A Spike Chunsoft közel négy évtizedes történelme alatt tökéletesen megtanulta, hogyan kell minőségi játékot készíteni. Több Dragon Quest és a kultikus Danganronpa széria is a japán fejlesztő/kiadó munkája. Mostani tesztünk alanyát, a Master Detective Archives: Rain Code-ot egykori, a Spike Chunsofból kivált, és a Tookyo Games-et megalapító, plusz az anyagcégben maradt fejlesztők kezdték el tervezni, még 2016-ban. A munkát hét év alatt fejezték be és bár Spike Chunsoft ismert jegyei egyértelműen felfedezhetők az új játékon, nem lehet azt mondani, hogy az eddigi munkák közönséges másolata lenne.
Kísértethistória
A Master Detective Archives: Rain Code címe már megmutatja, hogy mire számíthat a játékos a két stúdió koprodukciójában készült alkotástól. Egy detektív-történetre, amit a fejlesztők telepakoltak a japán kultúra elemeivel, anime karakterekkel, rejtélyekkel és titkokkal, régi és modern elemekkel, miközben a játék nem nélkülözi a valódi humort sem. Ezek mellett tartalmaz halált és izgalmat, na meg a kalandjátékok nélkülözhetetlen elemeit, rejtvényeket is. Kellően felcsigáztunk titeket? A Master Detective Archives hőse egy fiatal, Yuma Kokohead, aki amnéziásan ébred fel egy pályaudvaron. A zsebében lévő vonatjegy az Amaterasu Expressre szól, amire sikerül is feljutnia: itt találkozik a WDO (World Detective Organisation) munkatársaival. Kiderül, hogy Yuma is ezen szervezet tagja, de mielőtt belemerülnének a munkába, Yumának máris egy borzasztó bűncselekményt kell megoldania. A vonaton ugyanis rajta kívül mindenki meghal, és mire a vonat beér a célállomásra, Kanai Wardba, ő lesz a fő gyanúsított… Bizonyítania kell, hogy nincs köze a gyilkosságokhoz.
Ezt egyedül nem tudná megtenni. Yuma társa ugyanis egy halálisten, Shinigami, aki magát már a vonatút alatt megmutatja. Shinigami alakváltó, Yuma és az ő kapcsolata adja a játék szívét-lelkét: a The Last of Us Joel-Ellie párosa óta nem láttunk ennyire jól működő társakat. Persze a kérdés az, hogy mi Shinigami valós alakja. Nos, nem a Halállistában látott tollas szörny mintáját vették alapul a fejlesztők. Nem, Shinigami egy fiatal és szexi lány alakját tudja magára ölteni, és talán pont emiatt működnek olyan jól együtt Yumával. Halálisten szerepében folyamatosan cukkolja és egyszerre bátorítja Yumát, miközben végigbeszélik szinte az egész játékot. És hogy miről csevegnek? Természetesen a bűntényekről (és másról), melyekből igen sok van, és bizony, ebben a játékban komoly elemzői készségekről kell tanúbizonyságot tennünk. Természetesen meg kell találni az összes bűnjelet, meg kell találni a bizonyítékokat, majd komoly dedukcióval le kell vonni a megfelelő következtetéseket. Ez persze nem egyszerű, és mivel ez egy kalandjáték, a fejlesztők egy különleges, egyszerre szórakoztató és bizony néha dühítő rendszert találtak ki. Az igazságot kideríteni ún. rejtély labirintusokban lehet, ahol a rejtély fantomokkal kell szembenézni: ezeket megoldás kulcsokkal lehet legyőzni. A megoldás kulcsokat Shinigami szolgáltatja az összegyűjtött/megtalált bizonyítékok számától függően: a rejtély fantomok Yumára szórják vádjaikat, akinek a bizonyítékok/megoldáskulcsok kiválasztásával kell érvelnie saját igaza mellett. Előfordulhat az is, hogy a rejtély labirintusban nem lehet továbbjutni. Ezt az okozhatja, hogy nem lett minden bizonyíték megtalálva, ilyenkor Shinigami visszaviszi Yumát a bűncselekmény színhelyére, hogy ott tovább vizsgálódhasson. Néha a program választás elé állítja a játékost: ott lehet hagyni a vizsgálatot, de ebben az esetben a bűncselekmény legendává válhat Kanai Ward lakóinak körében, és befolyásolhatja az életüket.
A megtalált bizonyítékok detektívpontokat jelentenek, a detektívpontok képességpontokat, a képességpontok pedig azt, hogy befolyásolhatjuk a játékmenetet. A képességfán több tucat lehetőség áll rendelkezésre, az olyan általános dolgoktól kezdve, mint az egészségpontok növelése egészen Shinigami hordójának módosításáig. Utóbbi egy puzzle (mini)játék, ami a nyomozást segíti elő, és leginkább az akasztófára emlékeztet. Egy pörgő hordón lévő betűkből kell összerakni egy szót, amit Yuma keres. A nehézséget az adja, hogy a teljesen nyilvánvaló megoldásoktól kezdve egészen a kifejezetten hosszú szavakig terjed a skála, ha pedig nem találjuk el a betűt, a kitalálásra megadott rövid idő még rövidebbé válik… Ez így egy kicsit zavarosnak tűnhet, de higgyétek el, a játékban minden tisztává válik második-harmadik próbálkozásra, de ezzel együtt is kell egy magasabb fokú angol nyelvtudás, mert enélkül könnyen a sarokban végezheti a konzol.
Lucid-noir város és a mesterdetektívek világa
Eddig a játékmenetről írtunk, de arról nem, hogy milyen a játék? Nos, lenyűgöző: az egyes helyszínek remekül kidolgozottak, ugyanakkor mindig változnak, nincs köztük két egyforma. A rejtély labirintusok mindig tartogatnak valamilyen meglepetést, de Kanai Ward, az Amaterasu Vállalat által felügyelt, esőben és neonfényben fürdő város adja a Master Detective Archives igazi ámulatát. Az Unreal Engine gyönyörűen jeleníti meg a környezetet, a kerületek eltérő jelleggel rendelkeznek, ráadásul az Amaterasu Vállalatnak is saját titkai vannak... Szerencsére Yumának itt nem egyedül kell szembenéznie mindennel, mesterdetektívek segítségére is számíthat: a tudásuk legjavát, ún. fortékat adnak Yumának, hogy megfejtse a titkokat. A forték különleges képességek, melyeket a mesterdetektívek használhatnak, és bár Yuma nem rendelkezik ilyennel, kapcsolódhat a társaihoz, hogy ő is megtapasztalja azt, amit a többiek éreznek/látnak/hallanak…
Végszóként elmondható, hogy egyszemélyes játékként a Master Detective Archives: Rain Code egy remek cím, mely hosszantartó szórakozást kínál: fejezetenként is több óra kell a teljesítéshez, az állandóan változó világ, a történetek pedig újabb és élményekkel gazdagítják a játékost. Ugyanakkor némileg rontja a pozitív összképet a játékba épített szexizmus. Ilyen az, amikor Shinigami azt mondja Yumának, hogy nézd nyolc másodpercig a melleimet és minden problémád megoldódik, vagy amikor Yumát láncon vezeti, amolyan szolga módjára. A The Legend of Zelda: Tears of the Kingdomra mondták, hogy a leköszönő Nintendo Switch utolsó nagy dobása. Hát nem: lehet, hogy a Rain Code nem fog 100 %-os értékelést kapni, de mi nagyon szerettük Kanai Ward utcáit, titkait felfedezni.