Nemrég már olvashattátok összefoglalómat a Skautfoldról, egy 2D-s, leginkább a soulslike-játékok, klasszikus Resident Evil-részek és metroidvania címek által inspirált indie horrorszériáról, melyen egy-két közreműködőt leszámítva egyetlen fejlesztő, a magyar származású (és saját bevallása szerint egykori Guru-olvasó) Steve Gal dolgozik. Amellett, hogy készülőben van a sorozat ötödik, egyben befejező része, mely természetesen az eddigiekhez hasonlóan új játékstílust prezentál majd, az alkotó már tervezgeti a következő nagy projektjét is. Ezekkel kapcsolatban kerestem meg néhány kérdéssel.

  • Szia Steve, köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést. Ha lehet, rögtön a lényegre is térnék, méghozzá egy olyan kérdéssel, ami pár éve már fúrja az oldalamat: amikor elkezdted a munkát a Skautfold első részén, a Shrouded in Sanityn, már akkor egy komplett szériát terveztél?

Szia! Először is üdvözlök mindenkit, Steve Gal (születési nevemen Gál István) vagyok, hatalmas játékrajongó, mióta csak kezembe kaparintottam az első Atari 2600-as dobozomat, majd az első 486-osomat, és felfedeztem, mennyire fantasztikusak a különböző bárokban rejlő arcade játékgépek. Eredetileg 2014-ben kezdtem el játékfejlesztéssel foglalkozni, különböző ötleteket próbálgatva, a Shrouded in Sanity pedig már akkor egy lényegesen nagyobb szabású projektnek indult. Mindig is szerettem volna egy sorozaton dolgozni, így a történet írásakor már lefektettem az alapokat a későbbi felvonásokhoz.

picture.jpg

  • Milyen könyvek, játékok, filmek voltak a fő inspirációid?

Rengeteg minden inspirált, játékok és filmek is, a legnagyobb ihletet azonban H. P. Lovecraft és az általa inspirált művek adták. Játékok terén talán az Alone in the Dark 2, az első Resident Evil és persze a Dark Souls a kedvenceim.

  • Miért döntöttél úgy, hogy a Skautfold minden része más játékmenetet használ? Ez nem nehezítette meg túlságosan a fejlesztést?

Két okom volt rá. Egyrészt magam is kihívások elé akartam állítani, minél többet tanulni a játékfejlesztésről, mielőtt rátérnék akár nagyobb projektekre is. Másrészt úgy gondoltam, hogy a különböző karakterekhez és a történeteikhez más-más műfajok illettek a legjobban. A készülődő ötödik rész például színtiszta túlélőhorror lesz, mert a főhős a cselekmény kezdetén egy nagyon gyenge, sebezhető állapotba kerül, ami rögtön kizár egy olyan power fantasy-t, mint amilyen az Into the Fray volt.

  • Ha már ötödik rész, mire számíthatunk pontosan? Ha jól emlékszem, ez egyben a széria lezárása is, és az eddigiek alapján az Első Lovag lesz a főhőse. Stílusban, nehézségben inkább a Shrouded in Sanityhez és a Moonless Knighthoz áll majd közelebb?

A történet aktuális szálának lesz a lezárása, mert a továbbiak ugyanebben a világban játszódnak majd, de az idősík egy lényegesen későbbi pontján. Kevesebb akcióra, több rettegésre, több menekülésre és kevesebb harcra számíts.

unused-4.jpg

  • Ha a Skautfold végére értél, mik a terveid a későbbi játékaidat illetően? Tervezel megmaradni a soulslike/metroidvania/horror műfajoknál?

Mindig nagyon előre tervezek, vagy mondhatjuk úgy is, túl sok ötletem van, amit szeretnék megvalósítani… A következő szeretném, ha leginkább a régi Fallout-játékokra hasonlítana. De hogy ezt pontosan hogyan fogom elérni, azt még javában tervezgetem.

  • Ha megengeded, így a végéhez közeledve feltennék még pár kissé klisésebb kérdést is. Például, mi volt a legjobb élmény a Skautfold fejlesztése során?

Megtanulni játékokat fejleszteni önmagában hatalmas élmény volt!

  • Ha visszamehetnél az időben, mit csinálnál másképp az egyes részek fejlesztése során?

Gyakorlatilag mindent. Jelenleg találtam egy kiadót, és azon dolgozunk, hogy konzolokra portolhassam az eddigi részeket, ezzel együtt pedig rengeteg, korábban jónak tűnő megoldást megbántam. De ez tulajdonképpen már akkor is igaz minden projektemre, ahogy elkészültem a fejlesztéssel.

unused7.jpg

  • Vannak-e esetleg tanácsaid a kezdő játékfejlesztőknek, akik hozzád hasonlóan egy nagyobb ötletbe, szériába akarnak belevágni?

Tanuljátok meg időben megvágni az ötleteiteket. Tudom, hogy szívás, tudom, hogy fáj, tudom, hogy ez és az a rendszer, ötlet mennyire jól hangzik. De meg kell tanulnotok vágni, visszavenni, realisztikusan gondolkozni. Rögtön első nekifutásra senkinek sem sikerül elkészíteni az álomjátékot. És ugyan tudom, hogy ezt rengeteg fejlesztő szokta tanácsolni, de egyetlen játék befejezése, kiadása, promotálása milliószor több tapasztalattal jár, mintha csak éveken, akár egy évtizeden át dolgoznátok a projekteteken.

  • Ha végtelen erőforrásaid lennének, neked mi lenne ez az “álom” projekt?

Egy modernizált JRPG, eleven világtérképpel, aktív kereskedelmi útvonalakkal, dinamikus játékvilágbeli eseményekkel, változó frontvonalakkal és háborúkkal, valamint rengeteg felfedezési lehetőséggel. Elszomorít, hogy a legtöbb játék eldobta a miniatűrákból épített JRPG-világtérképek koncepcióját.

Nagyon köszönjük a válaszokat, sok sikert kívánunk a továbbiakhoz, és várjuk a Skautfold ötödik részét!