A BankBot elnevezésű trójai program folyamatosan fejlődött az év eleje óta, és jelent meg különböző verziókban a Google Play áruházban és azon kívül is.
Az ESET által felfedezett változat, amely szeptember 4-én tűnt fel a mobilos alkalmazástérben, elsőként ötvözi a kártevő fejlődése során elért összes funkciót: javított kód elrejtés, kifinomult kódbejuttatási funkció és az Android hozzáférhetőségi szolgáltatását kihasználó ravasz fertőző mechanizmus. Az Android hozzáférhetőségi szolgáltatásának kihasználását számos korábbi trójai programnál figyelték meg, a legtöbb esetben a Google Play áruházon kívül.
A SfyLabs és a Zscaler elemzései beigazolták, hogy a BankBot vírust terjesztő kiberbűnözők korábban sikeresen feltöltöttek egy alkalmazást a Google Play áruházba az Android hozzáférhetőségi szolgáltatásának kihasználásával, amely akkor azonban magát a banki kártevőt még nem tartalmazta.
A mostani incidensnél a vírus egy Jewels Star Classic elnevezésű játékba elrejtve került fel az áruházba. Fontos megjegyezni, hogy a támadók ezúttal a népszerű Jewels Star játék nevét használták, amely eredetileg az ITREEGAMER fejlesztése, és semmilyen formában nem kötődik a támadáshoz.
A tapasztalatok szerint sajnos évek óta gyakori forgatókönyv, hogy a népszerű mobiljátékok nevével visszaélve, azok hasonmásaiba, klónjaiba rejtenek el kártékony kódokat. Az ESET szakemberei haladéktalanul jelezték a vírus felbukkanását a Google biztonsági csoportjának, ám kártékony appot az eltávolítás előtt már sajnos közel 5000 felhasználó töltötte le és telepítette.
Miután a gyanútlan felhasználó letöltötte a GameDevTony által fejlesztett Jewels Star Classic játékot, egy működő androidos játékot kap ugyan, de a program emellett trójai funkciókkal is rendelkezik: az alkalmazásban rejtőzködő banki kártevő és a rosszindulatú szolgáltatások az előre beállított késleltetést követően várják az indítást.
A rosszindulatú folyamatok 20 perccel a játék első indítás után veszik kezdetüket. A fertőzött eszköz képernyőjén egy figyelmeztetés jelenik meg, és arra kéri a felhasználót, hogy engedélyezzen egy „Google szolgáltatást”, amelynek tartalma mindig a felhasználó aktuális tevékenységétől függ, és nincs kapcsolatban a játékkal. Miután a felhasználó rányom az ’OK’ gombra, amely a figyelmeztetés eltüntetésének egyetlen módja, a program az Android Hozzáférések menübe navigálja, ahol a szolgáltatások és a hozzáférések kezelhetők. A hivatalos szolgáltatások között megjelenik egy új pont, amelyet a kártevő hozott létre. Rákattintva a Google felhasználói feltételei jelennek meg.
Ha a felhasználó aktiválja a szolgáltatást, megjelennek a kért engedélykérések: a felhasználó tevékenységének megfigyelése, az ablakok tartalmának lekérdezése, a böngészés bekapcsolása érintéssel, továbbfejlesztett webes lehetőségek bekapcsolása és a mozgások végrehajtása.
Ezek jóhiszemű jóváhagyása viszont sajnos elérést biztosít a kártevő saját hozzáférési szolgáltatásához, és szinte minden feladat végrehajtását lehetővé teszi számára, amelyre innentől a vírusnak csak szüksége lehet.
A jóváhagyás után, miközben a felhasználó a frissítés betöltésére vár, a kártevő az alábbi folyamatokat hajtja végre.
Engedélyezi az ismeretlen forrásból származó alkalmazások letöltését, telepíti és elindítja a BankBot kártevőt, a kártevő eszközadminisztrátorrá teszi a BankBot programot, alapértelmezett SMS küldő alkalmazásnak állítja be a BankBot vírust engedélyt ad más alkalmazásoknak is.
Ezek után a vírus következő feladatán, a bankkártyaadatok ellopásán dolgozik. Amikor a felhasználó elindítja a Google Play alkalmazást, a BankBot közbelép, és felülírja a hivatalos programot egy hamis űrlappal, amelyben a bankkártyaadatokat kéri. Ha ezeket a felhasználó beírja, akkor a program el is érte célját.
A BankBot az SMS kommunikáció során is közbelép, megkerülve így az eredetileg a biztonságunkat szolgáló kétfaktoros azonosítást.
Ha el akarjuk távolítani a kártevőt, úgy a Jewels Star Classic játék utáni kutatás önmagában sajnos nem elég, ugyanis a támadók gyakran változtatják a terjesztéshez használt alkalmazást. Ahhoz, hogy megtudjuk fertőzött-e az eszközünk, az alábbi jeleket keressük.
A Google Update elnevezésű alkalmazás (Beállítások-> Alkalmazások->Google Update); Aktív készülékadminisztrátor „System Update” (rendszerfrissítés) néven (Beállítások->Biztonság-> Készülékadminisztrátorok), illetve a „Google Service” figyelmeztetés többszöri megjelenése. A készülék manuális megtisztításához le kell tiltani a „System Update” adminisztrátori jogosultságát, majd törölni kell a “Google Update” és a fertőzött alkalmazást is.
És végül hogyan maradhatunk biztonságban? Használjunk megbízható mobilbiztonsági megoldást mobilon és táblagépen egyaránt, valamint tartsuk be az alábbi néhány tanácsot. Használjuk a hivatalos áruházat, amikor csak lehetséges. Bár időnként itt is előfordulnak incidensek, de még így is erőteljesebb a biztonság az alternatív áruházakhoz képest, a Google Play rendszeres ellenőrzési eljárásainak köszönhetően.
Ha kétségeink vannak egy alkalmazásról, akkor nézzük meg a népszerűségét a telepítések száma, az értékelések és a visszajelzések alapján. Miután bármit is elindítunk mobileszközünkön, nézzük meg, hogy milyen engedélyeket kér az alkalmazás. Ha a program a funkcióihoz nem társuló jogosultságokat kér, akkor olvassuk el figyelmesen ezeket, és csak akkor adjuk meg az engedélyt, ha teljesen biztosak vagyunk az alkalmazás megbízhatóságában.
Játéknak álcázott banki trójai
Az ESET által korábban már leleplezett veszélyes androidos trójai kártevő újra felbukkant a Google Play áruházban. A játékalkalmazásba beépült program elsődleges célja változatlanul a bankkártya adatok ellopása. Az ESET szakembereinek elemzéséből az is kiderül, hogyan működik a károkozó, miként távolítható el és hogy miképpen védekezhetünk a hasonló támadások ellen.