A tavaly kiadott Gemibears valódi csiszolatlan gyémánt: neve és leírásának érdektelen mivolta miatt nem sikerült annyira a köztudatba férkőznie, hogy bekerüljön a trendi darabok katalógusába, játékmechanikai szempontból pedig annyira matt és hétköznapi, hogy könnyen átsiklott felette az iTunes Store csillogó különlegességei után kutató emberek tekintete. Pedig elég csak megkapargatni a felszínt (jobban mondva megrántani a varrásoknál foszladozó játékmacik kilógó cérnáit), hogy feltáruljanak a belső, szürreális humorba és lenyűgözően kimunkált vizualitásba csomagolt értékek. És mindezt már teljesen ingyenesen kapjuk – ami legalább annyira meglepő, mint az áprilisi havazás...

Oroszok a spájzban

Az orosz Piston Games embereinek nem kell a szomszédba látogatni elvont poénokért, amit már a játék alap felütése is igazol. A középen kettészakadt gemimacik sokféle helyen megélnek – farmeranyagból varrt holdjaik, tweed teniszlabdára hajazó bolygóik, gombokkal és gyufásdobozokkal bútorozott szobáik mélyén a kétarcú kötött macik kuncogva várják, hogy két eltérő oldaluk párjait megtalálva összeilleszd őket, s újra komplett egésszé váljanak.

Itt jön a képbe a játékmechanika, ami önmagában rettentően elcsépelt és egyszerű, hiszen a Tetris vagy a Jewel Blitz kategóriájú klasszikusokhoz hasonlóan a feladat itt is az azonos színek párosítása. 5x5-ös táblán tologatva kell párokat alkotni a mindkét oldalukon eltérő színű gemimacikból, egyenként vagy soronként mozgatva őket. A két passzoló színű félből összerakott macik pontokat generálva eltűnnek, több pár esetén kombót alkotva, és addig kell párosítani a mackókat, míg le nem jár az időd, vagy a célként meghatározott pontokat össze nem gyűjtötted. Nehezítésként a macik néha random bealszanak, ilyenkor pedig mozogni sem tudnak, és csak a párjuk megtalálása ébreszti fel őket. Hát, ennyi, minden egyes pálya és játékmód lényegét tekintve erről szól... De!

Gemibogyószörp

A Gemibears a fentebb írtak ellenére tökéletes példája annak, hogy a bájosan eklektikus újracsomagolás hogyan tud egy korosodó, meglepetések nélküli koncepciót ismét izgalmassá tenni – vannak itt elbűvölő gemimacik, változatos játékmódok, újrajátszásra motiváló érmerendszer, és vásárolható boostok is. A játék egyik érdekessége, hogy van egy GemiCard nevű hitelkártyád, amit vagy valódi euróval töltesz fel (na ja, a játék számtalan pontján kicsengethetsz kisebb-nagyobb összegeket gyors előnyökért, de hát a stúdiónak is vennie kell valamiből a vodkás heringet), vagy megvárod míg másodpercenként eggyel nőve, maximum 9000 érme értékben magától felöltődik. Ezt egyébként a program push üzenetként külön jelzi is, diszkréten lökdösve a játékost az app megnyitása és aktív használata felé.

Az idővel rendelkező, de hülye cukiságokra költeni nem szándékozó júzerek tehát felválthatják türelmüket érmékre. Várakozás közben simán elfoglalod magad, hisz a sztorimód mellett nemcsak klasszikus (a stresszesen időre menő, vagy végtelenségig, megfontoltan pepecselős) játékmódok vannak a kínálatban, hanem találhatunk egy Tactic opciót is. Ennek lényege, hogy három mozdulaton belül muszáj legalább egy párt kiraknod, különben véged, vagyis mindig egy-két lépéssel előregondolkodva kell mozgatni a macikat a táblán. Így veszíteni pedig oly könnyű, akár egy foltvarrott játékállatka súlya – de az első csúfos kudarcok után csak még jobban meg akarod mutatni az álomszuszék dögöknek, hogy ki az úr a kötött háznál... Szóval, nehéz ráunni a játékra.

Feslett varrások

Még szimpatikusabbá teszi az egészet a ruszkik – cuki gyermekjátékhoz egyébként nem illő – humora, amivel felépítették a gemimacik hátterét. A főmenü Cartoons pontja alatti videókban sok gyönyörűen animált pillanatot láthatsz a gemik életéből, példának okáért egy olyat, mikor egy páros (erősen Beavis & Buttheadre hajazó módon) elröhögcsél azon, hogy egyikükből cérnadarabok lógnak ki. A főszereplőknek fenntartott tumblelogban pedig (gemibears.tumblr.com) apró hőseinket a Ted című filmben megismert, alkoholista játékmaci oldalán, vagy a NASA irányítóközpontjában is láthatjuk. Az odafigyelés, az igényesség és az egyediség az app minden vetületében megjelenik, a nagymama varródobozát megelevenítő dizájntól kezdve a Gemipédia (a már megnyitott macitípusokat soroló katalógus) nyúlfarknyi leírásaiig. Ha minden megnyitható tartalomra ráfekszel, a Gemibears akár heteken át képes lesz ütőképes tartalommal ellátni – és ez, tekintve hogy még pénzbe sem kerül, a legjobb, amit most rögtön letölthetsz magadnak.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!