2022 igazán erős évnek mondható videójátékos szempontból, hiszen nem csupán várva várt folytatások, de régóta készülő nagyágyúk is megjelentek, valamint számos felújítás mellett jó pár klasszikus hódított meg új platformokat. Sőt, igazából utóbbi két eset volt a leggyakoribb, de mivel nem akarjuk, hogy az alant olvasható lista csupa ismerős címmel legyen tele, ezért úgy döntöttünk, hogy az eredetileg korábban megjelent játékokat kihagyjuk a szórásból. Így csupán egy félmondat erejéig emlékeznénk meg például a Portal Companion Collectionről, ami ugyan a pontszámok alapján az elsők között végezett volna, de igazából csak a két (egyébként valóban kiváló) Portal-játék Nintendo Switch-változatáról van szó. Ugyanezen okból kifolyólag nincs versenyben a JRPG-k koronázatlan királyának kikiáltott Persona 5 Royal sem, ahogy Geralt ráncfelvarrást kapott kalandja is csak lábjegyzet lehet ebben a cikkben – a Steamen nemrégiben debütált, de eredetileg 2006-ban megjelent Dwarf Fortress-szel egyetemben. No, most, hogy tisztelegtünk a múlt kiválóságai előtt, következzenek azok a valóban új címek (egy kivétellel, ami sokáig csak Japánban volt elérhető), amelyek 2022-ben elrabolták a kritikusok szívét – a tavalyi összeállításhoz hasonlóan ismét a Metacritic pontszámai alapján.
10. I Was a Teenage Exocolonist (89)
- Kiadó: Finji
- Fejlesztő: Northway Games
- Megjelenés: 2022. 08. 25.
- Platform: PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch
Tinédzsernek lenni nem könnyű, akkor meg pláne nem, ha egy idegen bolygón kell eltölteni ezeket a változásokkal teli éveket. Az I Was a Teenage Exocolonist egy kártyacsatákkal tarkított, egyedi látványvilággal megáldott szerepjáték, amelyben a Vertumna nevű planétán kell eldöntenünk, hogy tanulunk, vagy inkább felfedezzük a vadon növény- és állatvilágát. Az izometrikus nézetű RPG-ben döntéseink olyannyira számítanak, hogy összesen 29 féle befejezéssel tehetünk pontot egy olyan, életek sokaságán átívelő történet végére, amelyben barátság, szerelem és harc egyaránt megtalálható.
9. Xenoblade Chronicles 3 (89)
- Kiadó: Nintendo
- Fejlesztő: Monolith Soft
- Megjelenés: 2022. 07. 29.
- Platform: Nintendo Switch
- PC Guru teszt
A rajongóknak közel fél évtizedet kellett várni a népszerű sorozat harmadik részére, a türelem pedig egy kiváló szerepjátékot termett. A Xenoblade Chronicles 3 a számozás ellenére egy önállóan is értelmezhető alkotás, ami Aionios hatalmas (de nem nyílt világú!) vidékét biztosítja a kaland helyszínéül, amely egyben két nemzet örökös rivalizálásának színtere is. Hat főből álló csapatunknak számos csatában kell részt vennie az egyébként rendkívül hosszú történet során, a temérdek játékóráról pedig nemcsak a sztori, de a számos mellékküldetés, a változatos vidék felfedezése, na és persze a minden eddiginél komplexebb fejlődési rendszer is gondoskodik.
8. Norco (89)
- Kiadó: Raw Fury
- Fejlesztő: Geography of Robots
- Megjelenés: 2022. 03. 24.
- Platform: PC, Mac
- PC Guru teszt
A lista legkülönlegesebb darabja egyértelműen a Norco, ami nemcsak remekül sikerült pixelart grafikájával tűnik ki a tömegből, de témájával is. A „southern gothic” stílusú point & click kalandjáték sokszor ködös metaforákban meséli el meglehetősen kusza narratívával rendelkező történetet, melynek alapját egy családi ügy adja, az események pedig több szemszögből kerülnek bemutatásra. A minijátékokkal teletűzdelt pszichedelikus kaland ügyesen vegyíti Amerika déli lépvidékének hangulatát a cyberpunk műfajjal, a végeredmény pedig, bár nem emészthető meg egykönnyen, joggal került az év legjobbjai közé.
7. Rogue Legacy 2 (90)
- Kiadó: Cellar Door Games
- Fejlesztő: Cellar Door Games
- Megjelenés: 2022. 04. 28. (Nintendo Switch: 2022. 11. 09.)
- Platform: PC, Xbox Series X/S, Xbox One, Nintendo Switch
- PC Guru teszt
A Rogue Legacy a maga idejében a roguelite műfaj igazi úttörőjének számított, a hosszú ideig korai hozzáférésben leledző folytatás pedig még annak minőségére is képes volt rátenni pár lapáttal. Az alapok persze maradtak, tehát halál esetén kezdhetünk mindent elöről, viszont az arany és a tapasztalati pont megmarad, így mégis tudunk érdemben haladni. A „csak még egy kört” érzést pedig nem csupán a metroidvaniákból kölcsönzött elemek sokasága, de a 15, egymástól gyökeresen eltérő kaszt is biztosítja, a nehézségtől pedig senkinek nem kell megijednie, az ugyanis részletesen testreszabható, így akár teljesen kezdőbarát szintre is le tudjuk vinni a kihívás mértékét. A játék mindemellett remekül fest, így tényleg elmondható, hogy a Cellar Door Games csapata egy minden tekintetben kiforrottabb folytatást tett le az asztalra.
6. The Legend of Heroes: Trails from Zero (90)
- Kiadó: NIS America
- Fejlesztő: Nihon Falcom
- Megjelenés: 2022. 09. 27.
- Platform: PC, PlayStation 4, Nintendo Switch
- PC Guru teszt
A 2004-ben indult Trails-széria mostanra több mint egy tucat epizóddal bővült – melyek zöme még mindig csak a szülőhazájában, Japánban elérhető. A sorozat egyes fejezetei közösen alkotnak egy kerek történetet, a Trails from Zero pedig pont egy ilyen sztorivonal kezdete, amely Crossbellbe, a törékeny békét épphogy megőrizni képes városállamba kalauzol minket. Hőseink a rendőrség egy teljesen új ágából, a Special Support Sectionből kerülnek ki, feladatuk pedig jobbára a város lakóinak ügyes-bajos dolgaival foglalkozni, legyen az a sztori része, vagy a számos mellékküldetés egyike. A körökre osztott csaták kellően taktikusak és kihívásban gazdagok ahhoz, hogy hosszú időre lefoglalják a JRPG-rajongókat, a város egyes kerületei pedig bőven nyújtanak annyi változatosságot, hogy órák múltán se váljon unalmassá a lassan induló, de később nagyobb sebességre kapcsoló történet felgöngyölítése.
5. Neon White (90)
- Kiadó: Annapurrna Interactive
- Fejlesztő: Angel Matrix
- Megjelenés: 2022. 06. 16. (PlayStation 5, PlayStation 4: 2022. 12. 13.)
- Platform: PC, Nintendo Switch, PlayStation 5, PlayStation 4
- PC Guru teszt
A már számos klasszikust (például a What Remains of Edith Finch vagy a Donut Country) készítő Ben Esposito idei alkotása – ahogyan azt a kimagasló pontszámok is mutatják – ugyancsak maradandó élmény, méghozzá az egyedi fajtából. A Neon White-ot igazából még csak műfaji skatulyákba sem lehet zárni, hiszen lényegében egy olyan belső nézetű platformerről van szó, melyben kártyák segítségével kell harcolnunk és mozognunk, miközben a számláló vadul pörög, tehát nem árt minél ügyesebbnek lenni. Nyugodtabb perceiben pedig vizuális novellaként meséli el a kerettörténetet, mert ugyan a játék a minél jobb eredmény eléréséről szól, valahogy annak hajkurászását is csak kontextusba kellett helyezni. Ahogy pedig a játékmenet, úgy a látvány is egy igazi stíluskavalkád, az okkulttól a mangán át a keresztény szimbólumokig akad itt minden, hétköznapi élménynek tehát egyáltalán nem nevezhető a játék.
4. Chained Echoes (92)
- Kiadó: Deck13
- Fejlesztő: Matthias Linda
- Megjelenés: 2022. 12. 08.
- Platform: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
- PC Guru teszt
A Chained Echoes úgy lett pillanatok alatt a valaha készült egyik legjobb SRPG, hogy mindössze egy ember, a német származású Matthias Linda áll mögötte. A JRPG-ken nevelkedett fejlesztő játékával a 16-bites SNES korszak nagyjai előtt szeretett volna tisztelegni, éppen ezért a program zömében ismerős panelekből építkezik, a háború sújtotta Valandis kontinense azonban már az ő fejéből pattant ki. A kaland során egy egész, egyedi karakterekből álló csapatot kell terelgetnünk, a felfedezés mellett pedig – műfajából adódóan – kiemelt szerep jut a csatáknak is, melyeket körökre osztott formában kell abszolválnunk. A mechanikák kellően mélyek (különös tekintettel a fejlődésre és a felszerelésekre), ahogy a történet is, a karakterek pedig egészen a játék végéig tartogatnak meglepetéseket, nem meggondolatlanság tehát kijelenteni (főleg az értékelések fényében), hogy instant klasszikus született.
3. Cuphead – The Delicious Last Course (92)
- Kiadó: Studio MDHR Entertainment
- Fejlesztő: Studio MDHR Entertainment
- Megjelenés: 2022. 06. 30.
- Platform: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch
Kevés játék tudta olyan imádnivaló köntösbe csomagolni a percenkénti agyvérzést, mint a 2017-ben megjelent Cuphead, de a DLC-nek még az abban tapasztaltakra is sikerült rálicitálnia. És nemcsak kihívás, de látvány terén is, ami ugyan megőrizte az alapjáték rajzfilmes stílusát, de talán még annál is jobban festenek az új sziget, Inkwell változatos helyszínei. Az eddig nem látott terep mellett egy új játszható karakter, név szerint Ms. Chalice is csatlakozott Cuphead és Mugman párosához, emellett pedig új fegyverek és képességek is segítenek az ismételten erősre sikeredett kihívások leküzdésében. A Chef Saltbakernek való segítség ugyan nehéz, de éppen ezért édes a győzelem íze, így izgatottan várjuk, hogy legközelebb mivel lep meg minket a Studio MDHR csapata.
2. God of War Ragnarök (94)
- Kiadó: Sony Computer Entertainment
- Fejlesztő: Santa Monica Studio
- Megjelenés: 2022. 11. 09.
- Platform: PlayStation 5, PlayStation 4
- PC Guru teszt
Már a bejelentés pillanatában sem volt kérdés, hogy akármikor érkezzen is, a God of War Ragnarök, egészen biztosan az élmezőnyben végez majd, nemcsak bevételek, de az értékelések szempontjából is. Kratos és Athreus utolsó skandináv mitológiára épülő történetében maga az istenek alkonya kopogtat az ajtón, ezáltal a játék grandiózusabb, mint elődje, ugyanakkor továbbra sem felejt el az apa-fia konfliktusra koncentrálni, és a többi karaktert is rendkívül ügyesen mozgatja. A már eleve remekül működő harc- és fejlődési rendszert csak még tökéletesebbre csiszolta a Santa Monica Studio, a látvány továbbra is pazar, az élmény pedig a „felejthetetlen” definíciója. Ha nincs a FromSoftware, akkor egészen biztos, hogy idén minden díjátadón a Ragnarök viszi a prímet.
1. Elden Ring (96)
- Kiadó: Bandai Namco Entertainment
- Fejlesztő: FromSoftware
- Megjelenés: 2022. 02. 25.
- Platform: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, Xbox One
- PC Guru teszt
Csakhogy van FromSoftware, a japán stúdió pedig mostanra legalább akkora titánnak számít az iparban, mint az imént említett gárda, nem csoda hát, hogy kiélezett volt a „harc” a Ragnarök és az Elden Ring között. Ahogyan azt a mellékelt ábra mutatja, végül utóbbi jött ki győztesen (persze csak a puszta számokat tekintve, hiszen mindenki maga dönti el, hogy melyik tetszik neki jobban), ami abból a szempontól nem is csoda, hogy Mijazaki Hidetaka legújabb mesterműve lényegében forradalmasította a nyílt világú játékokat – mindezt úgy, hogy közben a stúdióra jellemző bravúros pályadizájn is lépten-nyomon visszaköszön. A játék valamennyivel befogadhatóbbá vált a szélesebb közönség számára (persze kihívás így is akad bőven), a részben George R. R. Martin által megalkotott világ és történet pedig annyi érdekességet, titkot és felfedeznivalót rejt, hogy a jövőben minden bizonnyal sokat fogunk még hallani a játékról. Egy szinte minden elemében a tökéletesre csiszolt gyöngyszem az Elden Ring, melynek minőségét talán maga a FromSoftware sem tudja majd megütni egyhamar.
Jól mutatja az idei felhozatal nagyszerűségét, hogy a listából végül olyan címek maradtak ki, mint az alapoktól újraépített The Last of Us Part 1, az egyedi koncepcióval bíró Immortality, vagy az első rész minden szegmensén javítani képes Horizon Forbidden West. Eddig úgy fest, minden esély megvan arra, hogy a következő év is hasonlóan erős legyen, hiszen számos olyan alkotás fog megjelenni, amelyre már régóta többmillióan várnak. Emellett pedig biztosak lehetünk abban, hogy akad majd meglepetés is szép számmal – remélhetőleg a pozitív fajtából.