De persze nem kizárólag ezért végezzük, vagy kellene végeznünk a mentéseket, hiszen a merevlemezek időnként meg is hibásodhatnak, leeshetnek, elveszhetnek, tehát van bőséges indok arra, hogy foglalkozzunk a kérdéskörrel.
Jöjjön akkor egy összefoglaló, hova mentsünk, milyen lehetőségek közül lehet választani, melyiknél mik az előnyök, hátrányok. Előzetesen azt érdemes kiemelni, hogy a rendelkezésre álló módszerek közül célszerű egyszerre párhuzamosan többet is igénybe venni, hiszen jobb, ha több lábon áll adataink biztonsága.
USB kulcs - kicsi, olcsó, kényelmes.
Főként kisebb, rendszeres munkák mentésére, hordozására alkalmas, azonban méreténél fogva elveszíteni is könnyű.
Előnyei: könnyen hordozható, olcsó megoldás.
Hátrányai: hosszútávú adatmegőrzési képessége nem a legbízhatóbb, illetve nagyobb méretű mentések esetén kicsinek és lassúnak bizonyulhat.
CD/DVD lemez - kicsi, olcsó.
Főként kisebb, rendszeres munkák mentésére, hordozására alkalmas, azonban méreténél fogva elveszíteni is könnyű. A hosszú és ékezetes fájlneveket a platformfüggetlenség miatt célszerű kerülni.
Előnyei: könnyen hordozható, olcsó megoldás, ha oda kell adni valakinek. Fontos (jelszó, konfig, munka, fotó, stb.) állományok esetén életmentő lehet. A lezárt mentések már csak olvashatóak lesznek, így utólag nem fertőzi meg a vírus.
Hátrányai: A lezárt mentések már csak olvashatóak lesznek. Hosszútávú adatmegőrzési képessége nem a legbízhatóbb, illetve nagyobb méretű mentések esetén kapacitása kicsinek és brutálisan lassúnak bizonyulhat, például sok kicsi fájl mentésénél még USB 3.0 alatt is.
Külső merevlemez - az egyik legjobb alkalmi mentési lehetőség.
Az egyre kisebb méretnek köszönhetően akár rendszeres hordozására is alkalmas.
Előnyei: bőséges tárhelyet kínál, és viszonylag olcsó megoldás.
Hátrányai: hosszútávú adatmegőrzési képessége az egyik legbízhatóbb, ennek ellenére számolni kell az esetleges meghibásodással vagy vírusfertőzés okozta adatvesztéssel.
Time Machine - Az OS X beépített biztonsági mentési funkciója.
Automatikus mentésekre nyílik így lehetőség, ezzel a módszerrel a biztonsági másolatok havonta, hetente vagy naponta is végezhető, amíg a tároló kapacitása meg nem telik. Később pedig a dátumok közül választva tetszőleges állapotból tudunk helyreállítást végezni.
Előnyei: automatikus, vagyis nem felejtjük el. Rendszeres és gyakori mentéseink lesznek, és nem csak adott állományokat menthet, hanem a teljes merevlemez is.
Hátrányai: a speciális hardver nagyon drága, és kizárólag a Mac felhasználók vehetik igénybe.
NAS - azaz hálózatra csatolt adattárolási lehetőség.
Kényelmes lehetőség, és az árak csökkenése miatt manapság nem csak vállalati környezetben, hanem otthoni felhasználóknál is gyakran megtalálható.
Előnyei: Itt is előny az automatizálhatóság, vagyis biztosan nem felejtjük el. A vezeték nélküli megoldások révén pedig tabletről, vagy okostelefonról is elérhető megoldás.
Hátrányai: viszonylag drága, és az üzembe helyezés, valamint a karbantartás azért figyelmet és hozzáértést igényel.
Felhős tárhelyek - iCloud, Dropbox, Google Drive és társaik.
Rengeteg féle lehetőség közül választhatunk, van ingyenes, vannak egy korlát felett fizetősek és léteznek kizárólag fizetős megoldások. Mentéseinket itt kizárólag titkosítva érdemes tárolni, ígérjen nekünk bármit is a szolgáltató.
Előnyei: Itt is előny az automatizálhatóság, kis helyigény esetén ingyenes, platform független megoldás.
Hátrányai: Működéséhez internetkapcsolatra van szükség (ez manapság általában egyre kevésbé probléma), lehetnek megkötések a fájlok méreténél és típusánál. Kiszámíthatatlan következmények, ha a szolgáltatót feltörik. És amivel senki nem számol, hogy bármikor megszűnhet a szolgáltatás.
Nyomtatás - csekély mennyiségű adatnál ez is jól jöhet.
Bármilyen furcsán is hangzik, vannak olyan területek, ahol kevés, de fontos adatnál ezt is számításba vehetjük. Természetesen nehezen így a változások nehezen nyomon követhetők lesznek, de például egy áramkimaradás esetén jól jöhet. De jól jöhet akkor is, ha a bíróság arra kötelezi a Lavabitet, hogy adja át a titkosító kulcsaikat, és akkor lehet 4-es hangyaméretű Tiny fontokkal nyomtatni egy hosszú listát.
Előnyei: Hardvermeghibásodás, áramszünet esetén alkalmazható vészmegoldás, és így a hackerek sem férnek hozzá (lásd a KGB utód FSzB visszaállt az írógépekre című hírt).
Hátrányai: Csak kis mennyiségű adat esetén alkalmazható gazdaságosan, macerás kezelés, nem kifejezetten környezetbarát megoldás.
Válasszon hát mindenki kedvére a fenti megoldások közül, lehetőség szerint többet is. Végezetül egy örök érvényű igazsággal zárjuk a posztot, idézve egyik korábbi posztunkból: "A jó biztonsági mentésnek ezenfelül még két alapvető kritériuma van: csak a kipróbált, visszaállítással is tesztelt mentés nevezhető igazi mentésnek, valamint a mentés mindig legyen erős jelszóval (vagy pl. Truecrypt-tel, GPG-vel) védve, mert mi van, ha nem a gépünket, hanem 'csak' a mentésünket lopják el."