A GTA sorozat már régen nem arról szól, hogy milyen jó is lövöldözni a járókelőket, vagy milyen jó baseball ütővel szétverni egy ártatlan fejét, esetleg tankkal minél nagyobb káoszt csinálni. A Rockstar zseniális módon mutatja be a mai embert, a mai társadalmat. Iróniákon, szarkazmuson keresztül készít egy olyan kifinomult társadalom-kritkát, hogy a legtöbb játékos észre sem veszi, hogy saját magát nézi abban a tükörben, amit Grand Theft Autonak hívnak.
A legújabb rész a Grand Theft Auto 5. Már nem is egy, hanem három főszereplővel, így még szerteágazóbb és komplexebb lehet a képmutató társadalom bemutatása.
Kezdjük a három főszereplővel:
Franklin: Talán a legérdektelenebb karakter a játékban. A gettóban kezd piti gengszterként és egy autókereskedőnek dolgozik behajtóként. Franklin beszédén is hallani, hogy a Gettóból jött. Nem rest lelőni az ellenségeit, de helyén van a szíve. Legjobb haverja Lamar és Chop a kutya. Igazából rengeteg filmben és játékban láthattuk már ezt a karaktert. A tipikus „kölyök”. (a történet végén próbálják meg egy kicsit árnyalni a képet, de igazából az „A” és „B” opció nagyon elüt az előtte történtektől. Ha nem a „C” opciót választod, akkor hirtelen egy teljesen más karakter lesz Franklinből.)
Trevor: A legellentmondásosabb karakter a játékban. Egy sivatagi porfészek közepén él, havonta cserél ruhát, minden este részeg, egy rozsdás furgonja van, a haverjai IQ-ja nem haladja meg az ötvenet. Egy piti „kereskedelmi” céget vezet, aminek a fő tevékenysége a csempészet. Utálja a The Lost and Deamned motoros bandát. Igazából egy csöves. Teljesen nyers modorú, pszichopata, de lojális és kitart a barátai mellett. Trevor gyerekkora nem volt éppen könnyű. Talán Trevor a "legtisztább" karakter a játékban. Ami a szívén, az az öklén, miközben mindenki más arra játszik, hogy hogyan verheti át a másikat. Neki nem fontos a külsőség, nem akarja másnak mutatni magát, mint ami. Mások öltönyben járnak, nyálas zenét hallgatnak, luxusban élnek, de mind hátulról támadó aljas népség. A saját anyjukat is átverik. Érdekes, hogy a Rockstar az egyik legtisztább karaktert miért egy csöves pszichopatának ábrázolta. Talán pont azért, mert a kifordult álszent társadalom ilyennek látja azokat, akik nem kérnek belőlük. Trevornak még jelent valamit az, hogy lojalitás, barátság.
Michael: Nem tudom, hogy a Rockstar alapból három játszható karaktert akart csinálni, vagy csak később jött az ötlet, de mindenképp Michael érezhető a „főszereplőnek”. Talán nem is véletlen. A Rockstar mindig is paródiákat, kritikákat vitt a játékaiba. A mai társadalom felé tart tükröt és a társadalom röhög azon, vagy éppen megbotránkozik azon, amit benne lát, de sokan nem veszik észre, hogy amit néznek az egy tükörkép. A Rockstar Michaelen keresztül zseniálisan bemutatja a mai embert: Csak a saját érdekeit tartja szem előtt, ha haszna van rajta, akkor a legjobb barátját is elárulja. A családjával nem foglalkozik, imádja a filmeket és hiába gazdag, nem boldog. A fia az antiszociális kocka, a lánya a szőke *****, aki tehetségkutatókon indul, a neje folyamatosan megcsalja. A játék befejezéseinél kimondja a mai társadalom alapigazságait:SPOILER („A” miután megölte a legjobb barátját: „Túlélni, csak ez számít. Minden más baromság.” „C” Képmutatás Franklin. A civilizációnk legnagyobb vívmánya.)SPOILER VÉGE
Los Santos társadalma:
Los Santos három fő részből áll: A gettó. Piti bűnözőkkel, a belváros , itt él a plebs és van még a gazdag negyed. Igazából nem sokban különbözik a három rész, csak van ahol többet és még többet adnak a külsőségre. A külsőség fordítottan arányos a belső romlottsággal. A nagyon gazdagok rengeteget költenek, hogy elfedjék a bajaikat, hibáikat és rettegnek, nehogy kiderüljenek a féltve őrzött titkaik. Képmutatás, képmutatás, képmutatás. A másik zsenialitás a TV és rádióműsorok. Michael lánya be szeretne kerülni egy tv műsorba a Fame or Shame –be. Természetesen ez a show is kihasználja az embereket, totális idiótát csinál belőlük, az agyhalott tömeg ezt nézi és élvezi. No persze nem olyan könnyű bekerülni. Szájjal kell érte kényeztetni (ott lent) a producert és műsorvezetőt. Ugye ismerős? A való életben a szülők megbotránkoznak, hogy úú, de durva és undorító, ami azért vicces, mert azokban a valóság-showkban sem megy máshogy, amit ők néznek a valóságban. Igen, az itthoni Xfaktor, Valóvilág is így működik.. Szóval mindenki nézi ezeket a műsorokat, nagy része tud is róla, hogy mi megy a háttérben, de ha valaki szóba hozza, akkor jajj, de undorító, nem is igaz. Ugye képmutatás. Minden gazdag büszke, hogy ő luxusban él, öltönyben jár, simabeszédű. Ha jobban megnézzük őket, akkor kiderül, hogy a lojalitást hírből sem ismerik, de arról papolnak. Ezért is érdekes Trevor ábrázolása. Azokat, akik nem kérnek ebből a képmutató társadalomból, azokat így látják a többiek. Egy pszichopatának, egy csövesnek. És megint Michael. Ő is gazdag. Öltönyökben jár, luxusautója van, egy gyönyörű háza medencével. Ő vajon mit rejteget? Konkrétan az egész múltját. A gyerekei is érdekesek. Mind elkanászodott, csitri. De ha jobban belemegyünk a sztoriba, akkor lassan felsejlik, hogy a fő hibás megint Michael és a felesége. Egyáltalán nem törődnek a gyerekeikkel, akik igazából szenvednek emiatt, de pont az ellenkezőjét mutatják ki. Ez majd a sztori vége fele lesz feltűnő. Itt a család is egy mini társadalomnak felel meg. Mindenki magának akarja a legjobbat és így lesz mindenkinek egyre rosszabb.
Haladjunk tovább! Van egy ultra gazdag ember a játékban és ő is kimondja az igazat: „Elég gazdag vagyok ahhoz, hogy bármit megtegyek, akár öljek is, te meg elég szegény ahhoz, hogy ez téged ne érdekeljen” . A Rockstar jól rávilágít a gazdagok és szegények közti különbségre: A gazdagoknak van pénzük rá, hogy tisztességesnek látszódjanak. Képmutatás. A Hollywood felé való csipkelődésről már nem is beszélek. Ami még nagyon jó, az a Facebook-iphone cég a játékban. Már maga a név is elég beszédes: Life Invader, azaz (magyarosan) az életedbe betolakodó. Ugye facebookra kirakjuk már azt is, hogy milyet ürítettünk a WC-be. A játékban a cég irodája egy óvodának van ábrázolva, az ott dolgozó geekek pedig teljesen idióták. A falra és a táblákra olyan feliratok vannak kiírva, mint például: "az adataidat akarjuk" vagy "magánélet? NEM!". Amikor a cég bemutatja a legújabb mobiltelefonját, a tömeg gyerek módjára visít, zokog és ovációval fogadja a vezérigazgatót. Hmm ismerős? És akkor még említhetjük a velejéig korrupt FBI ügynököket. Ők tanítanak meg minket arra, hogy ha elég jól meg tudod magyarázni a bűneidet, akkor igazából nem is vagy bűnös. Erkölcsről, hazafiságról kell papolni, minél gazdagabb vagy annál könnyeb elrejteni a bűneidet, de ha nincs elég pénzed, akkor idealizálnod kell, ideák mögé kell bújnod és akkor meg van bocsátva. Többször hivatkoznak a kapitalizmusra. A nagyobb hal felzabálja a kisebbet. Ez van.
A Rockstar a játékaiban zseniálisan mutatja be beteg és képmutató társadalmunkat. Minden kis csipkelődés, irónia, szarkazmus nagyon jó helyre van téve, mértékkel és ezért üt igazán. Nagyon ironikusnak tartom, amikor valahol betiltják a játékot, vagy megszólják, hogy erőszakos. Olyan mintha ezt a társadalmat, ezt a kort akarnák betiltani. Amikor valaki megszólja a GTA-t, az saját magát is és a társadalmat is megszólja amiben él…
Los Santos társadalma
Avagy mit üzen a Rockstar?
Hozzászólások
A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.