nem értem. Hol mutogat a Win10 reklámokat? Nem mellesleg mikor összeválogattam az új gépemet utána még 2 hónapig szórta be az alaplap és processzor hirdetéseket a Facebook. Persze nyilván a MS a ludas...
Valamint... ezekre csak most jöttek rá? Tudtommal ezek a funkciók már Windows 8 óta élnek...
És végül: úgy érzem szegény franciáknak égetőbb nemzeti biztonsági problémai is vannak ennél...