Ugye manapság egyre több az olyan film, mely valamelyik nagy elődre reflektál, illetve valamely nagy filmlegendát elevenít fel. Ilyen a King Kong, Peter Jackson műve is, mely ugye a nagysikerű 1933-as film egy újragondolása (persze van rengeteg King Kong feldolgozás). Vagy itt vannak a Drakulafilmek, bár abból legutóbb a Coppola-film az, ami említésre méltó (mit említésre méltó: filmtörténeti remekmű, szerintem XD): Nosferatu (1922), Drakula (1931, Lugosi Bélával), Nosferatu (1979), és végül a Drakula (1992, Coppola). De ott vannak az akciófilmek is: Die Hard, Rambo, vagy ott van Sly másik alkotása, a Rocky-sorozat is.

Elég érdekes ezek viszonya számomra. Vajon csak szimpla pénzgyűjtési kísérletek ezek, vagy pedig tényleg méltó XXI. századi folytatásai elődeiknek?
A Rambo legújabb része eléggé megosztja a kritikát és a közvéleményt is. Sokan rohadt cikinek tartják, hogy Sly hatvan évesen még mindig kígyókat fog el élve, és egy szál késsel hadseregeket írt ki. Vannak, akik pedig magömlést produkálnak, ha Stallone ráncokkal küszködve, de simán elfut egy atomrobbanás elől is XD. A Rocky-t már inkább szeretik, mert valamivel "többetmondóbb", mint a Rambo, illetve a sznobok lelkivilágának mégis jobb, ha csak sportból vérzik az ellenfél, nem pedig a háború miatt.

Én még nem láttam egyik Sly-újragondolást sem, ezt leszögezném. Szóval nem formálhatok róla úgy véleményt. De az tény, hogy nekem a sokak által pocskondiázott Rocky III-V és a Rambo II-III is tetszett. Miért kéne utálni a Rocky IV-et azért, mert nem olyan mély, mint az első? Szerintem a IV. rész pl. egy kiválóan megkomponált, korabeli pop-rock demonstráció. Története nem nagyon van, illetve elég sablonos, ami zajlik ott. De a stílus, kérem! Az megmenti! Meg a kiváló zenék. S így az unott, sablonos, leraágott csont epikus küzdelemmé válik. Így a Rambo III is. Gyakorlatilag egy ZS-kategóriás fércmű is lehetne, de szerintem a stílusa nagyon jó, és a hangulata abszolút magával ragadó. Én tudtam élvezni, és ez a lényeg.

Sylvester Stallone-t mondjuk amúgy is sokan utálják, mert: "nincs színészi képessége", "izomagyú barom", "meg amúgy is: mit keres az ilyen a vásznon?". Szerintem meg jól áll neki, filmvászonra termett, ha nem is az elitkultúráéra, vagy a sznobokéra. Én Sly-on és Shcwarzin nőttem fel, úgyhogy nekem már ezért is emlékezetesek maradnak a Rambo-filmek úgy, ahogy a Conan filmek. Apámék emlékszem az illegálisan lemásolt, amatőrszinkronos változatokat összegyűjtötték, és hétvégenként VHS-vetítések voltak itthon, amikre én is beszöktem, kb. 4-5 évesen (lehet, azért vagyok ilyen agresszív barom, mert akkoriban sok Rambo-filmet néztem LOOOL). E csodálat mai szemmel sem változott, bár tudatában vagyok annak, hogy ez nem flmművészet XD. De hülyeség is lenne azt várni tőle.
Nekem Sly-tól a kedvenceim a Rambo mellett, amúgy, a Specialist, a Bérgyilkosok, az Oscar és még az Állj, vagy lő a mamám is (bár az erősen határeset). A Dredd bíró az, amin harsányan röhögök, valahányszor látom, de ettől még Sly számomra az marad, aki.

Na, de ott van John McLane, alias Bruce Willis (aki az egyik kedvenc hollywood-i színészem). Sokan izélik a 4. részt, hogy "ha, meg hő", "szürreális baromságokkal van tele", "kiherélték McLane-t" "nem káromkodik, de szar" stb. Az első rész eleve mitől realisztikusabb? XD Abban is ott van a szürreális elem: egy másnapos, trikós-gatyás-mezítlábas rendőr egymaga kinyírja a katonai múlttal rendelkező terroristákat, szinte már minden artériából vérezve. Ekkora vérveszteség után ember nem élné túl. De nem is ez a lényeg, fakoff! A vásznon levő emberek nem "emberek". Ők hősök, akiken nem fog a golyó, akik nem véreznek el, akik egy vadászerpülőt is leütnek az égboltról. Helyesen kell felfogni e gegeket, nem pedig azon elmélkedni, hogy vajon mennyire reálisabb ez, meg az, s mennyire valósághűbb volt az első rész... Meg azért hőzöngenek sokan, hogy nem káromkodik, nem iszik McLane a 4. részben. Akinek attól volt McLane McLane, hogy átlag 10 fuck-ot elejtett egy mondatban, vagy attól, hogy a 3. részben másnaposan állt ki "I hate niggers" felirattal, az szerintem soha nem értette igazán McLane lényegét. Ezek csak apró adalékok, a McLane-féle lazaság abszolút megmaradt a 4. részben is. Ezt a filmet láttam is, és szerintem abszolút méltó folytatása az elődöknek. Sőt, nálam a kicsit gyengus és a kelleténél sablonosabb 2. részt felül is múlja.

Szóval összességében szerintem nem rossz ez, hogy a nagyok visszatérnek egy-egy film erejéig. Ha ilyen sikerekre képesek, nem bánom, jöhetnek az újragondolások, régi-új folytatások. A következő majd az Indy 4 lesz... Kíváncsi leszek, Ford tata mit alakít majd XD (eddig a 3 hős közül ő a legöregebb). Bár remélem, Rambo V nem lesz XD. Az már nagyon rókabőr-szagú lenne.