A sportjátékok legnépszerűbb kategóriája a fociprogramoké. A labdát több fejlesztő/kiadó játékában rúghatjuk, a FIFA és a Pro Evolution Soccer/eFootball PES háborúja évek óta tart, azonban azok, akik menedzserként akarnak győzelemre vezetni egy csapatot, csak a Sports Interactive Football Manager-sorozatát választhatták az elmúlt több mint fél évtizedben. Ez azonban nem mindig volt így.
Az On the Ball-széria 1993-tól csábította a fotelmenedzsereket, a FIFA Manager élete alatt több névváltoztatáson ment keresztül, de ezek azonban végül mind eltűntek. A Football Manager viszont maradt, egyre jobb lett, komplexitásával pedig lenyűgözte az adatok szerelmeseit. A Sports Interactive játéka azonban váratlan kihívóra talált, ugyanis megjelent a Winning Streak Games alkotása, a We are Football, hogy elhódítsa a bajnoki trófeát. Lássuk, hogy sikerül-e neki!
Heti programterv
A We are Football most különösen aktuális játék, hiszen két nappal ezelőtt elindult a 2021-es Európa Bajnokság, a meccsek szünetében pedig mi lehetne jobb elfoglaltság, mint egy csapat menedzser- és edzőfeladatait is ellátni? A We are Football mindkettőre lehetőséget kínál, azonban azt rögtön ki kell jelenteni, hogy bár a program viszonylag szórakoztató játékmenetet kínál, a rivális csapattól egyelőre nem fogja elhódítani a trófeát.
A We are Football legjobb tulajdonsága az, hogy nagyon egyszerű kezelni. Letisztult felületek, átlátható lehetőségek jellemzik a játékot, így azok is gyorsan belejönnek a kezelésébe, akik még életükben nem láttak menedzserjátékot, vagy éppen megrettentek az FM-széria komplexitásától. A program gerincét a karriermód adja (mi más?): van lehetőség rögtön egy klubhoz szerződni, de jóval izgalmasabb az az opció, mely során kérdésekre válaszolva ad a játék egy pozíciót. Ez lehet a harmad-, a másod- vagy az elsőosztályban, de a feladatokat azonnal el kell kezdeni az igazgatótanáccsal való találkozás után. Van itt minden: edzés, meccsre való felkészülés, szponzorokkal való tárgyalás, ifjúsági csapattal való kapcsolattartás, beszélgetés a játékosokkal és így tovább…
Ezeket a naptárba rendezve tehetjük meg, de a lényeg természetesen itt is a táblázatok és az adatok böngészésén van. Ezek ugyan nincsenek olyan mélységben felépítve, mint a konkurenciánál, de így is van mit nézni. A heti programtervbe fel lehet írni erőnléti edzést, támadó/védekező játék gyakorlását, financiális feladatokat, akármit, amit a We are Football kínál. Ez kifejezetten szórakoztató, azonban sajnálatos módon több területen is erős lemaradásban van a Football Managerhez képest.
Fantáziajáték
Először is, nincsenek licencek. Igaz, a csapatnevek többé kevésbé hivatalosak, így van Crawley, West Ham, de ugyanígy létezik a Manchester Red és Manchester B is. A játékosok azonban mindannyian fantázianévvel és rajzolt portréval rendelkeznek, legyenek akár a férfi vagy női ligában. Igen, mindkettőben kipróbálhatjuk magunkat, ugyanakkor elég vicces azt látni, hogy edzőként keresünk heti párszáz fontot (legalábbis a harmadosztályban), a játékosok meg keresnek 16-30 fontot. Ez az olcsó megoldás a meccseken is tetten érhető. Nincs 3D-s meccsmotor, az eseményeket nem lehet direktben látni, csak a mérkőzés lényeges pontjait mutatja meg a program, ráadásul ezek között is fel lehet fedezni érdekes megmozdulásokat.
Félidőben van lehetőség motivációs beszédet tartani, cseréket eszközölni, változtatni a stratégián, de itt sem a gegenpress/tiki-taka/stb. lehetőségek vannak, hanem olyan opciók, mint a rövid passzos támadójáték vagy megtörni az ellenfelet és lesöpörni a pályáról. Azonban azt nem lehet látni, hogy a taktika változtatása hogyan hat a játékosokra, a meccsre, melynek végén nem léphetünk tovább, ha más mérkőzések is zajlanak.
A teljesítményünktől függően a program értékel, akció és tapasztalati pontokat kapunk, melyeket különböző területeken költhetünk el, például egy játékos teljesítményének javítására, és ezzel egy kis szerepjátékos elem is bekerült a programba. Ezeket a jutalmakat véletlenszerűen adja a program, egyszer egy három-egyes győzelem után adott majdnem 70 pontot, míg egy hat-hármas eredmény sokkal kevesebbet hozott.
Szezonjáték
A fentebb említett negatívumok ellenére jól elvoltunk a Winning Strike Games alkotásával. Gyors, hiszen egy szezont pár óra alatt végig lehet játszani, vannak benne érdekes lehetőségek, például a szurkolókat lehet utasítani a meccs megzavarására, ugyanakkor vannak benne olyan dolgok, melyek 2021 nyarán már kissé nevetségesen hatnak. Ilyen a rendre feltűnő kalapos síp, mely súgóként szolgál, ahogy a gemkapocs a Microsoft Office korai verzióiban.
A We are Football nem nevezhető kimondottan jó, de rossz játéknak sem. Kezdő menedzsereknek mindenképpen ajánlott, azonban az Football Manager-veteránoknak nem annyira fog tetszeni, ők esélyesen unalmasnak és túlságosan egyszerűnek találják majd a Winning Strike Games alkotását. Sokan panaszkodnak összeomlásokra, rossz optimalizációra, de mi ebből semmit sem tapasztaltunk. Az irány mindenesetre jó, ugyanakkor a We are Footballnak kellene még néhány év, hogy igazán jó játékká váljon.