Minden egy újabb békés, mókával teli nappal kezdődött a Gamindustri birodalmában. Neptune, Noire, Blanc és Vert, a Gamindustri Game Show felé bandukolva, izgatottan csacsogtak a rendezvény nyújtotta játékokról, köztük egy izgalmas új VRMMORPG-ről, amely kapcsán már alig várták, hogy maguk is kipróbálhassák. A kifejezetten a négy istennőnek fenntartott nyitónapon, tömeg híján, rögtön sorra is kerültek, virtuális kalandjaik helyett azonban egy furcsa világban ébredtek. Mint kiderült, Faira, az Emote bolygó digitális istennője hívta őket segítségül, kissé váratlanul, miután támadás érte Virtualand bolygóit, és egyedül nem bírt ellenfeleivel. A megszállás mögött álló Kado az Obsoletia bolygó rejtélyes uralkodónője, aki kísérője, Hero, és Anti seregei segítségével igyekszik elavulttá tenni és eltörölni a bolygók tartalmait, ezzel elapasztva az éltető Emote Energia áramlását. A lelkiismeretes leányzók ezt persze nem hagyhatják annyiban – főleg, mivel már kérdezés nélkül belerángatták őket, sok választásuk pedig nem maradt –, és nekiveselkednek, hogy visszaállítsák a rendet, no meg a maguk módján pótolják a bolygók eltörölt tartalmait. Szerencsére nem maradnak magukra a bajban, ugyanis pár Vtuber (virtuális YouTuber) is csatlakozik hozzájuk a küzdelemben, köztük a MEWTRAL két tagja, Me és You.

Gamindustri istennői a virtuális világba lépbe maguk is digitális alakot öltenek, aminek következményeként átmenetileg búcsút inthetnek megszokott képességeiknek, de cserébe mindegyikük egy vagány, és stílusához passzoló mordállyal gazdagodik, amivel hasonlóan hatékonyan tudják ritkítani az Anti-hordákat. Az eltérő fegyvertípusok közös vonása a beépített kamera, amivel Neptune és társai élőben közvetíthetik ellenfeleik elnáspángolását, ezzel pedig nemcsak a bolygók reményvesztett lakóit lelkesíthetik fel, de egyben kitölthetik a hiányzó tartalmak hagyta űrt, így pótolva az elveszett Emote Energiát. Persze virtuális popsztár barátaik se csupán tétlen vokálként malmoznak a háttérben, hanem sajátos fegyvereikkel ugyancsak kiveszik a részüket az anti-Anti hadműveletekből. 

Mentőakció élőben

Kedvenc istennőink átdolgozott karaktermodelljei nemcsak a sorozat korábbi játékaihoz képest néznek ki minden eddiginél jobban, de általánosságban is remekül mutatnak, valamint pályák is egész korrektre sikerültek, még ha néhol kicsit csupaszok és üresek is. A látvány mellett a hangulatra sem lehet sok panaszunk, hiszen a leányzók ezúttal is tökéletesen hozzák önmagukat, és ezzel a szériától megszokott humort, vicces utalásokat és kikacsintásokat. A Neptunia Virtual Stars ugyan egy spin-off, de mégis egész érdekes módon építi fel világát, korunk különböző szórakoztató tartalmaira alapozva, amit Virtualand megmentésre váró tematikus bolygói is jól visszaadnak, melyek között találhatunk a közösségi médián alapuló, kvázi Twitter-várost és videó/stream Paradicsomot egyaránt. A téma és felépítés mellett ezek a birodalmak a mókás ellenfelek tekintetében is eltérnek, bár ez néhol mindössze átszínezést jelent, de kalandjaink során belefuthatnunk többek között mérges robotokba, kartondoboz emberekbe, ellenséges MP3-lejátszókba vagy épp lánctalpas Nintendo Switch-utánzatokba is. 

Mielőtt rátérnénk a játékmenetre, muszáj pár szót ejtenem a Vtuberekről, akik hatalmas szerepet kaptak a játékban, de nemcsak harcostársainkként. A pályákat tarkító monitorokon folyamatosan rövid bejátszásokat láthatunk tőlük, adottságainkat a megmentett Vtuberek után kapott V-Cube kockákkal növelhetjük, egy véletlenszerű támogatással vagy támadással segíthetnek minket a harcban, de még a töltések alatt is Vtuber videókat láthatunk. Mindezt ráadásul „valódi” Vtuberekkel, úgyhogy, akinek ez a szenvedélye, annak garantáltan nagy pluszt fog jelenteni, hogy a játékban viszontláthatja kedvenceit.

A szakaszokra bontott pályákon Vtuber és istennő csapatunk, illetve azok karakterei közt váltogatva szabadon garázdálkodhatunk, külső nézetben szórva az áldást, Vtubereket mentve, Emote Energiát, felszerelést vagy más finomságokat rejtő dobozokat nyitogatva, és természetesen Antikat pusztítva. A pályák felépítése általában nem túl bonyolult, legfeljebb a lezárt kapuk kinyitásához kell néha kisebb kitérőket tennünk a kapcsolók levadászása céljából, illetve a normál ellenfeleken túl köztes főellenfeleken is átverekedhetjük magunkat két szakasz között, míg el nem jutunk az adott bolygó megszállását vezényelő főgonoszhoz. Kalandjaink során nagy segítség egyébként, hogy nemcsak tárgyakkal tölthetjük vissza életerőnket és különleges támadásaink bevetéséhez szükséges varázspontjainkat, hanem egy abszolút „költségmentes” képességgel is, bár ez a megoldás kissé időigényes, így inkább harcon kívül kivitelezhető.

Lájkot betölt és tűz!

A különböző fegyvertípusokkal bizonyos fokig más-más élmény a harc, így például Blanc feltöltődő fegyverével kicsit időigényes a tüzelés, de ha elsül, akkor bizony nagy fájdalmat okoz annak, akit eltalál, míg Neptune mordálya golyószóróként adagolja kisebb adagokban, de folyamatosan az áldást. Ami viszont sajnos mindegyikre igaz, az a már-már véletlenszerű találati esély. Nem tudom, hogy a fejlesztők hogyan hozták össze, de gyakran tényleg mintha abszolút a szerencsén múlva, hogy az ellenfél bekapja-e a lövésünket. Sok esetben egyszerűen átmegy rajta, szimplán nem okoz sebzést, de sok alkalommal már olyan közelségből tüzeltem, hogy az ellenfél nyakába omlott hősnőm hajzuhataga, mégis tízből, ha kétszer sikerült eltalálnom, pedig még rá is közelítettem a biztonság kedvéért. Mindez ráadásul azért is szomorú, mert a játék nagy részét ez a piff-puff akció adja, és a többi fronton hiába egész korrekt az élményt, ha egy ennyire központi eleme érthetetlen módon nem a rendeltetés szerinti működik, ezzel nagyjából egy lag miatt akadozó netes multis cím hatását keltve. 

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Az Antiirtás mellett többek között Emote Energiával állíthatjuk vissza és fejleszthetjük még NeoTube lerombolt városának boltjait, és élvezhetjük szolgáltatásaikat, Vtuber kártyákat és kockákat gyűjtögethetünk, mellékes kihívásokat teljesíthetünk, vagy akár táncra is perdülhetünk a BeatTik eléggé fapados, de azért valamilyen szinten szórakoztató zenés ritmusjátékában is. Akad tehát bőven tennivalónk Virtualand felszabadítása mellett is.

Mindent egybevéve a Neptunia Virtual Stars több tekintetben is kifejezetten korrekt, egyes elemei pedig a sorozaton belül is kiemelkedők, de sajnos jó pár dolog belerondít a képbe. Hibák tekintetében például belefutottam többek között képernyőbe égett eseményt jelző felkiáltójelbe, újrateleportálásban ragadt ellenfelekbe és időnként felcserélődő térképes ikonokba is. A legnagyobb tüske azonban sajnos tényleg a lövöldözés csiszolatlansága, ami néha működik, néha nem. Ezektől persze a játék szerencsére még nem válik játszhatatlanná vagy élvezhetetlenné, csak jó pár kellemetlen pillanatot okoz a felhőtlen kalandozásban. Közel sem forradalmi, de kellemesen el lehet vele szórakozni.