2009-ben, 16 évesen a Trine első részét pörgetve még nem gondoltam volna, hogy a Frozenbyte alkotása végül sorozattá növi ki magát. A meseszerű látványvilág, az agyunkat megdolgoztató fejtörők és az ügyességünket próbára tevő platformer kihívások azonban nemcsak engem, hanem a szakmát és a játékosokat is lenyűgözték. A legújabb felvonás, a Trine 5: A Clockwork Conspiracy szinte fű alatt érkezett, hőseinken pedig egy percre sem érződnek a fáradtság jelei.
A hősök (nem)hétköznapi élete
Zoya, a tolvaj, Amadeus, a varázsló és Pontius, a lovag élik egyszerű, mindennapi életüket. Egy nap viszont meghívás érkezik Lady Sunshine Crownsdale-től, hogy megünnepeljék Trine hőseit. A kedélyes meghívás mögött azonban szörnyű összeesküvés bújik meg, ami nagy veszélybe sodorja hőseinket, nekünk pedig egyedül vagy többedmagunkkal kell helyreállítanunk a hírnevüket és újból megmenteni a birodalmat a játék igencsak hosszúnak mondható 16-18 órája alatt.
A játékmenet javarészt maradt a régiben: Zoyával köteleken lengedezhetünk és az íjával ügyeskedhetünk, Amadeus-szal tárgyakat hozhatunk létre, Pontius-nak pedig a kardja és pajzsa lesz nagy hasznunkra. A 20 fejezetre osztott kampány során továbbra is ügyességünket és logikánkat kell bevetnünk, hogy az előttünk álló temérdek platform- és puzzle feladatot sikeresen abszolválni tudjuk. A kihívás okosan épül fel pályáról-pályára, és a fejtőrök is remek kihívást nyújtanak – bár hőseink változatosan felhasználható képességei miatt néha-néha felmerülhet bennünk a „lehet, hogy nem így kellett volna” gondolata. A pályákon szétszórt zöld kristályok továbbra is tapasztalati pontként szolgálnak, melyeket egy egyszerű fejlődési fán tudunk elosztani a karakterek között. Mindemellett eldugott ládák is akadnak a pályákon, melyekben a történetet mélyítő leveleket, a főmenüt dekoráló apróságokat és kozmetikai tárgyakat találhatunk – igen, ez azt jelenti, hogy most már testre tudjuk szabni a szereplőket.
Nyikorgó fogaskerekek
A Clockwork Conspiracy egy rendkívül jó folytatás lett, ami tökéletesen illeszkedik a széria korábbi darabjai közé. Hibátlannak azonban semmiképp sem neveznénk, mivel itt-ott sajnos megbicsaklik az amúgy remekbe szabott élmény. A harcok például továbbra sem tekinthetők a játék fénypontjának, hiszen helyenként inkább hatnak frusztrálónak és időkitöltőnek, mintsem jól megkomponáltnak és izgalmasnak. Az sem segít a játékmeneten, hogy kooperatív módban hajlamos megbolondulni a kamera a nagy harcok és ugra-bugra közepette, helyenként pedig vizuális vagy akár újratöltést eredményező bugokba is bele lehet futni.
A Trine 5 tehát nem reformálja meg sem a műfajt, sem magát a sorozatot – de ezt szerintem nem is várta tőle senki. A korábbi felvonásoktól már megszokott szórakozást (akár egyedül, akár kooperatívban) viszont továbbra is magabiztosan szállítja, így képes hosszú órákra a kanapéra vagy a gép elé szögezni minket. Kicsiknek és nagyoknak, tesóknak vagy pároknak éppen ezért a TÖKÉLETES szórakozásnak és kikapcsolódásnak bizonyulhat az esős őszi napokon. Mindezért pedig nem is szükséges a pénztárcák mélyére nyúlni, a játékot ugyanis 30 euróért (~ 11.700 Ft) húzhatjátok be a digitális boltok polcairól. Ha a korábbi epizódokat szerettétek, akkor ez sem fog csalódást okozni, ezt én magam garantálom!