1.) Howard Phillips Lovecraft (USA, Rhode Island, Providence, 1890. augusztus 20. – 1937. március 15.) amerikai író, költő, publicista. Leginkább egyedi hangulatú horror novelláiról vált ismerté, amelyek a saját maga által teremtett mitikus világban játszódnak. Novelláiban és azok hangulatában Edgar Allan Poe-t követi, de a saját maga által kreált mítoszával teljesen új távlatokat nyit. Műveire jellemző a borzongás, az ismeretlen iszonyattal való szembesülés, ahol a történet főhőse előtt csak egy pillanatra vagy egyáltalán nem lebben fel a boldog tudatlanság fátyla. Történeteinek egyedi hangulatát a végig ott lappangó sejtés és bizonytalanság, a szenvtelen, emberelőtti hatalmakkal való találkozás adja meg.

2.) Stephen (Edwin) King amerikai író, a XX. század egyik legolvasottabb szerzője, akit az úgynevezett pop-kultúra első számú írójaként szoktak emlegetni. Karrierje első kiadott regénye, a Carrie (1974) óta töretlen, ám az irodalom-kritikusok ezzel a művel egy csapásra beskatulyázták őt a horror műfajába, pedig a későbbiek során elsősorban a hétköznapi amerikai emberek jellemábrázolásával és az amerikai (főleg a Maine-állambeli) kisvárosok pontos megrajzolásával hívta fel magára a figyelmet. King eddigi életműve tartalmazza a fantasy elemeit is, mint például A sárkány szeme (1984) vagy A Talizmán (1984, társszerző: Peter Straub) című regénye, de ide sorolhatjuk a A Setét Torony (1982-2004) című hétrészes fantasy/sci-fi/western-ciklust is, amelyet általában életművének központi témájaként emlegetnek, és amelyet bevallottan J. R. R. Tolkien és A gyűrűk ura című mű inspirált. Művei rengeteg ponton találkoznak egymással, sok nyílt és rejtett kapcsolódási pont, átfedés van az írásai között, amelyeknek köszönhetően eddigi életműve számtalan spekulációra, találgatásra ad lehetőséget és mindig újabb és újabb érdekességekkel szolgál. King nagy hatással volt az amerikai filmiparra is, hiszen néhány kivétellel az összes művéből készült tévé- vagy mozifilm, illetve sorozat. Ezek általában gyenge eredményt hoztak és gyakran szinte teljes mértékben eltértek a film alapjául szolgáló műtől, mégis akad egy-két üdítő kivétel, mint például a Halálos Árnyék, A remény rabjai, az Állj mellém!, a Tortúra (amelyet Oscar-díjjal is jutalmaztak), a Dolores Claiborne vagy a Halálsoron. Ide sorolhatjuk a vitatott, de kétségtelenül világhírű Stanley Kubrick-filmet, a Ragyogást is (ld. a "Ragyogás" című bejegyzésben" ).

3.) Arthur Charles Clarke az angliai Minehead-ben született 1917 december 16-án. 1936-ban Londonba költözött, ahol a Brit Bolygóközi Egyesület tagja lett. Itt űrhajózási témákban folytatott kísérleteket. Clarke leghíresebb műve minden bizonnyal a 2001: űrodisszeia, mely az általános írói gyakorlattól eltérő módon először forgatókönyv formájában készült el, és csak utána írta át regénnyé. A tudományos megalapozottsággal készült alkotás talán leghíresebb karaktere HAL, a Jupiter-küldetés űrhajójának mesterséges intelligenciával felszerelt számítógépe, melyből a mesterséges intelligenciával foglalkozó tudósok is merítettek ötleteket. A történet viszonylag egyszerű vonalvezetésű, a mű erőssége inkább az aprólékosan és tudományos alapossággal kidolgozott jövő-világban rejlik, valamint a költői befejezésben. Később megírta a 2010. Második Űrodüsszeia, majd a 2060. Harmadik Űrodüsszeia c. folytatásokat. Bá már a nyolcvanas éveiben jár, még mindig aktív: Sri Lankán lévő tengerparti villájának csodálatos környezetében ír, búvárkodik, és követi a technikai fejlődést is. Még mindig végez kísérleteket, és írásaihoz felhasználja az űrszimulációs számítógépprogramok előnyeit is.

4.) Joan Slonczewski 1956-ban született amerikai mikrobiológus, írónő, egyetemi tanár. Fő szakterülete a genetika és a bakteriológia. Kutatómunkája mellett szenvedélyévé vált az SF, amelyben fontos célnak tekinti az ismeretterjesztést. Eddig összesen két elbeszélést írt és fél tucat regényt. Rövidebb művei immár mind olvashatók magyarul (Mikroba című novellája a 178. Galaktikában jelent meg). Nagyszerű regényei az Ajtó azóceánba és a Génszinfónia (meg még persze más is... :-) )

5.) Isaac Asimov (Petrovicsi, Oroszország, 1920. január 2. – New York, 1992. április 6., eredeti neve Исаак Озимов orosz származású amerikai író és biokémikus. Tudományos-fantasztikus és tudománynépszerűsítő művei tették ismertté rendkívül sikeres és kivételesen termékeny írói pályafutása során. Több mint 500 kötetet és nagyjából 90 000 levelet, levelezőlapot írt vagy szerkesztett, művei jelentek meg a Dewey-féle tizedes osztályozás minden főosztályában, kivéve a filozófiát. Asimovot a tudományos-fantasztikus irodalom mesterének ismerik el széles körben. Egyike volt a múlt századi sci-fi három nagy öregjének A két másik sci-fi klasszikus, akivel együtt Asimov népszerűvé tette a tudományos-fantasztikus irodalmat, Robert A. Heinlein (1907–198 és Arthur C. Clarke (ld. fent). Asimov legismertebb műve az Alapítvány-trilógia, de hasonlóan jelentős a Galaktikus Birodalom-sorozat és a robottörténetek, amelyeket későbbi írásaiban összekapcsolt az Alapítvány-trilógiával. Asimov a sci-fin kívül krimit és fantasyt is írt. Az Űrvadász-sorozatot Paul French álnév alatt jelentette meg.

6.) Nemere István 1944. november 8-án született Pécsett. Érettségijét a veszprémi Lovassy László Gimnáziumban szerezte meg. Ezt követően 5 és fél évig dolgozott a toruńi Kopernikusz Egyetem könyvtárában. 1972-ben Esztergomba költözött Könyvtárosi diplomáját 1975-ben szerezte meg az ELTE-n. Volt gépgyári segédmunkás, erdészeti dolgozó, balatoni mentőcsónakos, könyvesbolti eladó, könyvtáros, katona Budapesten és földmérő az állami térképészeti hivatalban, dolgozott kórházban boncsegédként is. Később Lengyelországban élt, mint diplomáciai tolmács, többnyelvű idegenvezető, könyvtáros. 1. könyve 1974-ben jelent meg, A Rémület Irányítószáma címen. Majd 1981 óta nem volt év, amikor ne jelentek volna meg Nemere-könyvek, és egyre több. A tudomány határterületeivel, a rejtélyes jelenségekkel,a történelemmel és emberi képességekkel is foglalkozó könyvei, nagy port felverve tették ismertté a nevét. Az 1990-es években kétszer egymásután megválasztották a Nemzetközi PEN eszperantó csoportja elnökének.

7.) George Lucas 1944. május 14-én született a kaliforniai Modestóban. Gyermekkora akár egy film: a udvarban cirkuszi mutatványokat, karneválokat rendezett, a közeli parkban pedig házilag barkácsolt lábhajtású járgányaival versenyzett. Réges-rég, egy messzi galaxisban... Ugye mindenki ismeri ezt a szlogent. A Csillagok háborúja szülőatyja kultuszt teremtett a filmtörténelemben. Érdemes még megemlíteni szintén kiválló munkájét, az American Graffitit. De a SW-sorozatnál jobb bemutatás nem is kell egy rendezőnek...

8.) Terence (Terry) (David John) Pratchett, a Brit Birodalom Rendje (OBE) tisztje, (született 1948. április 28.) angol fantasy- és science fiction-író. Leginkább Korongvilág-regényeiről ismert. Más művei többek között a Johnny Maxwell Trilógia, és a Manák Trilógiája. Az íráson felül szorosan együttműködik könyveinek játékokba és színdarabokba való átültetésében. 13 évesen kezdett írni, 15 volt első műve publikálásakor. Első regénye, The Carpet People, 1971-ben jelent meg, majd az első Korongvilág regénye, The Colour of Magic, 1983-ban került az angol könyvesboltok polcaira - A mágia színe magyar fordítás 1992-ben jelent meg -, és azóta 1-2 könyvet ír évente. 1990-ben az Egyesült Királyság (UK) bestseller szerzője, 2007 februárjára hozzávetőleg 50 millió könyve kelt el világszerte, 33 nyelven vált olvashatóvá. Jelenleg a második legolvasottabb író az Egyesült Királyságban, és hetedik legolvasottabb nem amerikai író az USA-ban. 1998-ban a Brit Birodalom Rendje (OBE) tisztje lett, „az irodalom érdekében tett szolgálataiért” (for services to literature). Pratchett és könyvei körül rajongói valóságos kultuszt alakítottak ki.

9.) Tim Burton filmjei láttán méltán mondható el, hogy egy meg nem értett zseni Hollywoodban. Lelkivilága egyértelműen megmutatkozik művein, ezek az alkotások túlnyomórészt groteszkek lesznek. Ez a jó értelemben vett kattant zseni amikor teheti, mindig lélekromboló és demoralizáló környezetbe helyezi fizikailag és/vagy lelkileg is sérült főhőseit, akik leginkább a pszichopata és a mentálisan sérült személyiségek határmezsgyéjén egyensúlyoznak. Egy torz lelkű hercegnek mondanám... Híresebb újabb filmjei: Ollókezű Edward, A Halott Menyasszony, Charlie és a Csokigyár, Sweeney Todd.