Bár a mondás úgy tartja, hogy felmelegítve csak a töltött káposzta jó, a közelmúltban szerencsére több alkalommal is bebizonyosodott, hogy a régebbi videójátékok leporolásával sem igazán lehet mellélőni – legalábbis abban az esetben, ha minőségi felújítást kapunk és van értelme a ráncfelvarrásnak. Ez utóbbi kritériumot leginkább a Sony ténykedése miatt tartottam fontosnak kihangsúlyozni, a cég ugyanis olyan, alig néhány éves címből készített remastert tavaly, mint a Horizon Zero Dawn és a The Last of Us Part 2 – persze tény, hogy remekül sikeredtek az új masinákra optimalizált verziók, ám ettől még erősen megkérdőjelezhető a létjogosultságuk. Az ilyen jellegű produkciók helyett tehát sokkal inkább azok a próbálkozások lehetnek érdemesek a figyelemre, amik valóban egy több generációval ezelőtt készült klasszikust öltöztetnek modern köntösbe, lásd Silent Hill 2, Resident Evil 4, Demon’s Souls vagy Dead Space. Ebből kiindulva most olyan programokat gyűjtöttünk csokorba, amik jobb esetben méltó módon keltik majd életre az eredeti műveket, lássuk is a résztvevőket.
Gothic Remake
A megboldogult Piranha Bytes már a 2001-ben napvilágot látott Gothic-kal megmutatta, hogy mi fán terem az élő, lélegző világ, és bár az ipar időközben elhaladt a csapat mellett (nem véletlen, hogy nem élte túl az ágazatot sújtó nehézségeket), ez nem sokat változtat azon a tényen, hogy a szóban forgó fantasy RPG egy valódi klasszikussá érett – legalábbis Európában. Néhány évvel ezelőtt a THQ Nordic szárnyai alá tartozó Alkimia Interactive-re hárult a feladat, hogy a modern technológia segítségével építse fel újra a Kolónia mágiával átitatott, mindenféle rémséggel megszórt vidékét, az eddig látottak alapján pedig kellően autentikusnak tűnik a Névtelen Hős megszépült kalandja – ilyen az, amikor a készítők hallgatnak a rajongói visszajelzésekre. A Gothic remake természetesen nem a AAA ligában kíván gyökeret ereszteni, éppen ezért nem is illik összehasonlítani a felsorolás többi résztvevőjével, ám a veterán fanoknak bizonyára bőven elég, ha sikerül reprodukálni az eredeti szerepjáték semmihez sem hasonlítható atmoszféráját – egyelőre úgy fest, sikerült a bravúr.
Metal Gear Solid Delta: Snake Eater
A Silent Hill 2 felélesztését ugyan külsős csapatra bízta a Konami (szerencsére remekül választott a cég), a PlayStation 2 egyik legnagyobb húzócímének, a Metal Gear Solid 3: Snake Eaternek a felújítása már házon belül történik, a jelek szerint pedig a hosszúra nyúlt téli álom során sem felejtette el a brigád, hogy miként működik a játékfejlesztés. A Metal Gear Solid Delta: Snake Eater névre keresztelt remake úgy fütyörészi az új idők új dalait (a kornak megfelelő látvány mellett ugyebár „nézd a hátam” perspektívát is kapunk), hogy közben nem feledkezik meg az őszülő halántékú rajongókról, így szabadon visszaválthatunk például a klasszikus kameranézetre, ahogy a 2004-es mestermű sárgás-zöldes színpalettáját is pillanatok alatt a képernyőre varázsolhatjuk, kimaxolva ezzel a nosztalgiát. Egyelőre minden jel arra mutat, hogy a túlélőelemekkel és lopakodással átitatott kémsztori méltó emléket állít a PS2 fényesen tündöklő ékkövének – imádkozzunk, hogy egyetlen banánhéj se kerüljön Snake útjába!
Max Payne 1 & 2 Remake
A Remedy Entertainment többször is bebizonyította az elmúlt években, hogy egyáltalán nem riad vissza a kísérletezéstől, holott AAA berkekben egyre kevesebben mernek letérni a járt útról – az egekbe szökött költségek miatt mondjuk ez eléggé érthető. A Control ugyebár egy Twin Peaksre hajazó sztorit mesélt egy piszkosul látványos TPS-be bújtatva, az ilyen-olyan díjátadókon is jól szerepelt Alan Wake 2 pedig fejest ugrott a túlélőhorrorok műfajába, ami elég nagy lépés az egyszerű mechanikákra épülő első részhez képest. Szintén jól mutatja a finn csapat „különcködését”, hogy Jesse Faden következő sztorija már az akció-RPG kategóriában indul, a szóban forgó franchise világa pedig egy kooperatív FPS-sel is kibővül az FBC: Firebreak képében, ám még ez a cég sem mond nemet egy biztos(nak tűnő) befektetésre, ami a Max Paine 1 & 2 Remake formájában fog materializálódni – sajnos még nem tudni, hogy pontosan mikor. A Remedy sikerét megalapozó lövöldék a házon belüli Northlight Engine-nel kelnek majd új életre, így kétség sem férhet hozzá, hogy párját ritkító látványban lesz részünk, ha pedig játékmenet és sztori terén sem hoz rossz döntéseket a stúdió, akkor nagyjából garantált, hogy a pakk felkerül a Resident Evil 4, a Demon’s Souls és a Final Fantasy 7 Rebirth mellé.
The Witcher Remake
Nem titok, hogy a CD Projekt RED egyszerre több vasat is tart a tűzben, hiszen nem elég, hogy már gőzerővel készül a The Witcher 4 (Project Polaris), az új, bostoni irodában is elkezdett testet ölteni a Cyberpunk 2077 folytatása. Emellett egy kooperatív The Witcher-játék is készül (Project Sirius), méghozzá a legendás, ám sajnos egy kissé rosszul öregedett The Witcher remake-je mellett, melynek fejlesztésébe a lengyel Fools Theory is besegít. Egyelőre csak annyit tudni a feldolgozásról, hogy – nem meglepő módon – a többi alkotást is hajtó Unreal Engine 5-tel készül, és a Wild Hunthoz hasonlóan teljesen nyílt világú lesz, ami alaposan kitolhatja az eleve elég hosszú játékidőt. Nekem személy szerint máig Ríviai Geralt első kalandja a kedvencem a trióból, így aztán árgus szemekkel figyelem az RPG-t, a debütálásra azonban még nagyon sokat kell várnunk, a CDPR ugyanis világosan kijelentette, hogy a felújítás csak a Project Polaris után kerülhet fel a polcokra.
Star Wars: Knights of the Old Republic Remake
Felettébb kalandos utat tudhat maga mögött a nagysikerű Star Wars: Knights of the Old Republic 2021-ben bejelentett felújítása, csak épp nem a jó értelemben. A remake-en kezdetben a KotOR 2 kissé közepesre sikeredett Nintendo Switch-cses portját is jegyző Aspyr Media munkálkodott, a fejeseket azonban nem győzte meg a végeredmény, így a projekt a Saber Interactive-hoz került. A megbízható ipari bennfentes, Jeff Grubb ugyanakkor már tavaly májusban arról beszélt, hogy egyáltalán nem áll jól a játék szénája, ám ezt a felvetést később megcáfolta a többször is bizonyított Jason Schreier, aki szerint készül az opusz, bár egyáltalán nem biztos, hogy fel is fog kerülni a boltok polcaira. A történet legnagyobb fordulópontját azonban egyértelműen az jelentette, amikor a gigászi leépítéseiről elhíresült Embracer Group megszabadult az imént említett stúdiótól, ami így magántulajdonban lévő cégként működhet tovább. Úgy tűnik viszont, hogy mostanra sínre került a messzi-messzi galaxisba kalauzoló RPG, a Warhammer 40,000: Space Marine 2-vel nagyot gurító Saber ugyanis egy sajtóközleményben jelentette be szeptemberben, hogy két magántőke-társaság (Aleph Capital Partners, Crestview Partners) is „jelentős tőkebefektetést” eszközölt a vállalatnál, így sötét fellegek ide vagy oda, előbb utóbb-utóbb modern környezetben is átélhetjük (Darth) Revan lebilincselő történetét.
Mi tehát ezt az öt remake-et várjuk leginkább a már bejelentett felújítások közül, de természetesen akad még néhány név a kalapban (a Final Fantasy 7 sztorija továbbra sincs befejezve, ahogy a Capcom sem kívánja végleg nyugdíjba küldeni a korábbi Resident Evil felvonásokat), így aztán adja magát a kérdés: ti melyik címet várjátok leginkább?
A borítóképek forrása: AugustMan, ComicBook.com